سخنگوی دولت: از تصمیم تاریخی مجلس قدردانی می کنیم

double-quot

تهران – جارپرس -سخنگوی دولت ضمن تشکر از نمایندگان درباره تصویب طرح اجرای برجام گفت: امروز نمایندگان مجلس با این تصمیم تاریخی در مورد برجام نشان دادند که همواره با درک درست از واقعیت های کشور تصمیمات سنجیده اتخاذ می کنند.

کد خبر : 11929
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 21 مهر 1394 - 9:33
سخنگوی دولت: از تصمیم تاریخی مجلس قدردانی می کنیم

به گزارش جارپرس محمد باقر نوبخت روز سه شنبه در نشست خبری خود افزود: از مدیریت مدبرانه و واقع بینانه هیات رییسه مجلس به ویژه دکتر لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی تشکر می کنم.
سخنگوی دولت ادامه داد: امیدوارم این تصمیم مناسب با واقعیت های کشور بتواند شرایطی فراهم کند تا همه مسوولان نظام بتوانند در شرایط پساتحریم، حقوق به تعویق افتاده ملت بزرگ ایران را استیفا کنند.
نوبخت با بیان اینکه امیدواریم از این پس شاهد شتاب بخشی و رشد توسعه کشور باشیم، اضافه کرد: هرچند تا اجرای برجام پیش بینی می شود از اواخر سال و اوایل سال آینده شرایط متفاوت از گذشته فراروی کشور قرار دهد، برنامه کوتاه مدت برای پنج ماه باقی مانده در دولت طراحی شد و امشب رییس جمهوری در برنامه زنده رسانه ای کلیات آن را به اطلاع ملت خواهند رساند.
نوبخت در پاسخ به اینکه گزارش امشب رییس جمهوری مرتبط با نامه چهار وزیر است یا خیر؟ گفت: رییس جمهوری تیرماه سال جاری خواستار این موضوع شدند و از سازمان مدیریت وبرنامه ریزی در زمینه اصلاح نظام پولی و بازار سرمایه گزارش را ارایه کرد.
وی در خصوص جزییات بسته اقتصادی نیز افزود: امشب رییس جمهوری کلیات آن را به اطلاع مردم خواهند رساند و از اوایل هفته آینده ستاد اقتصادی دولت در نشست خبری جزییات را اعلام خواهد کرد.
سخنگوی دولت با بیان این که لازم است اقتصاد بیماری که در سال۹۲ مراقبت و بهبود آن بر عهده دولت تدبیر سپرده شد به صورت مرتب رصد شود، ادامه داد: شاخص های اقتصادی کنترل می شود و حداقل در هفته دو بار شاخص ها جمع بندی و متناسب با آن برنامه ریزی می شود.
نوبخت اضافه کرد: همچنین نمی توانیم همه فعالیت ها را محدود به برنامه پنجم کنیم هر چند در دوران برنامه پنجم هستیم، حتی به بودجه سال ۹۴ که در فرآیند آن قرار داریم، استناد کنیم. باید لحظه به لحظه شرایط کشور را پیش بینی و متناسب با آن نسخه بپیچیم، حتی ممکن است در طول این مدت به تصمیمات اقتضایی دیگری نیاز داشته باشیم.

**پیش نویس احکام دائمی برنامه ششم به اتمام رسید
معاون رئیس جمهوری یادآور شد: در جلسه گذشته هیات وزیران نیز کار رسیدگی به پیش نویس لایحه احکام دائمی قانون برنامه ششم در دستور کار قرار داشت که به اتمام رسید و در حال حاضر مهیا هستیم تا به صورت یک لایحه با قید یک فوریت به مجلس تقدیم کنیم.
نوبخت ادامه داد: مجلس هم فرصت دارد تا در زمان قانونی ارایه لایحه بودجه در ۱۵ آذرماه، این لایحه را بررسی کند.
وی اضافه کرد: مجلس بعداز فراغت از بررسی احکام دائمی برنامه ششم، بودجه را رسیدگی خواهد کرد و متناسب با زمان برای انتخابات آتی مجلس فرصتی در اختیار مجلس خواهد بود که بعد از بازگشت، جداول و اهداف کمی لایحه تقدیم مجلس خواهد شد.
سخنگوی دولت ابراز امیدواری کرد که مجلس نهم به نحو شایسته آثار ماندگاری از خود برای مجلس دهم به یادگار بگذارد.

**یارانه تا قبل از پایان مهرماه واریز می شود
نوبخت همچنین گفت که یارانه ماه جاری تا قبل از پایان مهر به حساب خانوارها واریز می شود.

**تغییر تیم اقتصادی دولت مطرح نیست
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره شایعات تغییر تیم اقتصادی دولت اظهار داشت: فکر نکنم نظر رییس جمهوری تغییر تیم اقتصادی دولت باشد و تاکنون در مورد تغییر ستاد اقتصادی دولت صحبتی نشده است؛ همه باید تلاش کنیم امور را پیش ببریم.
سخنگوی دولت در ادامه سخنان خود در پاسخ به سوالی درباره آمار صندوق بین الملی پول در مورد رشد اقتصادی ایران گفت: گزارش مقدماتی ما از مرکز آمار ایران نشان می دهد بهار امسال رشد اقتصادی ما مثبت بوده است.

**اعتماد به دولت بیشتر شده است
خبرنگاری پرسید: فکر می کنید کدام رفتار دولت باعث واکنش برخی نمایندگان شد؟
نوبخت در پاسخ به این خبرنگار گفت: رای امروز مجلس به جزییات فراتر از رای به کلیات بود، که نقض کننده نظریه شما است و حتی فضایی که هفته گذشته فراهم شد به وزیر دولت (وزیر راه و شهرسازی) بیش از رای اعتماد نخست وی، رای دادند. این ها نشان می دهد که این فضا به سمت اعتماد بیشتر پیش می رود.
وی در بخش دیگری از نشست امروز گفت: در برنامه پساتحریم تعدادی از دستگاه ها مسئول هستند که سرمایه گذاران خارجی که قصد سرمایه گذاری در داخل دارند در پیچ و خم نظام بوروکراتیک قرار نگیرند که اقدامات مرتبط با این موضوع را انجام می دهند.

**دلیل بازگشت شورای عالی ایرانیان به وزارت امور خارجه
نوبخت در مورد شورای عالی ایرانیان خارج از کشور نیز توضیح داد: این شورا زیر نظر نهاد ریاست جمهوری بود، که به دلیل ماموریت مرتبط این شورا به وزارت خارجه، به این وزارتخانه منتقل شد.

** عیادت صالحی از حسینیان رفتار اخلاق مدارانه اعضای دولت
نوبخت در مورد واکنش ناشایستی که چند نماینده در جلسه بررسی کلیات برجام نسبت به اعضای دولت داشتند، گفت: قطعا وجدان عمومی به درستی قضاوت می کند. مجلس با توجه به فرمایشاتی که امام راحل داشتند باید عصاره ای از فضایل ملت باشد.
وی اظهار داشت: ما انتظار داریم در شرایط احساسی و عصبی که برخی نمایندگان دارند، خویشتنداری کنند.
سخنگوی دولت در مورد اینکه دولت در این خصوص چه اقدامی انجام خواهد داد؟ گفت: در واکنشی که روز گذشته دکتر صالحی انجام داد و از روح لله حسینیان عیادت کرد، می توانیم نگاه اخلاق مدارانه اعضای دولت را در این شیوه برخوردها مشاهده کنید.
وی اظهار امیدواری کرد که این گونه حوادث تکرار نشود و گفت: البته گاهی فضای احساسی به گونه ای است که افراد تصور می کنند آنچه خودشان می فهمند حق مطلق است به همین جهت در خوشبینانه ترین شرایط برای احقاق حق فکر می کنند می توانند از هر ابزاری برای رسیدن به هدف استفاده کنند.

** فضا برای برخورداری از شرایط پسا تحریم آماده است
سخنگوی دولت همچنین در مودر شرایط پس از رفع تحریم و اجرای برجام گفت: پیش بینی ما این است که تصویب امروز مجلس و تاییدی که شورای نگهبان در روزهای آینده اعلام خواهند کرد، شرایط برای اجرای برجام آغاز شود.
نوبخت توضیح داد: دستور کاری تهیه شد که طرف مقابل باید انجام دهد و ما هم یک سلسله کار که قبلا اعلام شده بود در مورد نطنز، فردو و اراک باید انجام دهیم.
وی یادآور شد: اولین اقدام طرف مقابل این بود که بتواند قطعنامه جدیدی از شورای امنیت داشته باشد که قطعنامه های دیگر را تحت تاثیر قرار دهد که این کار انجام شد، دولت آمریکا نیز تا اینجا به تعهدات خود عمل کرده است.
نوبخت گفت: با عملیاتی شدن برجام از ماه های آینده، فرصت پسا تحریم را ایجاد می کند و قطعا تحریم ها برچیده می شود. ما برای شرایط پس از تحریم برنامه ریزی و خود را آماده کرده ایم.
معاون رییس جمهوری اضافه کرد: اکنون هم هیات های خارجی برای شرایط پسا تحریم و تمهید مقدمات به ایران سفر می کنند و امروز هم مقامات بلندپایه و اقتصادی ژاپن در ایران هستند. این شرایط نشان می دهد ما از این فرصت کوتاه تا لغو کامل تحریم ها باید برای اجرای توافق ها با دیگر کشورها استفاده کنیم.
نوبخت توضیح داد: در برنامه ما کشورها به سه گروه تقسیم شده اند، کشورهایی که رشد آن ها مبتنی بر تولید، کشورهایی که رشد آن ها مبتنی بر بهره روی و همچنین کشورهایی که رشد آن ها مبتنی بر نوآوری است. ما کشورهایی که به تکنولوژی آن ها نیاز داریم را احصا کرده ایم.
وی ادامه داد: ما حتی شرکت های مهمی که اعلام آمادگی کرده اند را شناسایی کرده ایم، می دانیم هر کشور در چه عرصه ای می تواند نیازهای ایران را فراهم کند.
سخنگوی دولت با بیان این که ما سرمایه، تکنولوژی و مساعدت کشور مورد نظر را برای تامین بازار برای صادرات کالاهای خودمان می خواهیم، خاطرنشان کرد: ما می دانیم چه انتظاری از طرف مقابل داریم.

**دولت به کاهش سود بانکی معتقد است
نوبخت همچنین در خصوص نرخ سود بانکی گفت: برنامه کوتاه مدت برای مدت باقی مانده سال جاری در نظر گرفته شده متناسب با شرایط و سرعت بخشی برای خروج از رکود است و همه تلاش خواهیم کرد آن را پیش ببریم.
وی افزود: در مقایسه با ادوار قبل، هماهنگی که بین بانک مرکزی ، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی وجود دارد متناسب و قابل قبول است و دستگاه ها نیز هماهنگ عمل می کنند. اگرچه ممکن است نظرات متفاوت باشد اما در مباحث پس از بررسی به جمع بندی نهایی می رسیم و روی یک متن توافق شده بین سه مجموعه اتفاق نظر وجود دارد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اشاره به این که نرخ سود بانکی بیش از تورم انتظاری و بالا است، گفت: زمانی که تورم ۴۰ درصد بود، همین نرخ سود بانکی را داشتیم و در حال حاضر که تورم به زیر ۱۴ درصد رسیده باز هم سود بانکی همان است، بنابراین دولت به کاهش نرخ سود بانکی معتقد است. نوبخت اضافه کرد: در ارتباط با کاهش نرخ سود بانکی هر سه دستگاه ستاد اقتصادی دولت متفق النظر بودند و تنها اختلاف در میزان کاهش بود که در جلسات آتی شورای پول و اعتبار بررسی و به جمع بندی خواهد رسید؛ امیدواریم انگیزه ای برای سرمایه گذاری باشد.
وی در پاسخ به این که حذف یارانه افراد پردرآمد در چه محلی مصرف می شود؟ گفت: مجلس در تبصره ۲۰ قانون بودجه سال جاری پرداخت های نقدی را از ۴۲ هزار میلیارد تومان به ۳۹ هزار میلیارد تومان کاهش داد که کاهش ۳ هزار میلیارد تومانی می بایست از محل حذف یارانه خانوارهای پردرآمد تامین شود.
نوبخت افزود: در کنار آن، مجلس مصادیقی را همچون بهداشت و درمان، تولید و حتی مبالغی برای برنامه کوتاه مدت در جهت تقویت تولید تعیین کرده که از این محل پرداخت خواهد شد.
وی در پاسخ به وضعیت رسیدگی به موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز نیز اظهار داشت: این موضوع در قوه قضائیه در حال رسیدگی است و انتظار داریم به نحو مقتضی پیگیری ادامه یابد و بانک مرکزی و دولت هر کمکی در این راستا نیاز باشد، آمادگی همکاری را دارد.

**خبر خوش برای پیمانکاران طلبکار
سخنگوی دولت در پاسخ به عدم پرداخت مطالبات پیمانکاران گفت: این مطالبات در حال پرداخت است و پیمانکاران به محض تایید صورت وضعیت، پول خود را دریافت می کنند. از ابتدای سال جاری تاکنون نیز ۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از بابت طرح های عمرانی به پیمانکاران پرداخت شده است و تا پایان سال این رقم به پیش از سال گذشته خواهد رسید.
نوبخت گفت: همچنین ۱۱ هزار میلیارد تومان برای پرداخت پیمانکاران در نظر گرفته شده که ۵ هزار میلیارد تومان از طریق اوراق مشارکت و ۵ هزار میلیارد تومان از طریق اسناد خزانه و هزار میلیارد تومان از طریق صکوک در نظر گرفته شده تا پیمانکاران طلبکار از این طریق مورد تسویه قرار گیرند.
وی افزود: همچنین از طریق روش تهاتر ۳۴ هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است تا بدهی پیمانکاران مورد تسویه قرار گیرد و در آینده نزدیک، خبر خوبی در این زمینه به اطلاع خواهد رسید.
سخنگوی دولت تصریح کرد: بیش از ۳۰ هزار میلیارد تومان در سال جاری به پیمانکاران پرداخت خواهد شد که این اقدام یکی از عوامل محرک برای عبور از گردنه رکود می باشد.

**حذف یارانه پردرآمدها مطابق قانون است
نوبخت در پاسخ به این که حذف یارانه خانوارهای پردرآمد توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خلاف مقررات است، گفت: در این زمینه نامه ای از سوی مجلس شورای اسلامی به دولت ارائه نشده است و در قانون گفته شده دولت موظف به انجام این کار است، بنابراین دستگاهی باید این وظیفه را انجام دهد و باتوجه به ماهیت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دولت این وظیفه را به این وزارتخانه سپرده است.

**قیمت گاز مصرفی پالایشگاه ها و تاثیر آن در بورس
سخنگوی دولت در پاسخ به وضعیت تاثیرگذاری قیمت گاز مصرفی پالایشگاه ها در خوراک آنها و نوسانات بورس اظهار داشت: مجلس در زمان رسیدگی به لایحه بودجه سال ۹۳ یک قیمت گذاری ۱۳ سنتی را وضع کرد و در آن زمان دولت برای این موضوع مقاومت و درخواست کرد نمایندگان به این پیشنهاد رأی ندهند.
نوبخت گفت: در قانون تنظیم برخی مقررات مالی دولت فرمولی برای این رقم تعیین کرده که وزارت نفت موظف به تعیین قیمت شده است، وزارت نفت با توجه به هزینه تمام شده و شرایط مجلس رقمی را اعلام کرد که زیر ۱۳ سنت بود که از طرفی سرمایه گذاری علاقه مند به قیمت مناسب برای افزایش تولید و خریدار علاقه مند به قیمت کمتر خوراک بابت هزینه تمام شده است تا سود بیشتری به سهامداران خود پرداخت کند.
وی اضافه کرد: بعد از این اتفاق به بورس شوکی وارد شد و شاهد کاهش سهام در بورس بودیم که شاخص کل تقلیل یافت که اولین شوک در سال ۹۲ از همین محل آغاز شد اما با توجه به این که قانون این موضوع را مشخص کرده باید بر اساس آن عمل شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.