تیم مذاکره کننده هسته ای کار بسیار بزرگی در تاریخ ایران انجام داد

double-quot

تهران – جارپرس -یک کارشناس بازار سرمایه گفت: توافق هسته ای با تزریق امیدی تازه در بازار سهام می تواند رشد قیمت ها را برای جبران بازدهی های از دست رفته به همراه داشته باشد و نماگرهای بازار سهام را در مدار صعودی قرار دهد.

کد خبر : 10454
تاریخ انتشار : چهارشنبه 24 تیر 1394 - 4:28
تیم مذاکره کننده هسته ای کار بسیار بزرگی در تاریخ ایران انجام داد

 

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا ، محمد اسکندری افزود: بورس برای بازگشت به دوران طلایی نیازمند شوکی مثبت است که این شوک با پایان مذاکرات نمایندگان ایران با گروه پنج به علاوه یک اتفاق خواهد افتاد به طوری که صعود روزهای اخیر بازار بورس نیز به دلیل خوشبینی نسبت به توافق جامع رخ داده است.

وی تاکید کرد: اگر این شوک مثبت اتفاق بیفتد، بسته به مفاد توافق حاصله، بازار این پتانسیل را خواهد داشت که به روزهای اوج خود بازگردد اما دولت نیز باید در این زمینه با تدبیر عمل کند تا ضمن هدایت این رویکرد مثبت به بازار، جلوی افراط و تفریط در مواجهه با این اقبال به بورس گرفته شود.

این کارشناس اقتصادی یادآور شد: این روزها برای بازار سرمایه از حساسیت بالایی برخوردار است چرا که به واسطه آینده نگر بودن بازار سرمایه، آثار مثبت توافق در بازار سرمایه زودتر نمود پیدا می کند لیکن در بازارهای دیگر معمولا اثرپذیری پایدار از این شرایط، زمان بر تر خواهد بود.

وی افزود: امید اهالی بازار به مذاکرات هسته ای در دو هفته اخیر روند نماگرهای بورس را صعودی کرد و به نظر می رسد سهامداران به حصول نتیجه مثبت از مذاکرات امیدوار بودند تا شاید بخشی از زیان خود را جبران و حتی بازدهی مثبت از این بازار را تجربه کنند.

اسکندری پیش بینی کرد: انتظار می رود پس از انتشار بیانیه جمعی بتدریج بر حجم فعالیت های سرمایه گذاران در سمت خرید افزوده شود و خرید سهام در برهه کنونی با ریسک بالایی همراه نباشد چرا که با توجه به ارزنده بودن سطوح قیمت سهام در گروه های بنیادی بازار در شرایط کنونی در کلیت بازار، فعالان بازار در معرض خطر افت ملموس ارزش سرمایه گذاری های خود نخواهند بود.

وی تاکید کرد: البته همواره باید با تحلیل و بررسی صنایع و شرکتهای بازار نسبت به سرمایه گذاری اقدام شود و همواره هستند کسانی که در شرایط اقبال زیاد به بازار، شرکتهایی که حتی مشکلات عملکردی دارند را نیز با استفاده از جو مثبت کلی بازار جذاب جلوه می دهند و سهامداران بدون تحلیل را متضرر می کنند؛ در این میان سرمایه گذاری از طریق صندوق های مشترک سرمایه گذاری شاید بهترین گزینه برای فعالان غیرحرفه ای بازار باشد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به نقش پررنگ بازار سرمایه در اقتصاد کشور نیز گفت: بسیاری از سرمایه گذاران خارجی که وارد کشور می شوند، بررسی بازار سرمایه را در دستور کار خود قرار می دهند چرا که بازار سرمایه به عنوان شاخصی مهم برای اقتصاد کشور به حساب می آید از این رو دولت باید تلاش کند تا با اجرایی شدن سیاستهای اصولی رییس جمهوری، عملکرد این بازار را در کمک به اقتصاد کشور و ایفای نقش موثر در آن ارتقا دهد.

وی تاکید کرد: اگر سرمایه گذاری خارجی وارد اقتصاد کشور شود، با آزاد شدن بخشی از دارایی های متعلق به دولت و بنگاههای اقتصادی، فرصت صرف کردن بخشی از سرمایه ها (که معطل بخشهایی دیگر اقتصاد و سرمایه در گردش بنگاهها و بازپرداخت بدهی های بنگاهها شده بود)در بازار سرمایه ایجاد می شود و صاحبان برخی بنگاههای اقتصادی سرمایه های آزاد بیشتری برای سرمایه گذاری بلندمدت خواهند داشت که این خود به رشد شاخصهای سرمایه گذاری در کشور و بخصوص سرمایه گذاری در بازار سرمایه خواهد انجامید.

اسکندری ادامه داد: البته متغیرهای دیگری نظیر آینده نگری و امید به آینده، هزینه فرصت پول و ریسک کلی و بخشی در اقتصاد وجود دارد که انتظار این است که پس از توافق بهبود پیدا کند و با کاهش این ریسک ها و ایجاد چشم انداز مثبت نسبت به اقتصاد کشور، از این محل نیز سرمایه هایی وارد بازار شود.

وی افزود: البته با وجود همه مشکلات اغلب شرکت ها و بنگاههای اقتصادی به فعالیت خود ادامه می دهند اما باید بدانیم که با حل مشکلات مبادلات و فروش شرکت ها و کاهش هزینه های مستقیم و غیرمستقیم آنها که بعضا از تحریم ها اثر منفی می گرفتند، می توان به رشد سودآوری شان امیدوارتر بود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.