پولی از طرف بابک زنجانی واریز نشده است/بازداشت چند نفر به خاطر اقدام علیه امنیت ملی

double-quot

تهران – جارپرس -سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه همچنان پولی از طرف بابک زنجانی میلیاردر نفر واریز نشده، از شناسایی و بازداشت چند نفر به خاطر اقدام علیه امنیت ملی کشور خبر داد.

کد خبر : 12388
تاریخ انتشار : دوشنبه 18 آبان 1394 - 6:35
پولی از طرف بابک زنجانی واریز نشده است/بازداشت چند نفر به خاطر اقدام علیه امنیت ملی

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی جارپرس ، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای روز یکشنبه در هشتاد وهفتمین نشست خبری خود، درباره پرونده میلیاردر نفتی گفت: قانون قبلی مطلقا حق انتشار دادگاه هایی را که علنی برگزار می شد را نمی داد، اما در تبصره ای از قانون جدید پیش بینی شده اگر چنانچه ضرورت ایجاب کرد و دادستان کشور تشخیص داد، دادستان کشور نیز از رییس قوه درخواست کرد و رییس قوه نیز به او اجازه داد، مطالب دادگاه علنی در محدده خاص قابل انتشار است.

** لازم نیست بگوییم «ب.ز»
وی افزود: با این وجود و با تشخیص دادستان کل کشور، هیچ محدودیتی برای نام بردن اسم بابک زنجانی وجود ندارد و دیگر نیازی نیست «ب.ز» بگوییم.
محسنی اژه ای با بیان اینکه جلسه ششم رسیدگی به پرونده بابک زنجانی فردا(دوشنبه) برگزار می شود، گفت: آنچه مسلم است این است که هنوز هیچ پولی واریز نشده است.
سخنگوی قوه قضاییه با بیان دو توصیه یکی به متهم و دیگری به رسانه ها افزود: به این متهم و یا هر متهم دیگری توصیه می کنم در زمان دفاع خود، به دیگران توهین نکنند تا یک پرونده جدید تشکیل نشود.
وی ادامه داد: توصیه بعدی در مورد کسانی است که به آنها اجازه داده شده مطالب را در همان حدود مشخص منتشر کنند و این افراد گاهی فقط دنبال حاشیه می گردند تا آن را انتشار دهند.
سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: کاری ندارم اینکه چه قدر حاشیه مفید است اما گاهی این حاشیه ها با حواشی دیگری همراه است و فردی می آید از حاشیه گو و یا حاشیه نویس شکایت می کند.
در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه چرا برخی رسانه ها حاشیه امن دارند، گفت: اینکه یک رسانه ای حاشیه امنی دارد، از نظر قوه قضاییه چنین نیست.
وی ادامه داد: در طیف ها و سلیقه های مختلف پرونده داریم و اگر شاکی خصوصی داشته باشد، شکایت دنبال و پیگیری می شود و اگر مدعی العموم هم داشته باشد مدعی العموم اقدام می کند.
سخنگوی دستگاه قضا گفت: ممکن است مواردی باشد که طرف شکایت کند که به وی توهین شده اما هیات منصفه آن را توهین، افترا و نشر اکاذیب نمی داند و از نظر هیات منصفه پیروی می شود.

** شناسایی و بازداشت چند نفر به خاطر اقدام علیه امنیت ملی کشور
محسنی اژه ای ادامه داد: همچینن درمورد کسانی که بر اساس گزارش سیستم اطلاعاتی کشور علیه امنیت کشور اقداماتی داشتند، چند نفر شناسایی و بازداشت شده اند و پرونده در حال رسیدگی مقدماتی است و از بیان جزییات آن معذورم.

** صدور کیفرخواست برای دو متهم پرونده نگهداری معلولان کرج
محسنی اژه ای از صدور کیفرخواست برای دو متهم در پرونده نگهداری معلولان کرج خبر داد و گفت: این پرونده باید در دادگاه رسیدگی شود.

** استعفای ۱۲ قاضی برای شرکت در انتخابات مجلس
سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه تاکنون ۱۲ قاضی بمنظور شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی استعفا داده اند، گفت: فقط از تعداد قضاتی که استعفا دادند خبر دارم و مطلع نیستم تا کنون چه تعداد کارمند در قوه قضاییه و سازمان های وابسته برای نامزد شدن در انتخابات پیش رو استعفا داده اند.

** هیچ کسی از نهاد ریاست جمهوری بازداشت نشده است
محسنی اژه ای با تکذیب خبر بازداشت دو نفر از عوامل وابسته به ریاست جمهوری گفت: هیچ کس از نهاد ریاست جمهوری بازداشت نشده و اینکه افرادی از عوامل وابسته به ریاست جمهوری بازداشت شده اند یا نه، باید بگویم کسی را از این عوامل نمی شناسم.

** نظارت بر دولت از طریق سازمان بازرسی و دیوان عدالت اداری
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سئوالی درخصوص نظارت قوه قضاییه بر دولت از طریق سازمان بازرسی کل کشور و دیوان عدالت اداری افزود: سازمان بازرسی وابسته به قوه قضاییه است و براساس قانون می تواند بر همه دستگاه های اجرایی و حتی خود قوه قضاییه نظارت داشته باشد.
به گفته وی، دیوان عدالت اداری نیز مطابق قانون تخلفات و جرم های گزارش شده نهادها را پیگیری و رسیدگی می کند که البته شهرداری ها بعدا مشمول این قانون شدند.
محسنی اژه ای خاطرنشان کرد: دیوان عدالت اداری، پرونده های ارجاع شده را بررسی می کند و اگر جایی جرمی واقع شده باشد آن را به قوه قضاییه گزارش می دهد و اگر جایی تخلفی مشاهده شود آن را برای رسیدگی به واحد تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری می فرستد.

** ۲۵۱ نفر از حق قصاص خود گذشتند
وی با بیان اینکه طی شش ماه نخست سال جاری، ۲۵۱ نفر از حق قصاص خود صرف نظر کرده اند، افزود: با توجه به اینکه حق قصاص توسط اولیا دم گذشت شده، این قاتلان قصاص نخواهند شد.
سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: اینها کسانی بودند که قبلا رضایت نگرفته بودند و احکام قطعی شده بود اما اکنون اولیا دم رضایت داده اند.
محسنی اژه ای گفت: حق قصاص یک حق شخصی است و شخص و یا ولی دم می تواند درخواست قصاص یا رضایت بدهد که خوشبختانه با همکاری شورای حل اختلاف و اجرای احکام تلاش جدی می شود تا جاییکه مقدور است رضایت اولیای دم گرفته شود.
معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه خانواده ها باید این گذشت را مغتنم بشمارند، افزود: امیدواریم این افراد تنبیه شده باشند و دیگر دست به چنین جرایمی نزنند.

** تشریح دستاوردهای سفر استانی مسئولان عالی قضایی به مازندران
معاون اول قوه قضاییه درباره دستاوردهای سفر استانی به مازندران که اخیرا توسط رییس قوه قضاییه و مسوولان عالی قضایی انجام شد، گفت: با توجه به حضور دو جلسه ای با مسوولان استان مازندران، این مسوولان نسبت به دستگاه قضایی خود کاملا اظهار رضایت کردند.
وی یکی از مهمترین دستاوردهای این سفر را روبرو شدن چهره به چهره با مردم عنوان کرد و ادامه داد: بنده براساس تقسیم کارها به شهرستان آمل رفتم و در آنجا در مراسم تشییع جنازه شرکت کردم که با مردم تماس مستقیم داشتم و البته پس از نماز ظهر و عصر در یکی از مساجد این شهرستان ساعتی در آنجا ماندم و مستقیما با مردم صحبت کردم؛ آنها نیز حرف، گلایه و شکایت خود را مطرح کردند که برخی را همانجا پیگیری کردم و برخی نیز در حال پیگیری هستم.
محسنی اژه ای به نبود مکان مناسب، تجهیزات مناسب و همچنین پزشک در مراکز پزشکی قانونی برخی شهرستان ها در استان مازندران اشاره کرد و گفت: در برخی شهرستان های این استان، ساختمان های اداره ثبت اسناد و املاک نیز با مشکل بسیار مواجه هستند و حتی وضعیت زندان ها در داخل شهرها، مشکلاتی برای مردم آن شهرهای مربوطه ایجاد کرده است.
وی در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه آیا در حال عبور از شهرستان های استان مازندران ویلاهای ساخته شده توجه شما را جلب نکرد، گفت: اتفاقا در خصوص مسایل ساماندهی ساحل، حریم ها، پسماندها، استفاده بهینه از جنگل و همچنین جلوگیری از تخریب ساحل و منابع طبیعی و تغییر کاربری های غیرمجاز گزارش های دقیق تری ارائه شده که قوه قضاییه قول داد در چند مورد پشتیبان دولت باشد و به او کمک کند.
سخنگوی قوه قضاییه افزود: قوه قضاییه قول داد آنجا که دولت به فکر معیشت مردم مازندران و اقتصاد سالم است و همچنین ساماندهی ساحل و برخورد با متخلفین جنگل و منابع طبیعی، کمک کند.

** مردم از دستگاه قضا مایوس نیستند
خبرنگاری با اشاره به صحبت های امروز رییس جمهوری در بازدید از نمایشگاه مطبوعات مبنی بر اینکه مردم نباید نسبت به دستگاه قضا مایوس شوند از سخنگوی قوه قضاییه واکنش این دستگاه را نسبت به این اظهارات جویا شد که محسنی اژه ای پاسخ داد: هنوز فرصت نکردم مطالب آقای روحانی را بخوانم اما نسبت به این موضوعاتی که شما گفتتید باید بگویم همیشه از نقد سازنده استقبال می کنم و اگر نقد سازنده باشد قبل از مردم همه دستگاه ها متضرر می شوند.
وی افزود: به نظرم، مردم از دستگاه قضا مایوس نیستند و مراجعه آنها به قوه قضاییه این موضوع را نشان می دهد.
محسنی اژه ای با تاکید بر اینکه برخی افراد حاشیه امن نخواهند داشت، ادامه داد: به آنهایی که می خواهند حاشیه امن داشته باشند و وابسته به نهادی هستند می گویم این افراد حاشیه امن نخواهند داشت چون کسانی که در دولت سابق بودند و حتی در خود قوه قضاییه کسانی که تخلفی مرتکب شده اند به اتهامات آنها رسیدگی کرده ایم و نظرسنجی های ما نشان می دهد مردم نسبت به برخورد بدون تبعیض با دانه درشتان به ویژه در سال های اخیر نگاه مثبتی دارد.
وی یادآور شد: آنهایی که ثروتمندان بزرگ، وابسته به مقامات بالا و خود مقام دولتی بودند را نیز محاکمه کرده ایم، از این این مطلب صحیح نیست که قوه قضاییه حاشیه امنی برای جایگاه اقتصادی و ثروت آنها دارد.

** ۸ نفر در ارتباط با پرونده موسسه میزان بازداشت موقت هستند
محسنی اژه ای در زمینه آخرین وضعیت بررسی پرونده موسسه میزان و اینکه قوه قضاییه دستوری برای عدم رسیدگی به این پرونده داده است، گفت: قوه قضاییه چنین دستوری نداده که بررسی نکنند بلکه نسبت به این موسسات غیرمجاز حساسیت دارد و در همین پرونده نیز تعدادی تحت تعقیب قرار گرفته شدند.
وی به بازداشت موقت هشت نفر در این پرونده اشاره کرد و افزود: ستادی به منظور رسیدگی به این پرونده در استان خراسان تشکیل شده که دستگاه قضایی نیز به عنوان عضو آن فعالیت دارد تا وضعیت آن بیشتر مورد بررسی قرار گیرد که امیدواریم حق مردم در این زمینه ضایع نشود و افراد به پول خود برسند.

** درباره پرونده کرسنت
سخنگوی دستگاه قضا درمورد پرونده کرسنت نیز گفت: مدت زمان طولانی از تشکیل این پرونده می گذرد که در آن موقع حکمی صادر شد که دیوان عالی کشور آن را مشمول مدت زمان دانست و در آن زمان به رای دیوان عالی کشور اعتراض شد اما حکم قبلی دادگاه به قوت خود باقی مانده است.
وی ادامه داد: درخواست رسیدگی فوق العاده به این پرونده داده شده و پرونده همچنان ادامه دارد و درخواست کرده اند که باید این پرونده سیر مراحل اداری خود را داشته باشد.

** کمبود تجهیزات کنترلی در زندان ها
محسنی اژه ای در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر ورود مواد مخدر به زندان گفت: میزان مواد مخدر چه زیاد باشد چه کم به هیچوجه قابل قبول نیست و مکرر به مسوولان زندان و ناجا این موضوع را گوشزد می کنیم.
وی افزود: بخشی از افراد زندانی به شکل های خیلی پیچیده مواد مخدر را به زندان وارد می کنند که باید برای همه زندان ها و بازداشتگاه ها بتوانیم سیستم کنترلی داشته باشیم تا همه افراد اسکن و از طریق این دستگاه کنترل شوند.
معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه داشتن سیستم کنترلی باعث کاهش ورود مواد مخدر به زندان می شود، گفت: اما بودجه لازم برای خرید این تجهیزات وجود ندارد و چندین بار از ستاد مبارزه با مواد مخدر خواسته شده تا بخشی از وجوه خود را به این امر اختصاص دهند که البته اقداماتی انجام شده است.
محسنی اژه ای افزود: سازمان زندان ها نتوانسته این تجهیزات را برای همه زندان ها خریداری کند، گرچه برخی زندانیان در مواقعی مشاهده شده که حدود ۸۰۰ و حتی تا بیش از یک کلیوگرم مواد مخدر را بلعیده و آن را در زندان دفع می کنند.
وی گفت: به غیر از سیستم و دستگاهی که داخل شکم زندانیان را کنترل کند، نمی توان تشخیص داد که چگونه این مواد به زندان وارد می شود اما باید گفت، هر کسی که این کارها را انجام می دهد مشخص نیست که چه شکم و معده ای دارد؟
سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: برخی نیز به تدریج مواد مخدر را وارد می کنند که این به هیچوجه توجیه نداشته است اما نداشتن دستگاه کنترلی و پیچیدگی کار زندانیان، نباید ما را از انجام اقدامات منع کند و حتی اگر مامور خاطی در این زمینه داریم باید با آنها برخورد شود.
محسنی اژه ای ادامه داد: متاسفانه برخی خانواده ها پس از ملاقات حضوری مواد را به زندان می برند که بازرسی بدنی که از آنها انجام می شود نیز نارضایتی ایجاد می کند.
وی وجود مواد مخدر را در زندان امری ناپسند دانست و گفت: باید ستاد مبارزه با مواد مخدر، دولت و سازمان زندان ها تلاش کنند تا از ورود این مواد به داخل زندان جلوگیری شود که امیدواریم با تخصیص بودجه لازم، شاهد وجود مواد مخدر در زندان نباشیم.

** آخرین پیگیری دستگاه قضایی درمورد فاجعه منا
معاون اول قوه قضاییه آخرین پیگیری های دستگاه قضا در خصوص فاجعه منا را در پاسخ به سئوال خبرنگاری اینگونه مطرح کرد و افزود: با کمک وزارت امور خارجه، دادستان کل کشور، وزارت ارشاد و معاونت حقوقی نهاد ریاست جمهوری موضوع از لحاظ اجرایی در حال تعقیب است و تعقیب آن توسط دادستان کل کشور و عمدتا وزارت امور خارجه صورت می گیرد.
وی با بیان اینکه این پرونده در حال بررسی است، گفت: دادستان کل کشور به سعودی ها نامه نوشته و موضوع از طریق سازمان حج و زیارت نیز دنبال می شود اما امیدواریم مدعیان حقوق بشر نخواهند از این موضوع چشم پوشی کنند.
محسنی اژه ای گفت: در ستادی که برای پیگیری مشکلات خانواده قربانیان فاجعه منا در کشور تشکیل شده، تعدادی از این خانواده ها به این ستاد مراجعه و شکایت کرده اند.

** درباره پرونده بانک ملی در جنوب تهران
معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه یکی از معاونان بانک ملی در جنوب تهران تخلفی انجام داده و می خواسته ۸۴۰ میلیارد تومان از حساب مردم برداشت و تبدیل به ارز کرده و فرار کند، گفت: گزارشی در این زمینه به وزارت اطلاعات رسید که از قبل این موضوع را پیگیری می کردند و قبل از اینکه این افراد نسبت به جرم خود خود اقدامی انجام دهند، برخی آنها دستگیر شده و کار آنها عقیم ماند.
وی با بیان اینکه باید تمامی افراد دخیل در این قضیه شناسایی شوند، افزود: پولی از حساب مردم برداشت نشد و یک نفر که به خارج از کشور رفته هنوز دستگیر نشده و تعدادی در ایران نیز تحت تعقیب هستند.

** حکم جیسون رضاییان صادر شده است
وی درمورد آخرین وضعیت پرونده جیسون رضاییان گفت: حکم این پرونده صادر شده اما اینکه ابلاغ شده، اطلاعی ندارم.

** قوه قضاییه و پرونده بازداشت های اخیر
محسنی اژه ای همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگاری درمورد بازداشت های اخیر و موضع قوه قضاییه در این زمینه افزود: قوه قضاییه پرونده ای را که تشکیل می دهد بر اساس قوانین رسیدگی می کند و این موارد هم مثل سایر پرونده ها است.
سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه حراست بانک مرکزی اعلام کرده برخی نمایندگان مجلس قصد خرید موسسه میزان را دارند گفت: از این موضوع اطلاعی ندارم.

** توصیه اجتناب از عضویت در تلگرام بی.بی.سی
خبرنگاری از سخنگوی قوه قضاییه درمورد راه اندازی کانالی در تلگرام توسط بی.بی. سی و جذب عضویت ایرانی ها در این کانال پرسید که محسنی اژه ای گفت: معمولا این مواردی که از ناحیه بیگانگان تمهید می شد، به هیچوجه قصد خیر و خدمت به مردم شما را ندارند و چه بسا در قدم های اول نیز نیت آنها مشخص نباشد.
وی ادامه داد: امثال این گونه شبکه ها و هر کانال دیگری که از ناحیه بیگانه و مخصوصا کشورهای شناخته شده انجام می شود، به قصد خیر و کمک به فرهنگ و اقتصاد ما نیست و همه اینها برای منافع خودشان است.
سخنگوی قوه قضاییه، انگلیس را یکی از این کشورهای شناخته شده دانست و عنوان کرد: موضع انگلیس نسبت به ایران از چند دهه گذشته کاملا مشخص است و اینها مسلما قصد کمک به مردم ما را ندارند.
محسنی اژه ای خاطرنشان کرد: شاید این اقدامات در مرحله اول ظاهر مجرمانه نداشته باشد، اما تجربه نشان داده افراد در نهایت در دام گرفتار می شوند و این وصف عمل مجرمانه است و توصیه می کنم حتما از عضویت در این کانال ها و شبکه ها اجتناب کنید.

** اعلام اسامی بدهکاران بیش از ۱۰۰ میلیون تومان پس از قطعیت حکم
محسنی اژه ای در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه براساس ماده ۳۶ قانون مفاسد اقتصادی، اسامی بدهکاران بالای صد میلیونی باید اعلام شود در حالیکه این اسامی بصورت اختصار اعلام می شود، گفت: در قانون قبلی هیچ اجازه ای برای انتشار اسامی بدهکاران بیش از صد میلیون داده نشده است اما در قانون جدید این اجازه به شرط قطعیت حکم داده شده است.
به گفته وی، اسامی بدهکاران بیش از صد میلیون تومانی که حکم آنها نیز قطعیت یافته بطور کامل منتشر می شود نه به صورت اختصاری.

** کیفرخواستی تاکنون برای پرونده بقایی صادر نشده است
وی درباره آخرین وضعیت پرونده حمید بقایی معاون اجرایی دولت دهم افزود: این پرونده در مرحله تحقیقات مقدماتی است و این فرد همچنان در بازداشت موقت بسر می برد.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: هنوز کیفرخواستی برای پرونده آقای بقایی صادر نشده است.

** کاهش جرایم خشن در کشور
محسنی اژه ای در پاسخ به سئوال خبرنگاری درمورد اظهارات روز گذشته(شنبه) نماینده معاونت راهبردی قوه قضاییه مبنی بر افزایش تجاوز به عنف تصریح کرد: سعی کنید خبرها را از سخنگوی قوه قضاییه بشنوید، چون این موضوعات بسیاری از اوقات واقعا تخصصی است و اگر کسی مطلبی را خوانده، نمی تواند آن را به عنوان یک نظر کاملا تایید شده اعلام کند.
وی افزود: درمورد این اتهام ممکن است کسی شکایت کند اما به هیچوجه شکایت او حتی در مرحله اولیه ثابت نشود.
به گفته سخنگوی دستگاه قضا، ممکن است شکایت ها در این موارد بسیار باشد اما در دادسرا وقتی از شاکی دلیل شکایت پرسیده می شود، او در همان مرحله نخست هیچ دلیلی برای اثبات ادعای خود ندارد و بسیاری از این موارد در همان مرحله اولیه در دادسرا اثبات نمی شود و در بسیاری از موارد ممکن است در صورت اثبات در دادسرا، در دادگاه اثبات نشود.
وی خاطرنشان کرد: این عدد گفته شده، اصلا صحت ندارد و ممکن است بر مبنای شکایت هایی باشد که خوانده است و بسیاری از این شکایت ها را که در دادسرا، دادگاه بدوی و تجدیدنظر رد شده، از یکدیگر تفکیک نکرده اند.
محسنی اژه ای با بیان اینکه در مجموع در جرایم خشن کاهش داشته ایم، گفت: شاید یک ماه نسبت به ماه قبل افزایش جرایم خشن را شاهد باشیم، اما سرجمع در سال های اخیر افزایش این نوع جرایم را نداشته و با کاهش آن مواجه بودیم.
سخنگوی قوه قضاییه با بیان اینکه به وضعیت امنیت در کشور باید با دو دید نگاه کنیم، افزود: یک نگاه این است که جرایم خشن در هر درصدش چه افزایش و چه کاهش آیا در کشور ما اصلا وقوع آن خوب است که باید بگویم، اصلا خوب نیست حتی در یک مورد.
وی ادامه داد: بگوییم سرقت مسلحانه بسیار کاهش پیدا کرده و اصلا بگوییم به دو، سه مورد رسیده، حتی این گونه هم نباید باشد و هر چه حتی میزان آن کم باشد، باز هم زیبنده این مردم و نظام نیست.

** امینت ایران مثال زدنی است
محسنی اژه ای درمورد نگاه دوم گفت: نگاه دوم این است که بخواهیم در مقام
مقایسه بربیاییم و وضعیت امنیت کشور خود را با سایر کشورها مقایسه کنیم که در این مورد باید بگویم از لحاظ امنیت در سطح کشورهای منطقه اگر نمونه نباشیم، اما حقیقتا امنیت ما مثال زدنی است، البته به این موضوع نیز اصلا قانع نیستیم و این میزان باید به صفر برسد.

** برخی بازداشت شدگان توسط اطلاعات سپاه خبرنگار بودند
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به این سئوال که آیا همه بازداشت شدگانی که اطلاعات سپاه از آنها به عنوان نفوذی و فتنه چهارم یاد کرد، خبرنگار بوده اند یا نه، گفت: نه، همه آنها خبرنگار نبودند و حتی برخی فعالیت رسانه ای نیز نداشتند.
وی افزود: اینکه این نفرات با افراد اشاره شده شما، ارتباط مستقیم دارند، اطلاعی ندارم.

** تهدید خبرنگار قابل پیگیری است
خبرنگاری از توهین یکی از مقامات دولت قبلی به یک مقام عالی رتبه در یک مصاحبه مطبوعاتی خبر داد و گفت: خبرنگار رسانه مربوطه نسبت به این فرد اعلام جرم کرده و او نیز خبرنگار را تهدید کرده و نامه آن خبرنگار نیز بطور قطع برای شما – سخنگوی دستگاه قضا – ارسال شده است.
سخنگوی قوه قضاییه در این مورد تصریح کرد: این نامه مسلما به من ارسال نشده و یا حداقل به دست من نرسیده است.
محسنی اژه ای افزود: قبلا نیز بارها گفته ام که به هیچ کسی توهین نکنیم و اگر کسی به کسی توهین کرد، موارد آن در قانون پیش بینی شده و حتی مدعی العموم می تواند موضوع را تعقیب و پیگیری کند.
معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه اصلا نسبت به این ماجرا اطلاع ندارم و نمی توانم قضاوت کنم، افزود: اما از این لحاظ که خبرنگار شما را تهدید کرده اند، این موضوع قابل پیگیری است.

** در مورد بازداشت کلاهبرداران در البرز
سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اظهارات دادستان البرز راجع به دستگیری یک کلاهبردار ۹۰ میلیاردی در یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس گفت: با دقت سئوال شما را گوش کردم تا ذهن من متوجه آن فرد دستگیر شده شود، اما چیزی در این خصوص به یاد نمی آورم.
وی ادامه داد: پرونده های کلاهبرداری متعددی در استان البرز داشتیم که برخی بازداشت شده اند و برخی نیز تحت تعقیب قرار دارند اما از این مورد خاص اطلاعی ندارم.

** دستگیری ۷ نفر در ارتباط با مزاحمت برای نوامیس
محسنی اژه ای درمورد دستگیری افراد شرور در فاصله زمانی یک ماهه گذشته (از جلسه قبلی تا جلسه کنونی سخنگوی قوه قضاییه) گفت: هفت نفر از کسانی که افراد شری و برخی از آنها نیز مدت ها فراری بودند شناسایی شده و اکنون بازداشت هستند.
وی مزاحمت برای نوامیس، اخاذی و زورگیری را از جرایم این افراد عنوان کرد و افزود: همچنین پس از سرقت مسلحانه در مشهد و خوزستان، با کمترین زمان، عوامل آنها دستگیر و توصیه شده که پرونده آنها به خوبی رسیدگی شود.

** دستگیری بیش از ۳۰ قاچاقچی بزرگ مواد مخدر
سخنگوی دستگاه قضا گفت: طی یک ماه گذشته، بیش از ۳۰ قاچاقچی بزرگ مواد مخدر با کمک نیروی انتظامی، سیستم اطلاعاتی، وزارت اطلاعات و تلاش دادسراها دستگیر شده اند.
وی با بیان اینکه بیش از پنج هزار کیلوگرم مواد مخدر از این افراد کشف شده، افزود: طبیعی است که این افراد مجازات می شوند اما طبیعی است که برخی مدعیان به اصطلاح حقوق بشر می گویند چرا اینها باید مجازات شوند.
محسنی اژه ای ادامه داد: اگر پنج هزار کیلوگرم مواد مخدر که چند صد کیلوگرم هروئین و دیگر مواد می تواند باشد را بررسی کنیم، مشاهده می شود که این مواد چند نفر را تا مرز مرگ، فروپاشی خانواده ها و نابودی جوانان می کشاند، به همین منظور قوه قضاییه تلاش می کند آنها را مجازات کند.
وی گفت: از مردم کمک می طلبیم تا عوامل اصلی دستگیر شوند و به مجازات برسند.

** افزایش شکایت دستگاه های مختلف از رسانه ها
سخنگوی قوه قضاییه، موضوع رسانه ها را بحثی مهم دانست و ادامه داد: رسانه ها می توانند در تعالی و پیشرفت کشور و در افزایش رشد و آگاهی مردم نقش بسیار مفید و موثری داشته باشند، به شرط اینکه رسالت خود را درست ایفا کرده و در چارچوب مقررات عمل کنند.
معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه نقد سازنده و منصفانه می تواند بسیار مفید باشد، گفت: اگر خدای نکرده از طریق رسانه ها، توهین، نشر اکاذیب و افترا صورت گیرد، به اعتماد مردم از رسانه ها لطمه وارد می شود و باعث زحمت برای مردم و دستگاه قضایی خواهد شد.
وی افزود: متاسفانه شاهد افزایش شکایت دستگاه های مختلف، وزارتخانه ها، نهادها و افراد حقیقی و حقوقی علیه رسانه ها مانند خبرگزاری های، سایت ها و مطبوعات هستیم که توصیه می کنیم اگر در چارچوب قوانین عمل کنند به نفع همه است تا شاهد شکایات علیه رسانه ها نیز نباشیم.
سخنگوی دستگاه قضا ادامه داد: امیدواریم با رعایت قوانین، دستگاه قضایی نیز مجبور نباشد هر روز یک مدیرمسوول یا رسانه ای را احضار کند و پرونده تشکیل دهد و نهایتا حکم صادر کند.
محسنی اژه ای گفت: یک توقع به حق از ناحیه مردم نسبت به دولت و قوه قضاییه وجود دارد و این است که در چارچوب قوانین و مقررات با همه کسانی که تعدی و تجاوز به حقوق مردم دارند و امنیت کشور را خدشه دار می کنند و آرامش مردم را به هم می زنند برخورد مناسب و بازدارنده شود.
وی ادامه داد: در این راستا تلاش فراوانی شده، اما از مردم استمداد می طلبیم دولت، قوه قضاییه، سیستم اطلاعاتی، سیستم انتظامی و دادسراها را کمک کنند.

** خبر دستگیری چند عضو شبکه های غیراخلاقی صحت ندارد
محسنی اژه ای، دستگیری چند نفر از اعضای شبکه های غیراخلاقی را کذب دانست و گفت: این خبر صحت ندارد و دادستان قزوین نیز گفته است این خبر درست نیست و فردی که این موضوع را منتشر کرده را احضار کردیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.