مخالفان طرح برجام:دولت موظف است لایحه به مجلس بدهد

double-quot

تهران- جارپرس -حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت طبق قانون باید لایحه برجام را تقدیم مجلس می کرد و نه این که مجلس چنین موضوع مهمی را در قالب یک طرح مورد رسیدگی قرار دهد.

کد خبر : 11767
تاریخ انتشار : یکشنبه 12 مهر 1394 - 10:31
مخالفان طرح برجام:دولت موظف است لایحه به مجلس بدهد

به گزارش جارپرس از ایرنا، رسایی در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس یکی از مخالفان دو فوریت طرح اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام بود.
وی تهیه طرح درمورد برجام در مجلس را دارای یک اشکال و ایراد قانونی دانست و اظهارداشت: طبق اصول ۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی دولت موظف است برای همه موافقت نامه ها و مقابله نامه ها به مجلس لایحه دهد.
وی از رییس مجلس خواست که نظر خود را در این زمینه اعلام کند که لاریجانی این ایراد را وارد ندانست.
نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: رأی مثبت به این طرح یا رد آن مهم ترین موضوعی است که مجلس نهم در تاریخ چهار ساله خود می خواهد آن را بررسی کند، مردم چشم انتظارند و به ما اعتماد کردند، مردم نمی دانند واقعیت چیست، برجام متن بسیار طولانی است.
رسایی در ادامه با تاکید به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر در نظر گرفتن مجاری قانونی در بررسی برجام، تصریح کرد: رأی امروز مجلس رأیی است که وقتی ما را در قبر می گذارند باید بتوانیم درباره علت آن پاسخ دهیم.
وی خطاب به نمایندگان تصریح کرد: از آنجایی که دولت لایحه برجام را تقدیم مجلس نکرده و به قانون عمل نکرده است، نمایندگان مجلس مجبور شده اند طرح دو فوریتی را درباره اجرای برجام ارایه دهند، اما باید بدانید دولتی که به قانون عمل نمی کند و لایحه برجام را به مجلس ارایه نمی دهند، به این طرح شما هم حتی اگر قانونی شود، عمل نخواهد کرد.
نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: فقط تفاوت آن این است که مهر تأیید مجلس با تصویب این طرح به دولت اجازه اجرای برجام را می دهد، مهر تأیید مجلس پای سند توافقی می آید که به ضرر ملت ایران است، واقعیت درباره برجام به این ملت گفته نشده است، ما هم در این موضوع شریک خواهیم شد.
رسایی افزود: اگر قانون مهم بود و دولت می خواست به قانون عمل کند، خطوط قرمز ترسیم شده توسط رهبر معظم انقلاب را رعایت می کرد، اگر قانون مهم بود، دولت به قانون الزام به حفظ حقوق و دستاوردهای هسته ای عمل می کرد، اگر قانون مهم بود دولت لایحه برجام را به مجلس ارایه می داد.
وی تصریح کرد: اگر دولت می خواست به قانون عمل کند قبل از اظهارنظر مجلس درباره برجام، نسبت به اجرای آن اقدام نمی کرد و اجازه بازدید از پارچین را آن هم قبل از آنکه مجلس نظر خود را درباره برجام اعلام کند، نمی داد.
وی ادامه داد: برای خانم موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نظر مجلس بیشتر از نظر دولت اهمیت دارد، خانم موگرینی گفته بود تا زمانی که نظر مجلس ایران اعلام نشود، درباره اجرای برجام تصمیم گیری نمی کنیم ولی دولت قبل از اظهارنظر مجلس درباره برجام، کارش را انجام داد.
نماینده مردم تهران در مجلس یادآور شد: آقای بروجردی می گوید بازدید از پارچین با تأیید شورای عالی امنیت ملی انجام شده است، چه کسی گفته شورای عالی امنیت ملی بازدید از پارچین را تصویب کرده است؟ طبق اصل ۱۷۶ قانون اساسی مصوبات شورای عالی امنیت ملی تا زمانی که به تأئیید رهبر معظم انقلاب نرسد، قابلیت اجرا ندارد و قانونی نیست، رهبر معظم انقلاب نپذیرفتند و موضوع را به مجلس ارجاع دادند.
رسایی خاطرنشان کرد: بعد از اظهارنظر شورای عالی امنیت ملی که شروطی را این شورا تعیین کرده بود و البته تصویب هم نشده بود چون رأی گیری انجام نشده بود، رهبر انقلاب حاضر نشدند تا کنون سند برجام را در دستشان بگیرند.
عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اظهار داشت: شما در این طرح شروطی را تعیین کرده اید اما دولت کار خودش را می کند و شروط مجلس را اجرایی نمی کند، کما این که تاکنون هم به قوانین تعیین شده توسط مجلس درباره هسته ای عمل نکرده است، رأی به این طرح واقعا مشروع نیست و باید روی طرح های دیگری که در مجلس مطرح است نیز فکر کنیم، هیچ طرحی به دنبال رد مطلق برجام نیست.
رسایی خاطرنشان کرد: گفته شده فراکسیون اصولگرایان این طرح را درباره هسته ای ارایه داده است در حالی که اینطور نیست و امضای افراد شاخصی مانند آقایان بذرپاش، زارعی، حداد عادل و زاکانی در این طرح نیست.

**این طرح دو فوریتی راه دولت را رفته است
حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم میمه و عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس نیز در مخالفت با دو فوریت طرح اقدام متناسب و متقابل دولت ایران در اجرای برجام گفت: علت مخالفتم به این دلیل است که هنوز چند دقیقه ای از قرائت گزارش کمیسیون ویژه نگذشته و می بایست این گزارش را ما استماع و بعد از آن با تفکر و تامل این طرح را تهیه می کردیم.
وی افزود: سؤال بنده این است که از کجا قبل از این که گزارش کمیسیون ویژه برجام قرائت شود طرحی توسط عده ای از همکاران تهیه و طوری برنامه ریزی شده که در همین چند روز تعطیلی چاپ شود؟ ما رای دادیم و مجلس ۱۵ نفر را برای این کمیسیون ویژه انتخاب کردیم، آنها برجام را بررسی کردند و در حال حاضر هم گزارش بسیار متقن، محکم، دقیق و جامعی تهیه شده که فکر نمی کنم در طول دیگر دوره های مجلس نمونه داشته باشد.
نماینده مردم میمه در مجلس تصریح کرد: عقل حکم می کند که برای بررسی این طرح فرصت بگذاریم، چرا باید در بزنگاه ها مجلس را تعطیل کنیم؟ چرا نباید چهارشنبه این هفته جلسه نداشته باشیم؟ کجا می خواهیم برویم و چرا نباید هفته آینده جلسه نداشته باشیم؟ ما حقوق می گیریم و وظیفه داریم، بایستیم. آیا کاری مهم تر از این هم داشتیم؟
حاجی دلیگانی با بیان این که متن تهیه شده طرح دو فوریتی هیچ برداشتی از گزارش کمیسیون ویژه برجام ندارد، خطاب به لاریجانی گفت: شما در گذشته هم وسط کار آمدید و برخلاف آیین نامه به موضوع ورود کردید و در گزارش کمیسیون امنیت ملی برخلاف قانون دست بردید و بنده از شما به کمیسیون اصل ۹۰ شکایت کردم که این شکایت در این کمیسیون رسیدگی شد و حق را به بنده داد و اعلام کرد که هیات رییسه و رییس اشتباه کردند و تذکر داد. چرا مجدد می خواهیم این کار را انجام دهیم؟
وی با طرح این سوال که مگر ما چند طرح دو فوریتی دیگر در هیات رییسه داریم، گفت: از کدامیک از تهیه کنندگان این طرح ها اجازه گرفتید و این طرح را در دستور قرار دادید؟ چرا دوباره می خواهید نظرات خودتان یک طرفه به مجلس بقبولانید؟ برای مجلس زشت است.
نماینده مردم میمه در مجلس ادامه داد: برای مجلس درست نیست که ۴۰ روز وقت خود را به کمیسیونی بدهد و گزارش تهیه کند، اما اکنون هیچ استفاده ای از این گزارش در تهیه طرح دو فوریتی نشود. مگر در بند پیشنهادها نگفته است که طرح تهیه شود، این طرح چه زمانی تهیه شده است؟ پس باید قبول کنیم که این طرح قبلا تهیه شده است.
وی ادامه داد: از طرفی محتوای این طرحی که تهیه شده را هر چه مطالعه کردم می بینم که هیچ ضمانت اجرایی ندارد در حالی که این گزارش که مختص مجلس و کمیسیون منتخب آن است، اشکالات اساسی به برجام وارد کرده که در این طرح دو فوریتی کاملا موضوع را پذیرفته و هیچ ضمانت اجرایی برای اشکالات اساسی که در این گزارش وجود دارد، راهکاری ارایه نداده است. عملا مجلس با این طرح راه دولت را رفته است.
عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس پیشنهاد کرد که این طرح براساس متن گزارش کمیسیون ویژه بررسی برجام تهیه شود و هفته آینده هم جلسه علنی برگزار شود.
حاجی دلیگانی ادامه داد: ما از قبل برجام مطالب متفاوتی شنیدیم اما امروز همه ملت ایران با این گزارشی که پخش شد که دو تا بند آن قرائت نشد، متوجه شدند که این طرح برجام چیزی نیست که به نفع ملت ایران باشد و در آینده مردم بیشتر خواهند یافت که این به نفع شان نبوده است وگرنه ما چه مخالفتی باید داشته باشیم؟ خواهش بنده این است که به دو فوریت این طرح رای ندهید.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز به بررسی دو فوریت طرح اقدام متناسب و متقابل دولت ایران در اجرای برجام پرداختند اما به دو فوریت آن رای نداند و یک فوریت آن به تصویب رسید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.