خواننده ترانه تیم ملی: جام جهانی جای دوستی هاست وما هم بدنبال موسیقی صمیمی بودیم

double-quot

تهران – جارپرس – ترانه تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ سرانجام روز یکشنبه گذشته رونمایی شد و واکنش ها به این ترانه و آهنگ آن بسیار متفاوت بود . 

کد خبر : 3360
تاریخ انتشار : شنبه 27 اردیبهشت 1393 - 6:58
خواننده ترانه تیم ملی: جام جهانی جای دوستی هاست وما هم بدنبال موسیقی صمیمی بودیم

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا ، تعدادی این ترانه را نسبت به ترانه های قبلی تیم ملی در سال های ۱۹۹۸و ۲۰۰۶ برجسته تر و برخی دیگری آن را فاقد روح حماسی دانستند.

به همین منظور سراغ احسان خواجه امیری خواننده این ترانه رفتیم. او که خیلی اهل مصاحبه نیست، با روی خوش برخورد کرده و در نخستن گفت وگوی مفصل بعد از انتشار این ترانه به نقد دیدگاههای منتقدین پرداخت.احسان خواجه امیری فرزند ایرج خواننده موسیقی سنتی ایران و یکی از موفق ترین خوانندگان عرصه پاپ کشورمان است که موسیقی را از ۵ سالگی آغازکرده ودر ۱۷سالگی نخستین آلبوم مشترک خود را باپدرش بانام«من و بابا» روانه بازار کرد.

وی که به سرعت در عرصه موسیقی پاپ رشدکرد،آلبوم های متعددی با عناوین برای اولین بار، سلام آخر، یه خاطره از فردا، عاشقانه ها و … را روانه بازار کرده که با استقبال خوبی مواجه شد. وی بابیان اینکه ماه ها زمان برای تولید ترانه تیم ملی ایران در جام جهانی صرف شده است،گفت:سعی کردیم اثری تولیدکنیم که از اِلمانهای جام جهانی ۲۰۱۴ برخوردار باشد.

خواجه امیری با بیان اینکه برخی از بزرگان انتقاد داشتند که این اثر باید مارش و حماسی می بود، توضیح داد: دعوا نداریم ، جام جهانی یک فضای صمیمی و دوستانه است و در آن کشورها با فرهنگ های یکدیگر آشنا می شوند.

وی بر این عقیده است که تمام موسیقی که تا به امروز برای فیفا ساخته شده موسیقی های صمیمی بوده است وتوسط خواننده های پاپیولار دنیا اجرا شده نه خواننده های کلاسیک. اما اگر استادان و هنرمندان و اشخاصی که فکر می کنند این نوع موسیقی باسلایق آنها متفاوت است این گوی و این میدان، برای تولید یک اثر ملی فکر نمی کنم باید برای کسی کارت دعوت ارسال کنند.

خواجه امیری درباره مراحل تولید اثر این ترانه ملی به نام دروازه های دنیا سخن گفت که در زیر می آید:

** خبرنگار : از اینکه به عنوان خواننده ترانه تیم ملی انتخاب شدید ،چه احساسی دارید؟

**خواجه امیری:احساس بسیار خوبی دارم و این احساس زمانی تکمیل می شود که شاهد سربلندی روزافزون ایران در عرصه های مختلف باشیم و به امید نمایش بهترین بازی ازسوی تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۴٫

** خبرنگار :روند انتخاب شما برای این ترانه چگونه بوده است؟

**خواجه امیری: باید از فدراسیون فوتبال پرسید،به نظر می رسد با توجه به تجربه های که طی این سالها در عرصه موسیقی کشور چه در تولید قطعه ها و برگزاری کنسرت های داخلی و بین المللی داشته ام، انتخاب شدم و یا شاید هم به دلیل تجربه بیشتری که نسبت به دیگران دارم(با خنده).

** خبرنگار :نظر شما درباره نوع موسیقی ،ملودی و شعر آن چیست؟

**خواجه امیری: سعی کردم ترانه ای تولید کنم که المان های مربوط به جام جهانی ۲۰۱۴ را داشته باشد، یعنی موسیقی که در گام نخست ایرانی باشد ، ازحرکت و نشاط برخوردار بوده و باعث همصدایی در بین ایرانیان شود.برای تولید این اثر ماهها درباره نوع ترانه و ملودی آن زمان گذاشته شد تا در نهایت بتوانیم آثاری را تولید کنیم که هم مورد توجه کارشناسان وهم ملت عزیز ایران باشد.

** خبرنگار : عوامل تولید این ترانه را چه کسانی تشکیل می دهند؟

**خواجه امیری: این کار به صورت گروهی و با همکاری دوستانی چون بهروز صفاریان ، روزبه بمانی، فرشاد حسامی ، همایون نصیری، میلاد درخشانی و خود من تولید شده ست.

** خبرنگار : مراحل ساخت این ترانه از کی آغاز شد و چند نفر فعالیت داشتند؟

**خواجه امیری: مراحل ساخت آن از شش ماه پیش آغاز شده و حدود هفت نفر هم در مراحل ساخت این ترانه همکاری داشتند تا بتوانیم یک اثر ماندگار با سبک موسیقی کاملا ایرانی و در شایسته کشورمان ساخته شود.

** مدیرکل دفترموسیقی وزارت ارشاد از تولید این اثر اظهار نارضایتی داشته و به نوعی عنوان کرده که با این دفتر هماهنگی نشده است؟

**خواجه امیری: یک هنرمند نمی تواند همه سلایق را پوشش دهد و بااحترام بسیار زیادی که برای آقای ارجمند قائل هستم باید به این نکته اشاره کنم شاید برخی از بزرگان انتقاد داشتند که این اثر باید مارش و حماسی می بود با کسی دعوانداریم و جام جهانی یک فضای صمیمی و دوستانه است که کشور های جهان قرار است دور هم جمع شوند و در یک رویداد دوستانه با فرهنگ های یکدیگر آشنا شوند. فکر نمی کنم فضای جام جهانی نیازمند موسیقی مارش گونه و جنگی باشد.

تمام موسیقی که تا به امروز برای فیفا ساخته شده موسیقی های صمیمی بوده که توسط خواننده های پاپیولار دنیا اجرا شده نه خواننده های کلاسیک، اگر استادان وهنرمندان واشخاصی که فکر می کنند این نوع موسیقی با سلایق آنها متفاوت است این گوی و این میدان. برای تولید یک اثر ملی فکر نمی کنم باید برای کسی کارت دعوت ارسال کنند.

این رسالت هر فردی است که اگر فکر می کند هنر و یا تفکری دارد که می تواند در همصدا کردن جامعه و احساس غرور ملی نقشی داشته باشدبه میدان بیاید ومن از همه آثار هنری که در این راستا تولید شده باشند فارغ از سبک و تفکر حمایت می کنم .

** خبرنگار : آقای ارجمند عنوان کرده که فدارسیون و وزارت ورزش ما را در جریان ساخت چنین اثری قرار نداده است؟

**خواجه امیری: بعید می دانم که این کار به اطلاع وی نرسیده باشد ، چرا که از چند ماه پیش تمام نشریه ها و سایت های مختلف خبر از تولید چنین اثری با خوانندگی من دادند.البته ازجهتی به وی حق می دهم چون این وظیفه فدراسیون فوتبال بوده که باید زودتر از این ها اقدامات لازم را برای کسب مجوز اثر انجام می داد اما گویا در هفته جاری فدراسیون فوتبال برای مجوز این اثر نامه رسمی رابه دفتر موسیقی ارسال خواهد کرد .

** خبرنگار : در ساخت این ترانه از پدر کمک گرفته شد؟

**خواجه امیری: کمک نگرفتم.

** خبرنگار :آیا برای کناره گیری ازخواندن این ترانه تحت فشار قرار گرفتید؟

**خواجه امیری: قبل از اینکه ترانه رونمایی شود انتقادهایی از سوی برخی صورت گرفت که حتی آن را نشنیده بودند و جالب تر اینکه، بعضی ها شنیدند اما انتقاد آنان باافرادی که نشنیده بودند، تفاوتی نداشت! تیم تولید تمام تلاش خود را برای استفاده از پارامترهای لازم بکار گرفت. از موسیقی آن که باید یک موسیقی ایرانی باشد و به همین سبب از دستگاه ماهور استفاده کردم، از ریتم اینکار که از یک ریتم موسیقی نواحی جنوب ایران برگرفته شده است و اتفاقا نقطه اشتراکی با موسیقی لاتین که در کشور برزیل است را دارد تا سازبندی این کار که با سازهای ایرانی و رنگ آمیزی موسیقی روز دنیا همراه شده است.

** خبرنگار : آیا در ساخت این ترانه با عصار وتاجیک که پیشتر ترانه های تیم ملی را اجرا کردند مشورت کردید؟

**خواجه امیری: خیر البته این افرادی که ترانه ملی را اجرا کردند با انتقادات وسیعی وبرو شدند ،انتقادات سازنده خوب است اما خارج آز آن آزار دهنده است (با خنده).من فکر می کنم هرفرد دیگری هم که این ترانه را اجرا می کرد با همین حرفها روبرو می شد.

** خبرنگار :آیا قبل از سفر به برزیل این ترانه را در تهران اجرا می کنید؟

اگر سوء تفاهم ها برطرف شود،حتما با صدای بلند نام ایران را فریاد خواهم زد.

** خبرنگار : رابطه شما با فوتبال چگونه است؟

خیلی ورزش می کنم و رابطه ام با فوتبال بسیار خوب است.

** خبرنگار : طرفدار کدامیک از تیم های باشگاهی ایران هستید؟

**خواجه امیری: آدم بیرنگی نیستم اما در حال حاضر موضوع رنگ مطرح نیست و اکنون فضای تیم ملی است، باید یاد بگیریم که یکصدا با هر رنگ و تفکری در کنار هم فریاد ایران ایران را سر دهیم.

**با چه بازیکنان دوست هستید؟

**خواجه امیری: با اکثر انها در ارتباط هستم .

**فکر می کنید تیم ملی در جام جهانی ۲۰۱۴ چه نتیجه ای را کسب کند.

**خواجه امیری: امیدوارم بهترین نتیجه را برای ایران کسب کند چیزی که ناراحتم می کند این است که این روزها در کامنت هایی که گذاشته می شود به جای تقویت روحیه بازیکنان شاهد تضعیف کردن روحیه آنان هستیم. مگر ما تیم ملی ضعیفی داریم؟،مگر بازیکنان ما زحمت نمی کشند.؟

** خبرنگار : حرف آخر.

**خواجه امیری: هر ایرانی هر جای دنیا که باشد باید به ایرانی بودن افتخار کند همانطور که در این ترانه گفته شده است اکنون که دروازه های دنیا به روی ما باز شده است باید از این فرصت استفاده کرد تا شاهد گسترش و توسعه محبت و دوستی ایرانیان با دیگرکشورهای دنیاباشیم وامیدوارم که شاهد اسطوره های زیادی از هموطنان در هر کجای دنیا باشیم.

ایرانیان درطول تاریخ ثابت کردند که مرد روزهای سخت هستند اکنون که نام تیم ملی ما دربین ۳۲تیم برتر دنیا قرار دارد امیدوارم شاهد موفقیت و سربلندی ایرانی ها باشیم.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.