0 نظر
226 بازدید

۱۹ ایراد اولیه شورای نگهبان به بودجه ۹۳کل کشور

double-quot

تهران – جارپرس – شورای نگهبان قانون اساسی ۱۹ ایراد به بخش هایی از لایحه بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور وارد کرده و بررسی بخش های دیگر را نیز در دستور قرار داده است.

کد خبر : 2628
تاریخ انتشار : شنبه 26 بهمن 1392 - 7:03
۱۹ ایراد اولیه شورای نگهبان به بودجه ۹۳کل کشور

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا از اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، لایحه بودجه سال ۱۳۹۳ کل کشور در جلسات شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که نظر این شورا به شرح زیر اعلام شده است.

۱_ جزءهای ۱ و ۲ بند (الف) و بندهای (ز) و (ح) و بند الحاقی ۱ به تبصره ۲، بندهای (ﻫ)، (و)، (ح)، (ط)، (ی)، (ک) و (ص) تبصره ۳، بند (ز) تبصره ۵، بند (ح) و جزء ۱ بند (ط) تبصره ۶، بند الحاقی ۲ به تبصره ۹، بندهای الحاقی ۱ و ۲ به تبصره ۱۱، تبصره ۱۳، بند (الف) و بند الحاقی به بند (د) و نیز بند الحاقی ۳ به بند (ﻫ) تبصره ۱۵، تبصره الحاقی ۹، تبصره الحاقی ۱۲، تبصره الحاقی ۱۳، تبصره الحاقی ۱۶، تبصره الحاقی ۱۷ و تبصره الحاقی ۲۰، مغایر اصل ۵۲ قانون اساسی شناخته شد.

۲_ در بند ۵ جزء الحاقی ۱ به بند (ح) تبصره ۲، عبارت «هزینه ای (۷۵% طرح های تملک دارایی های سرمایه ای استانها)» ابهام دارد، پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.

۳_ بند (ک) تبصره ۲، از حیث عدم واریز به خزانه کل کشور، مغایر اصل ۵۳ قانون اساسی شناخته شد.

۴_ در بند الحاقی ۱ ذیل جزء (ن) تبصره ۲ و بند الحاقی ۳ جزء (ص) به تبصره ۳ و جزء ۲ بند (الف) تبصره ۱۰ و تبصره الحاقی ۶ و بند (الف) تبصره الحاقی ۲۲، از جهت عدم ذکر معادل فارسی عبارت «فسیلی»، «کنسانتره»، «سیگنال»، «فیبر» و «سیکل»، مغایر اصل ۱۵ قانون اساسی شناخته شد.

۵_ بند الحاقی ۵ به تبصره ۲، از حیث نداشتن سقف، مغایر اصل ۵۳ قانون اساسی است.

۶_ بند (ن) تبصره ۳، مغایر اصل ۵۲ قانون اساسی است و همچنین از این حیث که گزارش مربوطه باید به مجمع نمایندگان استان ها تقدیم شود، مغایر اصول ۵۷ و ۶۰ قانون اساسی شناخته شد.

۷_ بند الحاقی ۲ به تبصره ۳، مغایر اصل ۵۲ قانون اساسی است، همچنین این بند از این جهت که معلوم نیست آیا از قبل ملزم به تبعیت از قوانین و مقررات مربوط به ایثارگران بوده اند به موجب این قانون ملزم به تبعیت شده اند، ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.

۸_ بند الحاقی ۴ به تبصره ۳، بند های (ز) و (ح) تبصره ۹، بند (د) تبصره ۱۹ و تبصره الحاقی ۲۸، مغایر اصل ۵۳ قانون اساسی شناخته شد.

۹_ در بند الحاقی ۵ به تبصره ۵، نظر به اینکه بند مذکور در قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران، مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام است، با توجه به نظر تفسیری شماره ۵۳۱۸ مورخ ۱۳۷۲/۷/۲۴ این شورا مستثنی نمودن شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی در این بند از مصوبه مزبور، مغایر اصل ۱۱۲ قانون اساسی شناخته شد.

۱۰_ تبصره ۸، ماهیت بودجه ای ندارد، مغایر اصل ۵۲ قانون اساسی شناخته شد.( بندهای آن یا اصولاً ماهیت بودجه ای ندارند و یا مبنیاً بر ایراد مذکور اشکال دارند.)

۱۱_ در ذیل بند الحاقی ۱ به تبصره ۹، عبارت «تعیین سهم هر یک از موارد مذکور توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور»، مغایر اصل ۵۳ قانون اساسی شناخته شد.

۱۲_ بند (ج) تبصره ۱۵، علاوه بر اینکه نیازمند اصلاح عبارتی است، مغایر اصل ۵۲ قانون اساسی نیز می باشد.

۱۳_ تبصره ۲۱، چون موهم الزام دولت به ارائه لایحه است، مغایر اصل ۷۴ قانون اساسی شناخته شد. علاوه بر این، از حیث اینکه پس از رفع اشکال مذکور موجب به هم خوردن شاکله بودجه کل کشور می شود یا خیر؟ ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.

۱۴_ در ذیل تبصره الحاقی ۴، نحوه تأمین مالی برای سازوکارهای لازم جهت راه اندازی طرحهای تولیدی و صنعتی که به هر دلیل دچار مشکل شده است ابهام دارد، پس از رفع ابهام اظهار نظر خواهد شد. همچنین مغایر اصل ۵۲ قانون اساسی نیز می باشد.

۱۵_ تبصره الحاقی ۵، با حکم مذکور در ماده ۱۸۰ تفاوت دارد، علاوه بر این نظارت کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، مغایر اصول ۵۷ و ۶۰ قانون اساسی و اصول نظارتی مجلس شورای اسلامی است. همچنین حضور رئیس و نواب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر در کارگروه مذکور اشکال دارد.

۱۶_ تبصره الحاقی ۸ وتبصره الحاقی ۲۷، مغایر اصول ۵۲ و ۵۳ قانون اساسی شناخته شد.

۱۷_ بند (د) تبصره الحاقی ۲۱، مبنیاً بر تبصره ۸ اشکال دارد.

۱۸_ در تبصره الحاقی ۲۵، آیا هیأت وزیران ملزم به درج بودجه مصوب شورای عالی مناطق در پیوست شماره ۳ لایحه بودجه بدون اختیار در تغییر یا اضافه و کم نمودن آن ملزم می باشد یا خیر؟ ابهام دارد؛ پس از رفع ابهام اظهارنظر خواهد شد.

۱۹_ همانطور که طی نامه شماره ۵۰۹۰۶/۳۰/۹۲ مورخ ۱۳۹۲/۰۳/۱۲ این شورا در خصوص بودجه سال ۱۳۹۲ آمده و متأسفانه ظاهراً تا کنون اقدام مؤثری در این خصوص به عمل نیامده است؛ هر ساله در بودجه کل کشور مواردی که فاقد ماهیت بودجه ای است، منظور می گردد که همواره مورد اشکال این شورا است، شایسته است دولت و مجلس محترم ترتیبی اتخاذ نمایند تا موارد مذکور به صورت لایحه یا طرح قانونی مورد بررسی و تصویب قرار گیرند. این اشکال در برخی از تبصره های این مصوبه نیز وجود دارد که به اهم آنها در بند یک این نامه اشاره شده است.

شورای نگهبان در این اظهار نظر تصریح کرده است که سایر ایرادات این شورا متعاقباً اعلام خواهد شد.

هم چنین شورای نگهبان دو تذکر برای اصلاح عبارتی به شرح زیر مطرح کرده است:

۱_ جزء های الحاقی ۱ و۲ به بند (ح) تبصره ۲، نیازمند اصلاح عبارتی است.

۲_ در بندهای (الف)، (د)، (و) و (ح) تبصره ۶، ظاهراً منظور از «صکوک»، «صکوک اسلامی» است که باید اصلاح شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.