تذکرات شفاهی؛بیکاری تحصیلکرده ها تا اطمینان بخشی برجام

double-quot

تهران – جارپرس -نمایندگان مجلس شورای اسلامی در پایان جلسه علنی امروز(چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی در قالب تذکرات شفاهی برخی دغدغه های خود را مطرح کردند.

کد خبر : 10575
تاریخ انتشار : چهارشنبه 31 تیر 1394 - 9:41
تذکرات شفاهی؛بیکاری تحصیلکرده ها تا اطمینان بخشی برجام

 

 

 

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، علی محمد بزرگواری نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد روز چهارشنبه در تذکری شفاهی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی افزود: برابر اصل ۲۸ قانون اساسی به دولت یادآوری می کنم که یکی از مهمترین دغدغه های خانواده ها و نمایندگان مجلس بیکاری جوانان تحصیل کرده است که امروز شاهدیم در هر خانواده ای از یک تا هفت نفر تحصیل کرده بیکار وجود دارد و روز به روز بر این معضل افزوده می شود.

نماینده مردم کهگیلویه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه براساس اصل ۶۷ قانون اساسی و سوگندی که یاد کردیم در برابر خدا و وجدان خود وظیفه داریم از حقوق ملت در تمام زمینه ها دفاع کنیم، گفت: امروز شاهد هستیم که هر روز بر قیمت ها افزوده می شود و بیشترین فشار اقتصادی بر اقشار محروم جامعه است.

بزرگواری همچنین از تلاش های تیم مذاکره کننده هسته ای، رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و مقاومت ملت رشید ایران تشکر کرد.

**کاشانی:برای ساخت فیلم درباره تروریست از لباس بلوچ استفاده نشود

ناصر کاشانی نماینده مردم زاهدان در مجلس نیز در تذکری شفاهی خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: یکی از کارگردانان مشهور کشور درصدد ساخت یک فیلم با مضمون تروریست است که قرار است در منطقه بلوچستان ساخته شود که به جد می خواهم به هیچ عنوان لباس و فرهنگ مردم غیور بلوچ جهت بعضی اهداف به بازی گرفته نشود و با ساخت چنین فیلم هایی عزت قوم دلاور بلوچ خدشه دار نشود.

**سودانی:رجز خوانی اوباما را روشن کنید

سید ناصر سودانی نماینده مردم اهواز در مجلس نیز در تذکری شفاهی با اشاره به حضور اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای در نشست روز گذشته مجلس گفت: حضور وزیر امور خارجه و رییس سازمان انرژی اتمی برای تبیین نکات مبهم برجام و اطمینان بخشی به ملت ایران بود.

وی افزود: در این رابطه محمدجواد ظریف در نشست روز گذشته اعلام کرد که خطوط قرمز نظام در برجام رعایت شده و عزت، استقلال، امنیت و اقتدار نظام خدشه دار نشده و تاکید داشت که این توافق دستاوردهای شگرفی را به همراه داشته است.

این نماینده مجلس ادامه داد: با کمال احترام و تقدیر از تلاش های تیم مذاکره کننده و درک شرایط حساس و لزوم رسیدن به آرامش و تعامل بین المللی با صراحت تمام اعلام می کنم که آنچه که دیروز در مجلس مطرح شد با متن برجام و قطعنامه شورای امنیت همخوان نیست و یا حداقل برای بنده و بسیاری از نمایندگان ابهام آمیز است از این رو انتظار داریم که مسوولان به مسایل مبهم پاسخ درست دهند.

سودانی گفت: اعضای تیم مذاکره کننده باید پاسخ دهند که آیا تحریم ها لغو یا تعلیق می شود؟ همچنین گذشته از عدم لغو همزمان تحریم ها در برجام، موضوع لغو به هشت سال آینده آن هم پس از راستی آزمایی آژانس و نه به طور مطلق بلکه با محدودیت هایی به پس از هشت سال موکول شده است.

وی افزود: همچنین باید روشن شود که خروج ایران از فصل هفت شورای امنیت از چه زمانی شروع می شود و آیا پس از هشت سال و بعد از راستی آزمایی و تصویب شورای امنیت و یا از آغاز اجرای توافق، این موضوع محقق می شود؟ همچنین فرآیند بازگشت پذیری تحریم ها دقیقا چگونه است؟ آیا ایران براساس برجام ملزم شده که هر درخواست آژانس را برای حل مسایل باقی مانده تمکین کند؟ آیا دست آژانس برای هرنوع بازرسی در هر مکان و هر زمان باز است که قطعا این موضوع زمینه باج خواهی را برای آن ها فراهم می کند؟

نماینده مردم اهواز ادامه داد: از طرفی دیگر این سوال پیش می آید که آیا تحریم کامل تسلیحات متعارف علیه ایران به مدت پنج سال حتی برای صادرات و واردات با امنیت و استقلال کشور همخوانی دارد؟ آیا تحریم کامل موشک های بالستیک ایران در قطعنامه مذکور دخالت در کار ایران نیست؟ آیا پذیرش پروتکل الحاقی خط قرمز ما نبود؟ همچنین با توجه به سابقه آژانس چگونه می توانیم دست این نهاد را برای نظارت باز بگذاریم.

سودانی گفت: آقای ظریف عزیز لطفا ابهامات رجزخوانی های اوباما و کری را برای ما روشن کنید زیرا اظهارات آن ها با صحبت های شما متفاوت است از این رو باید ابهامات شفاف شود.

**احمدی: مجلس رسالت تاریخی خود را ایفا کند

وحید احمدی نماینده مردم کنگاور ضمن تشکر از تیم مذاکره کننده هسته ای گفت: به فرموده ای حضرت علی (ع) که می فرمایند مبادا با دشمن قراردادی امضا کنید که قابل تفسیر باشد و راه بهانه گیری و فریب در آن باز باشد؛ دستاورد هسته ای یک موضوع ملی است و همان طور که رهبر معظم انقلاب تاکید کردند باید با حفظ وحدت و متانت در فضای آرام و خردمندانه به منافع ملی دست یافت.

وی اظهارداشت: ضمن تاکید بر حفظ قابلیت های دفاعی و حریم امنیتی کشور، توان دفاعی جمهوری اسلامی ایران هیچ ارتباطی با قطعنامه ندارد و هیچ تصمیم خارجی نمی تواند نظام اسلامی را به عقب نشینی از تجهیزات تسلیحاتی وادار کند که امید است مجلس شورای اسلامی رسالت تاریخی و قانونی خویش را به نحو احسن براساس منافع ملی کشور ایفا کند.

**رسایی:پس از جمع بندی وین عده ای برای بازگشت آمریکا جشن گرفتند

حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در تذکری شفاهی گفت: متاسفانه پس از جمع بندی متنی در وین که هنوز مراحل قانونی خود را طی نکرده شاهد جشن و پایکوبی عده ای برای بازگشت آمریکا به این کشور و بزک کردن دشمنی های آمریکا در برخی رسانه های کشور بودیم به طوری که برای اظهار چاکری به دولت جنایتکار آمریکا، آب از لب و لوچه آن ها آویزان شده است و تیترهایی می زنند که گویی ایران با آمریکا پسرخاله شده است، آن هم برای متنی که هنوز سرنوشت آن معلوم نیست که آیا به نفع ملت ایران خواهد بود یا خیر؟ آیا مجلس ایران به آن رای می دهد یا خیر؟

وی افزود: متنی که رییس دولت آمریکا از آن برداشتی داشته و رییس جمهور ما برداشت دیگری دارد و این در حالی است که تجربه ثابت کرده که دولتمردان آمریکایی هرگز حقوق ملت ما را به رسمیت نشناخته اند و به تعهداتشان پایبند نبوده اند.

این نماینده مجلس ادامه داد: جای تعجب از رسانه ها است که تمام ظلم های آمریکا به ملت ایران را چه قبل و چه بعد از انقلاب فراموش کرده اند، این جماعت حتی از آمریکایی ها نیز پست تر هستند؛ حرف من با این رسانه ها این است که آنهایی که آمریکا را بزک می کنند، اگر انقلابی نیستید و اگر ایرانی نیستید، حداقل آمریکایی باشید چرا که ۳۵ سال قبل چند دانشجو، جاسوس خانه آمریکا را اشغال کردند و حال آمریکایی ها با گذشت این همه سال، ضربه ملت ایران را فراموش نکرده اند به طوری که وقتی دولت یازدهم سفیر خود را برای سازمان ملل معرفی کرد به علت اینکه این سفیر معرفی شده چند خط را در لانه جاسوسی ترجمه کرده بود به او ویزا ندادند.

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: نباید جنایت های آمریکا را فراموش کنیم، جنایت آمریکا درخصوص کودتای ۲۸ مرداد، حمایت آمریکا از دیکتاتوری به نام محمدرضا، حمایت آمریکا از دیکتاتوری به نام صدام، حمله نظامی آمریکا به طبس، حمله نظامی آمریکا به هواپیمای مسافربری، حمایت آمریکا از منافقین خونخوار، ۳۵ سال تحریم ظالمانه علیه ملت ایران، استمرار این تحریم ها حتی بعد از توافق وین، نقش آمریکا در فتنه ۸۸ قابل فراموشی نیست؛ یک ایرانی هرگز ظلم ستمکاران را فراموش نمی کند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.