مدعیان حقوق بشر نسبت به فاجعه منا واکنش نشان دهند/شکایت تعدادی از خانواده های قربانیان فاجعه منا

double-quot

تهران – جارپرس -سخنگوی قوه قضاییه با اعلام خبر شکایت تعدادی از خانواده قربانیان فاجعه منا گفت: انتظار داریم جوامع بین المللی و مدعیان حقوق بشر نسبت به بروز فاجعه منا واکنش خوبی داشته باشند.

کد خبر : 11887
تاریخ انتشار : یکشنبه 19 مهر 1394 - 12:38
مدعیان حقوق بشر نسبت به فاجعه منا واکنش نشان دهند/شکایت تعدادی از خانواده های قربانیان فاجعه منا

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی جارپرس ، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای روز یکشنبه در هشتاد وششمین نشست خبری خود افزود: این فاجعه که روز عید سعید قربان اتفاق افتاد، جنایت بزرگ و حادثه ای غم انگیز بود و بدیهی است جمهوری اسلامی ایران و خانواده های مصیبت دیده نمی توانند از این غم بگذرند.
وی ادامه داد: به همین منظور دادستانی کل کشور در حال بررسی موضوع است تا اگر خانواده های قربانیان این فاجعه نیز شکایتی داشته باشند، اقداماتی صورت گیرد که در این راستا تمهیداتی در دادگستری تهران اندیشیده شده تا خانواده های قربانیان شکایت خود را اعلام کنند.

** تشکیل شعبه ویژه برای رسیدگی به فاجعه منا
محسنی اژه ای از تشکیل شعبه ویژه ای برای رسیدگی به این فاجعه خبر داد و گفت: تا کنون افراد زیادی برای رسیدگی به موضوع مراجعه نکرده اند زیرا همچنان تعدادی از حجاج برنگشته و تعدادی از زائران ایرانی نیز شناسایی نشده و مفقود هستند.
معاون اول قوه قضاییه گفت: این مصیبت بزرگ هنوز فرصت شکایت به آنها نداده اما تعدادی، شکایت خود را بصورت تلفنی اعلام و تعداد کمی نیز بصورت کتبی شکایت کرده اند و قابل پیش بینی است که افرادی مراجعه خواهند کرد.

** در تعقیب مقصران فاجعه منا هستیم
محسنی اژه ای افزود: قوه قضاییه، دولت و وزارت امور خارجه در تعقیب مقصران این قضیه(آل سعود) هستند که قرار است به همین منظور هم افزایی با سایر کشورهای اسلامی داشته باشند.
سخنگوی دستگاه قضا با بیان اینکه برای پیشگیری از وقوع چنین حوادثی باید تمهیدات لازم اندیشیده شود، گفت: در این فاجعه هولناک باید افراد مقصر تعقیب شوند که در این راستا دادستان کل کشور و وزارت امور خارجه پیگیر موضوع هستند و امیدواریم سایر کشورهای اسلامی نیز موضوع را دنبال کنند.

** مطالبی که قبلا در مورد جاسوس گفتم به وزیر خارجه مصداق ندارد
خبرنگاری با قرائت بخشی از صحبت های محسنی اژه ای در همایش بسیجیان قوه قضاییه که به بحث جاسوسی اختصاص داشت، از سخنگوی دستگاه قضا پرسید، آیا منظور شما از جاسوس وزیر امور خارجه بود که وی پاسخ داد: مسلما فردی که شما اسم بردید نظر من نبود.
محسنی اژه ای افزود: قبلا نیز گفتم نفوذ دشمن و بستری که برای او ساخته می شود به دو طریق جاسوسی اصطلاحی و جاسوسانی که بستر فراهم می کنند، انجام می شود.
سخنگوی قوه قضاییه در تعریف جاسوس اصطلاحی گفت: جاسوس اصطلاحی یعنی فردی که مواجب بگیر و مستمری بگیر است و اخبار و اطلاعات طبقه بندی شده را بصورت مکتوب یا غیرمکتوب در اختیار دشمن قرار می دهد و دشمن از این طریق، لطمه می زند.
وی ادامه داد: عده ای دیگر بستر را فراهم می کنند اما جاسوسی اصطلاحی نیستند، اما در عین حال خطر و ضرر آنها بیشتر از جاسوس اصطلاحی است.
به گفته معاون اول قوه قضاییه، این افراد به شکل غیرمحرمانه و از طریق رمز، اطلاعات طبقه بندی شده را در اختیار دشمن قرار نمی دهند اما او را در جهت رسیدن به هدفش همراهی می کنند.
محسنی اژه ای با بیان اینکه افرادی هستند که سعی دارند قدرت دشمن را به رخ دوست بکشند، افزود: این افراد در تلاشند تا قدرت دشمن را بزرگ جلوه داده و مردم خود را بترسانند.
وی با ذکر مثالی ادامه داد: مثلا در رابطه با آمریکا می گویند آنقدر که فکر می کنید آمریکا بد نیست و او شیطان بزرگ نیست، در حالیکه ملت ایران می دانند آمریکا از زمان کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ تا کنون چه جنایت هایی علیه ایران مرتکب شده اما افراد بسیاری سعی می کنند جنایت های آمریکا و دشمن را بپوشانند.
به گفته محسنی اژه ای، این افراد از طرفی با بزرگ جلوه دادن قدرت دشمن و کم رنگ جلوه دادن قدرت ملت خود، «نمی توانیم» را از این طریق تزریق می کنند.
معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: صحبت هایی که در آن روز داشتم به هیچ شخص خاصی بخصوص فردی که شما اشاره کردید یعنی وزیر محترم امور خارجه مصداق ندارد.
وی ادامه داد: اما در عین حال کسانی هستند در کشور که جاسوس اصطلاحی هستند و از کسانی نیز هستند که بستر را برای دشمن فراهم می کنند.

** حکم جیسون رضاییان صادر شد
سخنگوی قوه قضاییه درمورد آخرین وضعیت پرونده جیسون رضاییان خبرنگار واشنگتن پست گفت: حکم این پرونده صادر شده که البته قابل اعتراض است و هنوز فرصت مدت زمان اعتراض به پایان نرسیده است.
وی ادامه داد: تا ۲۰ روز بعد از ابلاغ حکم، حق اعتراض وجود دارد که دادگاه منتظر می ماند اما اگر اعتراض نکردند حکم قطعی می شود و در غیر این صورت در مرحله تجدیدنظر مورد رسیدگی قرار می گیرد.
محسنی اژه ای در مورد اینکه آیا حکم به متهم ابلاغ شده یا نه، گفت: اطلاع ندارم دادگاه حکم را ابلاغ کرده است یا نه؟

** موارد دیگر پرونده نفتی مفتوح است
خبرنگاری درخصوص اقدامات سه وزیر وقت و رییس وقت بانک مرکزی در پرونده بابک زنجانی سئوال پرسید و گفت آیا این افراد نیز در این دادگاه حضور می یابند یا نه، که سخنگوی قوه قضاییه تصریح کرد: چه در این پرونده و چه در پرونده های دیگر هر کسی که لازم باشد از او به عنوان شاهد، متهم یا مطلع تحقیق شود، حتما تحقیق صورت می گیرد و از آنجا که رسیدگی به همه ابعاد این پرونده زمان می برد، از این رو آن قسمتی که مدارک آنها کامل تر بود، به دادگاه ارسال شده و در حال رسیدگی است.
معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: سایر موارد پرونده بسته نشده و مفتوح است و رسیدگی به آن ادامه دارد.
خبرنگار دیگری پرسید که آیا این سه وزیر و رییس بانک مرکزی متهم هستند یا مطلع و محسنی اژه ای گفت: من نگفتم چه کسی، گفتم هر کسی اگر متهم یا مطلع باشد، تحت آن عنوان از او تحقیق می شود.
وی ادامه داد: آنها نامه ای نوشتند و در این نامه گفتند هر چقدر لازم به پاسخگویی است، حاضر به پاسخگویی هستیم که این مطالب آنها خیلی خوب است.
محسنی اژه ای خواستار فرهنگسازی این موضوع در جامعه شد و افزود: در جامعه باید فرهنگسازی شود که هر کسی که مورد سئوال قرار می گیرد، بیاید توضیح دهد و همچنین اگر چیزی ثابت نشده اصحاب رسانه از پیش قضاوت نکنند.
به گفته وی، از یک طرف مطلعان یا متهمان بدون جوسازی و فضاسازی باید پاسخگو باشند و از طرف دیگر سایرین نیز تا اثبات نشدن قضیه، فضاسازی نکنند.

** هنوز غیرعلنی بودن ادامه دادگاه بابک زنجانی از ناحیه دادگاه اعلام نشده است
سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه با توجه به علنی بودن دادگاه در زمینه قرائت کیفرخواست، آیا دفاعیات نیز علنی برگزار می شود یا نه، گفت: علنی برگزار شدن یا نشدن به تشخیص دادگاه است و در ابتدای رسیدگی به پرونده قانون تعیین کرده که علنی باشد یا نه.
وی با بیان اینکه اصل بر رسیدگی پرونده ها، بصورت علنی است، افزود: تطبیق آن برعهده ریاست دادگاه است و ممکن است به تشخیص رییس دادگاه برخی جلسات پرونده علنی و بخشی دیگر غیرعلنی باشد.
محسنی اژه ای خاطرنشان کرد: تاکنون چیزی مبنی بر غیرعلنی بودن رسیدگی از ناحیه دادگاه اعلام نشده و از این به بعد، مرحله دفاعیات متهم و وکلای اوست و اگر احیانا رسیدگی غیرعلنی باشد، دادگاه اعلام می کند.

** درباره پرونده زمین خواری فرودگاه قشم
معاون اول قوه قضاییه درباره پرونده زمین خواری فرودگاه قشم گفت: مطالب من همان چیزی است که رییس دادگستری استان هرمزگان توضیح داد و علاوه بر آن توضیحی ندارم.
وی افزود: پرونده کیفرخواست خورده و به دادگاه رفته است.

** در مورد پرونده برادران روزچنگ
خبرنگاری درمورد ادامه روند رسیدگی به پرونده برادران روزچنگ پرسید که سخنگوی قوه قضاییه گفت: ادامه رسیدگی به این پرونده در دادگاه مطرح است و همین چهارشنبه جلسه دادگاه برگزار می شود که البته رسیدگی در این روز پایان نمی یابد و ادامه دارد.
محسنی اژه ای افزود: در هر پرونده ای هر کسی که در مظان اتهام و دلایل و مستندات بر اساس قوانین متوجه او باشد، از او تحقیق می شود و فرقی نمی کند که این فرد چه کسی است.
معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سئوال خبرنگار دیگری مبنی بر اینکه بر اساس ماده ۳۶ قانون مجازات اسلامی، اسامی محکومان با جرم بالای یکصد میلیون تومان باید اعلام شود و تاکنون فقط اسم یک نفر اعلام شده، گفت: بر اساس این ماده اسامی این محکومان بعد از قطعی شدن حکم، از طریق سایت یا رسانه ها اعلام می شود.
وی ادامه داد: پس از قطعی شدن حکم، هیچ تصمیمی بر پرده پوشی آن نبوده و بیش از یک مورد اسامی اعلام شده که برخی موارد را شما مطرح کردید و برخی موارد را نیز خودم در همین نشست ها گفتم.

** در مورد احضار احمدی نژاد
محسنی اژه ای در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه دو سال از احضار احمدی نژاد به دادگاه می گذرد و وی نرفته است، آیا با توجه به پرونده جهانگیری به عنوان شاکی، امکان رسیدگی این دو پرونده با هم وجود دارد، گفت: پرونده بسته نشده و در حال رسیدگی است.

** جزییات اتهام حمید بقایی تفیهم شده است
معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران که علت و نوع بازداشت حمید بقایی مشخص نیست، گفت: از بیان جزییات پرونده در مرحله رسیدگی و اینکه هنوز حکم صادر شده معذوریم، اما جزییات اتهام حتما به خودش یا وکیلش تفهیم شده است.

** در مورد بازگرداندن اموال افرادی که فوت کرده و یا به خارج رفته اند
وی در ادامه در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه عده ای قبل از انقلاب با داشتن اموال غیرمنقول به خارج از کشور رفته و فوت شده اند، اکنون اموال آنها در دست نهادهای مختلف است، چه اقداماتی در این زمینه صورت می گیرد، گفت: این افراد در قالب چند دسته هستند، یک دسته ممکن است کسانی باشند که هیچ گونه اتهامی نداشته، اموال نامشروع نباشد و بعد از انقلاب علیه نظام کاری نکرده باشند و اگر وکیلی در ایران موضوع پیگیری اموال آنها را انجام دهد و یا سرپرستی داشته باشند، اموال در اختیار او قرار می گیرد و اینکه اموال در اختیار نهادها باشد صحت ندارد.
وی ادامه داد: اما کسانی هستند که نمی دانیم مشکل دارند یا نه و در ایران اموالی رها شده دارند و طرفش مشخص نیست که زنده است یا مرده، این اموال بدون سرپرست است، به همین منظور حکومت وظیفه دارد بر اساس قانون آنها را اداره کند و اگر زمانی خودش، وکیل و یا وارثش پیدا شود، تصمیم گیری در این زمینه انجام می گیرد.
محسنی اژه ای ادامه داد: دسته دیگر نیز هستند که اموال نامشروع ندارند و از مقامات قبل از انقلاب نیستند که باید اموال آنها مورد بررسی قرار گیرد، اموالش بررسی می شود و اگر برای سرپرستی این اموال(باغ یا کارخانه) هزینه ای داشته باشد، حق سرپرستی از آن فرد گرفته می شود و بقیه اموال را به خودش می دهند.
وی گفت: اما کسانی هستند که این شرایط را ندارند و اموال نامشروع دارند به همین منظور در دادگاه این موضوع رسیدگی می شود و اموال مشروع یا نامشروع آن مشخص شده و پس از آن تعیین تکلیف می شود.

** درباره پرونده زنجانی و مرتضوی
معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه بخش اعظمی از کیفرخواست بابک زنجانی و متهم سوم این پرونده مربوط به تخلفات در سازمان تامین اجتماعی است، آیا امکان احضار مرتضوی به عنوان متهم وجود دارد گفت: اگر ثابت شود تبانی در این زمینه انجام شده، در دادگاه این موضوع رسیدگی می شود، اما اگر فرد متهم، کلاه سر آن سازمان گذاشته باشد و طرف مقابل تقصیری نداشته باشد، به عنوان متهم تحت تعقیب قرار نمی گیرد.
وی با بیان اینکه هیچ الزامی برای هم زمانی رسیدگی به این دو پرونده نیست گفت: این موضوع نیز بستگی به تشخیص دادسرا دارد.

** در مورد اعتراض وکلا به نحوه برخورد قضات
معاون اول قوه قضاییه در پاسخ به سئوال خبرنگاری درمورد اعتراض وکلا نسبت به نحوه برخورد قضات در دادگاه ها و آیا اینکه در جلسه هیات مدیره کانون وکلا با رییس قوه قضاییه این موضوع بررسی شده یا نه تصریح کرد: دلخوری به این معنا نیست که کانون وکلا از قوه قضاییه یا بالعکس باشد، بلکه ممکن است در مجموعه قضایی فردی برخورد مناسبی با وکیل نداشته باشد و ما نمی گوییم از کانون وکلا گلایه داریم اما ممکن است یک وکیل نیز تخلفاتی داشته باشد و یا مبلغ گزافی گرفته باشد که در یک پرونده ۳۰ میلیارد تومان گرفته شده بود.
وی گفت: موارد دیگری هم بوده و برخی تحت عنوان موسسه ای، خود را به ثبت رسانده اند که در اساسنامه، بحث وکالت مطرح نشده اما عملا کار وکالت می کنند که نسبت به این قضیه، قوه قضاییه و کانون وکلا، معترض است.
محسنی اژه ای افزود: در نشست رییس قوه قضاییه با هیات مدیره کانون وکلا، در خصوص این مسایل صحبت هایی صورت گرفته و قرار شده کارگروهی مشخص شود تا موارد تخلفات وکلا بررسی شود، گرچه کانون وکلا اعلام آمادگی کرد که اگر تخلف از سوی وکیل صورت گیرد، برخورد خواهد کرد.

** در مورد شکایت رییس دولت قبل از جهانگیری
وی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه در جریان شکایت رییس دولت قبل از جهانگیری، هنوز جرم مشخص نشده، گفت: ممکن است عناوین جرم متفاوت باشد و گاهی عنوان جرمی که شاکی مطرح می کند ممکن است تغییر یابد.

** درباره کیفرخواست بخش دیگری از پرونده مرتضوی
محسنی اژه ای در پاسخ به سئوال خبرنگاری درمورد اینکه وکیل تعدادی از کارگران اعلام کرده که بخش دیگری از پرونده مرتضوی کیفرخواست خورده است، ادامه داد: در جریان نیستم و اطلاع ندارم.

** موسسه میزان درصورت عدم تطابق با قانون جمع می شود
سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران که رییس کمیسیون اصل ۹۰ اعلام کرده که موسسه میزان به متقاضیان فروخته می شود، افزود: در مورد موسسه میزان یا هر موسسه ای، موضوع از طریق کارگروه تشکیل شده از سوی دولت، بانک مرکزی و قوه قضاییه بررسی می شود و در مورد میزان اگر خود را با قانون مطابقت دهند می توانند کار را ادامه دهند و اگر نتوانند کلا جمع می شوند.
وی ادامه داد: اگر چنانچه این هیات مدیره به لحاظ تخلفات نتوانند ادامه دهند، در کارگروه و ستادهای تشکیل شده باید موضوع بررسی شود و اگر قابل اصلاح است باید در یک بانک یا موسسه ادغام شوند.
محسنی اژه ای گفت: اینکه کسانی پیدا شده که این موسسه را خریداری کنند، اطلاعی ندارم، اما کلیات آن این است که نمی خواهند مردم متضرر شوند.

** سلامت مردم باید مورد توجه همگان باشد
سخنگوی قوه قضاییه همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه سازمان استاندارد و وزارت بهداشت هر کدام یک محصول را تایید می کنند و دیگری آن را غیر مجاز معرفی می کند، آیا قوه قضاییه در این زمینه وارد عمل شده یا نه افزود: این موضوعات در تخصص ما نیست، اما آنچه مربوط به سلامت مردم است باید مورد توجه همگان باشد و این وزارتخانه و سازمان استاندارد هر کدام که حرفشان درست نیست، اصلاحات را انجام دهند.
محسنی اژه ای ادامه داد: سازمان استاندارد و وزارت بهداشت هر دو مربوط به دولت هستند و دولت باید تصمیم بگیرد که حق با کدام یک از این نهادها است.

** در مورد پساب فاضلاب زندان های قزل حصار و کرج
وی همچنین در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه پساب فاضلاب های زندان های قزل حصار و کرج به مزارع کشاورزی آن اطراف ریخته می شود، در این زمینه قوه قضاییه چه اقداماتی انجام می دهد، گفت: در مورد آلودگی مزارع کشاورزی، آب و ساحل دریا همه باید این همت را داشته باشیم که جلوگیری کنیم و دستگاه های متولی نیز در این زمینه وظیفه سنگین تری دارند.
محسنی اژه ای افزود: اگر محصول آلوده شود، مدعی العموم می تواند وارد کار شود و به دستگاه قضایی شکایت کند و اگر مردم نیز گزارش دهند این موضوع مورد بررسی قرار می گیرد زیرا هر چیزی که با سلامت مردم ارتباط دارد قابل اغماض نیست.

** تصویب قانون خوداظهاری اموال مسوولان در مجمع تشخیص نهایی نشده است
وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری درباره قانونی که چند روز گذشته در مجمع تشخیص مصلحت نظام مصوب شد و مسوولان باید اموال خود را قبل از گرفتن تصدی اعلام کنند، گفت: این قانون هنوز نهایی نشده و تا نهایی نشود دستگاه قضا تکلیفی ندارد.
وی ادامه داد: این قانون در صحن علنی مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح است و هرگاه نهایی شد، قوه قضاییه به وظیفه خود عمل می کند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.