هشتم بهمن در آینه تاریخ معاصر ایران

double-quot
تهران – جارپرس – امروز چهارشنبه هشتم بهمن ۱۳۹۳ هجری خورشیدی، هفتم ربیع الثانی ۱۴۳۶ هجری قمری، بیست و هشتم ژانویه ۲۰۱۵ میلادی است. ۳۶ سال پیش در چنین روزی ۴۰ تن از روحانیون مبارز تهران برای اعتراض به جلوگیری از ورود امام خمینی به ایران در مسجد دانشگاه تهران دست به تحصن زدنند.
کد خبر : 7877
تاریخ انتشار : چهارشنبه 8 بهمن 1393 - 5:10
هشتم بهمن در آینه تاریخ معاصر ایران

مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

۸ بهمن ۱۳۵۸

پنج تن از مقامات کنسولی آمریکا در تهران که در جریان گروگانگیری از سفارت آمریکا فرار کرده بودند به همراه یک وابسته ی اقتصادی آمریکا در تهران بعد از سه ماه پنهان شدن در سفارت سوئد و کانادا، مخفیانه با گذرنامه ی کانادایی از تهران گریختند.

۸ بمهن ۱۳۵۷

۴۰ تن از روحانیون مبارز تهران برای اعتراض به جلوگیری از ورود امام خمینی به ایران در مسجد دانشگاه تهران دست به یک تحصن نامحدود زدند. در مدت زمان کوتاهی تعداد آنها به بیش از ۴۰۰ تن رسید.

۸ بهمن ۱۳۵۷

هزاران تن از مردم در فرودگاه مهرآباد که بسته شده بود و نیروهای امنیتی رژیم در آنجا حضور داشتند، اجتماع کردند.

۸ بهمن ۱۳۵۷

تظاهرات مردم در ناحیه های مختلف تهران و رشت موجب درگیری مردم با نیروهای نظامی شد. این درگیری ها تعداد زیادی مجروح و کشته برجای گذاشت.

۸ بهمن ۱۳۵۷

کارکنان بانک ها در اعتراض به کشتار مردم یک هفته را تعطیل اعلام کردند.

۸ بهمن ۱۳۵۷

تعدادی از پرسنل نیروی هوایی، همافران و کارکنان کارخانه ی مسلسل سازی وابسته به صنایع نظامی در خیابان های تهران علیه رژیم راهپیمایی کردند.

۸ بهمن ۱۳۵۷

بازگشت امام خمینی به تهران دوباره به تاخیر افتاد.

۸ بهمن ۱۳۵۷

امام خمینی در هنگام بازگشت به ایران برای آخرین بار در محل اقامت خود در فرانسه سخنرانی کرد و فرمود: ما به کودتای نظامی عادت کرده ایم و ترسی هم نداریم ایران پایگاه نظامی نخواهد شد.

۸ بهمن ۱۳۴۸

سید حسن تقی زاده امضا کننده ی پیمان دارسی در ۱۳۱۲ هجری خورشیدی و از چهره های اصلی مبارزه با دیانت در نهضت مشروطه در ۹۴ سالگی در تهران درگذشت.

۸ بهمن ۱۳۲۴

احمد قوام (قوام السلطنه) نخست وزیر وقت دوره ی پهلوی پیام های دوستی جداگانه ای را برای استالین رییس حکومت شوروی و کلمنت ریچارد اتلی نخست وزیر انگلیس فرستاد.

۸ بهمن ۱۳۱۳

بخشنامه ی وزارت معارف و اوقاف، درباره ی گشایش سینمای علمی در سالن مدرسه ی دارالفنون صادر شد. در این بخشنامه، دلیل گشایش این سالن کامل کردن وسایل تعلیم اخلاق دانش پژوهان، اعلام شده است.

۸ بهمن ۱۳۰۵

در پاسخ به درخواست تعدادی از نمایندگان مجلس برای استیضاح حسن مستوفی رییس الوزراء، او از مقام خود استعفا کرد.

۸ بهمن ۱۳۰۴

فرمان ولیعهدی محمدرضا پهلوی از طرف رضاخان صادر شد. این رویداد، یکماه و نیم بعد از واگذاری سلطنت به رضاخان صورت گرفت و به وسیله ی وزیر دربار به هیات دولت فرستاده شد.

۸ بهمن ۱۳۰۳

امیرلشکر عبدالله طهماسبی فرمانده ی قشون استان آذربایجان در نامه ای به رضاخان عنوان کرد که برای پیشرفت زبان فارسی در آذربایجان باید آموزگاران مدرسه های آذربایجان تغییر کنند و به جای آنها از تهران معلم های فارسی زبان فرستاده شوند.

۸ بهمن ۱۲۹۶

شهرهای همدان، سنندج و تعدادی از شهرهای استان آذربایجان به وسیله ی نیروهای قزاق به آتش کشیده شد و اموال مغازه ها به تاراج رفت.

۸ بهمن ۱۲۹۶

نیکلای براوین نخستین فرستاده ی دولت بلشویکی لنین وارد تهران شد و در اعلامیه ای یادآوری کرد که همه ی قراردادهای تزارها که بر دولت ایران تحمیل شده بود، لغو می شود.

۸ بهمن ۱۲۹۶

احمد قوام (قوام السلطنه) استاندار خراسان شد.

۸ بهمن ۱۲۹۳

پس از تجاوز نیروهای عثمانی در جریان جنگ جهانی اول، دولت روسیه نیروهای خود را وارد ایران کرد و در یک درگیری شدید میان نیروهای روس و عثمانی، تبریز به وسیله ی نیروهای روس تصرف شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.