پزشکان می توانند ۴ برابر نمایندگان درآمد داشته باشند

double-quot
تهران – جارپرس – رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: پزشکان عمومی با کار کردن در روستاها می توانند چهار برابر نماینده مجلس و دو برابر وزیر بهداشت ، حقوق دریافت کنند.
کد خبر : 7747
تاریخ انتشار : چهارشنبه 1 بهمن 1393 - 11:23
پزشکان می توانند ۴ برابر نمایندگان درآمد داشته باشند

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، «عبدالرضا عزیزی » روز چهارشنبه در دومین همایش علمی جامع انجمن پزشکان عمومی افزود: دریافتی پزشکان عمومی در روستاها از یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تا پنج میلیون تومان به پنج تا ۱۳ میلیون تومان افزایش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: مجلس شورای اسلامی در کنار مذاکرات هسته ای به مقولات سلامت نیز می پردازد.

عزیزی با بیان اینکه پزشکان عمومی یکی از ارکان مهم نظام سلامت هستند، ادامه داد: پزشکان عمومی از یک سو نگاهشان به صفرهای ارقام نجومی اختلاس گران و از سوی دیگر نگاهشان به حقوق مکفی یا نامکفی آخرماه و چند میلیون تومان وام با درصد بهره بالا است.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس با تخصیص هشت هزار میلیارد تومان اعتبار به حوزه سلامت چنان اثری روی این حوزه گذاشته که موارد زیرمیزی کاهش چشمگیر یافته و ضریب اشغال بیمارستان ها از کمتر از ۵۰ درصد به صد در صد رسیده است.

عزیزی افزود: تاثیر اختصاص اعتبار به حوزه سلامت را می توان به اختصاص ۴۸ هزار میلیارد تومان به یارانه ها مقایسه کرد.

وی ادامه داد: محور نظام سلامت، پزشکان عمومی هستند و باید به فکر تحول شان و حمایت مالی از این قشر و تبدیل آنان از قشر مظلوم به قشر غیرمظلوم بود.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: تمام تلاش نمایندگان مجلس این است که جایگاه طب عمومی را ارتقا دهیم و تنها راه رسیدن به این هدف ، اجرای قانون است که دولت را مکلف به اجرای سطح بندی خدمات درمانی و نظام ارجاع کرده است.

عزیزی گفت: به دولت اجازه دادیم که چهار هزار و ۸۰۰ هزار میلیارد تومان از محل ۱۰ درصد درآمد اجرای قانون هدفمندی یارانه ها و سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از محل یک درصد مالیات بر ارزش افزوده را برای حوزه سلامت استفاده کند.

وی افزود: طرح تحول سلامت در برنامه چهارم توسعه نیز تکلیف شده بود اما نه مجلسی وجود داشت که به دولت پول اضافه بدهد و نه مرد عمل اجرای این طرح وجود داشت .

وی اضافه کرد: دریافتی پزشکان خانواده شش تا هشت میلیون تومان بود که با اجرای طرح تحول سلامت ، ۱۰ تا ۳۰ درصد افزایش یافت.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: قبلا به پزشکان عمومی توجه نمی شد و زندگی آنان نمی چرخید و این مساله موجب شد که برخی پزشکان از سیستم پزشکی خارج شوند و به کارهایی مانند ترک اعتیاد رو آورند.

عزیزی با اشاره به وجود ۱۰ هزار پزشک عمومی که در حوزه ترک اعتیاد فعالیت دارند، افزود: با اجرای نظام ارجاع انتظار داشتیم که هفت هزار پزشک عمومی جذب طرح شوند اما تاکنون فقط یک هزار و ۵۰۰ پزشک عمومی برای فعالیت در روستاها و مناطق محروم جذب شده اند.

وی اضافه کرد: باید تلاش کنیم دریافتی پزشکان در شهرها، ۵۰ درصد روستاها باشد.

وی در ادامه به تفاوت درآمد متخصصان و پزشکان عمومی اشاره کرد و گفت: این مشکل باید حل شود زیرا اکنون گاهی دریافتی متخصصان ۱۰ برابر پزشکان عمومی است.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی افزود: پزشکان عمومی در طرح تحول سلامت در بیمارستان ها ، دیده نشده اند .

عزیزی خاطرنشان کرد: مسوولیت بیمار در اورژانس برعهده پزشک عمومی است اما «حق استرس» به آنان پرداخت نمی شود در حالیکه متخصص مقیم ، فقط بیمارانی که درخواست مشورت را دارند یا بیماران بستری را ویزیت می کند و علاوه برآن حقوق مقیمی را نیز دریافت می کند.

وی تصریح کرد: باید کمک کنیم ایرادات طرح تحول نظام سلامت برطرف شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.