ابتدا از پا افتادن تروریست ها بعدعملیات زمینی/ ناتوحاکم مطلق دریای مدیترانه نخواهد شد

double-quot
بیروت – جارپرس – در یکی از مقرهای ریاست ستاد ارتش سوریه، افسران چشم آبی روس و همتایان سوری آنها سرگرم گفت وگو و بررسی پرونده ها و نقشه های نظامی هستند.

کد خبر : 11790
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 14 مهر 1394 - 5:04
ابتدا از پا افتادن تروریست ها بعدعملیات زمینی/ ناتوحاکم مطلق دریای مدیترانه نخواهد شد

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، روزنامه لبنانی الاخبار افزود: در پشت سر افسران ارشد سوری نقشه هوایی بزرگ از شهر تل آویو و تصاویری از دشت ها و بلندی های جولان آزاد شده و اشغالی نصب شده است، روحیه آنها با وجود همتایان روس بالاست.
الاخبار به نقل از یک افسر سوری نوشت: حضور روسیه در سوریه از تبدیل دریای مدیترانه به باغ ناتو ( سازمان آتلانتیک شمالی) جلوگیری می کند و ناتو حاکم مطلق در این دریا نخواهد بود.
وی با بیان اینکه « نتایج نبرد در شرق به زودی سیاست جدید جهانی را ترسیم خواهد کرد»، افزود: هرگز ممکن نیست که روسیه و چین از معادلات امنیتی جدید در منطقه و جهان غایب باشند.
این افسر سوری بین « جنگ مشکوک و جعلی» آمریکا به نام ائتلاف بین المللی علیه داعش با جنگی که روسیه وارد آن شده، تفاوت زیادی قائل است.
او گفت که روسیه با جدیت وارد جنگ علیه تروریست ها شده تا از کشور و نظام سوریه حمایت و حفاظت کند.
روسیه به خوبی می داند که جلوگیری از عوامل نفوذ در ساحل دریای مدیترانه آسان نخواهد بود زیرا ناتو در سواحل لبنان به بهانه قعطنامه های بین المللی یگان هایی را از نیروهای دریایی آلمان، فرانسه و ایتالیا مستقر کرده و همواره با دعوت هایی برای گشودن فرودگاه القلیعات مواجه است.
این افسر سوری تاکید کرد: روسیه اصرار دارد که تحرکاتش در سوریه در چارچوب یک مشروعیت بین المللی و عنوان این جنگ ، جنگ علیه تروریسم باشد.

** اهداف میدانی ، شهر الرقه
افسر سوری خاطرنشان کرد: بمباران های روسی با وجود تحقق نتایجی مهم همچنان در چارچوب برنامه شناسایی و سنجش واکنش های عناصر مسلح است.
وی تصریح کرد: بیشتر بمباران ها با مشارکت نیروی هوایی سوریه انجام می شود و هماهنگی در سطحی بالا قرار دارد و اهداف جنگنده های روس همان اهداف ارتش سوریه هستند یعنی همه کسانی که علیه ارتش عربی و نظام سوریه سلاح حمل می کنند.
این افسر سوری گفت: البته تروریست های قفقازی که به یک خطر برای امنیت روسیه و اروپا تبدیل شده اند، در اولویت روس ها قرار دارند.

** زود است از زمان عملیات صحبت کنیم
افسر سوری اظهارداشت: هنوز زود است که از زمان عملیات روس ها صحبت کنیم زیرا جنگ در ابتدای راه خود است اما هدف مشخص است و آن ریشه کنی تروریست ها از همه خاک سوریه است.
وی با بیان این که « مدت عملیات روس ها در سوریه به عملیات زمینی بستگی دارد»، افزود: توسعه دامنه عملیات روس ها به سوی عراق در چارچوب تصمیم و فعالیت اتاق عملیات جدید در بغداد بستگی دارد.
افسر سوری در پاسخ به این پرسش که چرا نتایج عملیات جنگنده های روسی از جنگنده های سوری بهتر است؟گفت: جنگنده های سوری حدود چهارو نیم سال است که می جنگند و با مشکلات فنی مواجه شده اند اما با این وجود خلبانان روس از عملکرد عالی خلبانان سوری که روزانه هشت سورتی پرواز انجام می دهند، ابراز شگفتی کرده اند.
وی خاطرنشان کرد: نیروهای روس دارای توانایی رصد و شناسایی بسیار عالی هستند و جنگنده های آنها قدرت عملیات بالایی در ارتفاع کم ، متوسط و بالا در شب و روز دارند اما جنگنده های سوری گاهی مجبور هستند در ارتفاع پایین و درست بالای هدف پرواز کنند.
افسر سوری تصریح کرد: جنگنده های جدید روسیه می توانند در هر شرایط آب و هوایی پرواز کنند و فرودگاه ابوالظهور را به دلیل شرایط بد آب و هوا که مانع عملیات جنگنده های سوری شد، از دست دادیم.
وی تاکید کرد: عملیات روسیه به طور نهایی به رویای ایجاد منطقه پرواز ممنوع در آسمان سوریه یا ایجاد منطقه امن و بی طرف نزدیک مرزهای ترکیه پایان داد.
افسر سوری گفت: اهداف جنگنده های روس گروه های مسلح مستقر در تلبیسه و الرستن که دو استان حمص و حماه را به یکدیگر مرتبط می کنند ، اللطامنه ، کفرزیتا و خان شیخون که بین دو استان حماه و ادلب هستند و همچنین جسر الشغور که در حدفاصل استان های ادلب و لاذقیه قرار دارد، می باشد.
وی افزود: هدف نهایی ، پاکسازی استان الرقه از داعش است که اکنون به اردوگاه اصلی تروریست ها تبدیل شده است.

** عملیات زمینی چه هنگام شروع می شود؟
این افسر سوری خاطرنشان کرد که گزینه های مختلفی برای شروع عملیات زمینی احتمالی وجود دارد که از حمص تا حلب و ریف لاذقیه تا ادلب قابل تصور می باشد اما تاکنون هیچ چیز نهایی نشده است..
وی درعین حال تاکید کرد که اطلاعات رد و بدل شده حاکی است نبرد بزرگ در شمال سوریه خواهد بود.
منابع دیگر نظامی گفته اند که « حدود هشت هزار نیروی ارتش سوریه و دفاع مردمی برای ایجاد فاصله بین عناصر مسلح با مرزهای ترکیه بسیج خواهد شد و نیروها در حلب برای اجرای یک عملیات ضربتی متمرکز می شوند».
موفقیت میدانی بارز بعداز استفاده جنگنده های روس از سلاح های جدید، تامین امنیت گسترده اطراف لاذقیه از حملات احتمالی تروریست ها است به ویژه بعداز این که « جیش الاسلام» مورد حمایت سعودی ها اعلام کرد که تصمیم دارد فرودگاه حمیمیم ( محل استقرار نیروهای روسیه) و همچنیین سفارت روسیه در دمشق را هدف بگیرد.

** نقش چین؟
با وجود این که، بشار اسد رییس جمهوری سوریه گفته است چین سهمی در مبارزه نظامی علیه تروریسم نخواهد داشت، اما این افسر سوری خاطرنشان کرد: بعداز روسیه، چین در مقام دوم هماهنگی جنگ علیه تروریسم قرار دارد.
وی به همکاری چینی روسی برای انتقال سلاح ها و تجهیزات نظامی روسیه به سوریه اشاره کرد و افزود: چین آماده است در صورت درخواست سوریه وارد جنگ علیه تروریسم شود به ویژه این که پکن قصد دارد تروریست های ترکستانی و ایگوری با اصالت چینی را از بین ببرد.
الاخبار به نقل از منابع دیگر نوشت که « چینی ها به سوریه می آیند اول برای این که از روند تشکیل ساختار جدید امنیت جهانی غایب نباشند و از سوی دیگر خود را برای مرحله بازسازی سوریه آماده می کنند».

** دیپلمات روس: اول از پا افتادن تروریست ها بعد پیش روی زمینی
الاخبار همچنین در گزارشی خاطرنشان کرد: یک دیپلمات روس در دیداری ویژه در منزل یک مسئول سابق لبنانی در بیروت پرده از نقش جدید کشورش در دو عرصه سیاسی و نظامی تا دستیابی کامل به مرحله ای که مسکو آن را « حل و فصل کامل نزاع در سوریه» می خواند، پرده برداشت.
این دیپلمات روس در سخنانش به این محورهای مهم اشاره کرد:
۱- حمایت همزمان روسیه از نظام بشار اسد و تغییرات در سوریه به این معنا که مسکو فقط زمانی با کنار رفتن اسد از قدرت موافقت خواهد کرد که مردم این کشور بخواهند نه آمریکا ، فرانسه و انگلیس و به همین دلیل همواره از راه حل سیاسی حمایت می کند.
۲- روسیه اکنون در سوریه است زیرا پیشتر ترکیه ، قطر، سعودی ها و غربی ها وارد سوریه شده و برای ساقط کردن نظام سوریه و بشار اسد دست به هر اقدامی زده اند.
دیپلمات روس گفت : رییسان جمهور مصر ، لیبی و یمن( حسنی مبارک، معمر قذافی و علی عبدالله صالح) که از نزدیکان آمریکا بودند ، ساقط شدند زیرا آمریکایی ها خواستند که بروند اما مسکو این روش کابویی را قبول ندارد.
۳- به طور اکید نیروهای روسیه برای حمایت از نظام بشار اسد به سوریه آمده اند و در تسلیم سلاح های هوشمند و پیشرفته به ارتش سوریه تردیدی ندارند تا در صحنه های نبردی که به تغییر روند جنگ منجر می شود، استفاده کند.
۴- نیروی هوایی روسیه تصمیم نداشت که در خارج از منطقه در نظر گرفته شده در سوریه به مواضع داعش یعنی غرب محور حلب – درعا حمله کند اما زمانی دست به این کار زد و الرقه را بمباران کرد که هجمه های رسانه ای غربی بالا گرفت و جنگنده های ائتلاف به رهبری آمریکا به مناطق شرق سوریه حمله ور شدند.
دیپلمات روس با اشاره به بمباران های پی در پی و بدون توقف مواضع تروریست ها توسط جنگنده های روس، تاکید کرد: این ها مقدمه چینی برای از پا انداختن مخالفان مسلح نظام بشار اسد است تا ارتش سوریه فرصت یابد با کمک نیروهای همپیمان خود از جمله حزب الله لبنان عملیات زمینی و پیش روی را برای سیطره بر تمام مناطق شروع کند.
۵- به نظر می رسد در زمان حاضر مسکو آماده است همزمان با عملیات نظامی با واشنگتن و غرب برای کمک به سوری ها برای رسیدن به راه حل سیاسی همکاری کند.
۶- روسیه از رفتن گسترده آوارگان و پناهجویان سوری به قاره اروپا ضرر نمی کند بلکه این دولت های اروپایی هستند که از ناتوانی و سختی ها خود برای میزبانی از آنها شکایت می کنند.
اکنون مسکو معتقد است که غرب اهتمام زیادی برای حل و فصل سیاسی بحران سوریه و توقف جنگ در آن دارد تا جلوی موج سرازیر شدن آوارگان و پناهجویان را بگیرد بنابراین چاره ای ندارد که با نشست بشار اسد در پشت میز مذاکرات موافقت کند.
براساس این گزارش، السفیر دیگر روزنامه لبنانی هم نوشت که شاید جنگ منطقه ای شروع شود اما ناتو حاضر نیست به خاطر رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه وارد جنگ با روسیه شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.