تأکید رهبران آمریکا و غرب بر فتوای رهبری انقلاب پیرامون سلاح‌های کشتار جمعی/ امروز هیچ عاقلی از جنگ با ایران و ابزارهای روی میز سخن نمی‌گوید/ ما اهل استدلال هستیم و حرف ناحساب نمی‌پذیریم

double-quot
تهران – جارپرس – وزیر امور خارجه در صحن علنی گفت: من به شما اطمینان می‌دهم که دولت و تیم مذاکره کننده هدف سیاسی و جناحی در مذاکرات هسته‌ای دنبال نکرده و نخواهد کرد.
کد خبر : 7427
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 16 دی 1393 - 11:37
تأکید رهبران آمریکا و غرب بر فتوای رهبری انقلاب پیرامون سلاح‌های کشتار جمعی/ امروز هیچ عاقلی از جنگ با ایران و ابزارهای روی میز سخن نمی‌گوید/ ما اهل استدلال هستیم و حرف ناحساب نمی‌پذیریم

به گزارش جارپرس به نقل از باشگاه خبرنگاران ، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان، امروز سه شنبه ۱۶ دی ماه که به منظور پاسخگویی به سوالات تعدادی از نمایندگان مجلس به صحن علنی آمده بود با تبریک ولادت پیامبر (ص) و آغاز هفته وحدت گفت: قدرت ایران از عوامل متعدد طبیعی، انسانی، اعتقادی، دفاعی و سیاسی نشات می‌گیرد.  

وی افزود: برجسته‌ترین آن فرهنگ استقلال طلبی، عزت مداری، اعتماد به نفس و مقاومت مردم دلاور ایران است که همانا گفتمان اصیل انقلاب اسلامی، یادگار امام راحل و تائید مکرر مقام معظم رهبری است.  

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: قدرتی که تمام ابزار‌ها، حربه‌ها علیه این ملت دلاور را ناکارآمد ساخته است که بجاست همینجا به روان پاک شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی که عالیترین و والا‌ترین نهاد این قدرت عظیم‌اند، درود بفرستیم و از روح بلندشان مدد جوییم.  

ظریف ادامه داد: در شرایط انتقالی کنونی جهان که منابع قدرت و نفوذ چندبعدی و متکثر شده‌اند، برخورداری از این منبع عظیم قدرت معنایی توان حضور و نقش افرینی موثر و جدی در صحنه منطقه‌ای و جهانی را به جمهوری اسلامی ایران بخشیده است و عجیب نیست که بدخواهان ایران و اسلام و انقلاب با هراس از این توانمندی برای اعمال این قدرت و نفوذ ایران مانع تراشی کند.  

وی افزود: آخرین ترفندی که برای این منظور برنامه ریزی و برای یک مدت بسیار طولانی اجرایی کرده‌اند، تهدید انگاری و تهدید نمایی برنامه صلح آمیز هسته‌ای ایران بود که با دو هدف عمده طراحی شده بود.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: اولین هدف عمده ترسیم چهره‌ای ناامن و خطرناک از ایران که صلح و امنیت بین المللی را به خطر می‌اندازد و دوم تضعیف توان اقتصادی، دفاعی و صنعتی کشور، تحمیل فشار بر مردم خوب ما از طریق تحریم‌های ظالمانه و نامشروع شورای امنیت، دوجانبه و چندجانبه بود.

 

ظریف گفت: مردم دلاور ایران با مشارکت گسترده و آگاهانه در انتخابات ریاست جمهوری و با پشتیبانی‌های هوشمندانه از رویکرد تدبیر و اعتدال زمینه ورود جمهوری اسلامی ایران به مذاکرات هسته‌ای را فراهم کردند، این مذاکرات از یک چهره‌ای تعامل گرا، باثبات و قدرتمند از ایران نشان داد و از سوی دیگر از گسترش تحریم‌ها جلوگیری کرد و در ساختمان تحریم‌ها خلل انداخت.

 

وزیر امور خارجه کشورمان در صحن علنی تاکید کرد: با این ابتکار سیاسی، آن‌ها که در کوری ایران هراسی می‌دمیدند و با هدف مهار ایران افراطی گرایی و تفرقه گرایی را تقویت می‌کردند، اکنون در دام چاله کوررنگی استراتژیک خود گرفتار شده‌اند.

 

*ایران به اقرار دوست و دشمن عامل ثبات و امنیت منطقه است

 

ظریف اظهار داشت: ایران امروز به اقرار دوست و دشمن، نه مشکل منطقه که عامل ثبات و امنیت است. سیاست‌های بصیرت آمیز جمهوری اسلامی تحت هدایت مقام معظم رهبری سبب شد که حتی دولتمردان آمریکایی به نقش مهم ایران در تحولات منطقه اذعان کنند، از این منظر سیاست خارجی توانسته در پی توافق ژنو با فضاسازی‌های خصمانه و بهانه جویی‌هایی که هر روز علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران مقابله کند و سهم کوچکی در ارتقاء امنیت و اقتدار کشور ایجاد کند که این جزئی از وظایف قانونی و ذاتی دستگاه دیپلماسی است.

 

وی اضافه کرد: همانگونه که رهبر فرزانه انقلاب در دیدار امسال سفر فرمودند؛ «یک دیپلماسی هوشمندانه و فعال می‌تواند دستاوردهای بسیار مهم سیاسی، اقتصادی، اجتماعی را به همراه بیاورد که با هیچ حرکتی از جمله جنگ‌های پرهزینه و پرخطر نیز حاصل نمی‌شود و این واقعیت نشان دهنده وضع و جایگاه دستگاه دیپلماسی در مجموعه مدیریت یک کشور است.»

 

ظریف گفت: مقام معظم رهری همچنین فرمودند؛ «قدرت‌هایی تلاش کردند که با زور اسلحه منافع خود را تامین کنند که ناکام ماندند، اما کسانی که با ظرافت، هوشمندی و تحرک توانستند منافع خود را به خوبی تامین کنند».

 

* دولت و تیم مذاکره کننده هدف سیاسی و جناحی در مذاکرات هسته‌ای دنبال نکرده و نخواهد کرد

 

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: من به شما اطمینان می‌دهم که دولت و تیم مذاکره کننده هدف سیاسی و جناحی در مذاکرات هسته‌ای دنبال نکرده و نخواهد کرد.

 

وی اضافه کرد: بنده بابیش از سه دهه مطالعه و تجربه و تدریس در سیاست خارجی عمیقا اعتقاد دارم که جناحی شدن سیاست خارجی نقطه بازگشت به شکست آن است، هزینه کردن از منافع ملی برای اهداف جناحی و سیاسی گناهی نابخشودنی است و به همین دلیل بحث هسته‌ای بر مبنای فتوای درخشان مقام معظم رهبری طراحی شده و به عنوان یک امر ملی و فراجناحی پیگیری می‌شود.

 

وی ادامه داد: ما از منافع همه مردم دفاع می‌کنیم، اهداف عالی کشور را مدنظر قرار می‌دهیم و یقین داریم که همه نمایندگان نیز همین هدف را دنبال می‌کنند.

 

*خودمان را لایق بزرگواری‌های رهبر معظم انقلاب نمی‌دانیم

ظریف با بیان اینکه من به جای پاسخ به نکات مطروحه جمله‌ای را از مقام معظم رهبری بیان می‌کنم، گفت: البته باید بگویم بنده و تیم مذاکره کننده وامدار لطف و حمایت مقام معظم رهبری و دعای ایشان برای تیم مذاکره کننده بودیم و هستیم و خودمان را لایق این همه بزرگواری ایشان نمی‌دانیم.

 

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در جمع مجمع عالی بسیج گفت: هیئت مذاکره کننده ما حقا و انصافا پرتلاش و جدی هستند، ایستادگی می‌کنند، با منطق حرف می‌زنند، زیربار حرف زور نمی‌روند، کار می‌کنند و این را همه توجه کنند که همه جزئیات را در این گفتگو‌ها و در مذاکرات غالبا مردم مطلع نیستند، با جدیت و منطق و دلسوزی کار می‌کنند و منطقی عمل می‌کنند، این فرمایشات مقام معظم رهبری بعد از تمدید مذاکرات در آذرماه گذشته بود.

 

وی افزود: بنده و همکارانم در وزارت امور خارجه به دنبال فرصت سازی برای تقویت اقتدار ملت ایران بودیم.

 

ظریف خطاب به کریمی قدوسی گفت: سال گذشته در مجلس گفتم که ملت ایران قدرتمند هستند و قدرت ایران را باور کنید و من هرگز نگفتم که این دولت و یا دولت قبل و یا قبل‌تر از آن برای ایران قدرت آورده، قدرت ایران نتیجه منابع مختلف قدرت، لطف خدا، مقاومت مردم و تلاش همه جانبه ارکان نظام در تمامی طول ۳۵ سال گذشته است که این مطلب را در روز رای اعتماد مجلس بیان کردم و با افتخار این امر را تکرار می‌کنم.

 

*اهداف را با توجه به منویات مقام معظم رهبری دنبال خواهیم کرد

 

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: ما توانستیم موانعی را که بدخواهان برای انحلال این قدرت و اقتدار ایجاد کرده‌اند با عنایت خدا و با اتکا به رای مردم و حمایت مقام معظم رهبری از سر راه برداریم و این اهداف را با توجه به منویات مقام معظم رهبری دنبال خواهیم کرد.

 

وی اظهار داشت: نگاه ما به درون و اتکا به توان مردم اقتصاد مقاومتی مبتنی بر تولید، کارآفرینی، توانایی دفاعی، حضور سازنده و موثر در صحنه منطقه‌ای و جهانی و از همه مهم‌تر انسجام ملی که شالوده اقتدار کشور را شکل می‌دهد و همچنین حفظ عزت و دفاع از این مرز و بوم که مستلزم مقاومت همه جانبه و هوشمندانه در ابعاد سیاسی و بین المللی است را خواهیم داشت.

 

**با پیگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی آسیب پذیری‌های کشور را در مقابل نوسانات بین المللی در هم شکسته‌ایم

 

ظریف گفت: هدف ما برای مبارزه با تحریم‌هایی است که برای به زانودرآوردن این ملت طراحی شده و همگان می‌دانند که هدف تحریم‌های ظالمانه تضعیف و فرسایش توان علمی، اقتصادی و تحمیل هزینه‌های ناروا به اقشار آسیب پذیر است که به لطف خدا و با درایت مسئولان عالی نظام و مقام معظم رهبری و با پیگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی آسیب پذیری‌های کشور را در مقابل نوسانات بین المللی در هم شکسته‌ایم.

 

وزیر امور خارجه کشورمان افزود: وزارت امور خارجه نیز به سهم خود با حمایت از اقتصاد مقاومتی آنرا در راس برنامه‌های کاری سفارت‌ها و دستگاه‌های خود قرار داده و همزمان در کنار همه این اقدامات به عنوان دستگاه دیپلماسی با مذاکرات هوشمندانه هسته‌ای از اجرای طرح‌های تصویب شده در محافل صهیونیستی و تندروهای آمریکایی که با هدف به صفر رساندن صادرات نفتی ایران انجام می‌شد، جلوگیری شد و همچنین بخشی از دارایی‌های بناحق حصر شده این ملت مظلوم به کشور بازگردانده شد و امروز به لطف خدا فشارهای روانی ناشی از روند صعودی تحریم‌ها برداشته شده است.

 

وی تصریح کرد: مردم ما امروز در فضای آرام اقتصادی و روانی زندگی می‌کنند و فضای بین المللی منفی که با استفاده از تحریم‌ها رو به گسترش بود، به میزان قابل توجهی کاهش یافته و کشورهای عمده و اقتصادهای بزرگ جهان و بنگاه‌های کلان بین المللی پشت در خانه این ملت به صف شده تا با این کشور وارد تعامل شود.

 

* هیچ عاقلی از جنگ با ایران و ابزارهای روی میز سخن نمی‌گوید

 

ظریف تاکید کرد: امروز هیچ عاقلی از جنگ با ایران و ابزارهای روی میز سخن نمی‌گوید، بلکه بحث ما در دنیا در رابطه با رفع و زمان تحریم هاست که به نظر من به هر حقوقدان بیطرفی کلیه این تحریم‌ها غیرقانونی بوده و باید برداشته شود.

 

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: سیاست‌های ما پافشاری بر لغو تمامی تحریم هاست و امروز طرف‌های مذاکره کننده ما این نکته را دریافته‌اند که برای رسیدن به توافق باید همه تحریم‌ها رفع شود و هیچ خللی در عزم راسخ ملت ما برای پیگیری حقوق و دستاوردهای علمی خود ایجاد نخواهد کرد. امروز در مذاکرات به هیچ عنوان در مورد اصل قضیه غنی سازی صحبت نمی‌شود.

 

ظریف بیان داشت: در توافق ژنو و در تمامی مذاکرات هسته‌ای برخلاف تمامی تحریم‌هایی که بعد از توافق در رسانه‌ها آمده است، بنده و همکارانم به دلیل منافع ملی سکوت کرده و خواهیم کرد، اما در برابر تمام آن تحلیل‌ها امروز کسی در مورد غنی سازی خارج از ایران صحبت نمی‌کند، تنها صحبت امروز در رابطه با میزان غنی سازی است.

 

وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه افزود: امروز غنی سازی به سوی غنی سازی صنعتی پیش می‌رود که یک واقعیت مسلم برای همه شده و کسی دیگر نسبت به آن تردید ندارد و به مدد مردم و تلاش دانشمندان هسته‌ای و شهدای هسته‌ای بوده است.

 

* امروز کسی از تعلیق غنی سازی و تعطیلی فردو یا اراک صحبت نمی‌کند

 

وی بیان داشت: امروز کسی از تعلیق غنی سازی و تعطیلی فردو یا اراک صحبت نمی‌کند. کار‌شناسان توانمند ما در مذاکرات کار‌شناسی با همپایان خود در گروه ۱+۵ مشغول مباحث روز فنی درباره جزئیات هستند که البته این جزئیات در رابطه با ادامه کار هسته‌ای ایران است.

 

ظریف گفت: اما نباید تعجب کرد که طرف‌های مذاکره کننده ما ادعاهایی را مطرح کنند، ادعاهایی برای اقناع افکار عمومی خود، مثلا بگویند با تفاهم هسته‌ای امنیت رژیم صهیونیستی افزایش یافته، امروز دیگر رهبران غربی نیز به عنوان ترجیع بند سخنانشان از برنامه صلح آمیز هسته‌ای به ایران با عنوان سلاح هسته‌ای یاد نمی‌کنند و نتانیاهو در این ادعا در دنیا منزوی شده است و امروز حتی رهبران آمریکا و غرب در صحبت خود راجع به ایران در رابطه با مخالفت سلاح هسته‌ای و کشتار جمعی مبنی بر فتوای مقام معظم رهبری تاکید می‌کنند.

 

وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: ادعای تلاش ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای یک توهم بزرگ و یک دروغ هراس افکن در حمایت از رژیم صهیونیستی بوده است.

*القای بمب هسته‌ای ایران پوشش اسرائیل برای ادامه اشغال و تجاوز بود

 

ظریف گفت: القای بمب هسته‌ای ایران پوشش اسرائیل برای ادامه اشغال، تجاوز و کشتار بود و با بی‌اعتبار شدن این پیش فرض ایران ستیزی القایی رژیم صهیونیستی، اسرائیل خود را در برابر فلسطینیان، مسلمانان و مردم جهان بی‌دفاع می‌بیند و بی‌جهت نیست که نتانیاهو با عصبانیت و درماندگی جامعه جهانی را به دلیل تثبیت برنامه هسته‌ای ایران سرزنش و نکوهش می‌کند.

 

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: زمانی که نتانیاهو با نقاشی‌های مضحک خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد دنیا را در برابر تهدید ایران بسیج می‌کرد و در هر سفر خود به آمریکا قطعنامه‌ای با تهدیدهای فزاینده علیه مردم مظلوم ایران از کنگره آمریکا می‌گرفت اما دو سال است که دیگر از این بازی خبری نیست.

* سیاست‌های امروز نتانیاهو بی‌رمق و مجالسش از شنونده‌ها تهی شده است

وی گفت: سیاست‌های امروز نتانیاهو بی‌رمق و مجالسش از شنونده‌ها تهی شده که این نتیجه سیاست‌های خردمندانه و هماهنگ جمهوری اسلامی ایران بوده که رژیم صهیونیستی را مجبور کرده به جای مخفی شدن پشت پرده ایران هراسی و خطر انگاری ایران پاسخگوی رفتار ضد انسانی خود در برابر مردم مظلوم فلسطین باشد.

 

ظریف تصریح کرد: رژیم صهیونیستی هر روز با یک کشور اروپایی که دولت فلسطین را به رسمیت می‌شناسد دعوا می‌کند و نگران عضویت فلسطین در دیوان بین المللی کیفری و ارجاع جنایات ضدبشری‌اش به دیوان است، لذا در چنین شرایطی مقاومت علیه اسرائیل، مهم‌تر می‌شود و پایه‌های سیاست‌های ظالمانه و ضد انسانی رژیم صهیونیستی سست‌تر می‌شود.

 

* همه دنیا امروز ایران را به عنوان بازیگر قدرتمند و منطقه‌ای می‌شناسند

 

وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: امروز رژیم صهیونیستی در اهداف شوم خود علیه ایران، اسلام و منطقه شکست خورده و ما نقش کوچکی در این پیروزی داشته‌ایم. در مقابل امروز همه دنیا جمهوری اسلامی ایران را به عنوان بازیگر قدرتمند و منطقی که نمی‌توان نقش آن را نادیده گرفت و نه ضروری است که نقش آن را فراموش کرد، در نظر می‌گیرد.

 

وی اضافه کرد: امروز هیچ کس ایران و دوستان ما را عامل و حامی هشدارهای فرقه‌ای نمی‌داند، بلکه ایران قدرتمند و نیروهای معتدل برادران اهل سنت و تشیع در منطقه را به عنوان مهم‌ترین سد در برابر آتش فرقه گرایی عوامل قدرت‌های خارجی و منطقه‌ای می‌دانند.

 

*** ایران اهل استدلال است و حرفهای ناحساب نمی‌پذیرد

ظریف گفت: طرف‌های ما در مذاکرات امروز به خوبی درک کرده‌اند که جمهوری اسلامی ایران پایبند مذاکرات بوده و بیزار از ذلت است، ما اهل استدلال هستیم و حرفهای ناحساب نمی‌پذیریم.

 

وزیر امور خارجه کشورمان در پایان اظهاراتش گریزی به فرمایشات مقام معظم رهبری در جمع بسیجیان کرد و خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب در جلسه مجمع بسیج فرمودند؛ «اگر حرف منطقی وسط بیاید حرفی نداریم، ما حرف‌های منطقی را قبول نمی‌کنیم، قرارهای عادلانه و عاقلانه را قبول می‌کنیم اما آنجایی که پای زورگویی و زیاده طلبی باشد، نه جمهوری اسلامی از صدر تا ذیل هم مردمش و هم مسئولینش قبول نخواهند کرد.»

 

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.