بیش از ۸۰ درصد مردم کاتالونیا به استقلال آن از اسپانیا رای دادند

double-quot
تهران – جارپرس – حدود ۸۱ درصد از رای دهندگان در همه پرسی روز یکشنبه در ایالت کاتالونیا به مرکزیت شهر بارسلونا به جدایی و استقلال آن از اسپانیا رای موافق داده اند. از سوی دیگر، دولت مرکزی اسپانیا این همه پرسی را ‘غیرقانونی’ و ‘بیهوده’ توصیف کرده است.
کد خبر : 6390
تاریخ انتشار : دوشنبه 19 آبان 1393 - 5:10
بیش از ۸۰ درصد مردم کاتالونیا به استقلال آن از اسپانیا رای دادند

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا از تلویزیون دولتی اسپانیا، خانم ‘جوانا اورتگا’ معاون رییس دولت محلی کاتالونیا که مسئولیت برگزاری این همه پرسی را بر عهده داشت، بامداد دوشنبه اعلام کرد: از مجموع ۴۴/۸۸ درصد آرای شمارش شده، تعداد یک میلیون و ۶۴۹ هزار و ۳۳۹ نفر معادل ۸۱ ذرصد، رای ‘آری – آری’ به استقلال ایالت کاتالونیا داده اند، تعداد ۲۰۶ هزار و ۵۹۹ نفر معادل ۱۱/۱۰ درصد شرکت کنندگان، رای ‘آری – نه’به معنای اینکه کاتالونیا دارای یک دولت باشد اما نه مستقل، به صندوقها انداخته اند و فقط ۹۲ هزار و ۹۳۹ نفر معادل ۵۵/۴ درصد شرکت کنندگان علیه تبدیل ایالت کاتالونیا به کشور اعم از مستقل یا وابسته رای داده اند.

به گفته وی، تعداد ۱۱ هزار و ۴۴۳ نفر معادل ۵۶/۰ درصد مجموع شرکت کنندگان در همه پرسی هم برگه سفید به صندوقها انداخته اند.

بنا بر این گزارش، دست کم دو میلیون و ۴۳ هزار و ۲۲۶ نفر از مجموع ۴/۵ میلیون نفر افراد دارای بیش از ۱۶ سال که به پای صندوقهای رای فراخوانده شده بودند، در تعداد شش هزار و ۶۹۵ شعبه رای گیری در ۱۳۱۷ نقطه شهری و روستایی شرکت کردند و ۴۰ هزار نفر نیز کار اجرای آن را بر عهده داشتند.

دولت محلی کاتالونیا موسوم به ‘ژنرالیتات’ اعلام کرده است که نتایج نهایی همه پرسی روز گذشته در کاتالونیا امروز دوشنبه اعلام خواهد شد هرچند کاتالانهایی که در خارج اقامت دارند و کسانی که نتوانسته اند در همه پرسی روز یکشنبه شرکت کنند تا روز ۲۵ نوامبر – چهارم آذر- فرصت دارند رای خود را به صندوق بیندازند.

افراد شرکت کننده در این همه پرسی می توانستند به یک پرسش دوگانه پاسخ دهند: نخست اینکه آیا معتقدند ایالت کاتالونیا باید دارای یک دولت باشد، و در صورت تایید، آیا این دولت باید مستقل باشد؟

این همه پرسی در حالی برگزار شد که دادگاه قانون اساسی اسپانیا آن را غیرقانونی اعلام کرده و دولت مرکزی اسپانیا نیز آن را یک همه پرسی ‘بیهوده’ و ‘عملی غیر دموکراتیک’ خوانده بود که فقط تنشها را در کشور افزایش می دهد.

دولت مرکزی اسپانیا پس از برگزاری همه پرسی نیز آن را فاقد اعتبار دانست و گفت که نتایج اعلام شده از سوی دولت محلی نشان می دهد که اکثریت بزرگی از کاتالانها، ‘بطور مشخص، بیش از دو سوم’ نخواسته اند در یک رویداد ‘جعلی’ شرکت کنند.

از سوی دیگر، ‘آرتور مس’ رییس دولت محلی کاتالونیا با تبریک برگزاری همه پرسی، این رویداد را ‘یک موفقیت کامل’ توصیف کرد و مشارکت گسترده مردم منطقه در آن را یک ‘درس پر رنگ دموکراسی’ خواند.

وی در پایان برگزاری همه پرسی روز گذشته به خبرنگاران گفت: این همه پرسی کمک کرد تا نشان دهیم ‘کاتالونیا می خواهد خودش بر خودش حکومت کند.’

مس افزود: روز سه شنبه آینده برنامه جدید دولت خود را با توجه به نتایج همه پرسی روز گذشته اعلام خواهد کرد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.