انتخاب نام زیبا برای دریای خزر

double-quot

دراحادیث وروایات آمده است که یکی از حقوق والدین برفرزند انتخاب نام نیکو برای آنان است.پس نام زیبا یکی از مقوله هایی است که چه برای انسان وچه برای سایرین مورد سفارش ائمه معصومین (ع) است.   درایران اماکن وابنیه ای وجود دارند که نام آن ها متاثر از یک شاخص برجسته است. در منابع

کد خبر : 11370
تاریخ انتشار : چهارشنبه 18 شهریور 1394 - 8:07
انتخاب نام زیبا برای دریای خزر

دراحادیث وروایات آمده است که یکی از حقوق والدین برفرزند انتخاب نام نیکو برای آنان است.پس نام زیبا یکی از مقوله هایی است که چه برای انسان وچه برای سایرین مورد سفارش ائمه معصومین (ع) است.

 

درایران اماکن وابنیه ای وجود دارند که نام آن ها متاثر از یک شاخص برجسته است. در منابع تاریخی معمولا نام ها یادآور یک حماسه ویا یادآور یک خدمت برجسته هستند.

 

با مطالعه پیشینه دریای خزر درمی یابیم هرقومی که به ناحیه ای ازاین دریا استیلا پیدا کردند نام آن قوم را برآن می نهادند.به همین سبب دریای خزر کنونی درطول دورانهای مختلف نامهای متعددی رادیده است که باسقوط و یا افول قومی نام آن نیز نابود شده است.لذا با مرور تاریخچه دریای خزر نامهای زیادی به چشم می خورد :دریای هیرکان، تبرستان ،مازندران ،خراسان ،گیلان ،گرگان،کاسپین ،دیلم،باکوو…

 

هدف نگارنده مقاله این مقاله این است که نامی برای این دریاانتخاب شود که زیبنده آن باشد.

 

به دورازتعصباب قومی ومنطقه ای دونام را پیشنهاد می نمایم :۱-دریای شمال ۲-دریای کاسپین

 

دلایل پیشنهادی این نام : قوم خزردرقرن ششم میلادی درشمال دریای خزر ودرشمال قفقاز می زیستند.

 

آنان دارای کیش یهود بوده و افرادی ستیزه جو بودند که با همدستی امپراتوری روم علیه حکومت مرکزی ایران توطئه کردند ودرجنگ وخون ریزی مردم مشارکت داشتند؛حتی این قوم مانع نفوذ اسلام به کشورهای اروپای شرقی نیز شدند.

 

قوم کاسپی قدیمی که درامتداد غربی دریای خزر ودرجنوب رودخانه کورا می زیسته اند .قومی نجیب واولین قومی بودند که اسب را به ایران آورده و برای بارکشی از این حیوان استفاده می کردند.

 

قوم کاسپی هنر مفرغ سازی نیز داشتن؛ همچنین .برابر منابع تاریخی، این قوم منشا خدمات درایران نیز بودند.امروزه درجهان دریای خزر رابنام دریای کاسپین می شناسند که حتی کشورهای استقلال یافته حاشیه دریا نیز آن را بنام کاسپین می خوانند؛ همچنین دریای قزوین نام عربی شده کاسپین است .

نام دریای شمال ب این منظور پیشنهاد شد که این دریا درشمال ایران قراردارد. درشمال سه استان گلستان ،مازندران وگیلان واقع می باشد.

 

 

 

 

مهندس علی نصری چاری- کارشناس شیلات

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.