طلاق، آغاز یا پایان یک زندگی..؟

double-quot
تهران – جارپرس – طلاق اتفاق سهمگین در زندگی انسان است اما پایان زندگی نیست.

کد خبر : 12519
تاریخ انتشار : شنبه 30 آبان 1394 - 12:36
طلاق، آغاز یا پایان یک زندگی..؟

به گزارش جارپرس به نقل از باشگاه خبرنگاران، روایت طلاق همیشه تلخ است بالاخره جدایی از کسی که روزگاری دوستش داشته ایم چندان آسان نیست اما گاهی طلاق تنها راه چاره برای فرار از قصه غمبار یک زندگی است، دو نفر به هر دلیلی نتوانسته اند با هم بمانند، با هم هماهنگ نبوده اند…این اسمش شکست نیست اصلا عشق که شکست ندارد، نبض زندگی همچنان می تپد، هر روزکه آفتاب درمی آید و گلبانگ محمدی شنیده می شود، بهانه خداست برای زندگی کردن، باغچه زندگی دوباره گل می دهد…
عشق که شکست نمی خورد، گاهی دو نفر به هر دلیلی هماهنگ نیستند و نمی‌توانند با هم ادامه دهند، این معنی شکست نمی‌دهد. ‌تو جوانی و باید به زندگی ادامه دهی، قرار نیست این اشتباه همیشه بر زندگی تو سایه بیندازد.
دکتر حسینی روان شناس بالینی در خصوص دوران بهبودی پس از طلاق و بازگشت به زندگی عادی می‌گوید:طلاق اتفاق دردناکی است که ممکن است در زندگی هر انسانی رخ بدهد و بالاخره آخرین گزینه‌ای بوده که دو فرد انتخاب کرده‌اند و مطمئنا با هیچ مشاوره‌ای یا سازشی ادامه این زندگی امکان پذیر نبوده است. دوران سوگواری پس از طلاق با واکنش هایی از جمله غم و اندوه همراه است اما زندگی پس از طلاق کماکان ادامه دارد و فرد باید بتواند از این پیچ سخت در طول جاده زندگی‌اش به درستی عبور کند به عبارتی فرد باید بتواند زندگی‌اش را بازسازی کند.
هرچه زودتر به احساستان پایان دهید!
وی توضیح می‌دهد: ‌جدا شدن از ‌همسر شبیه عزاداری است مثل اینکه فرد مقابل مرده است و وی عزاداری کند. باور اینکه شما ‌دیگر همسرتان را نخواهید داشت، سخت است. اصلا در مراحل اولیه قابل ‌باور نیست فرد نبود او را انکار می‌کند و نمی‌خواهد بپذیرد دیگر همسرش در زندگی‌اش وجود ندارد و می‌خواهد بپذیرد که زندگی ‌مشترکش به اتمام رسیده و هنوز ‌در شوک و ناباوری ‌به سر می‌برد که ‌در روزهای اولیه طلاق بسیار شایع است.
غمگین شدن واکنش بعدی فرد خواهد بود، بالاخره او کسی را از دست داده که روزگاری با ارزش‌ترین فرد ‌دنیایش بوده که واکنش طبیعی و سالم فرض میشود. ‌درواقع افراد باید مرحله افسردگی که آخرین مرحله از سوگواری است را حل کنند و بتوانند با این واقعیت کنار بیایند.
طلاق پایان زندگی نیست
دکتر حسینی ادامه داد: با همه این ها باید بدانیم که طلاق پایان زندگی نیست، بنابراین برای ادامه زندگی پس از جدایی باید مهارت‌هایی را بیاموزیم.
اولین کار این است که با خود به اندازه کافی فرصت دهید که سوگواری کنید اشک بریزید، بگذارید هرچه که آزارتان می‌دهد تمام شود تا بتوانید زخم زندگیتان را التیام ببخشید.
تداعی خاطرات خوب و بد؛ ممنوع!
سعی کنید ‌احساستان را شناسایی کنید، در ‌ذهنتان فقط به دنبال خاطرات خوب فرد مقابل نگردید ویژگی‌های بد او را هم بیاد بیاورید و ‌بلعکس٫ در واقع تمام حس های مثبت و منفی را در نظر بگیرید ‌در رابطه با زندگی سابقتان، برخی افراد بعد از جدایی فقط خاطرات شیرین گذشته را مرور می‌کنند این بد نیست اما فقط باعث ناراحتی بیشتر افراد می‌شود، پس سعی کنید ویژگی‌های بد فرد ‌مقابلتان را هم به یاد آورید تا بتوانید سریع‌تر با این موضوع کنار بیایید.
به آغوش خانواده پناه ببرید
وی افزود:خانواده تنها پناهگاه امن شماست و بگذارید حتی اگر لازم است ‌سرزش بشوید با همه تلخی‌اش اما ‌ارتباطتان را با خانواده نزدیک‌تر کنید. گفتگوهای بین فرد و خانواده باعث می‌شود بهتر نسبت به اشتباه گذشته خود را بازبینی کنید.
گردگیری ذهن از افکار منفی
برخی از‌افراد مدام این جمله را با خود مرور می‌کنند که زندگی من تمام شده است؟ دیگر نمی‌توانم به زندگی امیدی داشته باشم.من شکست خوردم و … این افکار مسموم را رها کنید. زندگی شما تمام نشده فقط دستخوش یک تغییر شده است.
دکتر حسینی می‌گوید: سعی کنید روحیه شادی داشته باشید، ‌تفریحاتتان را‌ بیشتر کنید. کارهایی را که زمانی دوست داشته‌اید، انجام بدهید. برای خودتان ارزش قائل شوید. عزت نفس را ‌در وجودتان پرورش دهید.
زن و مرد فرق دارند
مردها بعد از طلاق باید زمانی را تنهایی سپری کنند تا دوباره احساس امنیت و کفایت را به دست بیاورند چراکه مرد حس تکیه‌گاه بودنش را از دست داده و باید بتوانند این ‌خلأ را جبران کند، مردها منطقی‌تراز زنان عمل می‌کنند. یعنی خیلی راحت‌تر می‌توانند وقایع زندگی را سبک و سنگین کنند اغلب مردها پس از طلاق به کار زیاد پناه می‌برند اما خانم ها پس از طلاق ضربه روحی ‌شدیدتری می‌خورند چراکه‌ احساساتی‌تر هستند درعین حال خودخواه‌ترند و سعی می‌کنند بیش‌تر از قبل به خود‌ برسند و تفریح کنند چراکه فکر می‌کنند ‌در حقشان ‌ظلمی صورت گرفته است.
برای زندگی مجدد عجله به خرج ندهید
دکتر حسینی ادامه می‌دهد: تا حداقل یک سال بعد از طلاق به فکر ازدواج مجدد نباید ‌بیافتید چراکه هنوز وضعیت روحی متعادلی ایجاد نشده و این باعث می‌شود که اشتباه دیگری انجام دهید هم مردان و هم زنان.
اشتباهاتتان را بپذیرید
‌اشتباهتان را بپذیرید بالاخره باید بپذیرد که در پایان رسیدن زندگی ‌مشترکتان شما هم اشتباهاتی داشته‌اید. این باعث می‌شود که ‌اگر در آینده دوباره ‌در همان شرایط قرار گرفتید.عکس‌العمل متفاوتی انجام بدهید ‌درواقع یک اشتباه را ‌دوبار تکرار نکنید، درعین حال از ‌مقصر دانستن و سرزنش کردن بی‌رویه خودتان هم جلوگیری کنید.
بخشش با درک بیشتر
هم خود و هم ‌همسرتان را ببخشید به این فکر کنید که شما در شرایط بحرانی‌ای بودید که واکنش‌تان برحسب تجربه آن مقطع از زندگی‌تان بوده به هرحال شما هیچ وقت قصد ‌آزار کسی که روزی با حس دوست‌داشتن به زندگی‌تان راه ‌داده‌اید را نداشته‌اید و‌ بالاعکس و اتفاقی که افتاده بر حسب شرایط بوده ؛این‌ کار باعث می‌شود فکر سالم‌تری داشته باشید ‌و افکار منفی و ‌تنفر را ‌در درون شما از بین می‌برد.همدیگر را برای زندگی مشترک به سرانجام نرسیده‌تان ببخشید.
بر در های ارتباط قفل بزنید
دکتر حسینی می‌گوید: سعی کنید ‌ارتباطتان را با ‌همسر سابقتان به حداقل برسانید حتی در صورت امکان برای همیشه ‌ارتباطتان را قطع کنید. سعی کنید پس از طلاق تا مدتی او را نبینید تا بتوانید نبودنش را هضم ‌کنید حتی اگر بچه‌ای دارید سعی کنید خانواده‌تان او را به ملاقات همسرتان ببرند.
معاشرت با یاران همدل
با افرادی معاشرت کنید که دید مثبت‌تری نسبت به زندگی دارند و به حرفهای شما با حوصله گوش می‌دهند افرادی که مورد قضاوت گرفتن ‌از سوی آن‌ها نگرانی نداشته باشید.
بهرحال گاهی ‌در زندگی همه ما اتفاقاتی می‌افتد که باب میل‌مان نبوده، کسانی را مجبور شده‌ایم از دست بدهیم که روزگاری دوستشان داشته‌ایم.
طلاق هم بخشی از زندگی است که ممکن است برای ‌هرکسی رخ بدهد و این به معنای ‌بد بودن هیچ فردی نیست گاهی دو انسان خوب هم نمی‌توانند ‌کنار هم زندگی کنند. طلاق هم یک تجربه است که هر چند تلخ.
هیچ وقت آن را پایان ‌راه‌ زندگی‌تان ندانید چراکه شما تا زمانی که نفس می‌کشید، زنده‌اید و نیاز به زندگی و به امید و انگیزه دارید. اعتقادات معنوی خودتان را افزایش دهید تا دید پخته‌تری نسبت به زندگی ‌پیدا کنید.همیشه به یاد داشته باشید که عشق شکست ندارد ‌شاد باشید و به زندگی‌تان سلامی تازه بدهید.
زندگی پیدا کردن لکه‌های سپید در دل سیاهی‌هاست به آن که می‌خواهد زیباترین زیبایی را ‌نشانشان بدهد فرصتی دوباره دهید.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.