تدوین دستورالعمل طراحی واجرای نماهای ساختمانی در برابر باد و زلزله

double-quot
تهران – جارپرس – عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به اهمیت نمای ساختمان و ضرورت مهار مناسب آن به طرف دیوارهای خارجی ساختمانها، از تدوین دستورالعمل طراحی و اجرای نمای خارجی ساختمانها در برابر باد و زلزله خبر داد.

کد خبر : 10745
تاریخ انتشار : یکشنبه 11 مرداد 1394 - 4:11
تدوین دستورالعمل طراحی واجرای نماهای ساختمانی در برابر باد و زلزله

 

 

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا ، خواجه احمد عطاری افزود: ریزش نماهای ساختمانی و دیوارها در زمان زلزله و بادهای شدید می تواند خسارت زیادی را به مردم وارد کند در حالی که مهار آنها می تواند از بروز بسیاری از خسارات و تلفات احتمالی در زمان زمین لرزه جلوگیری کند.

وی با تاکید بر مهار دیوار و نماها در برابر زلزله و باد، اظهار داشت: در آزمایش انجام شده بر روی میز لرزان مرکز تحقیقات راه ،مسکن و شهرسازی جهت شبیه سازی رفتار نماها و دیوارهای خارجی، مشاهده شد که حتی با زلزله ای برابر با ۷۰ درصد زلزله طراحی استاندارد ۲۸۰۰ (آیین نامه طراحی ساختمانها در برابر زلزله ای که ساختمان و اجزای آن باید برای آن طراحی شوند) اکثر قطعات سنگی نما که به صورت سنتی و به روش متداول کنونی اجرا می شوند فرو می ریزند که این نشان دهنده ضرورت توجه مهندسین و مجریان فعال در حوزه ساخت و ساز، به بحث مهار لرزه ای نماها و دیوارهای ساختمان است.

به گفته این عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، در آزمایش دیگری با زلزله ای معادل زلزله طرح استاندارد ۲۸۰۰، علاوه بر ریزش نماها تمام دیوارهای فاقد مهار لرزه ای که به نحو مناسب از قاب سازه ای جداسازی نشده بودند و مهار مناسبی در جهت خارج از صفحه نداشتند به طور کامل تخریب شدند. در این حالت دیوار فاقد مهار لرزه ای باعث خرابی خود و نمای مهار شده (اسکوپ شده) به آن گردید که نشانگر اولویت مهار مناسب دیوارهای خارجی دارد و در صورت عدم اجرای دیوار خارجی به صورت صحیح عملا اجرای مهار لرزه ای برای نما فاقد مفهوم است.

عطاری یادآور شد: یکی از روش های مناسب برای مهار لرزه ای دیوار که در این آزمایش نیز عملکرد مناسبی از خود نشان داد جداسازی دیوار از سازه در تراز سقف و مجاورت ستونها و مهار آن توسط مهارهای لرزه ای مناسب در جهت خروج از صفحه بود که فاصله ایجاد شده بین دیوار و ستون باید توسط مواد تراکم پذیر مانند پشم سنگ یا محصولات مشابه پر شود که در آن صورت نتایج این آزمایش نشان داد که با اجرای چنین سیستمی دیوارهای خارجی ساختمان در برابر زلزله آسیب نخواهند دید.

وی افزود: به عنوان نمونه در نمای سنگی ساختمان در صورت اجرای تر با ملات، حتما هر قطعه نما باید در چهار نقطه به وسیله پیچ و رولپلاک با عمق مناسب به دیوار متصل شود و نتایج شبیه سازی های زلزله انجام شده نشان دهنده عملکرد مناسب این سیستم در زمان زلزله است که با هزینه کم و مهار لرزه ای نماها و دیوارهای خارجی به راحتی می توان از وقوع خسارت های احتمالی و تلفات انسانی هنگام زلزله و طوفان در اقصی نقاط کشورمان جلوگیری کرد.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با بیان اینکه این آزمایش ها برای نخستین بار در کشورمان در این مرکز انجام شده افزود: کارفرمای این پروژه سازمان مسکن و شهرسازی استان سمنان است که در این راستا در پروژه دیگری که در مرکز تحقیقات و به سفارش سازمان مجری ساختمانها و تاسیسات دولتی به همت مجری آن مژده زرگران عضو هیات علمی این مرکز انجام شد برای نخستین بار دستورالعمل طراحی و اجرای نماها و دیوارهای خارجی در برابر بارهای خارجی از قبیل زلزله، باد، ضربه و عوامل محیطی تدوین شده است.

وی اظهار داشت: انتظار می رود با رعایت آن توسط مهندسین و متخصصین در حوزه ساخت و ساز، خسارات و تلفات ناشی از خرابی نماها و دیوارهای خارجی در هنگام وقوع بلایای طبیعی مانند زلزله و طوفان به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.