0 نظر
148 بازدید

آخرین مذاکرات سیدحسن نصرالله ورفیق الحریری

double-quot
بیروت – جارپرس – « حسن فضل الله» عضو فراکسیون حزب الله ( وفاداری به مقاومت) در مجلس لبنان در کتاب خود با نام «حزب الله و دولت در لبنان» ناگفته هایی ازتاریخ لبنان ازجمله آخرین مذاکرات « سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله با مرحوم« رفیق الحریری» نخست وزیر اسبق لبنان، عقب نشینی سوریه از لبنان و پیشنهادهای آمریکا به حزب الله برای تضمین امنیت اسراییل را بیان کرده است.
کد خبر : 6388
تاریخ انتشار : دوشنبه 19 آبان 1393 - 5:03
آخرین مذاکرات سیدحسن نصرالله ورفیق الحریری

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، در بخش هایی از این کتاب که در حقیقت تاریخ حزب الله از بدو تولد آن (اوایل دهه هشتاد میلادی) تاکنون است و روزنامه لبنانی السفیر در شماره روز دوشنبه خود منتشر کرده، فضل الله نوشته است که شهید « عماد مغنیه » فرمانده نظامی مقاومت در جریان عملیات آزادسازی لبنان در سال ۲۰۰۰ میلادی همراه با دیگر فرماندهان برای نظارت بر عملیات کنار خطوط مرزی حضور یافتند ومی خواستند از خط مرزی عبور کنند اما به خاطر مناسب نبودن شرایط زمانی، منصرف شدند.

وی به تاریخ لبنان بعداز مرحله اشغال عراق توسط آمریکا تا جلسات گفت وگوهای ملی لبنان در آستانه جنگ ۳۳ روزه ( ۲۰۰۶) اشاره کرده و نوشته است: مقاومت خود را در محاصره چالش های گسترده داخلی و خارجی می دید، ارتش آمریکا در سال ۲۰۰۳ به مرزهای سوریه رسیده بود و در راس برنامه های آن در مرحله ای از جنگ عراق، خلع سلاح مقاومت قرار داشت.

فضل الله با بیان اینکه در آن زمان مقاومت باب گفت وگو با گروه های لبنانی از جمله مسیحیان مخالف حضور سوریه در لبنان را باز کرد، تصریح کرده است: این گفت وگوها با تلاش برای دستیابی به تفاهم ملی از طریق گفت وگوهای راهبردی سید حسن نصرالله و رفیق الحریری در اواخر سال ۲۰۰۴ تحت عنوان « ایجاد شراکت کامل» ادامه یافت.

در این کتاب آمده است که رفیق الحریری تمایل شدیدی برای انعقاد تفاهم شراکت با حزب الله داشت اما مدخل آن را بی طرفی کامل مقاومت می دانست و ازجمله پیشنهاد کرد:

۱-حفظ قدرت مقاومت از نظر سلاح و سازمان تا موفقیت کامل و پایان درگیری ها با اسراییل

۲- اتفاق کامل در باره ترکیب دولت از جمله مجلس نمایندگان، دولت و رییس جمهوری

۳- شراکت کامل با حزب الله در این دولت بطور متوازن

فضل الله تاکید کرده است : رفیق الحریری حتی یکسری اسم را به عنوان رییس مجلس که آنها را مستقل می خواند معرفی کرد و اصرار داشت که هرکسی بجز « نبیه بری» رییس مجلس لبنان شود اما حزب الله هرگز زیر بار این شرط نرفت و اجازه نداد به جایگاه نبیه بری خدشه ای وارد شود.

وی افزوده است: رفیق الحریری می گفت که حزب الله می تواند رهبری شیعه را در لبنان در اختیار بگیرد ، جایگاه مسیحیت کاهش یابد و سوریه هم از دخالت در امور جرئی لبنان دست بکشد و نیروهایش به منطقه بقاع عقب نشینی کند.

در این کتاب با بیان اینکه ، گفت وگو ها برای مدت ۵ ماه بر روابط و مشارکت متمرکز بود و حتی نقش منطقه ای لبنان و روابط دو طرف با طرف های منطقه ای و بین المللی بررسی شد ، آمده است:اما پیش از شروع گفت وگوها در باره آینده لبنان که به وقت بیشتری تا رسیدن به توافق کامل نیاز داشت، رفیق الحریری ترور شد و گفت وگوها نیمه کاره ماند.

فضل الله خاطرنشان کرده است: مقاومت تلاش کرد مانع انقسام داخلی شود و از پیامدها و سوء استفاده های سیاسی این ترور جلوگیری کند اما متاسفانه اراده بین المللی بر اراده های داخلی تاثیر زیادی داشت و مسیر بسوی حمله ضد سوریه و وجود آن در لبنان سوق داده شد لکن مقاومت و مردم آن هرگز تسلیم این تحریک ها نشدند در حالیکه در میان دو آتش قرار داشتند.

وی تصریح کرده است: از یک سو همپیمان راهبردی آن هدف قرار گرفته بود و از سوی دیگر آتش تحریک مذهبی همه لبنان را با خطر مواجه کرده بود، بنابراین حزب الله تمام تلاش خود را برای بازگرداندن آرامش به لبنان و دفاع از همپیمان خود بکار گرفت.

در ادامه این کتاب آمده است: بشار اسد رییس جمهوری سوریه که خود را در محاصره فشارهای بین المللی و سیل اتهامات دید، ترجیح داد که بطور کامل نیروهای سوریه ازخاک لبنان خارج شوند و با پیشنهادهایی مانند عقب نشینی تا منطقه بقاع موافقت نکرد مانند آنچه توافق طائف بر آن تاکید داشت.

سوریه بهار سال ۲۰۰۵ میلادی از لبنان خارج شد و اما از در دیگر طرف های بین المللی وارد لبنان شدند تا به اصطلاح توازن داخلی ایجاد شود اما تنش های مذهبی و طایفه ای شروع شود و باز مقاومت تسلیم نشد وبرای کاهش خسارت ها تا حد ممکن تلاش کرد وحتی حاضر شد امتیازهایی به نفع توافق های داخلی بدهد.

فضل الله با بیان اینکه« لبنان وارد دایره تهدید و فرصت دریک زمان شد»، می افزاید: افزایش دخالت های بین المللی و گسترش شکاف سیاسی و سپس مردمی دو تهدید جدی لبنان شدند و در مقابل فرصت هایی فراهم شد تا روابط بین لبنانی ها بر اساس معیارهای جدید و بدون دخالت خارجی شکل بگیرد.

وی می نویسد: بعداز خروج سوریه، آمریکا و فرانسه ، لبنان را اشغال کردند و دخالت های مستقیم عربستان در امور داخلی لبنان شروع شد.

در کتاب فضل الله آمده است: جاک شیراک رییس جمهوری وقت فرانسه تفکر ایجاد شده در دولت پاریس متضمن « مبادله سلاح با قدرت» در لبنان رابه « سید محمد خاتمی» رییس جمهوری اسلامی ایران در آن زمان ارائه کرد، به اعتقاد شیراک« فرانسه و آمریکا خواستار خلع سلاح حزب الله بودند اما در روش اختلاف داشتند» آمریکایی ها به قدرت و فرانسوی ها به عقلشان تکیه داشتند و به همین دلیل شیراک معادله سلاح مقابل قدرت را پیشنهاد کرده بود.

فضل الله می نویسد: در این مرحله تشویق به شراکت حزب الله در انتخابات و برگزاری به موقع آن شروع شد و سعدالحریری وارث همپیمان جاک شیراک رییس جمهوری وقت فرانسه به حزب الله شراکت در دولت و قدرت از جمله در اختیار گرفتن کرسی های وزارتی و اداری ، بازنگری در ریاست مجلس لبنان و انتخاب فردی از حزب الله و اگر مانع شرعی (دینی) وجود دارد انتخاب اسمی خارج از فراکسیون حزب الله را ارائه کرد.

در کتاب « حزب الله و دولت در لبنان» تاکید شده است: سید حسن نصرالله این پیشنهادها را رد کرد و سعدالحریری در این مرحله به مواضع آمریکا ، مصر و عربستان سعودی اشاره کرد و گفت« اکنون که این پیشنهادها را رد می کنید به آنه چه بگویم، آنها خواستار تغییر رییس مجلس هستند و مانعی نمی بینند که حتی یک نفر از حزب الله بجای نبیه بری رییس مجلس شود»؛ اما موضع قاطع حزب الله بار دیگر این بود که نبیه بری تنها نامزد ما است و اجازه نمی دهیم به جایگاه او لطمه ای وارد شود.

فضل الله تاکید کرده است که « حزب الله همه پیشنهادهای بزرگ اغوا کننده مالی و سیاسی را رد کرد و حتی حاضر نشد نقش آفرینی در دولت را با حفظ سلاح مشروط به اینکه طرح مقاومت را کنار بگذارد و به اسراییل ضمانت هایی غیرمستقیم برای تامین امنیت آن بدهد، بپذیرد و این پیشنهادها یک منبع واحد داشتند و آن آمریکا بود.

وی خاطرنشان کرده است: اولین پیشنهاد را یک مسئول ژاپنی ارائه کرد و گفت که ژاپن آماده است میلیاردها دلار هزینه اجرای طرح هایی در مناطق تحت نفوذ حزب الله در لبنان را برعهده بگیرد و کمک های مالی هنگفت به شیعیان لبنان کند، حزب الله نقش محوری در سیاست لبنان داشته باشد، نام حزب الله از فهرست تروریسم آمریکا پاک و درهای غرب بر روی آن گشوده می شود.

فضل الله ادامه داده است: پیشنهد دوم را یکی از دوستان« دیک چنی» معاون رییس جمهوری وقت آمریکا ارائه کرد که متضمن کمک های مالی هنگفت و تضمین نقش محوری حزب الله در دولت وقدرت در لبنان بود.

وی در کتاب خود خاطرنشان کرده است: پاسخ حزب الله این بود، مقاومت کالایی برای تجارت و وسیله ای برای دستیابی به قدرت نیست، مقاومت نقش محوری را در آزادسازی لبنان و دفاع و حمایت از آن در مقابل تجاوزهای اسراییل دارد. این جواب حتی قاطع تر در سال ۲۰۰۵ میلادی تکرار شد، « حزب الله هرگز دست از مقاومت نخواهد کشید هرچقدر پیشنهادهای شما اغوا کننده باشد».

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.