عراقچی: سانتریفیوژهای غیرفعال جمع آوری شدند/تعدادی از سانتریفیوژها در نطنز و فردو باقی می مانند

double-quot
تهران – جارپرس – رییس ستاد پیگیری اجرای برجام اظهار داشت: تاکنون سانتریفیوژهایی که فعال نبوده اند جمع آوری شده اند و تعدادی از سانتریفیوژهایی که فعال هستند و مشغول غنی سازی می باشند در نطنز و فردو باقی می مانند.

کد خبر : 12672
تاریخ انتشار : دوشنبه 9 آذر 1394 - 4:57
عراقچی: سانتریفیوژهای غیرفعال جمع آوری شدند/تعدادی از سانتریفیوژها در نطنز و فردو باقی می مانند

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، سیدعباس عراقچی عصر یکشنبه در حاشیه مراسم ترحیم مرحوم رکن آبادی در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس در بازدید از نطنز گفته اند که ۹ هزار سانتریفیوژها نیمه فعال و ۶ هزار و ۲۰۰ سانتریفیوژ دیگر جمع آوری شده اند؟ گفت: این موضوع را باید از سازمان انرژی اتمی سوال کنید.
وی ادامه داد: آنها طبق جدول زمانبندی خود نسبت به جمع آوری سانتریفیوژها اقدام می کنند و البته این همزمان با مسیر راه ما در نقشه راه با آژانس است.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام با بیان اینکه سانتریفیوژهای غیرفعال جمع آوری شده اند گفت: تعدادی از سانتریفیوژهایی که فعال هستند باقی می مانند و بیش از پنج هزار سانتریفیوژ در نطنز و بیش از هزار سانتریفیوژ در فردو باقی می ماند و غیر از آن، تعداد اضافه به تدریج جمع آوری خواهد شد.
عراقچی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه قرار است ۱+۵ نامه ای درباره مسایل گذشته ایران و آژانس بدهد و چه واژه ای باید در آن ذکر شود که معنی بسته شدن پی ام دی از نظر ایران باشد؟ گفت: واژه های قطعنامه درباره بررسی و پیش نویس قطعنامه توسط کشورهای ۱+۵ به شورای حکام ارائه می شود.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام تصریح کرد: درباره واژگان نیز در حال مشورت هستیم و باید از عباراتی که دقیقا معنی بسته شدن پرونده و خاتمه بررسی موضوع در شورای حکام را بدهد استفاده شود.
عراقچی درباره این پرسش که اگر بسته نشود چه خواهد شد گفت: موضع ما کاملا روشن است و موضوع پی ام دی باید به صورت کامل بسته شود تا برجام جلو رود وگرنه ما آن تعهدات خود را که طبق برجام موکول به اجرای پی ام دی است را اجرا نمی کنیم.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام اضافه کرد: بالطبع بدین معنی است که برجام به طور کامل اجرا نخواهد شد.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام در پاسخ به این پرسش که پیش نویس در کمیسیون برجام آماده شده یا در تاریخ ۱۶ آذر در کمیسیون مشترک مورد بررسی قرار می گیرد؟ گفت: این پیش نویسی است که کشورهای ۱+۵ موظفند به شورای حکام ارائه دهند و با ما مشورت می کنند.
عراقچی ادامه داد: ما در خصوص موضوعات مندرج در پیش نویس با آنان مشورت می کنیم ولی چون ایران عضو شورای حکام نیست نمی تواند بانی قطعنامه باشد و بانی در این موضوع ، ۱+۵ است و آنان به عنوان اعضای شورای حکام این کار را می کنند.
وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آمانو در صحبت های اخیر خود گفته که گزارشش نه سفید و نه سیاه است، نظر شما چیست؟ گفت: آن نهادی که پرونده پی ام دی را می بندد آمانو نیست و این سوءتفاهمی است که پیش آمده است و پرونده پی ام دی توسط شورای حکام بسته می شود .
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام تصریح کرد: سیاست ها و تصمیمات آژانس انرژی اتمی توسط شورای حکام اتخاذ می شود. آمانو مجری تصمیمات است.
عراقچی ادامه داد: آمانو به عنوان مجری تصمیمات شورای حکام گزارش خود و ارزیابی اش را از آنچه که مربوط به پی ام دی می شود ارائه خواهد داد و آنها تصمیم می گیرند این پرونده را ببندند یا نبندند که اگر پرونده بسته شود طبیعتا موضوع پی ام دی خاتمه یافته است و برجام جلو می رود و اگر نبندند ، با وقفه مواجه می شود.
وی در پاسخ به این پرسش که اگر گزارش مناسبی از سوی آمانو ارائه نشود و سیاهی آن بیشتر باشد، آیا تاثیرگذار است؟ گفت: تاثیرگذار است و از آمانو انتظار داریم گزارشی مبتنی بر واقعیت و متعادل به شورای حکام ارائه دهد.
رییس ستاد پیگیری اجرای برجام تاکید کرد: طبیعی است درخصوص وقایعی که ۱۰ الی ۱۵ سال پیش اتفاق افتاده نمی توان قضاوت قطعی ارائه داد و احتمالات مختلف وجود دارد.
عراقچی افزود: انتظار نمی رود آقای آمانو گزارشی صد درصدی را ارائه کند؛ در هر صورت، تصمیم گیری با شورای حکام است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.