رییس جمهوری و تیم مذاکره کننده رزمنده جبهه دیپلماسی هستند

double-quot

تهران – جارپرس -خطیب جمعه تهران گفت: از رییس جمهوری و تیم مذاکره کننده هسته ای که کار نفس گیری را دنبال کردند، قدردانی می کنیم.

کد خبر : 10713
تاریخ انتشار : جمعه 9 مرداد 1394 - 12:04
رییس جمهوری و تیم مذاکره کننده رزمنده جبهه دیپلماسی هستند

آیت الله سیداحمد خاتمی در خطبه دوم نماز جمعه تهران افزود: این عزیزان با نیت خیر وارد صحنه شدند و کار نفس گیری را دنبال کردند، رزمنده جبهه دیپلماسی هستند و به این عزیزان خدا قوت می گوییم.

وی با اشاره به مواضع رهبر معظم انقلاب و تبیین این مواضع گفت: رهبر معظم انقلاب هم در پاسخی که به نامه رییس جمهوری دادند و هم در خطبه دوم نماز عید فطر، بر یک کلمه تاکید کردند که این متن(توافق هسته ای) با دقت ملاحظه و مسیر قانونی آن طی شود.

خاتمی گفت: این مساله مهمی است، یعنی باید منتظر بمانیم تا مسیر قانونی این متن طی شود که در این رابطه چند نکته وجود دارد، نکته نخست اینکه مساله هسته ای مساله جناحی نیست بلکه مساله ملی و مربوط به همه است.

** همه باید برای موفقیت مساله هسته ای تلاش کنیم

وی تصریح کرد: کسانی درصدد استفاده جناحی و باندی از این مساله برنیایند زیرا نتیجه مطلوب بدست نمی آید، مساله هسته ای مساله ای ملی است همه باید برای موفقیت و به نتیجه رسیدن آن تلاش کنیم.

عضور هیات رییسه مجلس خبرگان رهبری همچنین با تاکید بر انصاف در ارزیابی ها، گفت: دلیلی بر بی انصافی وجود ندارد، نقاط قوت و نقاط ضعف را ببینیم، نقاط قوت را دوستانه بگوییم و نقاط ضعف را تذکر دهیم.

خطیب نماز جمعه تهران افزود: نکته بعدی این است که فضا را برای نقد سازنده باز بگذاریم، از این نقدهای سازنده چه بسا یک راه روشن باز می شود، اگر به هر نقدی تخریب بگوییم، نتیجه این می شود که اهل فکر و نخبگانی که اهل فکر هستند کنار بکشند.

** منتقدان نقد سازنده کنند

خاتمی ادامه داد: اگر با منتقدان دلسوز برخورد تخریبی شد، خفقان خودساخته به وجود می آید. این فضا باید همچنان باز باشد و البته منتقدان باید بصورت سازنده نقد کنند.

وی با تاکید بر مساله فصل الخطاب گفت: مباحث اگر فصل الخطاب نداشته باشد، منجر به تفرقه می شود، فصل الخطاب نظام جمهوری اسلامی در این عرصه های کلان، مواضع آیت الله العظمی امام خامنه ای رهبر معظم انقلاب است.

وی گفت: نکته بعدی این است که همه مراقب باشیم، آمریکایی ها در پی شیطنت هستند که جامعه را دو قطبی کنند، مراقب باشیم شکل گرفتن جامعه دو قطبی و وارد این عرصه شدن بازی در میدان دشمن است.

آیت الله خاتمی ادامه داد: ما یک مساله ملی داریم، رهبری با هوشیاری و زیرکی این مسایل را پیگیری می کنند و روسای سه قوه به ویژه رییس جمهوری هم تلاش می کنند این مساله به مصلحت نظام و تایید رهبری فیصله یابد ولی باید توجه کنیم که ذوق زده نشویم هنوز مراحل قانونی این متن به پایان نرسیده است.

عضو هیات رییسه مجلس خبرگران رهبری ادامه داد: بعد از این متن (توافق)، آمریکایی ها مدام رجز خوانی می کنند، رجزخوانی هایی که برای آنها مصرف داخلی دارد.

آیت الله خاتمی ادامه داد: یک رجز آنها این است که ما خطر ایران هسته ای را از سر همه دور کردیم، دروغ هایی که دقیقا خرج داخلی دارد ما از اول پیروزی انقلاب دنبال بمب اتم نبودیم، نه به خاطر توپ و تشر این آقایان بلکه به خاطر دینمان.

امام جمعه این هفته تهران اضافه کرد: رجز دیگری که این روزها زیاد شنیده می شود و نخ نما شده این است که اوباما می گوید لازم باشد مشکلاتمان با ایران را از طریق نظامی حل می کنیم و وزیر خارجه آمریکا نیز می گوید اگر لازم بود از زور استفاده خواهیم کرد آنها می خواهند غرور ملی خود را نشان دهند که چنین رجز خوانی دروغی می کنند.

وی با بیان اینکه گزینه های روی میز موضوعی دیرینه و از آغاز خلقت بوده است، به مستنداتی در این زمینه از قرآن کریم اشاره کرد و گفت: این موضوع جدیدی نیست، جواب رهروان راه حق هم همیشه این بوده هر کاری که می خواهید انجام بدهید، ما پای دین خود ایستاده ایم.

آیت الله خاتمی ادامه داد: نکته سوم این است ما به استقبال هیچ جنگی نمی رویم و جنگ افروزی هم نمی کنیم، اگر آمریکایی ها بخواهند بار دیگر شانس خود را بیازمایند تردید نکنند، سربازهایشان را با هواپیما می آورند اما با تابوت به شهرشان خواهند فرستاد. در جنگ هوایی هم توجه کنند ما تا عمق خاک دشمن، آنها را تعقیب خواهیم کرد.

امام جمعه موقت تهران در ادامه با اشاره به شعار مرگ بر آمریکا گفت: وزیر خارجه آمریکا گفته شعار مرگ بر آمریکا نه تنها کمک به مساله نمی کند بلکه احمقانه است. موضوع این است که خود این سخن احمقانه است چرا که ریشه شعار مرگ بر آمریکا عملکرد خودشان است.

آیت الله خاتمی ادامه داد: چه کسی است که جنایت عربستان در یمن، جنایات صهیونیست ها و تروریست های سوریه را ببیند دست آمریکا را نبیند؟ شما در همه جا به ویژه در جهان اسلام فضولی می کنید حقتان است که مردم شعار مرگ بر آمریکا سر دهند.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به آیه ۱۴۸ سوره نسا اظهار داشت: شعار مرگ بر آمریکا، احساساتی نیست بلکه ریشه قرآنی دارد.

وی ادامه داد: شما بیش از نیم قرن است به این ملت ظلم می کنید حق این ملت است باشکوه تر از هر زمان دیگر مرگ بر آمریکا بگویند. می گویید خردورزانه نیست اما عین خردورزی است ما فریاد ظلم ستیزی را با همین شعار به دنیا صادر کردیم هر جا انقلابیون به صحنه می آیند این شعار ملت ایران را به عربی تکرار می کنند.

آیت الله خاتمی با اشاره به سفر وزرای خارجه کشورهای غربی به ایران نیز گفت: اصل ۱۵۲ قانون اساسی می گوید روابط صلح آمیز با دول غیرمحارب از پایه های روابط بین الملل ما است، پس ارتباط با دول غیرمحارب متن قانون اساسی است و کاری غیر ارزشی نیست دولت های محارب مثل رژیم جعلی صهیونیستی که نظام ما با آن ارتباط برقرار نکرده، برقرار نمی کند و و نخواهد کرد.

امام جمعه موقت تهران گفت: دولت آمریکا هنوز اصلاح نشده و همچنان به شیطنت خود ادامه می دهد اما ما بنا نداریم دروازه کشور را به روی کشورهای دیگر ببندیم، این مساله روشن است.

آیت الله خاتمی ادامه داد: از مسوولان محترم تقاضا می کنیم به گونه ای با مسوولان کشورهای غربی که به تهران سفر می کنند، برخورد کنند که برای آنها این تصور اشتباه پیش نیاید که ما به آنها نیاز داریم.

به گفته وی، در طول سه سال تحریم، فرانسه سه میلیارد و ۲۶۱ میلیون یورو از محل صادرات متضرر شد بنابراین تا کمی فضا را باز می بینند می خواهند خسارات خود را جبران کنند اما بدانند که ملت بزرگ ایران به فضل خدا هیچ نیازی به آنها نداشته و نخواهد داشت.

خطیب جمعه تهران همچنین اظهار داشت: برخی وزرای کشورهای غربی که به تهران می آیند، با کمال پررویی بر مواضع باطل خود اصرار دارند، مصاحبه می کنند که در تهران به مسوولان ایرانی در مورد رژیم صهیونیستی تذکر می دهیم. فابیوس به صراحت مصاحبه کرده که موضع ما همان است.

آیت الله خاتمی افزود: به همان اندازه که آنها بر موضع باطل خود اصرار دارند، ما هم بر مواضع اصولی مان تاکید داریم و صریحا می گوییم که رژیم صهیونیستی باید از صحنه روزگار محو شود. خطاب به مسوولان می گویم که با پشتیبانی از این ملت مطلقا از اصول خود عقب نشینی نکنید.

وی ادامه داد: وزرای خارجه کشورهای اروپایی به ایران بیایند اما اگر می خواهند با این ملت دوست شوند توبه نصوح داشته باشند و از مواضع خصمانه خود دست بردارند.

خطیب جمعه تهران ادامه داد: «در مذاکرات هسته ای، وزیر خارجه فرانسه دل ملت ایران را خون کرد و در حمایت از رژیم صهیونیستی بسیار تلاش کرد. در گفت و گو های خود ملت ایران را بزرگ خطاب کرده، پس حریم این ملت بزرگ را نگه دارید با دشمنان این ملت (رژیم صهیونیستی) دوست نباشید.»

آیت الله خاتمی در پایان خطبه دوم این هفته نماز جمعه به مظلومیت ملت یمن و بحرین نیز اشاره ای کوتاه داشت.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.