صدور ۱۰ میلیون دفترچه بیمه از افتخارات طرح تحول سلامت است

double-quot
تهران – جارپرس – وزیر بهداشت با اشاره به یکی از افتخارات طرح تحول سلامت گفت: در این طرح ۱۰ میلیون نفر دفترچه بیمه دریافت کرده‌اند.

کد خبر : 11126
تاریخ انتشار : چهارشنبه 4 شهریور 1394 - 7:08
صدور ۱۰ میلیون دفترچه بیمه از افتخارات طرح تحول سلامت است

 

 

 

به گزارش روز چهارشنبه (۴شهریورماه) خبرنگار پارلمانی جارپرس، حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حضور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به ارائه گزارش عملکرد طرح تحول سلامت پرداخت.

وزیر بهداشت در ارائه گزارش این طرح با تاکید بر اینکه ۴۶۵ روز از شروع طرح تحول سلامت گذشته، اظهار داشت: ما همواره به کمک دولت و مجلس برنامه‌های توسعه پنجم سیاست‌های کلی سلامت ابلاغی از سوی رهبری و سند چشم‌انداز را هدفمند و عملیاتی کرده‌ایم.

وی افزود: برای تحت پوشش قراردادن مردم و مراقبت مالی از آنان مجموعه وزارت بهداشت باید تناسب داشته باشد. در این راستا هرچقدر که جمعیت تحت پوشش را افزایش می‌دهیم باید کیفیت نیز به تناسب آن رشد کند.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه در برخی از بیمارستان‌های تهران مردم تا ۹۳ درصد هزینه‌های درمانی‌شان را پرداخت می‌کردند، اظهار داشت: طبق ارائه آمار در سال ۹۵ پرداخت از جیب مردم ۵۶ درصد بود که حدود ۱۸ درصد آن را بیمه‌ها تحت پوشش قرار می‌دادند و این در حالی بود که مجلس مصوب کرده بود که باید سهم پرداختی مردم بیش از ۳۰ درصد نباید باشد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه کشور ایران جزء معدود کشورهای جهان است که بیش از ۵۰ درصد هزینه درمان را مردمش پرداخت می‌کنند، افزود: در سال آینده مشخص می‌شود که این میزان هزینه درمان به چه عددی رسیده است، ما در این راستا نسبت به کشورهای عراق، لبنان، ترکمنستان و اردن شرایط نامطلوبی داشتیم.

قاضی‌زاده هاشمی با اشاره به پرداخت هزینه‌های درمانی از جیب مردم، اظهار داشت: در این راستا ۴۵ درصد مربوط به خدمات بیمارستانی، ۳۱ درصد مربوط به خدمات سرپایی و ۲۴ درصد مربوط به داروخانه‌هاست و این طبیعی است که مردم ۸۰ درصد خدمات سرپایی را از بخش خصوصی دریافت می‌کنند. با توجه به اینکه برای ما بخش دولتی قابل مدیریت است.

وی با اشاره به برخی از اهداف طرح تحول سلامت، اظهار داشت: در این طرح حفاظت مالی مردم در مقابل هزینه‌های درمانی، بهبود عدالت در دسترسی به خدمات و کیفیت خدمات مورد توجه بود.

وزیر بهداشت تاکید کرد: از تابستان ۹۲ تا ۱۵ اردیبهشت مهمترین اقدام ما جبران کمبودها و کسری‌ها بود، ما حدود ۸۰۰۰ میلیارد بدهی داشتیم و در این راستا معوقات ۲۰ ماهه و ۲۵ ماهه پرسنل نیز که به بحران تبدیل شده بود که در بسته‌های مختلف بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طرح تحول شروع شد.

قاضی‌زاده هاشمی اضافه کرد: ۴ بخش از این طرح به مرحل اجرا درآمده و این به این معنا نیست که ما از بخش‌های دیگر غافل شده‌ایم و این به صورت یک زنجیره عمل می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه اهداف مهم طرح تحول سلامت اظهار داشت: ۱۱ میلیون نفر برای دفترچه بیمه ثبت‌نام کرده‌اند که از این میان ۱۰ میلیون نفر دفترچه بیمه دریافت کرده‌اند و این اقدام بسیار مهمی بود، چرا که از این تعداد ۲۷ درصد مراجعه‌کنندگان از افراد تحت پوشش کمیته امداد بود.

وزیر بهداشت افزود: دولت در این زمینه ۲۶۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده است و در این راستا توانستیم ۹۲۶ قلم دارو در بیمارستان‌ها و ۵۲۰۰ قلم ملزومات مصرفی تهیه کنیم.

وی ادامه داد: در مراجعه به بیمارستان های دولتی در بخش بستری ۳۷ درصد را از جیب خود می دادند و تجهیزات را باید خریداری می کردند که اکنون این مقدار به ۸٫۵ درصد رسیده است لذا دولت ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان در این خصوص هزینه کرده است.

قاضی زاده هاشمی در ادامه با اشاره به اینکه افزایش دسترسی به ۹۶۲ قلم دارو در بیمارستان ها رسیده است، یادآور شد: همچنین ملزومات مصرفی به ۵۰۵ هزار و ۲۰۰ قلم افزایش پیدا کرد از طرفی در هنگام شروع کار ما ۳۲۰ قلم دارو در بیمارستان ها بود و مردم برای ۶۰۰ قلم دیگر باید به بیرون از بیمارستان مراجعه می کردند و در مورد تجهیزات نیز هزار و ۴۸۰ به ۲ هزار و ۱۳۰ قلم رسید و اکنون ۵ هزار و ۲۰۵ قلم در بیمارستان داریم که نشان دهنده گم نشدن مسیر در طرح تحول سلامت است.

وزیر بهداشت در کابینه یازدهم همچنین در خصوص ماندگاری پزشکان در مناطق محروم تأکید کرد: درست است که برخی همکاران از ما ناراحت هستند اما ماندگاری پزشکان در مناطق محروم در حالی که قبل از شروع طرح ۵ درصد بود اکنون به ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرد که نزدیک ۳ هزار و ۴۰۰ متخصص و هزار و ۳۰۰ پزشک عمومی و تعدادی پزشک فوق تخصص در ۳۳۱ بیمارستان کشور در مناطق محروم توزیع شده است که ظرف ۲ ماه آتی ۳ هزار پزشک دیگر به این تعداد افزوده می شود.

وی افزود: از مجموع ۸۰ هزار تخت بیمارستانی،‌۵۳ هزار تخت فرسوده داریم که در بسیاری از حوزه های انتخابیه شما در طول ۵۰ سال گذشته بیمارستان جدید احداث نشده و مخروبه است از طرفی جمعیت و حاشیه نشینی افزایش پیدا کرده که باید فکر اساسی شود.

قاضی زاده هاشمی در ادامه با اشاره به اینک از ۵۷۵ بیمارستان حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار متر مربع بازسازی کردیم،‌ اظهار کرد: ۳۰ هزار تخت فرسوده جایگزین شده و ۹ هزار پرستار در قالب خرید خدمت اضافه کردیم که این ها در جهت تکریم بیماران و همراهان آنهاست.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره مقیمی گفت: در روزهای تعطیل و از ظهر به بعد کسی در بیمارستان ها نبود که حدود ۷ هزار و ۴۰۰ پزشک در ۱۹ رشته متناسب با نیازها توزیع شد که در ۲۴ ساعت در بیمارستان های بالای ۶۴ تخت متخصص وجود دارد.

وی افزود: متخصصانی که ۱۰۰ درصد در محیط دولتی مشغول بودند نوبت عصر را به صورت بیکار به سر می بردند که برای آنها کلینیک های مخصوصی دائر شد که تا کنون ۳۵ میلیون نفر به دست آنها ویزیت شده اند؛ ‌تعداد اعضای هیأت علمی، افراد تمام وقت و نیروهای درمانی در ۵۹۶ کیلینیک ویِژه بیمارستان در حال ارائه خدمت هستند که کمک بزرگی در بخش سرپایی بود چرا که ویزیت متخصص حدود ۱۰ برابر رقم ویزیتی است که از مردم گرفته می شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به رقم ویزیت متخصص گفت: برای اینکه زیربنای نظام ارجاع برقرار شود باید سطح ۲ یعنی پزشک عمومی و پزشک خانواده تقویت شود در شهرستان ها شاهد آن بودیم که به دلیل عدم وجود پزشک متخصص بیماران عمدتا به شهرها مراجعه می کردند.

قاضی زاده هاشمی در ادامه اعلام کرد: تا کنون ۳۶۶بلوک زایمان کلنگ زنی شده است و همچنین ۵۴۸ هزار زایمان طبیعی به صورت رایگان انجام شده است.

وی با بیان اینکه میزان سزارین در کشور افزایش پیدا نکرده است گفت: آمار زایمان سزارین در کشور ۵ درصد کاهش داشته است.

این عضو کابینه دولت روحانی گفت: ۱۷ پایگاه اورژانس هوایی براساس مصوبه مجلس ایجاد شد که امیدواریم در آینده شاهد افزایش اینگونه پایگاه ها باشیم چرا که باعث نجات افراد آسیب دیده می شود.

قاضی زاده هاشمی در خصوص اقدامات وزارت بهداشت در زمینه دارو گفت: خوشبختانه شاهد برطرف شدن کمبود دارو در کشور هستیم همچنین ۹۰ درصد قیمت کالاهای وارداتی کاهش داشته و از سوی دیگر مبارزه با قاچاق دارو که کار سختی نیز بود صورت گرفت.

وی ضمن اینکه از کاهش واردات داروهای خارجی خبر داد گفت: این در شرایطی است که دسترسی به دارو در کشور افزایش پیدا کرده که این کار در جهت اقتصاد مقاومتی انجام گرفت البته ۱۰ درصد داروهای خارجی به دلیل ذائقه پزشک و بیمار وارد می شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأکید کرد: علاوه بر اینکه شاهد کاهش واردات دارو هستیم افزایش ۷۰ درصدی صادرات دارو را مشاهده کردیم این نشان می دهد کیفیت داروی ایرانی به سمت مطلوب حرکت می کند کشورهایی چون روسیه و آفریقا خریدار داروهای ایران هستند البته اعتقاد داریم فهم ما بیشتر از این حرف ها است و اشکال کار بر عدم ورود بخش خصوصی به این موضوع است.

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به میزان تولید در سال های ۸۳ تا ۹۱ گفت:‌در این سال ها میزان تولید داروی داخلی سیر نزولی و صادرات سیر صعودی داشت اما توانستیم با اقتصاد مقاومتی حرکت این دو را تغییر دهیم یعنی واردات کاهش و صادرات افزایش پیدا کرده است.

وی همچنین عنوان کرد: در سال ۹۱ دسترسی دارو در بخش بستری ۶۱ درصد بود اما اکنون این رقم به ۹۷ درصد افزایش پیدا کرده از سوی دیگر هزینه درمان بیماری های سرپایی از ۴۵ درصد به ۱۵ درصد کاهش پیدا کرد.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: در بخش بیمه بیماران صعب العلاج پرداخت بیماری در حق بیمه از ۱۷ درصد به ۱۲ درصد کاهش پیدا کرد.

وزیر دولت یازدهم به اقدامات وزارتخانه بهداشت و درمان در خصوص تجهیزات پزشکی اشاره کرد و گفت: این بخش دردسرهای زیادی ایجاد کرد و فضای مجازی این موضوع را طول دیگری بازتاب دادند. هزینه تجهیزات را کاهش دادیم به طور مثال دستگاه ارتوپدی که ۳۸ میلیون خریداری می شد ما با ۲ میلیون تهیه کردیم که این نشان می دهد که واسطه گران در سال های گذشته چه ظلمی به مردم کردند.

وی ادامه داد:‌همچنین توانستیم با سرمایه ۴۰۰ میلیاردی خریدی معادل ۷۸۰۰ میلیاردی انجام دهیم این در حالی است که اعتبارات بهداشتی را در ۳ ماه آخر سال دریافت کردیم و دیر توانستیم در زمینه عدالت در سلامت اقدام کنیم.

قاضی زاده هاشمی عنوان کرد: در شهرها ۲ هزار نفر پزشک داریم که در تلاشیم این ارقام به ۲۰ هزار تا ۵۰ هزار افزایش پیدا کند خوشبختانه در زمینه مامایی به اشباع رسیدیم و تا کنون ۲ هزار خانه پزشک و ۲ هزار و ۵۰۰ خانه بهداشت افتتاح شده است باعث افتخار است که بگویم شهرهای زیر ۲۰ هزارنفر دارای خانه بهداشت هستند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه برخی خانه های بهداشت نیاز به بازسازی دارند گفت: تا پایان سال و در نهایت پایان دولت بازسازی این خانه های بهداشت در دستور کار قرار خواهد گرفت اما باید گفت که دسترسی دارویی در روستاها افزایش پیدا کرده است مادران باردار و دختران ابتدایی به قرص هایی چون آهن و اسیدفولیک دسترسی پیدا کردند.

وی همچنین اشاره کرد که در شهرستان های دورافتاده از جمله زابل پزشکان متخصص در حوزه های ریه و زنان مشغول به کار شده اند به عبارتی بکارگیری پزشکان خانواده از ۵ درصد به ۳۱ درصد افزایش پیدا کرد.

قاضی زاده هاشمی همچنین عنوان کرد: بودجه بهداشت ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بود که این پول در ماه آخر سال گذشته به دولت تحویل داده شد و عمدتا در زمینه پزشک خانواده هزینه گردید.

وی با بیان اینکه ۱۳ میلیون نفر حاشیه نشین داریم، گفت: این افراد فاقد مراقبت‌های پزشکی هستند که لازم است از نظر بیماری‌های هپاتیت و ایدز خدماتی به آن‌ها ارائه شود. همچنین ۳۵۰ مرکز سلامت جامعه با تحت پوشش قرار دادن ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر در نظر گرفته شد که بنابراین برای هر ۳۰ هزار نفر مرکز سلامت وجود دارد و هر ۵۰ هزار نفر در این مراکز می‌توانند از پزشک عمومی، دندانپزشک بهره‌مند شوند.

این عضو کابینه دولت روحانی با اشاره به سند ملی پیگیری بیماری های غیر واگیردار عنوان کرد: بیشترین مرگ و میر در کشور در اثر بیماری های غیر واگیردار از جمله سکته و سرطان است. این سند با حضور معاون اول رئیس جمهور، رئیس کل بهداشت جهانی، رئیس صدا و سیما، امضا شد و همچنین علی لاریجانی نیز زیر این سند دست نوشته‌ای دارد.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: برای پیگیری بیماری‌های غیر واگیردار باید در زمینه‌هایی چون روغن، شکر، افزایش مصرف مواد لبنی، تحرک عمومی و کاهش مصرف سیگار اقداماتی صورت گیرد.

وی با بیان اینکه در زمینه پرداخت پول به پزشکان ظلم شده است، گفت: در حال حاضر ۲ هزار پزشک در حال خدمت داریم که با توجه به اینکه تعرفه درست برای پرداخت دستمزد آن‌ها وجود نداشت هر کدام درآمد متفاوتی داشتند و حاضر نمی‌شدند با درآمدی کمتر از ۱۰ ساله گذشته در برخی از رشته‌هایی مانند جراحی قلب کودکان و بیماری‌های عفونی در مراکز خدمت حاضر شوند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه عدم ارائه خدمت پزشکان طبیعی است، گفت: آن ها باید حداقل دستمزد ۱۰ سال گذشته را دریافت می‌کردند، با توجه به هزینه های تورمی انتظار افزایش حقوق و دستمزد در این قشر طبیعی است.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه از سال ۶۴ تا سال گذشته نسبت به افزایش و ساماندهی دستمزد پزشکان کاری انجام نشده بود، گفت: با مسئولان و بخش خصوصی جلساتی برگزار کردیم، بخش خصوصی انتظار افزایش ۴۰۰ درصدی را با توجه به تورم‌های سال گذشته را داشت اما در نهایت دولت افزایش ۱۲۰ درصدی را تقبل کرد که این موضوع باعث اختلاف بین بخش خصوصی و دولت شد.

این وزیر دولت روحانی به موضوع دستمزد پزشکان و پرستاران اشاره کرد و اعداد و ارقامی اعلام کرد: پزشک متخصص عضو هیات علمی ۳ میلیون تومان دستمزد و ۹ میلیون تومان کارانه برای کار تمام وقت دریافت می‌کند، همچنین پرستار حقوقی معادل ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان و کارانه‌ای ۱ میلیون تومانی دریافت می‌کند. براین اساس پزشک ۴ برابر پرستار درآمد دارد، اما رسانه‌ها عنوان کردند اختلاف درآمد پزشک و پرستار بیش از این حرف‌ها است.

وزیر بهداشت و درمان همچنین ادامه داد: حقوق پرستاری و مامایی رشدی معادل ۲۶۲ درصد داشت و در مقابل اساتید با رشد ۶۳ درصدی حقوق مواجه شدند بنابراین رشد حقوق در پرستاران بیش از اساتید بود با این حال قبول داریم که پایه حقوق این دو قشر یکسان نیست.

وی در پاسخ به این انتقاد که حوزه بهداشت و درمان شاهد افزایش نیرو بود، گفت: در حال حاضر ۴۶۰۰ هزار نفر در این حوزه فعالیت می‌کنند که ممکن است ۲۰۰ نفر تازه کار به این مجموعه اضافه شده باشد که اتفاقی است طبیعی و نباید اصل کار را زیر سوال برد.

قاضی زاده هاشمی با بیان اینکه بودجه سال ۹۴ در زمینه بهداشت به نسبت سال گذشته ۳ درصد افزایش یافته است، گفت: اما به نسبت تورم احتمالی ۱۴ درصد این رقم قابل قبول نبود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به موضوع بیمه تکمیلی اشاره کرد و گفت: هزینه‌های بیمه تکمیلی ۵٫۲ درصد افزایش پیدا کرده بود که انتظار می‌رفت در این روند کاهشی باشد اما از آنجاییکه بانک بیمه‌ها در اختیار وزارتخانه نیست نتوانستیم در این زمینه اقدامی داشته باشیم. انتظار می‌رود بیمه مرکزی فایل‌ها را در اختیار ما قرار دهد.

وی تاکید کرد: برای کاهش هزینه‌های بیمه‌ای باید منابع عمومی یعنی افزایش پرداخت از جیب مردم دیده شود که برخلاف اقدامی است که مجلس و دولت می‌خواهد، باید تاکید کرد که در حال حاضر پرداخت هزینه‌های درمان از جیب مردم در روستاها و شهر کاهش پیدا کرده که در واقع هزینه های کمرشکن در دهک‌های اول تا پنجم به شدت کاهش پیدا کردند.

قاضی زاده هاشمی در ادامه با اشاره به اینکه وضع بهداشت در حوزه بهداشت و درمان خوب نیست، عنوان کرد: دولت در شرایطی که مردم توان مالی نداشتند کاری کرد که بیماران بتوانند درمان شوند تا جایی که با گریه از ما تشکر می کنند.

وزیر بهداشت کابینه یازدهم با بیان اینکه اختلاف درمانی پزشکان مربوط به دوره ما نیست،‌ مطرح کرد: نظام پرداخت را در مراکز آموزشی از قالب پرداخت حقوق در آوردند و گفتند هرچه بیشتر درمان کنید بیشتر دریافت می کنید که به تبع آن نظام آموزش، پژوهش و درمان آسیب دید.

وی افزود: بیان صحبت هایی مثل پرداخت و دریافت پزشکان مشکلی از سلامت مردم حل نمی کند و آنها را علیه سرمایه اجتماعی تحریک می کند البته باید نظام پرداخت حقوق را مجدد بررسی کرد تا ببینیم در دوره فعلی و دوره های قبل چقدر به آن عمل شده است و انحراف تا چه میزانی بوده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان خاطرنشان کرد: بیمه سر یک ماه باید ۶۰ درصد اسناد را پرداخت کند که در قانون آمده است لذا نمایندگان باید به ما کمک کنند چرا که هزینه بیمه زیاد نشده است و اگر تنها پرداخت های آنها طبق گفته وزیر کار به موقع انجام شود مشکلات حل می شود.

 

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.