ماجرای بدهکاری که طلبکار شد/فردا روز آزمون صداقت بدهکار بزرگ نفتی

double-quot

تهران – جارپرس -بدهکار بزرگ نفتی که در سال های تحریم به جای دور زدن تحریمها، دولت و مردم ایران را دور زد و پول نفت فروخته شده را به کشور بازنگرداند، این روزها طلبکار شده و هر بار با طرح وعده ای تازه، سعی در وقت کشی در رسیدگی به پرونده خود دارد و بر این اساس در جدیدترین ادعا، اعلام کرده که فردا بدهی خود را پرداخت می کند.

کد خبر : 12264
تاریخ انتشار : یکشنبه 10 آبان 1394 - 7:04
ماجرای بدهکاری که طلبکار شد/فردا روز آزمون صداقت بدهکار بزرگ نفتی

به گزارش جارپرس ازایرنا، از حدود سه سال پیش، تخلف بزرگی در بخش فروش نفت در دوران تحریم آشکار شد که با گذشت زمان به پیچیدگی آن افزوده می شود. ب.ز و شرکایش که با ادعای فروش نفت و دور زدن تحریم ها، محموله های متعدد نفت خام را برای فروش در بازارهای جهانی تحویل گرفته بودند، به جای دور زدن تحریم ها، مردم و دولت را دور زدند به طوری که تاکنون مشخص نشده که بر سر نفت فروخته شده چه آمده و پول حاصل از آن به کجا رفته است.
با وجود گذشت حدود سه سال از این ماجرا، هیچ پیشرفتی در حل این پرونده حاصل نشده و هنوز مشخص نیست که پول نفت فروخته شده در کدام کشور و کدام بانک مخفی شده است. نکته جالب ماجرا این است که به تدریج این بدهکار بزرگ نفتی به جای پرداخت بدهی، خود را طلبکار نیز نشان می دهد و برای فرار از چنگال قانون، پای موضوعات غیرمرتبط را نیز به میان می کشد.
بیژن زنگنه وزیر نفت درباره ادعاهای این بدهکار بزرگ نفتی می گوید: پرداخت بدهی وی هیچ پیشرفتی نداشته و فقط حرف می زند. وی ۱۰ هزار میلیارد تومان به ملت بدهکار است و راهی جز پرداخت بدهی های خود ندارد.
وی خاطرنشان کرده است: ب.ز مقداری پول در برخی رسانه ها خرج می کند تا برای خودش پوشش ایجاد کند و این رسانه ها مطالبی را مطرح می کنند که گویا ما بدهکار شده ایم و بابک زنجانی طلبکار است.
وی در ادامه از رسانه ها می خواهد که برای گرفتن طلب های ملت ایران از این بدهکار نفتی همکاری کنند.

**وقت کشی های متعدد ب.ز
بدهکار بزرگ نفتی، بارها وعده پرداخت بدهی خود را مطرح کرده، اما این وعده ها هیچگاه، واقعیت نیافته است.
در ۳ سال گذشته ب.ز و شرکای وی، بار ها به منظور ایجاد فرصت برای خود، اعلام کرده اند در بانک های داخلی و خارجی مبالغ ارزی کلانی را در اختیار دارند و حاضر هستند بابت بدهی خود آن مبالغ را در اختیار وزارت نفت قرار دهند.
براین اساس، هر بار نیز با معرفی یک بانک خارجی به وزارت نفت و مسئولان بانک مرکزی، خواهان وصول مطالبات شرکت ملی نفت ایران از آن محل شده اند.
در طول سال هایی که این پرونده جریان دارد، بانک هایی در اروپا و آسیا توسط وی و شرکایش برای این منظور معرفی شده اند که پس از بررسی بانک مرکزی، واهی بودن ادعای بابک زنجانی و خالی بودن حساب های معرفی شده، آشکار شده است.
نگاهی به عملکرد ب.ز و شرکایش در سال های اخیر نشان می دهد که با طرح این ادعاها، ماه ها وقت کشی کرده است.
برای پیگیری هر کدام از این ادعاها باید با بانک های خارجی نامه نگاری کرد و هیاتی به کشور مورد نظر اعزام شود تا این ادعا مورد بررسی قرار گیرد که رسیدگی به هر کدام از این ادعاها چندین ماه زمان می برد.

**وعده جدید پرداخت بدهی تا روز دوشنبه
این بدهکار بزرگ نفتی در جدیدترین وعده، اعلام کرده است که تا روز دوشنبه بخش عمده ای از بدهی خود را پرداخت خواهد کرد.
متهم پرونده نفتی در جلسه روز شنبه مدعی شد یک ضمانتنامه بانکی به مبلغ یک هزار و ٩۶٧ میلیون یورو و به ذینفعی شرکت HK از طرف یک بانک خارجی معتبر آماده شده که طی چند روز آینده صادر می شود.
وی خاطرنشان کرده است: این ضمانتنامه نیازمند امضای ۴ نفر است که ٢ نفر امضا کردند اما چون شنبه و یکشنبه در کشورهای خارجی تعطیل است امضاهای باقی مانده طی روزهای آینده انجام می شود و فکر می کنم دوشنبه یا سه شنبه به دست دادگاه برسد.
غلامرضا مهدوی وکیل شرکت ملی نفت ایران در پرونده بدهکار بزرگ نفتی دراین باره گفته است: طرح ادعاهای بابک زنجانی در جریان جلسه چهارم دادگاهش برای ایجاد فضای سیاسی و انحراف افکار عمومی از مسیر اصلی پرونده است.
وی اضافه کرد: البته تا روز دوشنبه برای اثبات ادعای وی جهت پرداخت بدهی اش به شرکت ملی نفت منتظر می مانیم.
وکیل شرکت ملی نفت ایران درباره چهارمین جلسه پرونده بدهکار بزرگ نفتی، افزود: وی تلاش می کند پرونده را از مسیر حقوقی خارج کرده و به سوی یک فضای سیاسی سوق دهد تا دادگاه را از مسیر اصلی منحرف کند.
وکیل شرکت ملی نفت در پاسخ به این پرسش که «آیا بابک زنجانی آن طور که امروز ادعا کرد، تا دوشنبه بدهی خود به شرکت ملی نفت را واریز می کند؟» گفت: ما در دو سال گذشته بارها و بارها از وی خُلف وعده دیده ایم.
مهدوی تصریح کرد: بدهکار بزرگ نفتی بارها ادعای واریز بدهی خود را داشت که همه آن موارد نادرست بود و پولی واریز نشد اما ما برای نشان دادن حسن نیت خود باز هم تا روز دوشنبه این هفته صبر می کنیم.
وکیل شرکت ملی نفت افزود: بعد از روز دوشنبه مردم می توانند قضاوت کنند که آیا بدهکار بزرگ نفتی واقعا به دنبال پس دادن پول بیت المال است یا به دنبال راهی برای هدر دادن بیت المال و وارد کردن خسارت بیشتر به کشور است.

** برگزاری چهار جلسه دادگاه
چهارمین جلسه رسیدگی به پرونده موسوم به فساد نفتی صبح روز شنبه(٩ آبانماه)در دادگاه انقلاب و به صورت علنی برگزار شد.
در سه جلسه قبلی دادگاه، نماینده مدعی العموم کیفرخواست ٣ متهم پرونده را قرائت کرد و روز گذشته(شنبه) بابک زنجانی، متهم ردیف اول پرونده به دفاع از خود پرداخت.
متهم پرونده نفتی در جلسه روز شنبه مدعی شد یک ضمانتنامه بانکی به مبلغ یک هزار و ٩۶٧ میلیون یورو و به ذینفعی شرکت HK از طرف یک بانک خارجی معتبر صادر شده که طی چند روز آینده صادر می شود.
بابک زنجانی در چهارمین جلسه محاکمه خود و دو متهم دیگر پرونده نفتی که در شعبه ١۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد، اظهار داشت: مبلغ دو میلیارد یورو برای من پول خرد است و برای اینکه قدرت خارجی خود را به اثبات برسانم مبلغ یک هزار و ٩۶٧ میلیون یورو ضمانتنامه از یک بانک معتبر تهیه کرده ام.
وی خاطرنشان کرده است: این ضمانتنامه نیازمند امضای ۴ نفر است که ٢ نفر امضا کردند اما چون شنبه و یکشنبه در کشورهای خارجی تعطیل است امضاهای باقی مانده طی روزهای آینده انجام می شود و فکر می کنم دوشنبه یا سه شنبه به دست دادگاه برسد.
در این هنگام قاضی صلواتی از بابک زنجانی خواست اسم بانک صادرکننده ضمانتنامه و کشوری که این بانک در آن قرار دارد را عنوان نکند.
کارشناسان معتقدند این ادعا، یک ترفند بوده و برای انحراف افکار عمومی و تلاش برای وقت کشی و طولانی کردن زمان رسیدگی به پرونده در دادگاه طرح شده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.