آغاز خدمات‌دهی به ۸ هزار و ۲۴ مصدوم شیمیایی با ۲۷ سال تأخیر/ پرونده سردشت به لاهه می‌رود

double-quot
تهران – جارپرس – عضو فراکسیون حمایت از حقوق معلولان و جانبازان گفت: ما از کم کاری نهادهای ذیربط در خصوص رسیدگی به وضعیت مصدومان شیمیایی سردشت گلایه جدی داریم و حتی یکی از محورهای تحقیق و تفحص از بنیاد شهید و امور ایثارگران مربوط به همین موضوع است چرا که فلسفه این بنیاد دفاع از شهداست.
کد خبر : 5606
تاریخ انتشار : دوشنبه 31 شهریور 1393 - 8:34
آغاز خدمات‌دهی به ۸ هزار و ۲۴ مصدوم شیمیایی با ۲۷ سال تأخیر/ پرونده سردشت به لاهه می‌رود

به گزارش جارپرس به نقل از باشگاه خبرنگاران ، رسول خضری نماینده مردم سردشت و پیرانشهر از همت جدی مسئولان برای رسیدگی به وضعیت مصدومان شیمیایی سردشت پس از ۲۷ سال خبر داد و گفت: تشکیل کمیسیون پزشکی و فعالیت جدی آن یکی از مهمترین برنامه‌ها برای رسیدگی به وضعیت مصدومان شیمیایی سردشت است.

وی افزود: اخیرا ۵۳ نفر از پزشکان و فوق تخصصان از بیمارستان‌های خاتم الانبیا، بقیه الله و ساسان به سردشت دعوت شدند و ۷۰۰ نفر از مصدومین شیمیایی که درصد جانبازی آن‌ها بالاتر از ۲۵ درصد بود را مورد آزمایش قرار دادند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تصریح کرد: در این آزمایش ۸ نمونه خون گرفته شد و قرار است روی هر کدام از این نمونه خون‌ها حدود ۱۵ نوع آزمایش در داخل و خارج از کشور انجام شود.

وی ادامه داد: اوایل آبان ماه امسال نیز کمیسیون پزشکی مجددا برای مجروحان شیمیایی در سردشت تشکیل خواهد شد، در این رابطه اعلام کرده بودیم تا ۲۰ شهریور عزیزان فرصت دارند با حضور در بنیاد شهید سردشت ثبت نام کنند تا در مورد احراز جانبازی آن‌ها اقدامات لازم انجام شود.

عضو ناظر مجلس در شورای عالی سلامت اظهار داشت: البته این آزمایش به منظور تعیین سلامتی مصدومان شیمیایی نیز هست تا میزان تاثیر مواد شیمیایی بر روی ژن این عزیزان بررسی شود که آیا اثر گذاشته و آیا از نسلی به نسل دیگر انتقال یافته است.

خضری در ادامه به یک مورد اشاره کرد و گفت: به خاطر دارم سالی که به مجلس آمدم یک خانمی یک جنین ناقص الخلقه در رحم داشت و بعد از تحقیق مشخص شد این خانم در زمان بمباران شیمایی حلبچه در رحم مادرش جنین بوده است، این موضوع تلنگری به ما زد و شم پزشکی ما باعث شد تا موضوع را به صورت دقیق بررسی کنیم.

وی تصریح کرد: مواد شیمیایی استفاده شده در سردشت متفاوت بود و اثر آن‌ها بین ۷۰ تا ۱۰۰ سال در بدن افراد و محیط زیست باقی می‌ماند و ما در مورد اثرات ژنتیکی و انتقال به نسل این عزیزان حساسیت ویژه داریم.

عضو فراکسیون سلامت مجلس خاطرنشان کرد: اولین سالی است که می‌خواهیم به صورت دقیق، علمی و کارشناسی از ۷۰۰ نفر از مصدومان شیمیایی که بالای ۲۵ درصد جانبازی دارند، آزمایش بگیریم که این آزمایش‌ها شامل آزمایش‌های مولکولی، DNA و RNA خواهد بود.

خضری ادامه داد: ایجاد شعبه‌ای از بیمارستان ساسان در سردشت یکی دیگر از این اقدامات است و در این رابطه وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سالگرد حادثه شیمیایی حلبچه که تیر ماه امسال در این شهرستان برگزار شد حضور یافته و با این موضوع موافقت کردند و بلافاصله پس از حضور در این شهرستان دستور پیگیری داده و عنایت ویژه‌ای به این شهرستان دارند.

وی تاکید کرد: همچنین درمانگاه جانبازان و مصدومان شیمیایی سردشت احیا شده، داروخانه، پزشکان و امکانات برگشته به همان وضعیت قبلی است این در حالی بود که در طول پنج شش سال گذشته این درمانگاه تعطیل بود.

نماینده سردشت و پیرانشهر اظهار داشت: ما درخواست داریم یک مرکز تحقیقاتی از دانشگاه علوم پزشکی در سردشت مستقر شود و ما انتظار داریم تصمیمات کمیسیون پزشکی صرفا تصویبی نباشد بلکه باید تشخیصی باشد چرا که مصدومان شیمیایی نیاز به دقت نظر خاصی دارند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همچنین اظهار داشت: مرکز تحقیقات و پژوهش دانشگاهی مختص به مجروحان شیمایی نیز می‌تواند در سردشت ایجاد شود تا این شهرستان‌ را به عنوان نماد صلح جهانی معرفی کند.

وی در ادامه گفت: موضوع احراز جانبازی بارها مورد انتقاد ما قرار گرفته و معتقدیم در این رابطه اقدامات قابل قبولی صورت نگرفته است.

عضو فراکسیون حمایت از حقوق معلولان و جانبازان گفت: ما از کم کاری نهادهای ذیربط در خصوص رسیدگی به وضعیت مصدومان شیمیایی سردشت گلایه جدی داریم و حتی یکی از محورهای تحقیق و تفحص از بنیاد شهید و امور ایثارگران مربوط به همین موضوع است چرا که فلسفه این بنیاد دفاع از شهداست و نباید در این رابطه کوتاهی کنیم.

خضری خاطرنشان کرد: یکی از مشکلاتی که داشتیم عدم توجه به جایگاه مصدومان شیمیایی بود به طوری که پیش از این کمیسیون‌های پزشکی به جای تشکیل در شهر حادثه دیده سردشت در مرکز استان آذربایجان غربی تشکیل می‌شد و حدود ۷۰۰ نفر از مصدومان را با اتوبوس به مرکز استان منتقل می‌کردند تا دو نفر از پزشکانی که از تهران آمده بودند، آن‌ها را معاینه کنند.

وی ادامه داد: هنگامی که نسبت به این امر معترض می‌شدند و می‌گفتند چرا پزشکان به سردشت نمی‌آیند؟ می‌گفتند پزشکان وقت ندارند!

عضو ناظر مجلس در شوالی عالی پزشکی کشور با بیان اینکه در مورد احراز جانبازی مصدومین شیمیایی سردشت تلاش زیادی کردیم، گفت: ما به درصدهای تعیین شده اعتراض داریم چرا که خیلی از آن‌ها درصدشان بالاتر است و کمیسیون پزشکی باید در این زمینه دقت بیشتری داشته باشد.

وی تصریح کرد: ما باید اول برادری‌مان را ثابت کنیم بعد به دنبال ارث باشیم، ما می‌خواهیم از طریق مجامع جهانی و دادگاه لاهه حقوق مصدومان شیمیایی سردشت را پیگیری کنیم و انتظار داریم وزارت خارجه، مجلس مستقیم دخالت کنند و بنیاد شهید، معاونت اجرایی و معاونت حقوقی رئیس‌جمهور نیز به این موضوع ورود کنند.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: از موضوع بمباران شیمیایی سردشت می‌توان به عنوان وسیله مناسب در دیپلماسی خارجی استفاده کرد چرا که ما به جرم نکرده و نشناخته مورد تحریم ظالمانه قرار گرفتیم و حتی کسانی که امروزه در ۱+۵ هستند در بحث فروش مواد شیمیایی به عراق دست داشتند و جالب این که این کشورها الان قاضی شده و ما را محکوم می‌کنند!

وی با اشاره به آمار مجروحان شیمیایی سردشت اظهار داشت: مجموع مصدومین شیمیایی سردشت که روز اول حادثه از طرف بیمارستان بقیه الله و خطیب وقت نماز جمعه تهران اعلام شد ۸ هزار و ۲۴ نفر هستند که جانبازی هزار و ۴۰۰ نفراز آن‌ها احراز شده است.

خضری ادامه داد: حدود ۱۱۶ نفر از مردم بی دفاع سردشت در ساعات اولیه عملیات شیمیایی این شهرستان توسط رژیم بعثی عراق به شهادت رسیدند و طی دو هفته این تعداد به ۱۴۰ نفر رسید که غیرنظامی بودند و کمتر ماهی است که ما شهید یا جانبازی از مجروحان شیمایی در سردشت نداشته باشیم.

نماینده مردم پیرانشهر و سردشت تاکید کرد: به مصدومانی که درصد جانبازی آن‌ها بالای ۲۵ درصد است مستمری ناچیزی داده می‌شود.

وی با اشاره به تحمل سختی مصدومان شیمیایی سردشت گفت: روزهای مصدومین شیمیایی سردشت به سختی سپری می‌شود، مشکلات تنفسی، چشمی و پوستی سه مشکل اصلی آن‌هاست.

عضو فراکسیون محیط زیست مجلس اظهار داشت: با توجه به این که ریزگردها از غرب وارد کشور می‌شوند شاید در سال ۱۲۰ روز به دلیل پدیده ریزگردها این عزیزان مجبور هستند خودشان را در خانه محبوس کنند و پنجره‌ها را ببندند، البته ما یک بودجه‌ای را به عمران شهری تخصیص دادیم تا مبلمان شهری را تمیز کنند و ریزگردها را کنترل کنند.

وی در ادامه به ضرورت آبادانی سردشت اشاره کرد و گفت: ما پیشنهاد دادیم سردشت به عنوان منطقه آزاد گردشگری صلح مطرح شد که این موضوع نیازمند فراهم آوری زیرساخت‌ها از جمله جاده، هتل و… است.

وی با یادآوری حمله شیمیایی صدام به سردشت گفت: ۴ بمب شیمیایی در تاریخ ۷ تیر ۶۶ به سردشت اصابت کرد، در آن موقع این شهر ۱۷ هزار نفر جمعیت داشت.

خضری تصریح کرد: سردشت اولین شهر قربانی سلاح شیمیایی ایران است ولی در مورد شیمیایی شدن این شهر مجامع جهانی سکوت کرده‌اند و اگر مجامع جهانی سکوت نمی‌کردند، قطعا حلبچه شیمیایی نمی‌شد.

وی در ادامه به ذکر خاطره‌ای از عملیلات شیمیایی سردشت پرداخت و اظهار داشت: من اهل پیرانشهر هستم ولی ما هم به خاطر شیمیایی شدن حلبچه از شهر فرار کردیم، آن سال، سال قبولی من در دانشگاه شهید بهشتی تهران با رتبه ۱۸بود، شهرهای پیرانشهر و سردشت مرزی هستند و به دلیل جنگ مجبور بودیم عموما خارج از شهر زندگی کنیم و حتی امکان برگزاری کنکور در این شهرها وجود نداشت بنابراین به مهاباد رفتیم و عملا این شهرستان‌ها به عنوان جبهه تلقی می‌شدند.

خضری در پایان گفت: سردشت حدود ۶۵ هزار نفر جمعیت دارد و فاصله این شهرستان با مرز رسمی عراق ۲۵ کیلومتر است.

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.