0 نظر
160 بازدید

هشدار رییس سازمان پدافند غیرعامل درمورد اجرای پروژه یونیکس

double-quot
تهران – جارپرس – رییس سازمان پدافند غیرعامل ضمن تاکید بر رفع ضعف سیستم بهداشتی و درمانی کشور در مقابله با بیماری های نوپدید، از اجرای پروژه «یونیکس» برای کاهش جمعیت کشورهای مسلمان خبر داد.
کد خبر : 6202
تاریخ انتشار : یکشنبه 4 آبان 1393 - 11:57
هشدار رییس سازمان پدافند غیرعامل درمورد اجرای پروژه یونیکس

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، سردار «غلامرضا جلالی» روز یکشنبه در همایش پدافند غیرعامل در نظام سلامت، بر لزوم وجود بانک جامع ویروس و شناسایی عوامل و سناریوهای بیماری های نوپدید در وزارت بهداشت تاکید کرد و گفت: سناریو های تهدیدات زیستی، یک جنگ مخفی بلندمدت است.

سردار جلالی افزود: بطور مثال پروژه یونیکس دارای تاثیر درازمدت بر مواد غذایی برای کم شدن زاد و ولد در کشورهای مسلمان است، در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه دو تهدید بیماری های «کروناویروس» و «ابولا» به همسایگی ایران رسیده، افزود: این دو بیماری امنیت را تهدید کرده و افکار عمومی را درگیر خود می کنند و نیازمند آزمایشگاه های سطح سه و چهار است که باید در برنامه های سال ۹۴ جزو اقدامات وزارت بهداشت قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: سیستم بهداشتی و درمانی کشور برای مقابله با جنگ زیستی و بیماری های نوپدید، نیازمند نظام آموزش کادر پزشکی است، زیرا پزشکان و پرستاران در مقابل این بیماری ها نباید آسیب پذیر شوند.

سردار جلالی یادآور شد: طی دو سال گذشته مواردی مرگ و میر بین پزشکان و پرستاران در برابر بیماری های نوپدید داشته ایم.

رییس سازمان پدافند غیرعامل از تشکیل چهار قرارگاه در زمینه تهدیدات زیستی، بیولوژی، هسته ای و شیمیایی خبر داد.

سردار جلالی افزود: با ساماندهی این قرارگاه ها، سیاستگذاری در زمینه تجهیزات پدافند غیرعامل انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه موضوع درمان در حوزه پدافند غیرعامل برعهده وزارت بهداشت است، گفت: پروتکل های ما در این زمینه قدیمی و آموزش های ما ضعیف است.

سردار جلالی افزود: شهرهایی مانند شیراز و اراک که دارای زیرساخت های هسته ای هستند، باید برای مقابله با تهدیدات زیستی آمادگی درمانی داشته باشند.

وی گفت: این شهرها باید دارای اورژانس رفع آلودگی و فضای خاص برای درمان اولیه باشند در غیر این صورت حادثه اتفاق می افتد و شاهد مرگ ومیر خواهیم بود.

سردار جلالی افزود: روسای دانشگاه های علوم پزشکی و بیمارستان ها در شرایط غیرعادی باید فرمانده بهداشت و درمان منطقه شوند.

** لزوم ارتقا قدرت تشخیص بیماری های نوپدید در کشور

رییس سازمان پدافند غیرعامل با تاکید بر لزوم ارتقا قدرت تشخیص بیماری های نوپدید در کشور در آزمایشگاه ها با استفاده از امکانات خوداتکایی گفت: در این زمینه تعارف نداریم ممکن است مرجع حمله، برخی نهادهای جهانی باشند که دستگاه های تشخیصی تولید می کنند، در این شرایط نمی توانیم به سامانه های تشخیصی آنان متکی باشیم.

سردار جلالی افزود: بنابراین خوداتکایی در سامانه های تشخیصی بیماری های نوپدید بسیار مهم است و اگر این سامانه ها را نداشته باشیم شاهد مرگ ومیر خواهیم بود.

وی ادامه داد: نیازمند سیستم های مراقبت های ویژه هستیم که نیاز به طرح عملیاتی دارد و قرارگاه پدافند زیستی آمادگی دارد تا در صورت نیاز، همه ظرفیت ها از جمله ظرفیت نیروهای مسلح را بکار گیرد و با محوریت وزارت بهداشت، اقدامات پدافند زیستی از جمله محدودسازی و ایزوله سازی را انجام دهد.

** ظرفیت شرکت های دانش بنیان ارتقا یابد

سردار جلالی ادامه داد: همچنین برای تولید دارو و واکسن برای مقابله با خطرات حملات زیستی باید قدرت تولید مستقل داشته باشیم و ظرفیت شرکت های دانش بنیان و دیگر مراکز تحقیقاتی را در این زمینه ارتقا دهیم.

رییس سازمان پدافند غیرعامل گفت: علاوه بر این، نیازمند یک نظام قرنطینه قوی هستیم و ابزار اجرایی این کار نیز عموما نیروی انتظامی و بسیج است. ارتباط بین نیروی انتظامی و وزارت بهداشت باید برقرار شود چون بطور مثال خروج یک بیمار از یک محدوده بسته می تواند کل بیماری را گسترش داده و کنترل حادثه را سخت کند.

سردار جلالی از ارتقا قدرت تشخیصی بیماری های نوپدید و خطرات زیستی در کشور به عنوان «سپر دفاع زیستی» یاد کرد و گفت: در جنگ زیستی، فاعل چون در برابر افکار عمومی محکوم بوده، مجهول است و فقط سامانه دفاعی و تشخیصی یک کشور می تواند آن را معلوم کند.

وی افزود: ویژگی جنگ زیستی، اهداف پنهان اقتصادی برای فروش واکسن و تجهیزات دارویی و صدمه زدن به اقتصاد یک کشور و اهداف پنهان امنیتی برای متزلزل کردن امنیت یک کشور است.

** تهدیدات زیستی بزرگترین تهدیدات در پنج سال آینده

رییس سازمان پدافند غیرعامل گفت: طبق برآورد سازمان های تحقیقاتی آمریکا، بزرگترین تهدیدات در پنج سال آینده، تهدیدات زیستی هستند.

سردار جلالی افزود: طبق طرح جامع میکروبی کشور که در سال ۷۸ ابلاغ شد، مسوولیت اصلی مقابله با بیماری های میکروبی برعهده نهادهای غیرنظامی وزارت بهداشت و جهاد کشاورزی است.

وی ادامه داد: اولین حرکت برای مقابله با تهدیدات زیستی این است که بتوانیم منابع مالی کشور را در این راستا بکار گیریم.

سردار جلالی با اشاره به تشکیل قرارگاه پدافند زیستی در وزارت بهداشت و ابلاغ سند پدافند زیستی گفت: این امکانات، نقشه راه را برای مقابله با تهدیدات زیستی مشخص کرده است.

** ویروس ابولا دستکاری شده است

رییس سازمان پدافند غیرعامل یادآور شد: فاعل جنگ های زیستی، مجهول است. بطور مثال ۶۵ درصد مجامع علمی به این نتیجه رسیدند که ویروس ابولا دستکاری شده است.

سردار جلالی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب در خصوص ارتباط بین پدافند غیرعامل و وزارت بهداشت افزود: پدافند غیرعامل به تعبیر رهبری، مصونیت سازی بدن در کشور است و این مصونیت سازی باید در پیکره، جامعه و دستگاه های کشور ایجاد شود.

وی ادامه داد: مثلثی متشکل از سه ضلع آسیب پذیری، پدافند غیرعامل و تهدیدات وجود دارد که تهدیدات در راس این مثلث قرار دارد، بنابراین تهدیدات را به عنوان یک متغیر مستقل در بررسی ها باید ارزیابی شود.

رییس سازمان پدافند غیرعامل گفت: باید تلاش کنیم اثر تهدید را با پدافند کاهش داده و آسیب پذیری را به صفر برسانیم.

سردار جلالی تهدیدات را به دو دسته تهدیدات طبیعی و غیرطبیعی تقسیم بندی کرد و افزود: دانش بشری تا حدودی توانسته بر تهدیدات طبیعی مسلط شود.

وی در مورد تهدیدات غیرطبیعی افزود: سه مولفه «تکنولوژی»، «دکترین» و «استراتژی» با مقوله تهدیدات غیرطبیعی همراه هستند و در مقطعی هستیم که فناوری ها به سرعت در حال پیشرفت بوده و اثر دکترین ها و استراتژی ها کم شده است و جای خود را به تکنولوژی های نوین داده اند.

** کسب اقتدار ملی با تولید علمی

رییس سازمان پدافند غیرعامل درباره فرصت های تکنولوژی یادآور شد: تکنولوژی های نوین برای صاحبان آن، اشراف، قدرت، ثروت و اقتدار را تولید می کنند بنابراین ما نیز باید اقتدار ملی را با تولید علمی دنبال کنیم.

سردار جلالی گفت: فناوری های نوین بدنبال فرصت ها، تهدیداتی دارند و تهدیدات امروز تهدیداتی پویا، روزآمد و فناورانه است که این امر شناخت این تهدیدات را مشکل می کند.

رییس سازمان پدافند غیرعامل، تهدیدات پدافند زیستی را به سه گروه تهدیدات «طبیعی»، «تهدیدات بیوتروریسم» و «جنگ زیستی» تقسیم بندی کرد و افزود: در بیوتروریسم یا تروریسم زیستی از موجودات زنده برای دستیابی اهداف امنیتی و سیاسی گروه های خاص استفاده می شود.

سردار جلالی ادامه داد: مراکز زیستی و آزمایش های زیستی سطح پیشرفته ای که برخی کشورها از جمله آمریکا دارند می تواند سلاح زیستی تولید کند؛ مهندسی ژنتیک برای اهداف مورد نظر یک سلاح زیستی است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.