ائمه جماعات قدمگاه انقلاب به کمپین “آسمان آبی ، زمین پاک” پیوستند

double-quot

تهران – جارپرس -همایش ائمه جماعات منطقه ۹ با حضور شهردار منطقه و معاونین ، رئیس مرکز فعالیت های دینی شهرداری تهران و دبیران شورایاری با هدف تبیین و ترویج کمپین” آسمان آبی،زمین پاک” با محوریت مساجد و از متن محلات برگزار شد و ائمه جماعات این بخش از پایتخت هم با امضای طوماری به

کد خبر : 10189
تاریخ انتشار : یکشنبه 7 تیر 1394 - 9:09
ائمه جماعات قدمگاه انقلاب به کمپین “آسمان آبی ، زمین پاک” پیوستند

تهران – جارپرس -همایش ائمه جماعات منطقه ۹ با حضور شهردار منطقه و معاونین ، رئیس مرکز فعالیت های دینی شهرداری تهران و دبیران شورایاری با هدف تبیین و ترویج کمپین” آسمان آبی،زمین پاک” با محوریت مساجد و از متن محلات برگزار شد و ائمه جماعات این بخش از پایتخت هم با امضای طوماری به این کمپین پیوستند.

به گزارش جارپرس به نقل از روابط عمومی شهرداری منطقه ۹ ، سیدعلیرضا حسینی در این همایش ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهشتی و شهدای هفتم تیر با اشاره به نقش و همراهی روحانیت در دوران قبل و بعد از انقلاب گفت: خوشبختانه ارتباط موثری و صمیمی بین امور مساجد و شهرداری در منطقه به وجود آمده و همراهی و همگامی خوبی ایجاد شده است.

وی با اشاره به مباحث کمپین آسمان آبی ، زمین پاک و نقشی که روحانیت در اشاعه فرهنگ تفکیک زباله در مبدا ایفا می کند نیز اظهار داشت: ائمه جماعات و روحانیون در مساجد می توانند در بحث اطلاع رسانی به شهروندان وارد شده و به ما کمک کنند.

حسینی با بیان فرهنگ تولید و مصرف زباله به درستی رعایت نمی شود و تبعات زیان باری به دنبال دارد نیز گفت: شهرداری تهران مدتی است که تمامی توان خود را بکار گرفته و در بحث زیرساخت های زیست محیطی وارد شده که در این خصوص همکاری شهروندان هم در جهت بهبود وضعیت زیست محیطی را می طلبد و شهروندان باید نسبت به این قضیه احساس مسئولیت داشته باشند.

وی اذعان داشت: اهمیت حفظ محیط زیست بر همگان مشخص است و شاید پروتکل ها و معاهدات زیست محیطی در این چند سال بوده ولی در دین مبین اسلام و قرآن کریم حدود ۱۴۰۰ سال پیش نسبت به این موضوع تاکید شده است.

شهردار منطقه ۹ تاکید کرد: آلودگی های زیست محیطی آب ، خاک و منابع غذایی در این روزها بسیار آزار دهنده است و متاسفانه چون نمود عینی ندارد ، جدی گرفته نشده و اطلاع رسانی دقیقی هم صورت نگرفته است.

وی اضافه کرد: از ۱۵ سال پیش اتفاقاتی که در فرهنگ تولید و مصرف افتاده باعث شده که در این دو زمینه کار نشود و تبعات جبران ناپذیری به محیط زیست شهری و هم به حوزه سلامت شهروندان وارد شده است.

حسینی ادامه داد: یکی از مواردی که شهروندان در مناسبت ها و ایام مذهبی رعایت نمی کنند استفاده از ظروف یکبار مصرف بوده که لطمات فراوانی به محیط زیست و سلامت شهروندان وارد کرده است.

وی با بیان اینکه ائمه جماعات و روحانیت می توانند در مساجد و هیئت های مذهبی در این قضیه اطلاع رسانی لازم را انجام دهند نیز گفت: این موضوعات با بیان آموزه های دینی بسیار تاثیر گذار خواهد بود و شهروندان با استفاده از ظروفی که گیاهی هستند مفید بوده و سلامت جامعه را تهدید نمی کند.

شهردار منطقه ۹ اظهار داشت: بحث پسماند و معضلات آن در دوجنبه بهداشتی و زیست محیطی گسترده شده و تفکیک صحیح پسماند خشک و تر ورود عوامل غیرمجاز به این حوزه را کاهش می دهد و از آلودگی های احتمالی جلوگیری می کند.

وی با بیان اینکه شهروندان با مدیریت پسماند به مدیریت شهری کمک می کنند نیز گفت: تاثیرگذار ترین قشری که در بحث آموزش مباحث زیست محیطی کمک می کنند همین روحانیت معزز هستند و تقاضا داریم که موضوعات کمپین توسط ائمه جماعات برای مردم بازگو شود و به اهمیت موضوع نیز پرداخته شود.

حسینی تاکید کرد: مباحث کمپین آسمان آبی ، زمین پاک از طریق شهرداری در مساجد و صنوف و دیگر اقشار مردم در سطح محدوده شکل می گیرد و آموزشها و برنامه ریزی مدونی در این خصوص صورت گرفته است.

شهردار منطقه ۹ خاطرنشان کرد: ابعاد زیست محیطی پسماند باید جدی گرفته شود و از اینکه نمود عینی نداشته بسیار مغفول مانده و مشارکت مردم در تولید زباله و تفکیک آن می تواند کمک بسیار زیادی در بهبود وضعیت زیست محیطی کند.

وی با بیان اینکه طرح آسمان آبی ، زمین پاک با محوریت مدیریت پسماند و خط سفید ماموریت خاص شهرداری نیست نیز گفت: در اجرای این طرح ، همه ارگان ها و سازمان ها مسئولند و در واقع این طرح به نفع جامعه و احترام به زندگی است.

وی با بیان اینکه این طرح مربوط به انضباط اجتماعی می شود نیز گفت: با مشارکت و کمک تمامی آحاد جامعه به سمت سالم زیستن و خوب زندگی کردن حرکت می کنیم.

حسینی ادامه داد: اگر مردم بدانند که در مسیر بین خطوط برانند و این طرح را به درستی رعایت کنند زودتر و سریعتر به مقصد می رسند ، خشونت ها و پرخاشگری ها کمتر و کمتر می شود و ما در شهرداری وظیفه داریم این فرهنگ را به درستی نهادینه کنیم.

شهردار منطقه ۹ ابراز امیدواری کرد: ائمه جماعات ، سراهای محله و دیگر مراکز فرهنگی می توانند در رسیدن به اهداف مورد نظر این طرح با ما همراهی ویژه ای داشته و به ما کمک کنند.

رئیس مرکز فعالیت های دینی شهرداری تهران:

موضوع آسمان آبی ، زمین پاک مبنای فقهی و شرعی دارد

در ادامه این نشست، پس از ارائه گزارش تصویری از آخرین وضعیت ترافیکی و مدیریت پسماند در منطقه ، حجت الاسلام صادق زاده مشاور شهردار تهران و رئیس مرکزفعالیتهای دینی شهرداری تهران با اشاره به آیه ۵۱ سوره هود تصریح کرد : در اسلام موضوع حفاظت و حراست از طبیعت و عدم تخریب محیط زیست مبنای شرعی و فقهی دارد و مفسرین در تفسیر این آیه بیان می کنند که خداوند به شما فرمان داد که با ساختن خانه ها و شهرها، آبادساختن مزارع و دشت ها،سرسبز و پرطراوت کردن بوستان ها و کاشت درخت ها و … زمین را آباد ساخته و از تخریب آن بپرهیزید .

مشاور شهردار تهران در امور دین و مساجد ادامه داد: موضوع آسمان آبی ، زمین پاک مبنای فقهی و شرعی دارد و مسأله تفکیک و تقلیل پسماند مصداق عدم تخریب محیط زیست و زمین می باشد چرا که به طور نمونه خطر شیرابه زباله ها برای سلامت ساکنان زمین و شهروندان تردیدناپذیر بوده و منشأ مسائل زیست محیطی حادّی همچون آلودگی منابع آب و خاک و شیوع بیماریهای گوناگون است .

حجت الاسلام صادق زاده در ادامه با تأکید به طرح موضوع انضباط اجتماعی توسط مدیریت شهری گفت : هیچ انسان و شهروندی نمی تواند بی توجه از کنار معضلات اساسی و ناهنجاری های جامعه امروز بگذرد و خود را مسئول نداند. وای به حال ما، اگر روزی بگوییم که تشریح و تبیین این مسائل برای مردم ارتباطی به یک عالم روحانی و امام جماعت ندارد .

رئیس مرکزفعالیتهای دینی شهرداری تهران در پایان معضل اعتیاد و طلاق را در صدر معضلات اجتماعی نام برد که سلامت فرد و جامعه را تهدید کرده و کانون خانواده ها را از درون متلاشی می سازد و بی توجهی بعضی نهادهای مسئول در سال های اخیر سبب تشدید این دو مقوله گردیده است لذا مدیریت شهری با درک شرایط پیچیده امروز و با تمام توان به میدان آمده و در تلاش است با مشارکت شهروندان و شما ائمه جماعات، راهکارهای حل این معضلات را یافته و آن را عملیاتی نماید .

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.