ضیافت ۱۵ ساله نفتی به پایان رسید/اقتصاد در وضعیت فوق العاده

double-quot
تهران – جارپرس – یک تحلیلگر مسایل اقتصادی با بیان آنکه در سال ۱۳۹۴ میزان صادرات نفت خام یک پنجم درآمدهای سال ۱۳۹۰ خواهد بود، گفت: با توجه به اینکه درآمدهای نفتی کشور به یک پنجم تقلیل یافته، می توان گفت؛ ضیافت بزرگ نفتی که ۱۵ سال در تاریخ ایران خودنمایی می کرد، به سر رسیده و ملت ایران، مقام معظم رهبری و دولت هر کاری که باید انجام بدهند، همین الان باید انجام دهند.
کد خبر : 12061
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 28 مهر 1394 - 5:48
ضیافت ۱۵ ساله نفتی به پایان رسید/اقتصاد در وضعیت فوق العاده

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، سعید لیلاز افزود: وقتی مهمانی تمام شده؛ یعنی باید به دولت مالیات بپردازیم، باید دولت را کوچک و کارآمد کنیم، باید بخش خصوصی را به صحنه بیاوریم تا سرمایه گذاری کند، تمام پروژه های عمرانی باید حتی الامکان به صورت پیمانی به بخش خصوصی منتقل و درآمدزایی نیز به خودشان واگذار شود اما متاسفانه هنوز دولت یازدهم به نتیجه مورد نظر نرسیده است.
وی با تاکید بر آنکه باید از نظر اقتصادی وضعیت فوق العاده ریالی و ارزی اعلام کنیم، گفت: همانطور که دو سال پیش گفتم، توافق هسته ای تاثیر بزرگی روی اقتصاد ایران نخواهد گذاشت و متاسفم از اینکه این پیش بینی تحقق پیدا کرد چرا که تمام درآمدهای احتمالی ناشی از توافق هسته ای را کاهش شدید قیمت نفت، پیش خور کرد.
استاد دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: باید همان وفاقی که بر سر توافق هسته ای بین دولت و رهبر معظم انقلاب صورت گرفت و منجر به این توافق تاریخی شد، عینا برای بازسازی اقتصاد ایران نیز اتفاق بیفتد چرا که بدون همدلی کامل بین دو نهاد دولت و حکومت، بر سر بازسازی اقتصاد ایران، هیچ اتفاق مثبتی رخ نخواهد داد.
وی افزود: شرایط از نطر اقتصادی فوق العاده وخیم است و چنین رکودی در تاریخ ایران بی سابقه است، آن هم به دلیل کاهش درآمد های نفتی؛ بنابراین باید حول فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و فرمان ۲۴ ماده ای که بسیار حایز اهمیت است، اقدامات موثری انجام شود تا بتوانیم یک اقتصاد درونزای برونگرا که سالهای سال آرزو داشتیم را برای آینده کشور ترسیم کنیم.
این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: از این رو باید بلافاصله حول محور فرمان ۲۴ ماده ای که دولت با همه وجود آن را قبول دارد، وفاق صورت بگیرد و ستادی تشکیل تا فضای عمومی کسب و کار برای حضور بخش خصوصی آماده شود و دولت نیز طرح های اضطراری را برای تهیه منابع مالی تهیه کند.
وی یادآور شد: اجرای قانون جدید مالیات ها نیز کمک خواهد کرد تا مردم بدانند که بدون پرداخت مالیات دولت قابل اداره کردن نیست چون درآمد ارزی در کار نیست.
لیلاز ادامه داد: البته مالیات دهندگان کشور کاملا محق هستند به اینکه دولت باید شفاف عمل کند، جلوی هزینه های زائد را بگیرد و هزینه های بی حساب و کتاب در حوزه های فرهنگی را متوقف کند، منابعی که در صدا و سیما می شود، باید کنترل و تمام درآمدهای دولت معطوف به هزینه های عمرانی شود تا هم بدهی پیمانکاران پرداخته گردد و هم چرخ های اقتصاد به حرکت درآید و در کنار آن اشتغال ایجاد شود و دولت نیز بار دیگر در ایران خوش حساب شود.
وی تصریح کرد: بعد چهار هزار سال، دولت های نهم و دهم موفق شدند دولت ایران را دولتی بی اعتباری جلوه دهند و انتظار داریم دولت یازدهم این اعتبار را بازگرداند چه در سطح بین المللی و چه در سطح داخلی که خوشبختانه در سطح بین المللی این اعتبار تاحد زیادی در حال بازگشت است و در سطح داخلی نیز باید این اعتبار بازگردانده شود.
لازم به ذکر است؛ مرکز پژوهش های مجلس در تحلیلی به وضعیت بودجه سال جاری پرداخت و پیش بینی کرد، امسال کسری بودجه بیش از ۴۹ هزار میلیارد تومان باشد.
بنابراین با توجه به عملکرد ارقام بودجه در سال گذشته، وضعیت بازار نفت، وضعیت تحریم ها علیه ایران و شرایط بازار، در مجموع پیش بینی می شود، در سال جاری منابع عمومی دولت حدود ۱۸۷۴ هزار میلیارد ریال محقق شود و چنانچه عواید نفتی بیش از ارقام مصوب و پیش بینی شده در قانون بودجه محقق شود (موضوعی که با توجه به گزارش های اخیر درباره صادرات نفت ایران شاید چندان دور از واقعیت نباشد)، روش مواجهه با آن دارای ابهام است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.