بیش از ۴هزار میلیاردتومان از معوقات بانکها وصول شد

double-quot

تهران – جارپرس-معاون اول قوه قضاییه فعال شدن چرخ اقتصاد را از مهمترین اولویت های این قوه اعلام کرد و گفت: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور توانست در سال گذشته نزدیک به چهار هزار میلیارد تومان از معوقات بانکها را وصول کند.

کد خبر : 10149
تاریخ انتشار : جمعه 5 تیر 1394 - 10:08
بیش از ۴هزار میلیاردتومان از معوقات بانکها وصول شد

به گزارش جارپرس ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در سخنرانی پیش از خطبه نماز سیاسی عبادی جمعه این هفته تهران، افزود: قوه قضاییه با توجه به شرایط کنونی، توطئه ها و فشارهای دشمن و عوامل شیطان بزرگ در داخل کشور چند هدف بزرگ را به صورت مشخص هدف گذاری کرد و دستیابی به این موارد را در کنار سایر کارها در اولویت قرار داده است.

محسنی اژه ای با بیان آنکه یکی از مسایل مهم در شرایط کنونی فعال شدن چرخ اقتصاد کشور است، گفت: اجرا شدن اقتصاد مقاومتی از خواسته های مقام معظم رهبری است و در این راستا قوه قضاییه در خصوص مسائل اقتصادی به دولت و مردم تلاش و کمک کرده است.

به گفته وی، یکی از مسایلی که می تواند در رونق چرخ اقتصاد موثر باشد این است که بیکاری را کاهش دهد و از بروز مشکلات ناشی از مسایل اقتصادی که سهم عمده آنها برعهده بانک هاست، جلوگیری کند.

معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: اگر بانکها به صورت بنگاهداری عمل نکنند و با همان شرایطی که قانون تعیین کرده اجازه دهند پول در اختیار همه فعالان اقتصادی جامعه قرار گیرد و گردش داشته باشد و در دست عده ای معدود رسوب نکند و آنها نیز از این پولها در جایی غیر از آنکه باید استفاده شود، استفاده نکنند؛ چرخ اقتصاد فعال می شود.

وی اضافه کرد: پولی که پرداخت می شود، باید اعتبارسنجی و نظارت شود که کی کجا و چگونه داده می شود و با این کار، حرکت عظیمی در چرخ اقتصاد بوجود می آید و قوه قضاییه احساس کرد اینجاست که به نفع مردم و دولت باید وارد شود و ننشیند ببیند که بانک مرکزی چه می کند.

محسنی اژه ای با بیان آنکه احساس کردیم از جمله وظایف ما در جهت حفظ حقوق عامه و حفظ سرمایه های مردم که در بانکهاست، وارد شویم و وارد شدیم، گفت: تا حدود زیادی مسئله معوقات بانکها به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کرد، ضمن آنکه با بدهکاران نیز صحبت شد و تسویه کردند.

به گفته وی، بخشی از آنها که بدهکاران بزرگ بانکی بودند و تسهیلات گرفته شده همراه با اقدامات غیرقانونی بود و قوه قضاییه با آنها برخورد و برخی را بازداشت و طلب بانک ها را از آنها وصول کرد و یا در حال وصول است.

معاون اول قوه قضاییه تصریح کرد: اجراییات سازمان ثبت فعال ترشد و در سال۹۳ نزدیک ۴ هزار میلیارد تومان از معوقات بانکها را وصول کرد.

محسنی اژه ای خاطرنشان کرد: بسیاری از شرکتهای اعتباری و واسپاری یا لیزینگی که در این عرصه فعالیت می کنند، غیرمجاز هستند و قوه قضاییه به کمک بانک مرکزی، مردم و دولت آمد و کارگروهی از چند دستگاه ایجاد شد تا این موسسات وشرکت هایی که به نحوی در مسئله پولی ما دخالت دارند و غیرمجاز هستند،ساماندهی شوند.

وی ادامه داد: این موسسات یا باید خود را تطبیق دهند و فعالیت قانونی داتشه باشند یا آنکه بساط خود را جمع کنند؛ در غیر این صورت با آنها برخورد خواهد شد.

** هزار شرکت واسپاری بدون مجوز در حال فعالیت

محسنی اژه ای از فعالیت یکهزار شرکت واسپاری یا لیزینگ بدون مجوز، ۵۰۰ تعاونی اعتبار بدون مجوز، صرافی های غیرمجاز فراوان حبر داد و گفت: این موسسات غیرمجاز باید زیر چتر قانون قرار بگیرند و در جهت سیاستهای پولی کشور اقدام کنند.

** دست اندازی به زمین یکی از دلایل ایجاد اختلاف طبقاتی

معاون اول قوه قضاییه یکی از عوامل ایجاد اختلاف طبقاتی را مسایل زراعی و دست انداری به زمین عنوان کرد و گفت: افراد بسیاری با دست اندازی به منابع طبیعی، جنگلها و اراضی زراعی هم ثروت بادآورده بسیاری بدست آورده و از این ثروت بادآورده فسادی را در ادارات و جاهای دیگر ایجاد و هم منابع طبیعی، سازمان محیط زیست و غیره را تخریب می کردند.

وی ادامه داد: قوه قضاییه از سالهای گذشته خصوصا در سالهای ۹۲ و ۹۳ به دادستانها اخطار داد تا با استفاده از ظرفیت های مدعی العموم مانع از تخریب اراضی شوند که توفیقات بسیار موثر و مفیدی در این زمینه داشتند؛ هم جلوی پیشرفت زمین خواری گرفته و هم بازدارندگی برای آینده شد.

** صدور ۴۴ هزار سند رسمی برای دولت در سال ۹۳

محسنی اژه ای با بیان آنکه سند حدود ۴۳ هزار هکتار زمین که بناحق تصرف شده بود، در سال ۹۳ رفع تصرف شد و در اختیار دولت قرار گرفت، گفت: ۴۴ هزار سند رسمی در سال ۹۳ به نام دولت صادر شده است.

** قوه قضاییه از منظر اسلام و قانون اساسی

محسنی اژه ای منصب قضا را یک منصب الهی است در نظام اسلامی دانست و گفت: کسی که در منصب قضا می نشیند باید نبی یا وصی نبی باشد و اگر در این خط نبود شقی است.

وی با استناد به اصل ۱۵۶ قانون اساسی، قوه قضاییه را از نظر قانون اساسی قوه ای مستقل دانست و گفت: این قوه برای حمایت از حقوق فرد، اجتماع و برای گسترش عدالت در این نظام پیش بینی شده است.

این مقام قضایی خاطرنشان کرد: قوه قضاییه از لحاظ کمک به سلامت نظام برای جلوگیری از انحرافات ریز و درشت در نظام می تواند نقش مفیدی داشته باشد و قوه قضاییه مستقل، مقتدر، سالم و عادل می تواند جلوی بسیاری از کجی ها، انحراف ها و نابهنجاری ها را در سطح ریز و کلان بگیرد.

** توقعات قانون اساسی از قوه قضاییه

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه توقعاتی از قوه قضاییه در قانون اساسی پیش بینی شده است، گفت: براساس قانون اساسی، قوه قضاییه باید پاسداشت عدالت باشد و عدالت را گسترش دهد.

وی ادامه داد: قانون اساسی از دستگاه قضا می خواهد تا به همه تظلمات، شکایات و تعدیات رسیدگی کرده و خصومات را حل و فصل کند.

محسنی اژه ای اضافه کرد: کشف جرایم و تعقیب مجرمان و به مجازات رساندن آنها، رعایت حدود الهی و مقررات و دفاع از حقوق عامه مردم از دیگر توقعات قانون اساسی از قوه قضاییه است.

** انتظار مردم از قوه قضاییه

معاون اول قوه قضاییه با بیان آنکه مردم انتظارات به حقی از این دستگاه دارند، گفت: مردم از قوه قضاییه انتظار دارند که نسبت به امور و وظایفی که به او محول شده با اقتدار، صلابت، دقت و اقدام به موقع برخوردهای مناسب و در یک کلمه با عدالت رفتار کند.

وی این خواست مردم را به حق خواند و ادامه داد: اگر کار مردم به تاخیر افتاد، کم انجام شد و یا اگر رفتار مناسب انجام نشد و در احیای حقوق عامه کاستی وجود داشت و اگر چنانچه خروجی کار همراه با عدالت نبود اینجا قوه قضاییه نتوانسته به وظیفه خود عمل کند.

** عملکرد قوه قضاییه

محسنی اژه ای با تشریح عملکرد قوه قضاییه در سالهای گذشته بویژه دو سال ۹۲ و ۹۳، اظهار داشت: هدف اصلی که این قوه دنبال کرد بحث به گردش درآوردن چرخ اقتصاد کشور بود و هدف دیگرش نیز به مسایلی برمی گردد که مربوط به نابهنجاری های جامعه و مخل امنیت جامعه است.

وی با استناد به بند یک از اصل ۳ قانون اساسی گفت: براساس این بند دولت جمهوری اسلامی موظف است محیط مناسب برای رشد فضایل اخلاقی در جامعه ایجاد و با همه مظاهر فساد مبارزه کند و هر سه قوه موظف هستند با تمام مظاهر فساد و تباهی مبارزه کنند.

معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: این قوه منتظر نماند تا ببیند الزاما هر مسوولی کارش را انجام می دهد یا نه، بلکه اولویت گذاری کرد و با کسانی که موجب ترویج فساد و فحشا در فضای مجازی می شوند، مبارزه کرد.

محسنی اژه ای با اظهار تاسف از عدم همکاری با قوه قضاییه در این زمینه ادامه داد: متاسفانه در اینجا با قوه قضاییه همکاری نشده و نمی شود؛ اما این دستگاه با افرادی که از طریق فضای مجازی موجب ترویج فساد و فحشا می شوند برخورد کرده و نتایج خوبی نیز داشته است.

به گفته وی، قوه قضاییه با وجود اینکه تحت فشار زیادی بوده و است، اما با کسانی که در نشریات مکتوب یا دیجیتال نیز به صورت موردی به مقدسات توهین و با نشر اکاذیب ذهن جامعه را مشوش می کنند تا آنجا که مقدور بوده برخورد کرده و در جایی که ارشاد و تذکر لازم بوده، تذکر داده است.

این مقام قضایی اضافه کرد: در خصوص مسایل و جرایم خشن و جرایمی که ذهن مردم را مکدر می کند نیز اقدام ویژه ای با همکاری سازمان اطلاعات سپاه، نیروی انتظامی و غیره در مورد جریان های سازمان یافته درمورد اقدامات ضد امنیتی که در کشورهای همسایه است و سرازیر و احیانا به کشور وارد می شود، انجام شده است.

وی با بیان اینکه با نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم و نیازمند همکاری قوای مجریه و مقننه هستیم، ادامه داد: مسایل داخل کشور اعم از سرقت های مسلحانه آدم ربایی و مزاحمت نوامیس مردم نیز اقدامات مطلوبی انجام شده است.

** فرزندان شما در قوه قضاییه جهادگونه کار می کنند

معاون اول قوه قضاییه با طرح این سوال که آیا آنچه انجام داده ایم با آنچه که باید انجام دهیم چقدر فاصله دارد، گفت: با نقطه مطلوب و آنچه قانون گفته خیلی فاصله داریم، اما یک نکته را می خواهم بگویم که فرزندان شما در قوه قضاییه با همه مشکلاتی که دارند حقیقتا جهادگونه و بدون اینکه فشارها در آنها موثر باشد نهایت تلاش خود را انجام می دهند و بعنوان عضو کوچکی از قوه قضاییه باید بگویم از هیچ چیزی در جهت اجرای حقوق مردم کوتاهی نخواهیم کرد.

** صاحبان قدرتی که خود می خواهند قاضی تعیین کنند

برخورد با دانه درشت ها یکی دیگر از موضوعاتی بود که معاون اول قوه قضاییه به آن اشاره کرد و گفت: یکی از مسابل مورد حق مردم برخورد با دانه درشت ها و برخورد بدون تبعیض با صاحبان قدرت بود؛ برخی از پرونده هایی که درسالهای اخیر رسیدگی می شود، فوق العاده فشار می آورند و تهدید و تطمیع می کنند.

وی ادامه داد: این افراد مستقیم و غیرمستقیم سعی در تخریب قوه قضاییه را دارند تا نتوانیم به پرونده آنها رسیدگی کنیم.

به گفته وی، اگر رسیدگی به پرونده ها از لحاظ حقوقی حداکثر۲۰۰ ساعت وقت بخواهد، بیش از ۲۰۰ ساعت وقت برای حاشیه سازی گرفته می شود و چون صاحب قدرت است می گوید «قاضی را باید من تعیین کنم و من باید بگویم قاضی باید چه کسی باشد. چرا به من نگفتید که…»؛ در حالی که به متهم و موکلش باید بگوییم و او را تفهیم اتهام کنیم، شما چه کاره هستید.

محسنی اژه ای با اشاره به سابقه فعالیت پنج ساله اش در دیوان عالی کشور، گفت: پنج سال در دیوان عالی کشور فعالیت کردم و در اکثر هیات های دیوان حضور پیدا می کردم؛ حدود ۸۰ قاضی موجه پیرمرد و مجرب می نشینند سر یک موضوع که ببینند حق چیست و چگونه به حق باید قانون تفسیر شود و برای همین تا سه ساعت گفت وگو و مباحثه می کنند.

** قوه قضاییه عده و عده لازم را ندارد

محسنی اژه ای با بیان اینکه قوه قضاییه تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله دارد؛ گفت: نفس کار قضا سخت است و با توجه به اینکه ماموریت های سنگین بعهده قوه قضاییه گذاشته شده؛ این دستگاه عده و عده لازم را ندارد. از مجلس و دولت تقاضا داریم به قوه قضاییه اجازه جذب نیرو دهند.

وی ادامه داد: قضاتی که طبق برنامه پنجم اجازه جذب داده هنوز در پرداخت حقوق آنها مانده ایم.

معاون اول قوه قضاییه همچنین از دستگاه ها خواست تا کار و وظایف خود را به درستی انجام دهند تا بار بر زمین مانده آنها بر دوش قوه قضاییه نباشد.

وی افزود: هنوز حریم و محدوده شهرها دقیقا مشخص نشده و هنوز نمی دانیم چه کسانی باید برای تغییر کاربری جواز دهند.

محسنی اژه ای در بخش دیگری از سخنانش، ماه رمضان را ماه توبه و استغفار عنوان کرد و خطاب به نمازگزاران گفت: در این ماه نفس های شما عزیزان روزه دار به منزله تسبیح و خواب یک امر لازم برای جسم و روح در این ماه به منزله عبادت است.

وی ادامه داد: خواندن یک آیه قرآن به منزله یک ختم قرآن است و شما انشاءالله در پایان این ماه حداقل به میزان شش هزار ختم قرآن پاداش دارید.

** شهادت شهید بهشتی زمانی توسط منافقانی انجام شد که رنگ و لعاب اسلامی داشتند

محسنی اژه ای با بیان اینکه در آستانه سالگرد شهادت شهدای قوه قضاییه هستیم و با گرامیداشت شهدای سال ۶۰ و در صدر آنها شهید بزرگوار آیت الله بهشتی، گفت: این فاجعه بزرگ به دست مزدوران زمانی اتفاق افتاد که آتش و شعله جنگ در جبهه ها بالا گرفته و صدام به حمایت از غرب و شرق جنگ سنگینی علیه ما به راه انداخته بود.

وی ادامه داد: این حادثه در شرایطی روی داد که عوامل ستون پنجم دشمن در داخل مرتب به شایعه پرکانی و افترا افکنی مشغول بود و در شرایطی که گروهک های مختلف با نام های مختلف و شعارهای به ظاهر انقلابی و خلقی در جای جای کشور کارشکنی می کردند و آشکار و پنهان به مبارزه با این ملت مشغول بودند؛ در شرایطی که شیاطین انس و جن تلاش می کردند روحیه مردم را تضعیف و نفاق و شقاق بین امت و امت و همچنین بین امت و امام ایجاد کنند.

وی اضافه کرد: دست شیطان بزرگ امریکا از جریانی در انقلاب پیدا شد و گروهکی دست به این فاجعه زد که توانسته بود با رنگ و لعاب اسلامی قبل از انقلاب، آستانه انقلاب و اوایل انقلاب بسیاری از جوانان را به خود جذب کند و حتی در خانه های بسیاری از متدینین نفوذ کرده بود؛ برخی از جوانهای خانواده های متدین و مسوول نظام جمهوری اسلامی را هم به خود جذب کرده بود.

محسنی اژه ای افزود: این گروهک تروریستی آنچنان توانسته بود چهره نفاق خود را بپوشاند که در بسیاری از مقاطع حساس نظام مانند ریاست جمهوری و نخست وزیری هم نفوذ کرده بود.

به گفته وی، اگر در آن زمان کسی می خواست ماهیت منحط غیراسلامی منحرف این گروهک تروریستی را برای این ملت و دنیا بیان کند شاید راهی جز پرداخت بهای سنگین چون خون این عزیزان نبود.

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه در هفت تیر سال ۶۰ سرمایه ها، فرهیختگان و مسوولان بلندپایه و بالاترین مقام قضایی این نظام و کشور و تعدادی از مسوولان دولت و مجلس شورای اسلامی را از دست دادیم و این ملت و این نظام از وجود آنها بی بهره ماند، گفتَ: اما با نثار خون این شهدا دو اتفاق مهم روی داد.

به گفته وی، با شهادت این عزیزان، نه تنها ماهیت پلید این گروهک و کینه آنها نسبت به اسلام ناب و کینه غرب نسبت به اسلام مشخص شد، بلکه ماهیت سایر گروهک ها و تشکیلات وابسته به شرق و غرب نیز برملا شد که به برکت خون مطهر این شهدا اتفاق افتاد و از این جهت انقلاب بیمه شد.

محسنی اژه ای اتفاق مهم دیگر را ایجاد وحدت و همدلی عنوان کرد و ادامه داد: مهمتر اینکه در آن شرایطی که اشاره کردم وحدت و انسجامی مثال زدنی و بی مانند در همه جریانهای راستین انقلاب بوجود آمد که با این وحدت و هشیاری که در همه امت پیدا شد از آن به بعد هیچیک از ترفندها و شیطنت های شیطان بزرگ و شیطانهای کوچک و عوامل ریز و درشت آنها در کشور نتوانست دیگر بایستد و انقلاب را متوقف کند.

** هفته قوه قضاییه فرصتی برای مردم و دستگاه قضا

محسنی اژه ای در این باره که چرا این هفته، هفته قوه قضاییه نامگذاری شده است، گفت: همانگونه که اشاره شد عالیترین مقام قضایی یعنی آیت الله شهید بهشتی در سال ۶۰ در جهت تحقق اهداف این نظام به خیل شهدا پیوست و به همین مناسبت از اول تیرماه تا هفتم تیر را هفته قوه قضاییه نامیدند.

وی این هفته را فرصتی برای قوه قضاییه و مردم برشمرد و ادامه داد: در این هفته با عملکرد قوه قضاییه و با نکات مثبت و ضعف این قوه آشنا شده و در جهت خدمات قوه قضاییه از خادمین ملت تشکر کنیم و نسبت به زخمی ها و کسرها نیز تذکر دهیم و نقد کنیم تا این کسری ها و کمبودها رفع شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.