ابتکار:تخصیص یک درصد از بودجه دستگاه های دولتی برای اجرای مدیریت سبز

double-quot

تهران – جارپرس -معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با قدردانی از تاکید و تلاش دولت یازدهم به منظور اجرایی شدن مدیریت سبز در دستگاه های دولتی گفت: تخصصی یک درصد از بودجه دستگاه های دولتی برای اجرای برنامه های صرفه جویی و مدیریت سبز یکی از اقدامات محیط زیستی دولت است.

کد خبر : 10229
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 9 تیر 1394 - 4:29
ابتکار:تخصیص یک درصد از بودجه دستگاه های دولتی برای اجرای مدیریت سبز

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، معصومه ابتکار افزود: از سال گذشته، آیین نامه اجرایی مدیریت سبز با ذکر مصادیق برای صرفه جویی در دستگاه های دولتی، ساختمان ها، ادارات، فضاهای عمومی در اختیار دستگاه های دولتی و حتی خودروهای در اختیار این دستگاه ها، به تمام نهادهای مسوول ابلاغ شد.

وی اظهار کرد: درج تمام الزامات در ضوابط اجرایی بودجه سال ۹۴ و صدور اجازه برای کلیه دستگاه ها جهت هزینه یک درصد از بودجه خود، برای اجرای برنامه های صرفه جویی و مدیریت سبز از دیگر اقدامات دولت یازدهم در این زمینه بود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با یادآوری اقدام سال گذشته سازمان حفاظت محیط زیست در صدور کارنامه مدیریت سبز و و اعلام رتبه بندی تمام دستگاه های دولتی و وزارتخانه ها در این زمینه، گفت: صدور کارنامه مدیریت سبز امسال برای سایر دستگاه های دولتی نیز در دستور کار سازمان قرار دارد.

وی اشاره ای هم به تلاش های شورای شهر تهران به ویژه شورای سوم در این زمینه داشت و گفت: به منظور تسری این اقدام مثبت به شورای شهر سایر استان ها و شهرستان های کشور، تفاهم نامه ای با شورای عالی استان ها منعقد و مقرر شد، اجرای مدیریت سبز از ضروریات برنامه ای شهرداری های و دستگاه های تحت نظارت شوراهای شهر باشد و گزارش اقدامات انجام شده در این حوزه نیز به شوراهای شهر ارایه شود.

ابتکار اضافه کرد: دولت نیز در این زمینه اقدام به گردآوری گزارش فعالیت های انجام شده خواهد داشت زیرا بر اساس قانون، سازمان حفاظت محیط زیست، ناظر بر این موضوع است.

*** اجرای کامل مدیریت سبز در دستگاه های دولتی مورد تاکید دولت است

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با توجه به اینکه دستگاه های مختلف دولتی و عمومی از میزان مصرف بالایی در حوزه های آب، انرژی و کاغذ برخوردار هستند، اجرای دقیق ماده ۱۹۰قانون برنامه پنجم توسعه در ارتباط با مدیریت سبز، گام بزرگی در اصلاح الگوهای مصرفی است.

ابتکار با تاکید بر ضرورت اجرای دقیق ماده ۱۹۰ قانون برنامه پنجم توسعه در ارتباط با مدیریت سبز و مدیریت محیط زیست در دستگاه های دولتی، تصریح کرد: با توجه به اینکه دستگاه های مختلف دولتی و عمومی و به طور کلی، دستگاه های مختلف با وظایف حکومتی همچون قوای سه گانه و شهرداری ها از میزان مصرف بالایی در حوزه های آب، انرژی و کاغذ برخوردار هستند، اجرای دقیق این ماده قانونی، گام بزرگی در اصلاح الگوهای مصرفی است.

ابتکار ادامه داد: اگرچه ممکن است تعداد این بنگاه ها در شهری همچون تهران نسبت به وسعت شهر، ناچیز باشد اما همین تعداد اندک، سهمی بزرگ در میزان مصرف دارند به گونه ای که فقط ۲۸ درصد مصرف برق تهران در همین دستگاه ها است.
معاون رییس جمهوری با یادآوری هزینه های سنگین این مصارف بر بودجه عمومی کشور، اظهار کرد: این حجم عظیم مصرف منجر به تبعات منفی بر محیط زیست کشور شده است.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به این موضوع که مدیریت سبز از سال ۸۲-۸۳ با مصوبه دولت به صورتی قانونی در بودجه عمومی کشور لحاظ شد، گفت: این به آن معنا بود که دستگاه ها موظف به اصلاح و مدیریت مصارف خود در حوزه های مختلف به ویژه آب، انرژی و کاغذ هستند.

وی مروری هم بر شعار امسال روز جهانی محیط زیست، ‘هفت میلیارد رویا، یک سیاره، با احتیاط مصرف کنیم’ داشت و تاکید کرد: اگرچه اصلاح و مدیریت مصرف وظیفه همگانی است اما دولت ها و حکومت ها از وظیفه سنگین تری برای مدیریت مسوولانه مصارف خود برخوردار هستند.
*** استانداری ها هم امسال رتبه بندی سبز می شوند

معاون رییس جمهور ضمن تاکید بر لزوم جدیت و نظارت استانداران بر اجرای دقیق ماده ۱۹۰قانون برنامه، تصریح کرد: امسال علاوه بر ارایه گزارش عملکرد تمام دستگاه ها و سازمان دولتی و صدور کارنامه سبز دستگاه ها، برای تمام استانداری ها نیز کارنامه مدیریت مصارف در حوزه های آب، انرژی و کاغذ و به طور کلی مدیریت سبز مصارف در حوزه های مختلف صادر خواهد شد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با انتقاد از الگوی نادرست مصرف در کشور به ویژه در حوزه های آب و انرژی، اصلاح الگوی مصرف را از مهمترین ضروریات برشمرد و افزود: این الزام به اصلاح الگوهای مصرف، الزامی اخلاقی، انسانی و دینی است زیرا دستورات صریح تعالیم دینی مبنی بر قدردانی و استفاده صحیح از برکات و نعمات خداوند و یادآوری خسران و ضرر آدمی در صورت اسراف است.
وی ادامه داد: بنابر همین تعالیم دینی، اصلاح الگوی مصرف، وظیفه همگانی است و حتی ضرورت دارد مساجد، پیشگام اصلاح الگوی مصرف باشند.

*** مدیریت سبز، منبع درآمدی نوین در مدیریت

ابتکار صرفه جویی و مدیریت صحیح منابع را مهمترین امتیاز تشویقی در ازای اعمال مدیریت سبز در دستگاه ها دانست و اظهار کرد: مضاف بر این، تجربه موفق مدیریت سبز در بسیاری از کشورهای دنیا که منجر به کاهش ۳۰ درصدی هزینه های جاری شده است می تواند منجر به تولید منبع درآمدی نوینی شود.

معاون رییس جمهوری با بیان اینکه هزینه های صرفه جویی شده می تواند در زمینه ارتقای پرداخت های کارکنان مورد استفاده قرار گیرد، گفت: بنابراین دستگاه های دولتی می توانند بر اساس آیین نامه اجرایی مدیریت سبز با اتخاذ تدابیری بر مبنای مشارکت کارکنان، منابع جدیدی از محل صرفه جویی ها ایجاد کنند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اقدامات سازمان متبوع خود در زمینه اجرایی کردن مدیریت سبز طی سال گذشته، افزود: این اقدامات به ویژه در حوزه اصلاح و مدیریت مصرف انرژی، آب و کاغذ طی سال جدید نیز با جدیتی بیشتر در حال پیگیری و انجام است که نتایج آن در زمان مناسب اطلاع رسانی خواهد شد.

وی جدیت دولت یازدهم به منظور اجرای دقیق ماده ۱۹۰قانون برنامه پنجم توسعه و مدیریت سبز را، پیامی مهم برای آحاد جامعه دانست و تاکید کرد: اصلاح و مدیریت الگوی مصرف در مصارف خانگی، صنعتی و کشاورزی نیز ضروری است.

ابتکار با اعلام اینکه بیشترین معضل الگوی نادرست مصرف در بخش کشاورزی و مدیریت منابع حیاتی کشور است، گفت: دولت به منظور اصلاح رویه مدیریت منابع در کشور اقدامات مختلفی از جمله بهینه سازی مصرف انرژی، اصلاح الگوی ذخیره و مدیریت منابع را در دستور کار خود قرار داده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.