هلال احمر با صدای بلند صلیب سرخ را به صحنه یمن بکشاند/خطای استراتژیک عربستان در انتخاب بمب به جای دلار

double-quot
تهران – جارپرس – رئیس جمهور گفت: عربستان به جای دلار برای نفوذ در دنیا بمب را انتخاب کرده است و فکر می‌کند حالا با بمب می‌تواند نشان دهد کشوری قدرتمند و در منطقه تأثیرگذار است؛ اما متأسفانه این خطایی بزرگ و استراتژیک است.
کد خبر : 9372
تاریخ انتشار : شنبه 19 اردیبهشت 1394 - 6:32
هلال احمر با صدای بلند صلیب سرخ را به صحنه یمن بکشاند/خطای استراتژیک عربستان در انتخاب بمب به جای دلار

به گزارش جارپرس به نقل از باشگاه خبرنگاران ، همایش “انسان مهربان، دنیای آرام” به مناسبت گرامیداشت هفته هلال احمر صبح امروز با حضور حجت‎الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان، سیدامیرمحسن ضیایی رئیس جمعیت هلال احمرو حجت الاسلام و المسلمین عبدالحسین معزی نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر در سالن اجلاس سران برگزار شد.
رئیس جمهور در سخنان خود در جمع خانواده هلال احمر با اشاره به این که هر انسانی صدای مظلومیتش بلند می‌شود و از دیگران کمک می‌خواهد باید به کمک به او شتافت، اظهار داشت: پیامبر فرمود اگر به فریاد گرفتار اعتنا نکنید و به آن پاسخ ندهید، دیگر مسلمان نیستید.

حجت الاسلام و المسلمین روحانی ادامه داد: همه آیات قرآن ما را به احسان و نیکی و تعاون به دیگران دعوت می‌کند و همه روایات برگرفته از سیره زندگی پیامبران این واقعیت را نشان می‌دهد که در بخشی از اموری که به مشکلات انسان‌ها رسیدگی می‌شود، فرقی نمی‌کند که شخص دارای چه اعتقاد و پوششی است و باید به او کمک کرد.

رئیس قوه مجریه یادآور شد: کسی که زیر آوار رفته، و وقتی آوار را از سرش برمی‌دارید، نمی‌پرسید ملیت یا دینت چیست؟

رئیس جمهور کشورمان گفت: یکی از مشکلات اجتماعی ما این است که ما موضوعات را تفکیک نمی‌کنیم. حزب و جناح و دسته‌های سیاسی و رقابت‌های سیاسی جای خود را دارد، اما در بحث‌های انسانی،‌ انسانیت بسیار مهم است.

حجت الاسلام و المسلمین روحانی ادامه داد: در بحث محیط زیست نجات جان انسان‌ها و کم کردن خطرات در جامعه دیگر حزب، دسته و ملیت معنی ندارد و اسلام به کمک به مظلومین تأکید فراوان دارد.
رئیس قوه مجریه ادامه داد:‌ در اسلام و در منطق انبیا حیوانات و گیاهان هم جایگاه دارند و پیامبر به سپاه و رزمندگانش توصیه می‌کند وقتی وارد شهری می‌شوند، درخت‌ها را قطع نکنند.

وی افزود: در میدان جنگ اسلام دستورالعمل‌هایی ویژه دارد و گاهی فراتر از موجودات زنده به نباتات و زمین نیز توجه می‌کند. ما در برابر زمین هم مسئول هستیم و وظیفه احیا کردن زمین نیز بر عهده ماست.

رئیس جمهور کشورمان بیان کرد: این بخش از مسئولیت با وظایف شما در هلال احمر متناسب است و آنچه پیامبر گفته امروز به عنوان مفاهیم جدید حقوقی در جامعه بشری مطرح است.

حجت الاسلام و المسلمین روحانی تصریح کرد: خیرخواه بودن یکی از ویژگی‌های هلال احمر است و این جمعیت ویژگی‌های خاص خود را دارد و داوطلبی در واقع بسیار لذت‌بخش است.

رئیس قوه مجریه افزود: قرآن می‌گوید برخی خود برای رضای حق داوطلب می‌شوند. مصداق این مسئله حضرت علی (ع) هستند که داوطلب شدند تا جای پیغمبر بخوابند و در مقابل شمشیرها خود را سپر کنند، پس داوطلبی ویژگی بسیار مهم است و ما در جمعیت هلال احمر این ویژگی را می‌بینیم.

وی ادامه داد: کار بزرگی این جمعیت انجام می‌دهد و رسالت ویژه آن برای جامعه و مردم اهمیت دارد و هر کجا پرچم و چادری که رویش نشان هلال احمر است باعث احساس امنیت در فرد می‌شود.

رئیس جمهور کشورمان خاطرنشان کرد: حضور شما آرامش بخش است و ممکن است هیچ گاه حادثه‌ای هم در در جاده‌ای اتفاق نیفتد ولی حضور شما باعث آرامش خواهد شد.

حجت الاسلام و المسلمین روحانی تصریح کرد: عده‌ای هستند در مسیرهای کوهستانی، جاده و کویر راه‌های سخت را می‌پیمایند تا خود را برای نجات فردی برسانند و کار شما بسیار زیباست. اگر فردی انسانی را نجات دهد، احساس آرامش خاصی دارد.

وی تصریح کرد: امسال به مناسبت نوروز از چند چادر هلال احمر در جاده بازدید کردم و در آنجا جوانانی را دیدم که به مردم کمک می‌کردند و این کار با نیروی جوانی که پرشور بوده بسیار زیبا است.

رئیس جمهور گفت: در جامعه ایران و در جوامع مختلف هرجا نیاز به کار بزرگ و عظیمی وجود دارد اولا حضور شما اعضای حلال احمر بسیار پر رنگ بوده است که متأسفانه برخی دلایل سیاسی آنقدر پررنگ می‌شود که حتی بر کمک‌های نوع دوستانه هم سایه می‌افکند.

روحانی در ادامه افزود: این جنگی که امروز در یمن پیش آمده است که البته جنگ نیست، بلکه حمله‌ای ناجوانمردانه از سوی یک همسایه است و مردم فقیر یک کشور در حال توسعه را بمباران می‌کنند و به جای اینکه به این کشور کمک کنند با هواپیماهایی که از قدرت‌های بزرگ می‎گیرند آنها را بمباران می‌کنند.

وی تصریح کرد: تفصیل تهیه این هواپیماها از قدرت‌های بزرگ را نمی‌گویم که چگونه و از کجا خریده همچنین با پول چه کسی خریده است و چگونه آموزش دیده‌اند و حتی گاهی خلبان‌های دیگر این هواپیماها را هدایت می‌کنند و اکنون با این هواپیما بر سر مردم بمب می‌ریزند.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: اکنون حکومتی که مسائل سیاسی منطقه و جهان را نمی‌فهمد، برای اولین بار خواسته خودش را بعد از سالها نشان دهد و این کشوری که همیشه با دلار کارهای خود را انجام می‌داده اکنون آمده روند خود را تغییر دهد.

رئیس جمهور ادامه داد: اکنون این کشور به جای دلار برای نفوذ در دنیا بمب را انتخاب کرده است و فکر می‌کند حالا با بمب می‌تواند نشان دهد کشوری قدرتمندی است و با بمب می‌تواند در منطقه تأثیرگذار بوده و به اهدافش برسد اما متأسفانه این خطایی بزرگ و استراتژیک است.

روحانی اظهار داشت: حال یک کشور مورد حمله وحشتناک قرار گرفته است و باید دید اگر بجای یمن که این همه مردم کشته می‌شوند یک کشور اروپایی برایش این مشکلات پیش می‌آمد، صلیب سرخ جهانی و هلال احمر برایش چکار می‌کردند.

وی در ادامه تصریح کرد: مسلما پلی تشکیل می‌شد وهواپیماها، کشتی‌ها، قطارها و ماشین‌ها از کشورهای مختلف دارو، وسایل، فوریت‌های پزشکی و زندگی، چادر، آب و غذا برایش می‌بردند.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان داشت: یک کشور مظلوم مسلمان و به تعبیر خودشان جهان سومی گرفتار مصیبت بزرگ شده و یک همسایه برخلاف تمام اصول انسانی به بیمارستان‌ها، منزل‌های مسکونی، اقوام و فرزندان آنها حمله کردند.

رئیس جمهور گفت: امروز مجروحان و بیماران در این کشور نیاز به امکانات و دارو دارند و اینجا جای امتحان تاریخی دنیاست، اگر غم ما برای یمن با غم ما برای فلان کشور اروپایی و یا آسیایی یکی نبود معلوم است اصول اولیه صلیب سرخ و هلال احمر را زیر پا گذاشته‌ایم.

روحانی در ادامه افزود: به دلیل تلاش‌هایی که تا امروز هلال احمر ایران داشته جای تقدیر و تشکر دارد که متأسفانه برخی کارهای آنها به دلیل مسائل خلاف همه قوانین بین‌المللی نتوانسته موفق باشد اما باید ادامه داد و بر روی صلیب سرخ جهانی فشار آورد.

وی اظهار داشت: اگر با بهانه‌های دروغین خود به ایران تهمت می‌زنند بیایند وسایل را از ما تحویل بگیرند و به آن کشور کمک کنند زیرا هدف ما تنها نجات مردم و مجروحان یمن است و بتوانیم جان انسان‌ها را نجات دهیم.

رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: ما باید آلام درد مردم باشیم و برای آنها سرپناهی فراهم کنیم و شما اعضای هلال احمر و صلیب سرخ باید به صلیب سرخ جهانی در این مقوله فشار بیاورید زیرا صدای شما از صدای دولت رساتر است.

رئیس جمهور گفت: هلال احمر در زمینه امداد و کمک جهانی می‌تواند صدای بلندی داشته باشد و صلیب سرخ را به صحنه بکشاند و به دنیا باید گفت که این سرزمین، یمن سرزمین علی (ع) و ائمه اطهار است.

رئیس جمهور کشورمان با اشاره به این که مردم ایران پرورش یافته مکتب امیرالمؤمنین علی (ع) هستند، گفت: ما باید این درس‌ها را به دنیا بیاموزیم.

حجت الاسلام و المسلمین روحانی اظهار داشت: صلیب سرخ باید بی‌طرف و بی‌غرض عمل کند و نباید کشورهایی مانند آمریکا و یا آفریقا برایش مهم باشد و باید به همه انسان‌ها یکسان نگاه کنیم و این پیام هلال احمر ایران در حادثه سوریه، عراق، یمن است.

رئیس قوه مجریه با تأکید بر این که اگر معضل و یا مشکلی به وجود آید باید هلال احمر پیشگام باشد، افزود: متأسفانه در داخل کشور با مسائل و بحران‌های طبیعی مواجه هستیم.

وی تصریح کرد: ایران روی خط زلزله قرار دارد و خشکسالی سال‌هاست بر مردم و کشاورزان فشار می‌آورد و البته محیط زیست و ریزگردها از خارج از کشور وارد می‌شوند و طرف دیگر این است که ده‌ها سال است که کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان، سوریه که در همسایگی ایران قرار دارند با معضلات فراوانی مواجه هستند.

رئیس جمهور کشورمان با تأکید بر این که در این شرایط هلال احمر رسالت سنگینی دارد، گفت: دولت و مردم در تمامی حوادث منطقه‌ای و حتی جهانی آماده کمک رسانی هستند.

حجت الاسلام و المسلمین روحانی بیان کرد: در بسیاری از موارد کارها به صورت موازی انجام می‌شود و باید این موازی‌کاری‌ها از بین برود و تبدیل به هم‌افزایی شود.

رئیس قوه مجریه با بیان این که باید از کار موازی جلوگیری کنیم و به صورت مستقیم کارها را انجام دهیم و از انجام کار تکراری جلوگیری کنیم، افزود: باید در هر سطحی که لازم است، جلسه تشکیل شود و بنده آمادگی دارم و البته سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی هم آماده کمک است.

وی تأکید کرد: سازمان جوانان از اهمیت زیادی برخوردار است و اگر این سازمان نیازمند کمک است، باید این مهم صورت گیرد تا این سازمان توسعه یابد.

رئیس جمهور کشورمان با بیان این که آموزش برای جوانان در تمامی سطوح زندگی‌شان کاربرد دارد، گفت: نیروی جوان آموزش‌های لازم را می‌بیند تا در صحنه‌های مختلف حضور یابد.

حجت الاسلام و المسلمین روحانی با اشاره به این که آموزش برای جوانان در حدی که ضرورت دارد، باید انجام شود زیرا ممکن است برای کمک به کشوری دیگر بروند، البته آمادگی بدنی و روحی و همچنین مهارت‌ها در این موضوع اهمیت دارد.

رئیس قوه مجریه اظهار داشت: چندی پیش اعلام شد ایران به نسبت جمعیت، نیروهای داوطلبش بیشتر از کشورهای دیگر است و این نکته مهمی است.

وی با بیان این که آموزش به جوانان اوقات فراغت آن‌ها را پر می‌کند و مهارت‌های زندگی را به آن‌ها می‌آموزد، تأکید کرد: وقتی جوان‌ها وارد صحنه شوند، خشونت‌ها در جامعه کم می‌شود و البته این کار خیرخواهانه است و فقط منافع مادی و تجاری ندارد و این موضوع بسیار ارزشمند است.

رئیس جمهور کشورمان تصریح کرد: با ورود جوانان فضای جامعه آرام می‌شود و با افراطی‌گری و خشونت مقابله می‌شود. دولت آماده است که کمک‌های لازم را انجام دهد تا این بخش سازمان جوانان گسترش یابد.

حجت الاسلام و المسلمین روحانی گفت: انسان، انسانیت و نجات انسان‌ها و همچنین ایجاد محیط آرام‌تر و محیط زیست بهتر در حیطه کاری شما گزینه اول است و هلال احمر اولین گزینه برای راه حق و رضای حق است و البته هلال احمر کشورمان افتخار ملت و کشور است.

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.