روحانی: هیچ جناحی نباید احساس یاس کند/مذاکره بده بستان است

double-quot

تهران-جارپرس-حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی اظهار داشت: هیچ حزب، جناح و گروه قانونی در کشور نباید احساس یاس کنند.

کد خبر : 11008
تاریخ انتشار : پنج‌شنبه 29 مرداد 1394 - 5:01
روحانی: هیچ جناحی نباید احساس یاس کند/مذاکره بده بستان است

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در نشست مشترک هیات دولت و استانداران سراسر کشور مطالب بسیار مهمی را مطرح کرد.
مهمترین محور سخنان رییس دولت یازدهم به شرح ذیل است:

** مجلس شورای اسلامی آینده متعلق به یک حزب و جناح نخواهد بود؛ این نظر مقام معظم رهبری و گفته قانون اساسی ما است.

** مگر می شود جناحی بگوید که من یک خم رنگرزی پیدا کرده ام که می توانم آنجا را به هر رنگی که بخواهم درآورم؛ این گونه نیست.
** ما جایی را در کشور نداریم که بخواهد افراد صالح و دلسوز را که می خواهند با استفاده از تجربیاتشان به کشور خدمت کنند حالا از هر جناحی که باشند رد صلاحیت کند؛ تمام گروه ها و دسته جات سیاسی قانونی مورد احترام هستند.

** همه از نظر دولت برابرند و آن جایی که باید بگوید فردی برای شرکت در انتخابات صالح است یا نه، هیات های اجرایی هستند و ما هیات اجرایی نداریم که یک جناح را تایید صلاحیت کند و یک جناح دیگر را تایید صلاحیت نکند.

** شورای محترم نگهبان ناظر است نه مجری. مجری انتخابات دولت است. دولت مسوول برگزاری انتخابات است و دستگاهی هم پیش بینی شده که نظارت کند تا خلاف قانون صورت نگیرد.
** شورای نگهبان چشم است و چشم نمی تواند کار دست را بکند، نظارت و اجرا نباید مخلوط شوند؛ باید به قانون اساسی کاملا توجه کرده و عمل کنیم.

** پیروزی هسته ای برای این نبود که ما در عرصه هسته ای پیروز شویم و در بقیه عرصه ها پیروزی بدست نیاوریم؛ پیروزی هسته ای آغازی برای پیروزی های همه جانبه و پی در پی بود و انتخابات مجلس شورای اسلامی باید انتخاباتی با شور و شکوه باشد که همه مردم در آن شرکت کنند.

** اگر همه به این باور مهم برسیم که تصمیم گیر برای این کشور ملت ایران هستند، مشکل حل خواهد شد و اگر کسی غیر از این، تفکر دیگری داشته باشد تیشه بر ریشه جمهوری اسلامی زده است.
** ما فقط باید زمینه را برای برگزاری یک انتخابات سالم و باشکوه آماده کنیم. مگر مجلس اول پس از انقلاب اسلامی که در آن زمان حتی شورای نگهبان نیز وجود نداشت و همه حتی گروهک های مخرب در آن حضور داشتند، بهترین مجلس تاریخ این کشور نبود؟ ملت ایران ملتی بالغ، باتجربه و بزرگ است که به خوبی برای آینده خود تصمیم می گیرد.
** همان گونه که دنیا پس از به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای با دیده احترام به ایران نگاه می کند باید انتخاباتی برگزار کنیم که دنیا با افتخار و احترام به آن نگاه کند.
**مطمئنم که سرمایه و تکنولوژی خیلی زودتر از آنچه در مخیله این بدخواهان است، مسیر خود را برای ورود به کشور پیدا می کند و البته ما باید اراده خودمان را برای تعامل با جهان همچون گذشته به خوبی حفظ کرده و به دنیا نشان دهیم.
**نباید اجازه دهیم بروکراسی پیچیده مانع ورود سرمایه و تکنولوژی به کشور شود و در این بین وزارتخانه هایی که در اولویت جذب سرمایه و تکنولوژی هستند باید موانع را برطرف کرده و به خصوص شرکت های دانش بنیان در عرصه های مختلف برای جذب همکارانشان در دنیا تلاش کنند.
** معتقدم شرایط برای یک تحول بزرگ در کشور آماده است؛دولت کاملا آماده است تا اختیارات لازم را برای جذب سرمایه و تکنولوژی و تولید مشترک به استان ها بدهد و موانع پیش روی سرمایه گذاران داخلی را به سرعت برطرف کند.
** هدف ما در نهایت تحقق اقتصاد مقاومتی است؛قطعا شرایط پساتحریم برای تحقق اقتصاد مقاومتی بهتر از قبل است و در کنار این شرایط جدید باید فضای مناسب اجتماعی و سیاسی را نیز فراهم کنیم.
** دولت تدبیر و امید با رویکرد تعامل سازنده وارد عرصه مذاکرات هسته ای شد؛ایران اسلامی در مذاکرات هسته ای به هیچ وجه از اصول و اهداف اصلی خود کوتاه نیامد.
** معنای مذاکره واقعی تعامل و بده بستان است؛ حفظ غنی سازی و حق تحقیق و توسعه برای مراحل پیشرفته تر این دانش و برخورداری از مکانی برای این فعالیت ها که برای ما دارای تضمین باشد، اهداف اصلی بود که توانستیم آنها را به خوبی تثبیت کنیم.
** وضعیت فعلی موضوع هسته ای شرایط ویژه و جدیدی را برای کشور، منطقه و جهان پدید آورده است؛ اساس توفیق بزرگی که تا این مرحله در موضوع هسته ای به دست آمده مربوط به ایستادگی و مقاومت مردم، لطف خداوند، حمایت ها و هدایت های رهبر معظم انقلاب است.
** آن چه بسیار اهمیت دارد این بود که مجموعه رفتار دولت تدبیر و امید علامتی را به دنیا نشان داد مبنی بر این که ما مصمم به تعامل سازنده هستیم و دنیا این علامت را دریافت کرد.
** تا این چراغ سبز به دنیا نشان داده نمی شد قدرت های بزرگ حاضر به نشستن پشت میز مذاکره نبودند؛آنچه گاهی پیش از این انجام می شد صرفاً نشستن پشت میز و بیانیه خواندن بود و مذاکره ای انجام نمی شد در حالی که ما نیاز به مذاکره واقعی داشتیم.
** مذاکره واقعی یعنی آنکه ما حرف طرف مذاکره را بفهمیم و حرف و منظور خودمان را نیز به او بفهمانیم و در این بین راه میانه ای را برای رسیدن به توافق کشف کنیم.
** در مذاکره باید هر یک از طرفین مذاکره، طرف مقابل خود را به نقطه ای امیدوار کند و اساسا مذاکره باید بر ایجاد نقطه امید نا شود.

** کشورهای بزرگ با صدور قطعنامه ۱۹۲۹ کشور ما را به آستانه جنگ برده بودند؛ این قطعنامه به کشورهای دیگر اجازه می داد هر زمانی که احساس نیاز کردند محموله های ما را مورد بازرسی قرار دهند و این به معنای جریان مستمر مواجهه و مقابله بود که هر لحظه می توانست، جنگ ایجاد کند.

** دولت تدبیر و امید رویکرد تعامل سازنده را برگزید و وارد عرصه مذاکرات هسته ای شد. مذاکره یک دانش، فن و هنر است و نیازمند تسلط به مبانی مذاکره و خواندن ذهن طرف مقابل است. معنای مذاکره واقعی تعامل و بده بستان است.

** برخی فکر می کنند در مذاکره ما باید به صد درصد به اهداف خود دست یابیم و طرف مقابل دستاوردش از مذاکرات صفر باشد و به ما اعتراض می کنند که مثلاً چرا طرف مذاکرات ما نیز به یک سری اهدافش دست یافته است.
** رفع همه تحریم های ظالمانه در زمینه های مالی، بانکی، حمل و نقل و سایر عرصه های اقتصادی هدف مهم دیگر دولت از ورود به عرصه مذاکره بود این هدف نیز به خوبی محقق شد و مقرر شده است که طرف مقابل، در آستانه آغاز اجرای توافقات صراحتاً لغو تحریم ها را اعلام کند.

** پیروزی هسته ای در تاریخ کشورمان بی سابقه بود و نمی دانم چرا عده ای این افتخار را که متعلق به یک ملت بزرگ در برابر قدرت های جهان است، زیر لب ذکر می کنند. این افتخار تنها متعلق به دولت نیست بلکه متعلق به همه ملت و حتی همه کشورهای در حال توسعه و راهنمای آنها به سمت احقاق حقوقشان است.

** با توجه به ادامه تحریم ها تا پیش از آغاز اجرای برجام و قیمت فعلی نفت و مشکلات دیگری مثل خشکسالی مستمر و ادامه دار، با محدودیت منابع مواجه هستیم؛ البته این ها بدان معنا نیست که نمی توان بر مشکلات غلبه کرد.
** دستیابی به اجماع ملی مهمترین مقدمه در رسیدن به توفیقات هسته ای است؛ این کار بزرگ و هنر عظیمی بود که به سمتی حرکت کردیم که دولت در کنار قوای دیگر، رهبر معظم انقلاب و برخورداری از پشتیبانی عمومی ملت، حرکت صحیحی را بنیان گذاشته و به پیش برد تا این پیروزی بزرگ نصیب ملت شد.

** امروز و در نتیجه حصول توافق یک فضای آرام و مناسب در داخل کشور، منطقه و عرصه بین المللی پیش روی ما ایجاد شده که برای استفاده صحیح از آن نیازمند حفظ همان اجماع ملی هستیم که منجر به توافق هسته ای شد.

** رویکرد ما همچنان تعامل سازنده و تلاش برای گسترش صلح و پرهیز از ظلم و تجاوز به دیگران است و البته کشوری هستیم که ثابت کرده ایم ظلم و زور و تجاوز را هرگز نمی پذیریم.

** نباید فکر کنیم پس از حصول توافق می توانیم هر طور که بخواهیم حرف بزنیم و عمل کنیم و دیگران در برابر این تغییر رفتار ما واکنشی نخواهند داشت.

** باید همه توان و استعدادهای خود را در شرایط جدیدی که پیش روی ما قرار گرفته به کار بگیریم؛ وزرا، استانداران و همه مسئولان دولتی امروز باید احساس کنند که سنگینی بار مسئولیت شان دو چندان شده است.

** اگر کسی تا دیروز دنبال بهانه بود که بگوید تحریم ها نمی گذارند کار کنیم، امروز در برابر مطالبات و خواست های مردم این بهانه نیز از اعتبار ساقط شده است.

** البته مردم ما به خوبی توجه دارند که با رفع تحریم ها همه مشکلات یکروزه سامان نمی یابد؛این نکته مهمی است اما از آن مهمتر امیدی است که در جامعه ایجاد شده و مردم می بینند که نظام مقتدری دارند که بزرگترین معضل سیاسی بین المللی را با انگشت تدبیر خود حل و فصل می کند.

 

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.