ظریف: رعایت حقوق ما جزو بسته های همکاری با افغانستان خواهد بود/دستور العمل های رهبر معظم انقلاب نصب العین ماست

double-quot

تهران – جارپرس -وزیر امور خارجه در پاسخ به سوال یکی از نمایندگان درباره حقابه ایران از هامون و هیرمند، گفت: رعایت حقوق ما جزو بسته های همکاری ما با افغانستان خواهد بود.

کد خبر : 12151
تاریخ انتشار : دوشنبه 4 آبان 1394 - 9:14
ظریف: رعایت حقوق ما جزو بسته های همکاری با افغانستان خواهد بود/دستور العمل های رهبر معظم انقلاب نصب العین ماست

به گزارش جارپرس از ایرنا، محمد جواد ظریف روز دوشنبه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی افزود: موضوع حقابه همواره در مذاکرات با مقامات افغانستان نیز مطرح بوده است.
وی ادامه داد: وزارت امور خارجه حمایت از حقوق مردم ایران به خصوص سرافرازان مرز نشین را که امینت و اقتدارکشور مرهمون توانمندی ها و ایثارگری های این بزرگواران است، وظیفه خود می داند و همواره در این جهت تلاش کرده و خواهد کرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: وزارت امور خارجه اعتقاد دارد که باید حقابه آب در هامون، هیرمند و هریرود به عنوان یکی از موضوعات اساسی ما با افغانستان مد نظر باشد و این موضوع در ملاقات های متعدد ریاست جمهوری با رئیس جمهور سابق و فعلی افغانستان و در ملاقات های بنده با دبیر شورای امنیت ملی افغانستان و رئیس جمهور و وزیر امور خارجه مطرح شده است.

ظریف درپاسخ به سئوال نماینده زاهدان مبنی بر حقابه کشورمان از افغانستان گفت: ازنماینده زاهدان و سایر نمایندگان سیستان و بلوچستان وسایرمسئولان مناطق مرزی که موضوع را مطرح کردند بخصوص مرز نشینان سپاسگزاری کنم.
وی ادامه داد: از نمایندگان هم که در این موضوع همواره حساسیت نشان دادند چه نماینده زاهدان که پیشگام در این زمینه و چه سایر نمایندگان استان که قبلا این موضوع را مطرح و پیگیری کرده اند و به ما تذکر به جا و به موقع داده اند سپاسگزاری می کنم .
ظریف تصریح کرد: امروز موضوع حقابه و رساندن آب به ایران هم در هیرمند و هم در هامون به عنوان یکی از مطالبات اصلی ما در مذاکرات با افغانستان مطرح است و قرارداد جامعی که در دولت کرزی با دکتر روحانی مورد توافق قرار گرفت که بین ایران وافغانستان اجرا شود، یکی از مفاد اصلی آن بحث تامین حقابه ایران در این سه محل مهم است .

**حقابه و توسعه شرق کشور اولویت وزارت امور خارجه است
ظریف در قسمت دوم توضیحات خود گفت: گزارش بسیار مستند و خوبی که در این زمینه ارایه کردند نکات بسیار مهمی مطرح شد که مورد توجه ما هم است. ما اصرار داریم در حال حاضر فعلا دولت افغانستان تعهد خودش را براساس قرارداد سال ۵۱ اجرا کند.
وی افزود: تعهدات دولت افغانستان در مورد آب معمولی رودخانه به اندازه کافی اجرا نمی شود، آنچه که برخی اوقات باعث شده است میزان آب در حد تعهد افغانستان باشد، سیلاب هایی است که جاری شده است نه آبی که از رودخانه به ایران می رسد و ما این نکته را همواره در نظر داشته و پیگیری کردیم.
وزیر امور خارجه ادامه داد: بنابراین نکاتی که آقای شهریاری مطرح کردند و سایر نمایندگان استان هم همواره به این نکات تاکید داشتند و من هم فرمایشات آقای شهریاری را تایید می کنم که این موضوع اصلا سیاسی نیست.
ظریف توضیح داد:این موضوع، یک موضوع مشترک ما و نمایندگان مجلس به ویژه نمایندگان استان سیستان و بلوچستان و همچنین نمایندگان استان های خراسان شمالی، رضوی و جنوبی در مورد آب رودخانه هریرود است که نیاز است موضوع را پیگیری کنیم و می کنیم.
وی تاکید کرد:همانطور که من در قسمت قبلی صحبت هایم به آن اشاره کردم هم بحث حقابه ما در این سه محیط آبی یعنی هامون، هریرود و هیرمند و هم بحث توسعه شرق کشور که به عنوان یک برنامه کلی و جامع تر مطرح است، اولویت وزارت خاجه است.
رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان این که ما هم اکنون با کشورهای مختلف بحث توسعه سیستان و بلوچستان و توسعه شرق کشور را دنبال می کنیم که یک عامل مهم آن هم آب است، افزود: من یکبار دیگر تاکید می کنم که یک موضوع همه مذاکرات ما با برادران و خواهران در دولت افغانستان، موضوع حقابه بوده است.
ظریف گفت: اکنون هم تمام همکاری های ما به این حقابه گره خورده است و ما این را به دوستان افغانستانی تاکید کردیم که ما همه اینها را در یک بسته می بینیم، باید نیازهای ما و مرز نشینان ما و بخصوص نیازهای آب را در این شرایط خشکسالی در نظر داشته باشند.
وی با بیان این که دولت جمهوری اسلامی ایران برنامه گسترده ای برای تامین آب استان سیستان و بلوچستان دارد، افزود: یکبار دیگر از آقای شهریاری و دوستان سپاسگزاری می کنم که این موضوع جدی را پیگیری کردند.

**آرزوی ظریف برای مشخص شدن وضعیت مفقودان فاجعه منا
رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: همینطور از شما برای پیگیری موضوع همکارمان آقای نیک بخت سپاسگزاری می کنم و از خدا شاکریم که این همکار ما را سالم به ما بازگرداند و با تلاشی که برادران وزارتخارجه و همکاران ما در سایر دستگاه ها به عمل آوردند که لازم می دانم یکبار دیگر از همه آنها تشکر کنم.
ظریف افزود: آروز می کنم که وضعیت سایر مفقودان ما مخصوصا مفقودان ما در فاجعه منا هرچه سریعتر حل و فصل شود و از نمایندگان استان که در جلسات مشترک با وزارت امورخارجه این موضوع را پیگیری کردند و همین طور از اساتید دانشگاه ها که این کمک ها را کردند، سپاسگزاری می کنم.

** دستور العمل های رهبر معظم انقلاب نصب العین ما خواهد بود
وزیر امور خارجه با اشاره به نامه مقام معظم رهبری به ریاست جمهوری گفت: از این پس همه در یک جبهه تلاش مستمری خواهیم داشت تا در اجرای رهنمودهای مقام معظم رهبری به بهترین نحو، برجام را به شکل اجرا درآوریم.
ظریف پیش از پاسخ به سئوال نماینده مردم زاهدان افزود: ضمن عرض تسلیت ایام عزاداری ابا عبدالله الحسین(ع) و شهادت حضرت زین العابدین(ع) با توجه به این که اولین فرصت بعد از تصمیم گیری مجلس و نامه مقام معظم رهبری به مجلس آمده ام، از این فرصت استفاده کرده و از همه تلاش ها تشکر می کنم .
وی ادامه داد: از مقام معظم رهبری برای نامه راهگشا ودستورالعمل هایی که حتما نصب العین همه ما و دستگاه های اجرایی است سپاسگزاری می کنم که رهنمودهای ایشان چراغ راه ما بوده و خواهد بود .
وزیر امور خارجه اظهارداشت: از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و ریاست مجلس برای کمکی که به فهم بهتر تمامی مفاد برجام فرمودند، سپاسگزارم و از این پس همه در یک جبهه تلاش مستمری خواهیم داشت تا در اجرای رهنمودهای رهبری به بهترین نحو برجام را به شکلی اجرا کنیم که بیشترین منافع به مردم،مقاومت اسلامی و دوستداران انقلاب اسلامی متوجه شود .
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه برای پاسخ به سوال حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی درباره حقابه ایران از رودخانه های هامون، هیرمند و هریرود که از افغانستان منشا می گیرند، به مجلس شورای اسلامی رفته بود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.