دور جدید سفرهای منطقه ای ظریف /رد شدن برجام در کنگره موجب نگرانی نیست/سفر رئیس جمهور اتریش به تهران

double-quot

تهران – جارپرس- سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست با اصحاب رسانه گفت که برجام یک فرصت است که صدای جنگ طلبان را در آورده است و ما با برجام یا بدون آن برنامه داریم.

کد خبر : 11121
تاریخ انتشار : چهارشنبه 4 شهریور 1394 - 6:15
دور جدید سفرهای  منطقه ای ظریف /رد شدن برجام در کنگره موجب نگرانی نیست/سفر رئیس جمهور اتریش به تهران

 

 

به گزارش خبرنگار سیاسی جارپرس، مرضیه افخم روز چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه داخلی و خارجی گفت: ایران در دو سال گذشته با رویکرد تعاملی خود نشان داد نه تنها برای صلح و ثبات منطقه ای و بین المللی اهمیت قایل است بلکه تقویت ثبات و همکاری د رمنطقه و جلوگیری از آشوب را در اولویت خود قرار داده و آماده گفت و گو های تازه صمیمانه و عمیق با همه کشورهای منطقه و مسلمان هستیم.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره ارتقای سطح روابط ایران و انگلیس اظهار کرد: گام و فصل دیگری در روابط دو کشور ایران و انگلیس شروع شده و اگر شرایط به سمتی رود که امکان ارتقا باشد، در زمان خود بررسی می شود.

وی اظهار داشت: تعامل، مردمسالاری و حق تعیین سرنوشت ملت ها رویکرد دولت یازدهم است که نشان داد مخالف هرگونه سیاست های زورگویانه و سلطه طلبی است .


افخم گفت: دولت برای بازگشت به ثبات و آرامش در سیاست خارجی ، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی برنامه ریزی کرده است و این رویکرد به تقویت و امید جامعه منجر شد و همه خدمتگزاران ملت تلاش دارند آن گونه که شایسته مردم هست، شرایط حاصل شود .

وی اضافه کرد: خوشبختانه دولت یازدهم در سال سوم خدمت خود میزان اعتماد عمومی به سیاست خارجی را ارتقا داد و مهمترین فراز آن پیشبرد مذاکرات هسته ای و برجام بوده است .

افخم ادامه داد: امروز جامعه بین المللی خواهان افزایش همکاری بیشتر با جمهوری اسلامی ایران است و ایران به عنوان یک کشور مسئولیت پذیر و با تکیه بر ابتکار دیپلماتیک بار دیگر گفت وگو را در جهان زنده کرده است .

وی اظهار کرد: امروز دیپلماسی و گفتمان جمعی به ایده جهانیان تبدیل شده و جهانیان برای مبارزه با تروریسم و بحران محیط زیست و نقض حقوق بشر و کشتار جمعی در تلاش هستند .

سخنگوی وزارت خارجه گفت : ایران نشان داد تحریم در مقابل اراده ملت ایران ناکارآمد است و تکریم وگفت وگو برای ارتقای امنیت وصلح ضرورت جهانی است .

مرضیه افخم افزود:سیاست های دولت در ۲ سال گذشته اثر گذار بوده است و برای ایام پیش رو امیدواریم همه اهداف مهم را ادامه دهیم .

وی درپاسخ به ارتقای سفارت انگلستان از کاردار به سفیر و مصوبه مجلس شورای اسلامی نسبت به بازگشایی سفارت انگلستان افزود: کارداران غیر مقیم مسئولیت کارداری را برعهده دارند و فعالیت سفارتخانه ها شروع شده و با تکمیل کادر روند تدریجی به سمت فعالیت های خود در حرکت هستند .

افخم اظهار داشت: مصوبه مجلس شورای اسلامی نیز مورد توجه است، البته منعی را در این سطح نداریم و فکر می کنیم گام دیگری در روابط دو کشور شروع شده که روند تداوم آن وظرفیت ها و فرصت های دیگری وجود دارد.

وی افزود: شرایط به سمتی پیش می رود که اگر امکان ارتقا داشته باشد در زمان خود بررسی خواهد شد.
خبرنگار کشور جمهوری آذربایجان درباره گم شدن چهار ماهیگیر جمهوری آذربایجان در دریای خزر سوال کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در این زمینه چه اقدامی انجام داده آیا این ماهیگیران واقعا دستگیر شده اند یا خیر؟


سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: شما بخشی از مطلب را اشاره کردید که درست نبود، متاسفانه خبرسازی ها به این سمت رفت.

وی توضیح داد: سفارت آذربایجان در تهران به وزارت امور خارجه مراجعه کرد و موضوع را تشریح کرد که چنین مشکلی در منطقه پیش آمده است، بلافاصله ما نهادهای ذیربط در منطقه را مامور کردیم که اگر کمکی از دستمان بر می آید برای یافتن آن قایق انجام دهیم.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: آخرین اخبار این بود که آن ها در آب های آذربایجان بوده اند و طبق اخبار رسمی که به دست ما رسیده، آن ها به سلامت به خانه خود بازگشتند و مشکلی نبوده است.

افخم اضافه کرد: لذا این خبرسازی ها در صدد تحریک فضای روابط دو کشور و بی اساس بوده است، ما همکاری کردیم، در عین حال این ماهیگیران هم به خانه خود بازگشتند.

وی خاطرنشان کرد: طبق اخبار رسمی گویی یک اشکال فنی برای قایق آن ها در آب پیش آمده بود و برای زمانی حدود ۹ – ۱۰ روز از آذوقه ای که داشتند ارتزاق کردند و نیروهای امدادی در منطقه، قایق های آن ها را پیدا کردند و به سلامت بازگرداندند.

این مقام دستگاه دیپلماسی کشور در عین حال گفت: البته به قدری فضای خبری فعال است که جلوتر از تحولات هم پیش می روند و موضوعاتی هم ساخته و پرداخته می شود که امیدواریم با هوشیاری همه مانع از این شویم که ترفندهای خبری و شیطنت ها آثاری را بر روابط دو کشور ایران و آذربایجان بر جای گذارد.

افخم در پاسخ به این که مقام معظم رهبری تاکید داشته که باید راه نفوذ امریکا پس از تفوافق هسته ای بسته شود، گفت: البته در نقل قول رهبر معظم انقلاب ایشان تاکید کردند که راه را بستیم .

وی افزود: نکته این است که در مباحث سیاست خارجی و تامین منافع و امنیت ملی کشور راهکار و اصولی داریم که تغییر ناپذیر است و همیشه مورد توجه همه کارگزاران بوده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی ادامه داد: بالتبع در مذاکرات هسته ای بنا بر شرایط ویژه و حساسیت موضوعات، توجه ویژه و بیشتری نیاز بود که مدیریت عالی کشور با هوشیاری و کارگزاران با درایت و پیروی از رهنمودها، مسئولانه عمل کردند و جای هیچ گونه نگرانی نیست .

افخم اظهار داشت: این طور که فضای سیاست خارجی سیال باشد، نیست. مبنایی داریم که خط اصلی ما احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی کشورها است؛ بر این اصول مبنا را تنظیم می کنیم، با کشورهای مختلف رابطه داریم و نمایندگی های آنان در کشور فعال هستند واین اصول تاکنون رعایت شده است .

وی تصریح کرد: کارگزاران برای تامین منافع کشور براساس اصول رعایت می کنند و دیپلمات ها به آن واقف هستند و اگر بخواهد خدشه ای وارد شود ممانعت خواهد شد .

افخم در پاسخ به زمان سفرهای منطقه ای وزیر امور خارجه و نحوه سفر مقامات فلسطینی به کشور اظهارداشت: برای سفر مقامات فلسطینی دستورالعملی در دستور کار نیست .

وی افزود: درمورد سفر وزیر امور خارجه به کشورهای منطقه در دور جدید سفرها برنامه ای در حال تنظیم است که اطلاع رسانی خواهد شد اما کشورهای اسلامی و دوستان مقصد سفر می باشند .

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به جلسات مقامات ایرانی با کشورهای حاشیه خلیج فارس در اجلاس سازمان ملل در ماه آینده گفت : هنوز چنین برنامه ای در دستور کار نداریم .

افخم در پاسخ به سوالی درباره نگاه وزارت امور خارجه نسبت به دیپلماسی انرژی و حضور هیات های خارجی در کشور، افزود: بحث تعامل سازنده و گسترش همکاری با کشورها موضوعی در حوزه سیاسی است اما آثار آن در حوزه اقتصادی بیشتر متبلور خواهد شد .

وی افزود: وزارت خارجه در تماس اول با حوزه خارجی تلاش دارد از نظر ظرفیت کشورها برای توسعه اقتصادی کشور کمک کند و در زمینه سرمایه گذاری در حوزه ها ومجموعه های انرژی همکاری های را به ثمر برساند .

سخنگوی وزارت امور خارجه اضافه کرد: بخش اقتصادی وزارت امور خارجه فعال تر از گذشته کار را ادامه می دهد و نمایندگی های سیاسی خارج از کشور دستورالعمل ویژه همکاری اقتصادی با کشورها را در دستور کار دارند .

افخم تصریح کرد: طی یکسال گذشته، سفرا حوزه های اقتصادی را شناسایی کرده اند و وزارت خارجه علاوه بر حوزه انرژی از همه ظرفیت هایی را که به اقتصاد کشور کمک خواهد کرد، فعالیت می کند .

وی درپاسخ به سیاست برگزاری انتخابات زودهنگام ترکیه و سفر شهروندان و بروز خسارت به آنان نیز اظهار داشت: برگزاری انتخابات مربوط به سیاست داخلی ترکیه می شود اما فارغ از بحث انتخابات در مورد شهروندان، وزارت خارجه پیشتر توصیه کرد که حتی الامکان از سفر زمینی به این کشور با توجه به ناامنی در مرزهای شرقی خودداری کنند .

افخم گفت : در این زمینه گفت وگو هایی را با سفیر ترکیه داشته ایم که زمینه کمک و جلوگیری از آسیب و خسارت کمتر صورت گیرد و دولت ترکیه نیز به این موضوع اهتمام دارد و امیدواریم با توجه به اهتمام طرف مقابل شاهد چنین موضوعاتی نباشیم .

سخنگوی وزارت خارجه درپاسخ به تلاش تهران برای حل بحران سیاسی لبنان در انتخابات ریاست جمهوری نیز خاطر نشان کرد: همواره اعلام کرده ایم که در چارچوب مسایل داخلی لبنان فعال خواهیم بود و احزاب و گروه های لبنانی باید برمبنای تامین منافع، صلح، امنیت، حفظ وحدت و انسجام داخلی راهکار انتخاب کنند .

افخم افزود: آنچه مهم است تشویق گفت وگو بدون دخالت در امور داخلی لبنان است که امیدواریم مسئولان داخلی لبنان در اولین زمان راهکار مناسبی را برای تقویت وفاق ملی مشخص کنند.
خبرنگاری پرسید: اولین جلسه کمیسیون مشترک برجام همزمان با مجمع عمومی سازمان ملل قرار است برگزار شود؛ این جلسه در چه سطحی برگزار می شود و جزییات آن چیست و اگر در آن زمان در کشورهایی که طرف این توافق هستند هنوز برجام به تصویب نهایی نرسیده باشد، آیا باز هم این جلسه برگزار می شود یا خیر؟
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور گفت: در کمیسیون مشترک برجام برنامه ریزی شده است که در حاشیه نشست سال جاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد جلسه ای در سطح معاونان برگزار شود و محتوا و ماموریت این کمیسیون را بررسی کنند و ببینند که آیا برگزاری نشست وزیران عضو کمیسیون و زمان بندی آن امکان پذیر است یا خیر ؟
افخم ادامه داد: ضمن این که کمیسیون دارای دو کارگروه هم هست، در خصوص کارگروه و وظایف و جزییات آن و همچنین اعضایی که می توانند در کارگروه ها و جزییات کارشناسی آنها بحث شود.
وی اضافه کرد: فعلا برگزاری این نشست در برنامه کاری کشورها است اما روز مشخص آن قابل اعلام نیست اما این که در سطح معاونان چنین نشستی برگزار می شود، فعلا این را تایید می کنیم.
سخنگوی وزارت خارجه افزود: این که چه شرایط حاشیه ای و قطعی می تواند کمک کند و تاثیر بگذارد در این روند مورد توجه همه طرف ها است، الان با همین میزان اطلاعات موجود و با فرض بر این که مسیر به طور طبیعی پیش برود در حال برنامه ریزی شدن است و اگر موضوع و رویدادی خارج از این و برخلاف پیش بینی پیش بیاید، تبعا ممکن است تاثیراتی داشته باشد .

افخم در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که موضع رسمی وزارت خارجه درباره زخمی شدن خبرنگار صدا و سیما در سوریه چیست و چه اقداماتی برای مداوای وی انجام خواهید داد؟ گفت: ما درپی انتشار اخبار مربوط به مجروح شدن جناب آقای حسینی اطلاعیه را منتشر کردیم و اقدامات تروریستی علیه مردم، مناطق بی دفاع، غیرنظامی و همچنین خبرنگاران را محکوم کردیم.

وی ادامه داد: خدا را شکر حال این خبرنگار بهتر شده و تدابیری را پیش بینی کرده و در دمشق این تدابیر را دنبال کردیم که همکاران ما در سفارت برای انتقال وی از لاذقیه به دمشق و مداوای آن هرگونه کمکی که از دستشان بر می آید، انجام دهند و طبق آخرین اخباری که داشتیم حال وی رو به بهبود است .
سخنگوی وزارت خارجه یادآور شد: حرفه خبرنگاری خطرات خاص خود را دارد و جزو مشاغل پرخطر است و برای این که خبرنگاران بتواند در محیط امن کار حرفه ای و فعالیت داشته باشند در این زمینه با نهادهای خاص بین المللی تاکیداتی را داشتیم .

همچنین افخم در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که برای گسترش همکاری با کشورهای حوزه خلیج فارس آیا وزارتخارجه برنامه خاصی دارد یا خیر؟ گفت: همواره همکاری با کشورهای منطقه جزء اولویت های جمهوری اسلامی ایران بوده است، یک سیاست ثابت و اصولی ما گفت و گو و همکاری با کشورهای منطقه بوده است .

وی ادامه داد: ثبات در این منطقه برای ما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و در سایه گفت و گو و همکاری، فضای کار بیشتر، توسعه منطقه و همچنین امکان یافتن راه حل برای حل بحران های منطقه ای فراهم می شود.
سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: امروز گفت و گو جزیی از سرنوشت دولت ها و کشورهای منطقه است، بنابراین جمهوری اسلامی ایران بر این سیاست اصولی خود پافشاری می کند و بار دیگر اعلام می کنیم که خواهان بهترین مناسبات با همسایگان و کشورهای مسلمان منطقه هستیم و امیدواریم که بتوانیم صفحات جدیدی را برای همکاری و تعامل سازنده در این منطقه حساس داشته باشیم و فکر می کنیم که این ضرورت خیر و برکات و آثار مثبت برای ملت های منطقه خواهد داشت.

افخم در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که در سفرهای منطقه ای آقای ظریف چه اقداماتی برای حل مشکل یمن صورت گرفته است ؟ گفت: گفت و گوهایی در قالب سفرهای وزیر امورخارجه در سطوح مختلف با کشورهای منطقه انجام می شود. علاوه بر حوزه های همکاری های دوجانبه درباره موضوعات متنوع با کشورهای مختلف در حوزه های سیاسی، اقتصادی و بین المللی نیز گفت و گو انجام می شود.

وی ادامه داد: نگاه ما یافتن راه حل برای بحران های منطقه ای است و برای ما بسیار مهم است چرا که در منطقه ما تروریسم و افراطی گری، چهره های خشونت آمیز خود را نشان داده و نگرانی هایی در کشورهای مختلف وجود دارد.
سخنگوی وزارت خارجه اضافه کرد: گفت و گو ها در این زمینه و همچنین در سفرهایی که آقای ظریف داشتند، یافتن راه کار سیاسی برای حل بحران ها را به طور خاص تاکید و دنبال می کنیم که دور بعدی آن هم به زودی انجام خواهد شد.
افخم گفت: در این سفرها علاوه بر تشریح روند مذاکرات هسته ای، پیرامون ظرفیت های مختلف سیاسی برای حل بحران تاکید می شود تا بتوانیم هرچه بیشتر از آثار خشونت آمیز و جنایت هایی که صورت می گیرد کم کنیم و این مسوولیتی است که به دوش همه کشورها است.
وی ادامه داد: در این دور از سفرها، گفت و گوهایی در سطح معاونان وزیر خارجه با همتایانشان و سفرای ما در کشورهای محل ماموریتشان با مسوولان کشورهای مختلف دارند و ما فکر می کنیم تقویت دیپلماسی و گفت و گو کمک کننده است که هرچه سریعتر راه کارهایی مبتنی بر واقعیت های جاری در منطقه برای کمک به پایان دادن بحران ها پیدا شود.

خبرنگاری پرسید: آیا ایران از برهم خوردن برجام نگرانی ندارد؟ سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ داد: در مورد برجام ما نگرانی نداریم ، ما این مسیر را طی کردیم، مسیری بر اساس اراده سیاسی که کاملا هوشمندانه و مبتنی بر راهبرد برد- برد است. این توافق فرصتی برای جامعه بین المللی است که مورد استقبال طرفهای مذاکره و کشورهای ثالث است.

افخم ادامه داد: از اینکه احیانا برجام در کنگره آمریکا رد شود نگرانی نداریم، کسانی باید نگران باشند که فکر می کنند آثار آن می تواند خلاف منافع شان باشد.
وی تاکید کرد: ما همواره اعلام کرده ایم برجام فرصت است و این فرصت صدای جنگ طلبان را درآورده است. تندروها و جنگ طلبان امروز برجام را خلاف منافع خود می دانند و تلاش می کنند مسیری که تا به امروز طی شده را بازگردانند، ما نگرانی نداریم، کشور ما با برجام و بدون برجام تصمیمات، برنامه ها و نقشه کار خود را تعیین کرده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر اینکه روز گذشته جمهوری خواهان اعلام کردند از رای آوردن برجام در کنگره ناامید هستند و قرار است تحریم های جدیدی علیه ایران وضع کنند، گفت: اجازه دهید، چون یک مقطع زمانی برای بررسی این کار در کنگره اعلام شده، تا آن روز که ۱۷ سپتامبر است، اظهارنظرها، تحولات و افت و خیزهایی انجام می شود. اینکه ما در هر مقطع با رای هر سناتور یا نماینده کنگره اظهارنظری داشته باشیم چندان مناسب نیست.
وی توضیح داد: این موارد جزو مباحث داخلی آمریکا است که باید طی شود، نتیجه و برآیند نهایی مهم است . ما بیشتر به برآیند نهایی آن توجه داریم.

وی درباره سفر رییس جمهور اتریش گفت: قرار است رییس جمهور اتریش به تهران سفر کند اما زمانبندی سفر وی در مقطع مناسبی که پیش بینی شده از سوی دفتر رییس جمهوری اعلام می شود.

خبرنگاری درباره به تعویق افتادن سفر دکتر ظریف به ترکیه پرسید که افخم پاسخ داد: سفر دکتر ظریف به ترکیه در دستور کار بوده و تماس های فی ما بین هم برقرار است، در زمان بندی مناسبی که برنامه های دو وزیر اجازه دهد و بتوانند تطبیق دهند، قطعا این سفر انجام خواهد شد.

در ادامه این نشست خبرنگاری پرسید: پنج ماه از حمله آل سعود به یمن می گذرد و فقط واکنش های جمهوری اسلامی دراین باره در حد بیانیه مطرح شده است در حالی که اگر این اتفاق برای آل سعود افتاده بود با محوریت آمریکا کنفرانس هایی در این خصوص برگزارمی شد؛ اما شاهدیم ایران و کشورهای هم پیمان چنین اقدام هایی نداشته اند، نظرتان در این باره چیست؟

سخنگوی وزارت امور خارجه پاسخ داد: مقایسه ایران با دیگر کشورها در باره چنین موضوعی بحث دیگری است اما یکی از مهمترین موضوعاتی که ما دنبال کردیم آن بود که همه مراجع بین المللی ذیربط را از ابتدا نسبت به لزوم حملات حساس کردیم.
افخم ادامه داد: ارسال کمک انسان دوستانه نیز از دیگر اقدامات بود که کاملا از راه های مختلف پیگیری شد و برخی محموله های ما نیز به مقصد رسید و بعد شاهد بودیم بخشی از آن حصرها به دلیل فشارهای بین المللی شکسته شد و کمک ها به دست مردم رسید؛ اگر چه بسیار اندک بوده و کافی نیست اما به هر حال اصل موضوع را نباید فراموش کرد.
وی تصریح کرد: ما فکر می کنیم باید علاوه براین که حملات متوقف شود گفت و گوها و راهکاری یافته شود که تامین کننده منافع مردم یمن باشد و باید شخصیت ها و احزاب مختلف یمنی راهکاری سیاسی را برای کشورشان پیدا کنند؛ دخالت در کشور و حمله کشورهمسایه پذیرفته نیست و از نظر ما مردود است.
افخم اضافه کرد: این اتفاق در جهان اسلام بیشتر قبح آن مشخص بود و در مشورت هایی که در کشورهای مختلف منطقه داریم باید کمک بشود و راهکاری سیاسی برای این بحران جاری یافته شود؛ تاکید داریم و فکر می کنیم باید ظرفیت سیاسی منطقه بیشتر کمک کند تا هر چه زودتر وضعیت در یمن به سمت آرامش حرکت کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که تجزیه عراق جدی شده است، چه اقداماتی برای حل بحران عراق پیش بینی کرده اید؟ گفت: رهبران عراق، مرجعیت، همه مسولان سیاسی دولت و شخصیت های سیاسی عراقی با حساسیت و هوشیاری وضعیت کشورشان را دنبال می کنند؛ این مساله در خود عراق با واکنش های جدی فوری و قاطع همراه شده است.

افخم اظهار داشت: ما خواهان آرامش ثبات، حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی تمامی کشورها به خصوص کشورهای منطقه و همسایه هستیم و مطمئنم با درایت و هوشیاری ملت عراق و رهبران سیاسی و شخصیت های موثر و بویژه مراجع عظام چنین مباحثی راه به جایی نخواهد بود.
وی ادامه داد : گر چه مردم عراق روزهای سختی طی کردند اما آنچه نشان دادند آن بود که سرنوشت کشورشان برایشان خیلی مهم است و همه مراجع عراق تلاش دارند تا عراق یکپارچه را پیش ببرند؛ ما نیز به عنوان کشور همسایه ازاین مواضع، روشن، صریح و قاطع عراقی ها حمایت کرده و فکر می کنیم اینها ناشی گری سیاسی است که از طرف افراد و کشورهای مختلف طرح شده و قطعا راه بجایی ندارد.

خبرنگاری پرسید که شنیده می شود قرار است بعد از حل و فصل هسته ای و پایان مذاکرات و تلاش های آقای ظریف؛ اعضای شورای همکاری و ایران نشست مشترکی را در شهریور برگزار کنند، آیا این نشست برگزار خواهد شد یا خیر؟ و آیا میزان اختلافات به اندازه ای هست که این نشست برگزار نشود و نظر دستگاه خارجه در این باره چیست؟

افخم اظهار داشت: اگر روزی برسد که اعضای شورای همکاری و ایران در نشستی به بررسی مسایل منطقه بپردازند، هم این نشست و هم آن روز مبارک خواهد بود اما این که زمان این امر چه موقع است چگونه برگزار خواهد شد و چه کسانی راضی و یا ناراضی خواهند بود، بهتر است به مشترکات منطقه توجه کنیم.
وی افزود: در هر حال این ظرفیت در منطقه وجود دارد و منطقه و گفت وگوها و ارتباطاتی که برقرار است چنین نشستی را نامتحمل نمی کند، ما از یک آینده خیلی دور و یا آرزوی برآورده نشده صحبت نمی کنیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: این ظرفیت نیز وجود دارد که کشورهای مختلف منطقه در کنار هم پیرامون موضوعات منطقه صحبت کنند و از ظرفیت ها هم برای صلح، برای توسعه امنیت و حل معضلات استفاده کنند و ما نیز به این امر معتقدیم.

افخم تصریح کرد: امکان این که فصل جدیدی از همکاری با منطقه و کشورهای مسلمان داشته باشیم وجود دارد، تکرار برخی مواضع که راه بجایی نبرده عمدتا ناشی از زمینه های ذهنی بوده که وجود واقعی نداشته است.
وی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران خواهان همکاری بوده و این سیاست امروز ما نیست؛ ما در طول دهه های گذشته به طور مکرر بر رابطه خوب و ممتاز با همسایگانمان به خصوص در جنوب خلیج فارس تاکید کرده ایم و فکر می کنیم با توجه به روندی که می بینیم این گفت وگو همچون درمان است اما اجازه بدهیم این مساله در مسیر زمان و بر مبنای رغبت و رضایت اتفاق افتد.
سخنگوی وزارت خارجه گفت: ما دنبال کارهای نمایشی نیستیم، اقدامات باید بر مبنای یک همکاری پایدار و سازنده باشد و هر کسی از این مساله حمایت کند، معلوم است که بیشتر دل نگران این مساله است.

افخم همچنین درباره اتفاقات اخیر بین کره شمالی و جنوبی اظهار داشت: از این که تنش بین دو کره مدیریت شده و به گفت و گو منتهی شده است، استقبال می کنیم.


سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درخصوص موسی ابومرزوق که مدعی شده بود حمایت جمهوری اسلامی ایران از مقاومت فلسطین کاهش یافته است و تلاش های ابومازن برای نزدیکی به ایران اظهار داشت: حمایت از همه گروه های مقاومت توسط جمهوری اسلامی به قوت خود باقی است و خدشه ای بر اصل حمایت ما از مقاومت در مقابل توسعه طلبی ها و تجاوزها وارد نشده است و اگر بین گروه ها مباحثی وجود دارد ما در آن ورود نمی کنیم.

افخم یادآور شد: مجدلانی از اعضای کمیته اجرایی ساف سفری به ایران داشته و پیام شفاهی رییس ساف را به ایران آورده است اما این که چه تعابیری از این گفت وگوها شود، در بین خود آن هاست.
وی ضمن تاکید بر ضرورت وحدت و انسجام داخلی بین شخصیت هایی که در سطح اول مبارزه با رژیم صهیونیستی هستند، گفت: وحدت رمز پیروزی است و همه باید برای حفظ وحدت حرکت کنند.

افخم در پاسخ به سوال دیگری درخصوص طرح مسایلی درباره استفاده از الگوی برجام برای حل و فصل مسایل منطقه ای اظهار داشت: این ها گمانه زنی تحلیلگران است اما مبنای این گمانه زنی ها این است که دیپلماسی می تواند آثاری داشته باشد که جهان از آن استقبال کرده است و این الگو می تواند به کار گرفته شود.

وی با بیان این که همواره بر گفت وگوی بین همسایگان تاکید کرده ایم، اظهار داشت: راهکار ما گفت وگو و همکاری میان کشورهای همسایه است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات فیلیپ هاموند مبنی بر تغییر رویکرد ایران در قبال رژیم صهیونیستی اظهار داشت: این مطالب خبرسازی هایی است که ما آن را رد کرده ایم. در سفر وزیر خارجه انگلیس به تهران درباره همکاری های دوجانبه، مقابله با تروریست و افراطی گری با مسوولان کشورمان صحبت شد اما درباره رژیم صهیونیستی صحبتی نشد و اخباری مبنی بر تغییر در موضع ایران در قابل رژیم صهیونیستی کاملا رد می شود.

افخم در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات فیلیپ هاموند مبنی بر این که اختلافات بین ایران و انگلیس باقی مانده است، گفت: اولین حرکت بعد از چهار سال بازگشایی سفارتخانه های دو کشور بود که بعد از مدت ها مذاکره تدریجی به این مرحله رسیدیم.

وی با بیان این که نگاه به آینده داریم ، اظهار داشت: اصل احترام متقابل، اصل مهمی است و گفت وگوها هم مورد توجه ویژه است. در این که اختلافات وجود دارد، جای تردید نیست اما استفاده از ظرفیت ها بیشتر مورد توجه است.

افخم در ادامه در پاسخ به سوال دیگری درخصوص طرح بروزشده جمهوری اسلامی ایران برای حل بحران سوریه، اظهار داشت: ما از ابتدای بحران راهکاری را پیشنهاد کردیم که مبنای آن تاکید بر اراده و خواست مردم سوریه برای تعیین سرنوشت آن ها بود.

وی تروریسم را مبنای معضل جاری در منطقه عنوان کرد و اظهار داشت: جمهوری اسلامی در حال رایزنی با طرف های مرتبط است و ما فقط دنبال این نیستیم که طرحی ارایه دهیم بلکه قابل اجرا و عملیاتی بودن طرح مهم است و این که بتوانیم با مشورت با طرف های موثر امکان عملی شدن این طرح را ایجاد کنیم.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: طرح حل بحران سوریه باید واقع بینانه باشد و طرحی که بر اساس آمال و آرزو باشد فقط برای ثبت کفایت می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درخصوص ایرانی هایی که در مورد مسایل تحریم در آمریکا زندانی هستند، گفت: یکی از دغدغه های ما در این زمینه بحث زندانیان ایرانی در آمریکاست. ۱۹ نفر از هموطنان ما به خاطر مسایل مرتبط با تحریم و با ادعای نقض تحریم های آمریکا در زندان های این کشور به سر می برند، حتی برخی از آن ها پس از دوره محکومیت هنوز تحت نظرند و از آزادی کامل برخوردار نیستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت:هیچ یک از نهادهای حقوق بشری از جمله گزارشگران سازمان ملل هیچ اظهارنظری درباره پیگیری وضعیت زندانیان ایرانی نداشته اند. ما بدنبال دسترسی کنسولی به این افراد هستیم و همواره دفاع از حقوق زندانیان را مطالبه کرده ایم.

افخم در پاسخ به سوال دیگری پیرامون نفوذ گروه های تروریستی به مرزهای کشور اظهار داشت: مسئولین ذیربط در یگان های مربوطه کاملا بر مناطق مرزی اشراف دارند و ماموریت خود در حفاظت از مرزها را دنبال می کنند. اخباری که در این زمینه منتشر شده نادرست است و آن را کاملا رد می کنیم. هیچ ترددی به خاک ایران صورت نگرفته است.

افخم در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر موضع جمهوری اسلامی ایران در مورد برنامه های دی مستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور سوریه اظهار داشت: وی تماس ها و رایزنی هایی با طرف های موثر از جمله جمهوری اسلامی ایران داشته است. هنوز از ابعاد جزئیات طرح ایشان مطلع نیستیم اما در همین اطلاعات منتشر شده نشان دهنده رگه هایی از نگاه به واقعیت سوریه را می بینیم.

وی تصریح کرد: هر طرحی که بتواند واقعیت مسایل سوریه را در نظر بگیرد، امکان پیشرفت و موفقیت آن وجود دارد . ما با این تلاش ها مخالفتی نداریم. با وی مشورت می کنیم اما باید دید طرح کامل چه زمانی ارائه می شود و چگونه خواهد بود. اظهارنظر دقیق در آن زمان صورت می گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال دیگری درخصوص ایجاد منطقه حائل در شمال سوریه با همکاری ترکیه و آمریکا اظهار داشت: هر عاملی که به حاکمیت سوریه خدشه وارد کند ، ما به طور صریح مخالفت خود را با آن اعلام کرده ایم. این مساله خلاف مقررات بین المللی است اما اقداماتی که برای تامین امنیت مرزها توسط دولت ترکیه و تدابیری که توسط این کشور در خاک خودش انجام می شود ، دو مقوله جدا هستند.

افخم در پاسخ به سوال دیگری در مورد گفت وگوهای ایران و روسیه درباره بحران سوریه ، اظهار داشت: دو کشور اشتراک نظرهای زیادی در این زمینه دارند . گفت وگوهای دکتر ظریف در مسکو سازنده و مثبت بود. در این گفت وگوها علاوه بر مسایل دوجانبه و موضوعات پیرامون برجام درباره سوریه هم تبادل نظر شد.

وی خاطرنشان کرد: روسیه از کشورهایی بود که از ابتدا دنبال راهکار سیاسی حل بحران سوریه بود و همین مساله جایگاه ویژه ای برای روسیه در حل بحران سوریه ایجاد کرد.
سخنگوی وزارت امور خارجه تداوم مشورت ها را در تقویت راهکارهای سیاسی موثر عنوان کرد و اظهار داشت: رایزنی ها و گفت وگوهای دو کشور برای برخورد با تروریسم ادامه خواهد داشت و امیدواریم تمرکز جدید دو کشور برای یافتن راهکار سیاسی واقع بینانه به نقطه موثری برسد.

افخم پیرامون اصلاحات حیدر العبادی اظهار داشت: عراق سال های متمادی دچار مشکلات عدیده بوده است و علاوه بر موضوعات مرتبط با معیشت و تامین خواسته های مردم با تروریسم و ناامنی هم مواجه است . از این بابت مسئولیت بزرگی بر دوش دولت عبادی است.

وی تصریح کرد: از هر راهکاری که بتواند انسجام ملت عراق را در مسیر پیشرفت و تامین خواسته های مردم عراق فراهم کند، حمایت می کنیم ضمن این که این اصلاحات با حمایت مراجع عظام بوده است و می تواند در مسیر خوبی پیش برود.
انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.