آمادگی کمیسیون اصل ۹۰ برای حضور در دادگاه احمدی نژاد/بررسی تبدیل کمیسیون اصل ۹۰ به دیوان

double-quot
تهران – جارپرس – سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی گفت: در صورت تشکیل دادگاهی جدید برای رئیس دولت سابق درباره موارد سه گانه شکایت مجلس از وی به قوه قضاییه، آمادگی حضور داریم.

کد خبر : 12350
تاریخ انتشار : چهارشنبه 13 آبان 1394 - 11:48
آمادگی کمیسیون اصل ۹۰ برای حضور در دادگاه احمدی نژاد/بررسی تبدیل کمیسیون اصل ۹۰ به دیوان

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، مصطفی افضلی فرد با اشاره به اینکه پرونده های رئیس جمهوری سابق مربوط مجلس هشتم و اوایل مجلس نهم بوده است، افزود: این پرونده ها به قوه قضاییه ارسال شده، پس از اختیار کمیسیون اصل ۹۰ خارج شده است.
وی با بیان اینکه یک بار قوه قضاییه اقدام به تشکیل جلسه برای بررسی پرونده احمدی نژاد کرد اما وی در آن دادگاه حضور نیافت، ادامه داد: ما آمادگی داریم تا اگر قوه قضاییه اقدام به برگزاری جلسه دیگری کرد، اعضای کمیسیون اصل ۹۰ در دادگاه وی حاضر شوند.
نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی با تاکید براینکه برای کمیسیون اصل ۹۰ قانون ملاک است، خاطر نشان کرد: البته شکایاتی از احمدی نژاد در مجلس نهم نیز واصل شده است که در سه مورد عدم اجرای قانون مترو، اساسنامه شرکت نفت و تبیین اساسنامه وزارتخانه های ادغام شده جدید در دولت قبل بود.
پیش از این نیز محمدعلی پورمختار رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در گفت وگو با ایرنا گفته بود که پرونده شکایت از احمدی نژاد در اوایل مجلس نهم واصل شده و بطور کامل این شکایت پس از بررسی به قوه قضاییه ارسال شده است.

**انتخابات شورای شهر کرج باید در شورای حل اختلاف بررسی شود
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ همچنین درباره تخلفات صورت گرفته و نظر رئیس هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستای کشور درباره پرونده انتخابات کرج و یکی از روستاهای استان چهارمحال و بختیاری نیز اظهار داشت: من به رئیس شورای مرکزی انتخابات شهر و روستا نیز گفته ام، متاسفانه این شورا بجای کمیسیون اصل ۹۰ تصمیم می گیرد.
افضلی فرد خاطر نشان کرد: رئیس شورای مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها نمی تواند بجای کمیسیون اصل ۹۰ تصمیم بگیرد، زیرا براساس قانون اساسی کمیسیون اصل ۹۰ به درخواست تمامی افرادی که از طرز کار سه قوه شکایت داشته باشند، رسیدگی می کند.
وی تصریح کرد: افرادی از طرز کار شورای مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها که در اختیار مجلس شورای اسلامی است، به کمیسیون اصل ۹۰ شکایت کرده اند و براساس قانون اساسی که قانون بالادستی قانون شوراها است، این کمیسیون وظیفه رسیدگی به شکایت را دارد.
افضلی فرد ادامه داد: رئیس کمیسیون اصل ۹۰ این پرونده را کتبا به کمیته سیاسی این کمیسیون ارجاع کرده و کمیته سیاسی تمامی مستندات را بررسی کرده و حتی در نامه شورای مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها به کمیسیون اصل ۹۰ آمده است که این کمیسیون بصورت شکلی شکایات واصله را بررسی کرده و نه ماهوی؛ یعنی هر آنچه که هیات های اجرایی تایید کردند، این شورا نیز آنرا تایید کرده است.
وی با بیان اینکه اینگونه بررسی شکایات توسط هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها حق افراد را ضایع می کند، تصریح کرد: درباره انتخابات کرج به این نتیجه رسیده ایم که حق برخی افراد ضایع شده، ولی با توجه به نظر رئیس شورای مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها که باید بررسی این موضوع در شورای حل اختلاف باشد، کمیسیون اصل ۹۰ نیز بر این نظر صحه گذاشته است.
نماینده مردم اردبیل در مجلس گفت: پس از مکاتبات کمیسیون اصل ۹۰ با وزارت کشور بنا شد که با دستور وزارت کشور، این پرونده به شورای حل اختلاف استان کرج سپرده و مشکل حل شود، اما پس از آن هیات نظارت مرکزی بر انتخابات شوراهای اسلامی خلاف این مطلب عمل کرد.
افضلی فرد درباره پرونده روستایی در چهارمحال و بختیاری نیز گفت: رئیس هیات نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی در نامه ای به وزارت کشور و معاون سیاسی امنیتی وزارت کشور به استاندار چهارمحال و بختیاری آورده است، که باید انتخابات شوراهای اسلامی روستای ‘اروند’ چهارمحال بختیاری ابطال شود.
وی ادامه داد: همه مستندات نیز دلیل بر آن دارد که اعضای شوراهای اسلامی این روستا با تخلف و تقلب انتخاب شده اند و دلیل وزارت کشور هم برای اجرایی نکردن این حکم، آن است که نمی خواهند امنیت این روستا از بین برود.
این نماینده مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نباید افرادی که حقشان ضایع شده نگاه کنند و ببینند که افرادی که متقلب و متخلف اند، در شورا حضور داشته باشند، این موضوعی بسیار بد در نظام جمهوری اسلامی است.
افضلی فرد با بیان اینکه شکایت صورت گرفته از هیات نظارت مرکزی بر انتخابات شهر و روستا است، گفت: این شکایت به جایی ارجاع شده که از آن شکایت شده است، یعنی مثل این است که از قاضی شکایت داشته باشی و پرونده به همان قاضی ارجاع شود.
وی گفت: باید درباره این پرونده شورای حل اختلاف استان کرج نظر دهد و کمیسیون اصل ۹۰ نیز آنرا قبول دارد و خواهان شمارش مجدد صندوق های شهر کرج با حضور شاکی، نماینده هیات های اجرایی و نظارت و شورای حل اختلاف و کمیسیون اصل۹۰ هستیم.
محمد جواد کولیوند پیش از این در گفت وگو با ایرنا اعلام کرده بود که براساس نظر هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا، در حوزه انتخابیه کرج هیچ گونه تخلفی صورت نگرفته است.
کولیوند نماینده مردم کرج در مجلس است که ریاست هیات مرکزی چهارمین دوره انتخابات شهر و روستا را برعهده داشت.

**موضوع ارتقای کمیسیون به دیوان در حال اجرا است
عضو هیات رییسه کمیسیون اصل ۹۰ با بیان اینکه موضوع ارتقای کمیسیون اصل ۹۰ به دیوان در کمیسیون آیین نامه داخلی مطرح و بررسی شده است، گفت: هیات رییسه در حال حاضر اصلاحاتی بر روی مصوبه کمیسیون آیین نامه داخلی داشته و متن را در اختیار کارشناسان کمیسیون اصل ۹۰ قرار داده و امیدوارم پس از تکمیل، به کمیسیون آیین نامه داخلی ارجاع شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.