گاز فاز ٢١ پارس جنوبی زمستان امسال به شبکه سراسری ارسال می شود

double-quot

تهران – جارپرس -سرپرست طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی گفت: با توجه به اولویت این فازها برای وزارت نفت و پیشرفت ٧٨ درصدی آنها بهره برداری از فاز ٢١ در زمستان امسال آغاز و گاز آن به شبکه سراسری ارسال می شود.

کد خبر : 10770
تاریخ انتشار : دوشنبه 12 مرداد 1394 - 5:26
گاز فاز ٢١ پارس جنوبی زمستان امسال به شبکه سراسری ارسال می شود

 

 

 

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، روابط عمومی شرکت نفت وگاز پارس روز دوشنبه به نقل از علیرضا عبادی افزود: طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ تا آبان ماه سال ١٣٩۵ به بهره برداری کامل می رسد.

وی با اشاره به فعالیت های حفاری این فازها، اضافه کرد: حفاری در موقعیت فازهای ٢٠ و ٢١ در دست اجراست و با توجه به اولویت موقعیت فاز ٢١، عملیات تکمیلی برای دو حلقه از ١١ چاه پیگیری می شود.

عبادی ادامه داد: در موقعیت فاز ٢٠ هم عملیات تکمیلی چاه اول از ١١ چاه در دست اجراست و مطابق برنامه مقرر است تا پایان مهر عملیات تکمیلی هفت حلقه چاه در موقعیت فاز ٢١ و شش حلقه درموقعیت فاز ٢٠ به اتمام برسد.

سرپرست طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی در شرکت نفت و گاز پارس، با اشاره به این که سکوهای دریایی در یارد خرمشهر توسط شرکت تاسیسات دریایی در دست ساخت است، گفت: اکنون بخش فراساحل این طرح پیشرفت ٨١ درصدی دارد و مطابق برنامه قرار است سکوی فاز ٢١ با تکمیل عملیات ساخت در مهر امسال به موقعیت خود در دریا حمل شود که پس از نصب در محل، عملیات پیش راه اندازی و راه اندازی آن آغاز می شود.

وی ادامه داد: برای آن که ساخت سکو طبق برنامه پیش رود، نظارت دقیقی از سوی مدیران در مراحل ساخت سکو انجام می شود و بر همین اساس امروز مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس به همراه سایر مدیران شرکت، بازدیدی از یارد خرمشهر دارند تا تجهیزات برای بهره برداری در زمستان تکمیل شود.

عبادی در ارتباط با عملیات لوله گذاری فازهای ٢٠ و ٢١، بیان کرد: عملیات لوله گذاری به طول ١٠۵ کیلومتری فاصله سکو از پالایشگاه برای خط لوله فاز ٢١ در دست اجراست و شناور در موقعیت ٨۵ کیلومتری از خشکی عملیات لوله گذاری فاز ٢١ را اجرا می کند.

وی افزود: با توجه به این که روزانه دو کیلومتر لوله گذاری از سوی شناور انجام می شود، با در نظر گرفتن میزان باقی مانده ظرف ١٠ روز آینده، لوله گذاری برای فاز ٢١ به اتمام می رسد و پس از آن، لوله گذاری برای فاز ٢٠ آغاز خواهد شد.

سرپرست طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ اظهار کرد: در ادامه این ١٠۵ کیلومتر، شش کیلومتر لوله گذاری نیز در بخش خشکی باید انجام شود که مربوط به فاصله دریا تا پالایشگاه خشکی است که این عملیات برای هر دو فاز در دست اجراست.

وی گفت: در بخش پالایشگاه خشکی نیز آماده سازی واحدها برای تولید زودهنگام در دستور کار قراردارد و بناست در زمستان سال جاری همزمان با بهره برداری از سکوها و خطوط لوله، این بخش از پالایشگاه نیز به بهره برداری برسد.

عبادی ادامه داد: علاوهبر بر طراحی اولیه، فعالیت هایی برای اتصال پالایشگاه به خط لوله سراسری گاز ترش و خشک دردست اجراست تا در صورت آماده نشدن سکوها در زمان مقرر و یا توقف تولید ناشی از تعمیرات آتی آنها، امکان بهره برداری از پالایشگاه خشکی میسر باشد.

طرح توسعه فازهای ٢٠ و ٢١ پارس جنوبی با هدف تولید روزانه ۵٠ میلیون مترمکعب گاز شیرین برای مصارف داخلی، بازیافت سالانه یک میلیون تن گاز اتان برای مصرف در صنایع پتروشیمی، بازیافت سالانه یک میلیون و ۵٠ هزار تن گاز مایع مرغوب برای صادرات، تولید روزانه ٧۵ هزار بشکه میعانات گازی گوگرد زدایی و تثبیت شده برای صادرات و بازیافت روزانه ۴٠٠ تن گوگرد برای صادرات در اولویت وزارت نفت قرار دارد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.