عراقچی: مذاکرات با ۱+۵ نماد اعتماد به نفس در سیاست خارجی بود/تنش میان هیات ایرانی و عربستان در وین

double-quot
تهران – جارپرس – ‘سیدعباس عراقچی’معاون امور حقوقی و بین المللی وزیر امور خارجه با بیان اینکه سیاست خارجی از سوی نظام تبیین می شود، گفت: مذاکره با شش کشور دنیا بر سر حق مسلم هسته ای، بر گرفته از اعتماد به نفس درعرصه سیاست خارجی بود.

کد خبر : 12306
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 12 آبان 1394 - 5:05
عراقچی: مذاکرات با ۱+۵ نماد اعتماد به نفس در سیاست خارجی بود/تنش میان هیات ایرانی و عربستان در وین

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، عراقچی دوشنبه شب دربخش گفت وگوی ویژه شبکه دو صدا و سیمای ایران با اشاره به دیدار اخیر وزیر امورخارجه و سفرا و کارداران جمهوری اسلامی با رهبرمعظم انقلاب، افزود: جلسه بسیار خوبی با مقام معظم رهبری داشتیم و مجموعه سفرا و نمایندگی های خارج از کشور خدمت رهبر انقلاب رسیدیم و ما هر سال در طول سمینار و یا در پایان سمینار خدمت رهبر انقلاب می رسیم اما امسال قبل از سمینار خدمت معظم له رسیدیم.
وی درباره بیانات رهبرانقلاب درباره اصول تغییرناپذیر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران گفت : سیاست خارجی انقلاب از اصول تغییر ناپذیری تبعیت می کند و تاکتیک های مشخصی دارد. حمایت از مسلمانان در سراسر جهان، مقابله با نظام سلطه و زیاده خواهی ها که در قانون اساسی نیز به آن اشاره شده از جمله اصول مد نظر کارگزاران سیاست خارجی است.
معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه ادامه داد : سیاست خارجی متعلق به نظام جمهوری اسلامی است و متعلق به دولت ها نیست. دولت ها تاکتیک ها و رویکردهای خود را دارند اما اصول در قانون اساسی تبیین شده و وزارت امور خارجه کارگزار سیاست خارجی جمهوری اسلامی است.
عراقچی تصریح کرد: در مذاکرات هسته ای مجری منویات نظام جمهوری اسلامی ایران بودیم و در مرحله اجرا از تاکتیک ها و روش هایی استفاده می کنیم.
وی یادآور شد: رهبر معظم انقلاب درباره سیاست خارجی توصیه هایی را داشتند که مهمترین آن اعتماد به نفس بود و این یکی از مهمترین اصول در تاکتیک های سیاست خارجی است؛ باید بدانیم ظرفیت های جمهوری اسلامی ایران در زمینه های مختلف، این امکان را به دیپلمات ایرانی می دهد تا در برابر قدرت های دنیا با صلابت ظاهر شود.
معاون وزیر امور خارجه با اشاره به موفقیت های علمی، دفاعی و دیگر زمینه ها اظهار کرد: در دیپلماسی هم می توانیم با قدرت منافع خود را تامین کنیم و دیپلمات های ما به گفته رهبر معظم انقلاب باید با صلابت و استوار عمل کنند.
عراقچی افزود: نفس قرار گرفتن در برابر۶ کشور دنیا و تثبیت برنامه هسته ای ایران اسلامی و تحمیل خواسته های ملت ایران به این کشورها نتیجه اعتماد به نفس در مذاکرات است و رهبری در نمونه ای فرمودند که برخی موارد بود که تحقق آن در باور هم نمی گنجید اما حصول شد.
وی در ادامه درباره امور پیش رو گفت: بخش مهمی از کار، اجرای برجام است و طرف مقابل شاید بخواهد از زیر تعهدات خود فرار کند و ما باید خواسته های خود را در مرحله اجرا نیز محقق کرده و قطعا در اجرای این امر به نامه رهبر انقلاب توجه می کنیم.
معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه یادآور شد: از ۹ موردی که رهبر معظم انقلاب در نامه خود اشاره فرمودند مورد اول مربوط به قبل از شروع اجرای برجام و ۸ مورد بعدی به حین اجرای برجام مربوط می شود. رهبری فرمودند که باید تضمین های کافی از طرف های مقابل گرفته شود و من برای نمایندگان کمیسیون امنیت توضیح دادم که طبق برجام، طرف اروپایی و آمریکایی باید تحریم های اقتصادی را متوقف کنند و اتحادیه اروپا نیز تحریم ها را لغو کنند.
عراقچی ادامه داد: در۲۶ مهر این اتفاق صورت گرفت و شورای وزیران اتحادیه اروپا درمصوبه ای جدید، اصلاحات مورد نظر را انجام داد و رییس جمهوری آمریکا نیز سندی را برای برداشتن تحریم ها امضاء کرد و طبق قوانین آمریکایی، رییس جمهوری آمریکا برای دستور دادن به نهادهای ذی ربط از این روش استفاده می کند. براین اساس از وزیر خارجه خواسته که تحریم های کنگره را متوقف کند و وزیر خارجه آمریکا نیز این اقدام را انجام داد.
وی تاکید کرد: آمریکا و اروپا تضمین های لازم را داده اند اما حقوقدانان ما در حال بررسی این اسناد هستند تا از آن مطمئن شویم و چیزی از قلم نیفتد و در یکی دو روز آینده در این باره نظر رسمی اعلام می شود.
معاون وزیر امور خارجه تصریح کرد: مقدمات برخی کارها که باید در فردو و نظنز انجام شود آغاز شده و ممکن است درچند روز آینده سانتریفیوژها جمع آوری شود؛ دراراک و نسبت ذخایر غنی سازی شده فعلا کاری نمی کنیم و پس از نهایی شدن موضوع پی ام دی، امور مورد نظر انجام می شود.
عراقچی ادامه داد: طبق نقشه راه، همکاری های ما تا ۱۵ اکتبر باید با آژانس تکمیل می شد که این مهم به سرانجام رسید و ما سال ها با آژانس کلنجار می رفتیم که آژانس اعلام کند که دیگری پرسشی ندارد.
وی عنوان کرد: گزارش آژانس تا یک ماه دیگر آماده می شود و شورای حکام تا نیمه های دسامبر تشکیل جلسه خواهد داد و ۱+۵ نیز باید قطعنامه ای را با هدف بستن پی ام دی ارائه کند و بعد از تایید شورای حکام ما اقدامات خود را در اراک و ذخایر غنی سازی شده را انجام می دهیم.
معاون وزیر خارجه توضیح داد: حدود ۱۵ روز طول می کشد که قلب نیروگاه اراک خارج شود و اگر همه چیز طبق همه چیز پیش برود تا دو ماه دیگر تحریم ها در اجرا برداشته می شود.
عراقچی تصریح کرد: با اطمینان به دانشمندان خود و با ارائه طرح و نقشه راه از سوی سازمان انرژی اتمی، قطعا نگاه رهبر انقلاب در تحقق ۱۹۰ هزار سو محقق می شود.
معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد: درباره اراک اسناد مختلفی باید آماده شود که در حال انجام این مهم هستیم و سند سه جانبه بین ایران و چین و آمریکا نهایی شده و وزرای ایران و۱+۵ نیز تا یک هفته آینده قراردادی را برای اجرای برجام امضاء خواهند کرد و این اتفاقات، موارد ساده ای نیست و مذاکرات در این زمینه در حال انجام است.
عراقچی تصریح کرد: ما مشغول مذاکرات با آمریکایی ها و اروپایی ها هستیم و تدوین اصول راهنما برای شرکت ها و بانک ها جدای از دستورات رفع تحریم است؛ این راهنما برای چگونگی کار با ایران منتشر شود و مشورت های غیر رسمی در این زمینه داشتیم واز ۱۲ نوامبر بین ایران و اروپا و آمریکا درباره دستورالعمل های رفع تحریم جلساتی برگزار می شود.
وی همچنین یادآور شد: درباره اوفک (دﻓﺘﺮ ﻧﻈﺎرت ﺑﺮ اﻣﻮال ﺧﺎرﺟﯽ آمریکا) و تماس هایی که مبنی بر عدم همکاری کشورها با ایران داشته اعتراض کردیم و اوفک باید فعالیت های گذشته خود را که کشورهای دیگر را به عدم همکاری با ایران ترغیب می کرد، تصحیح کند.
عراقچی درباره نشست صلح سوریه در وین گفت : ما با آمریکایی ها درباره سوریه مذاکره دو جانبه نداشتیم و نداریم و مذاکرات ما با آمریکایی ها درباره مسائل هسته ای و درمواردی جزیی درباره مسائل انسان دوستانه است.
وی افزود: ما در قالب نشست چند جانبه اجازه داشتیم دربحث سوریه مواضع خود را بیان کنیم و با آمریکایی ها درحاشیه مذاکرات سوریه درباره اجرای برجام مذاکره کردیم.
معاون وزیر امور خارجه در ادامه یادآور شد: این نشست از ۹ و نیم صبح تا ۱۷ و ۳۰ دقیقه عصر بدون توقف طول کشید و تنها ۱۰ دقیقه برای نماز از جلسه خارج شدیم و در این ۸ ساعت بحث های مفصل بین هیات ها بود و ایران و روسیه و تا حدی چین یک سو و در طرف دیگر، دیگر کشورها بودند و در بخشی مشاجره ی محمد جواد ظریف و عادل الجبیر وزیرخارجه عربستان وجود داشت.
عراقچی تصریح کرد: کشمکش های زیادی بود و دیالوگ های بین ما و عربستان پر تنش بود و صداها بالا رفت. حتی وزاری خارجه یکی از کشورها با عصبانیت اعلام کرد که ظاهرا ما آمدیم که خواسته های ظریف را برآورده کنیم و همه اذعان داشتند که خواسته های آقای ظریف درحال تامین شدن است.
وی ادامه داد: واقعیت صحنه اقتضا می کند که خواسته های ایران که برخاسته از نگاه برحق مردم سوریه است اگر محقق نشود چیزی اتفاق نمی افتد و میدان و دیپلماسی باعث شد که ایران در وین ۲ حضور داشته باشد و میدان و توان دیپلماسی و اعتماد به نفس در این دو عرصه و فضای ایجاد شده پس از برجام موجب شد که ایران بازیگردان اصلی سوریه باشد.
معاون وزیرامورخارجه یادآور شد: دکتر ظریف سنگ تمام گذاشتند تا خواسته های ما وارد سند شود. اگر متن اولیه منتشر می شد می دیدیم که چقدر با متن نهایی فاصله داشت و خواسته های اصولی ما در این بیانیه دیده می شود و سند نهایی می تواند مبنایی برای مذاکرات طولانی و پیچیده در آینده شود .

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.