حجم تجارت ایران و ترکیه بیش از ۲۹ درصد کاهش یافت

double-quot
آنکارا – جارپرس – حجم مبادلات بازرگانی ایران و ترکیه در ۸ ماه نخست سال ۲۰۱۵ میلادی با توجه به کاهش نرخ جهانی نفت و تاثیر آن در تجارت بین دو کشور با ۲۹٫۱۲ درصد کاهش نسبت به دوره مشابه سال گذشته، به ۶ میلیارد و ۸۱۷ میلیون و ۵۰ هزار دلار رسید.

کد خبر : 11800
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 14 مهر 1394 - 8:10
حجم تجارت ایران و ترکیه بیش از ۲۹ درصد کاهش یافت

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، در ۸ ماه نخست سال جاری میلادی در حالیکه صادرات ترکیه به ایران ۱۷٫۹ درصد افزایش داشت، واردات این کشور از ایران ۳۵٫۸ درصد افت کرده است. بخش مهمی از کاهش در واردات ترکیه از کشورمان ناشی از کاهش نرخ نفت در بازارهای جهانی است.
حجم تجارت ۲ کشور در سال ۲۰۱۳ حدود ۱۴ میلیارد و ۵۷۵ میلیون و ۷۲۸ هزار دلار بود که در سال ۲۰۱۴ با کاهشی به میزان ۸۵۴ میلیون و ۱۰۷ هزار دلار، به ۱۳ میلیارد و ۷۲۱ میلیون و ۶۲۱ هزار دلار رسید.
داده های بازرگانی خارجی ترکیه که به تازگی موسسه آمار دولتی این کشور منتشر کرد، حجم مبادلات بازرگانی ایران و ترکیه فقط در ماه اوت (مرداد/شهریور) سال گذشته یک میلیارد و ۱۰۷ میلیون و ۳۲۴ هزار دلار بود که در دوره مشابه سال جاری با افتی به میزان ۳۳٫۴۱ درصد ( برابر ۳۶۹ میلیون و ۹۷۹ هزار دلار) به ۷۳۷ میلیون و ۳۴۵ هزار دلار کاهش یافته است.
در ماه اوت ( مرداد/شهریور) صادرات ترکیه به ایران ۷٫۶ درصد افت کرد که این دومین ماه متوالی افت در صادرات ترکیه به ایران در مقطع یک ماهه به کشورمان در سال جاری میلادی می باشد. اما واردات این کشور از ایران که بخش بزرگی از آن را نفت و گاز و فراورده های آن تشکیل می دهد در همین ماه با افت ۴۲٫۸ درصدی روبرو شد. کاهش در واردات ترکیه بیش از اینکه ناشی از کاهش وزنی باشد، ناشی از افت ارزش نفت در بازارهای جهانی است.
میزان صادرات ترکیه به جمهوری اسلامی ایران در ماه اوت سال گذشته برابر ۲۹۵ میلیون و ۱۸۴ هزار دلار بود که در دوره مشابه امسال به ۲۷۲ میلیون و ۸۳۶ هزار دلار افزایش یافت و در مقابل واردات ترکیه از ایران از ۸۱۲ میلیون و ۱۴۰ هزار دلار به ۴۶۴ میلیون و ۵۰۹ هزار دلار کاهش یافته است.
در این دوره سهم ایران در واردات ترکیه برابر ۲٫۹ درصد و در صادرات این کشور ۲٫۵ درصد بوده است.
براساس همین داده ها در ۸ ماهه نخست سال جاری میلادی صادرات ترکیه به ایران با ۱۷٫۹ درصد افزایش از دو میلیارد و ۷۷ میلیون و ۵۸۸ هزار دلار به دو میلیارد و ۴۴۸ میلیون و ۴۳۸ هزار دلار و واردات این کشور از ایران با ۳۵٫۸ درصد کاهش از ۶ میلیارد و ۸۰۳ میلیون و ۸۲۳ هزار دلار به ۴ میلیارد و ۳۶۸ میلیون و ۶۱۲ هزار دلار رسیده است تا حجم مبادلات دو کشور با افت ۲۹٫۱۲ درصدی (برابر دو میلیارد و ۸۰۱ میلیون و ۷۰۶ هزار دلار) به ۶ میلیارد و ۸۱۷ میلیون و ۵۰ هزار دلار برسد.
در ۸ ماهه نخست سال جاری سهم ایران در کل صادرات ترکیه ۲٫۶ درصد و در کل واردات این کشور ۳٫۱ درصد محاسبه شده است.
صادرات ترکیه به کشورمان در حالی با نزدیک به ۱۸ درصد رشد در ۸ ماهه اول سال جاری روبروست که کل صادرات این کشور در همین بازه زمانی با ۸٫۷ درصد افت روبروست.
بازرگانی خارجی به عنوان یکی از مهمترین محرکه های اقتصادی ترکیه تحت تاثیر تحولات در بازارهای جهانی در ۸ ماه نخست سال جاری میلادی با ۹ درصد افت روبرو شده که این افت در صادرات به میزان ۸٫۷ درصد و در واردات به میزان ۱۱٫۵ درصد بوده است.
حجم بازرگانی خارجی ترکیه در ۸ ماهه نخست سال گذشته میلادی برابر ۲۶۴ میلیارد و ۲۲ میلیون و ۴۷۰ هزار دلار بود که در ۸ ماه اول امسال به ۲۳۶ میلیارد و ۵۹۰ میلیون و ۱۲۰ هزار دلار کاهش یافته است.
صادرات ترکیه در ۸ ماهه اول سال گذشته ۱۰۴ میلیارد و ۷۹۸ میلیون و ۷۸۷ هزار دلار بود که در ۸ ماهه نخست سال جاری به ۹۵ میلیارد و ۶۷۳ میلیون و ۹۶۲ هزار دلار و واردات این کشور نیز از ۱۵۹ میلیارد و ۲۲۳ میلیون و ۶۸۳ هزار دلار به ۱۴۰ میلیارد و ۹۱۶ میلیون و ۱۵۸ هزار دلار افت کرده است.
ترکیه در کل سال ۲۰۱۴ میلادی معادل ۱۵۷ میلیارد و ۷۱۵ میلیون دلار صادرات داشت. این رقم در دوره مشابه سال ۲۰۱۳ میلادی ۱۵۱ میلیارد و ۸۰۳ میلیون دلار بود. به همین ترتیب واردات ترکیه در سال ۲۰۱۴ میلادی ۲۴۲ میلیارد و ۲۲۴ میلیون دلار شد. این رقم در سال ۲۰۱۳ میلادی معادل ۲۵۱ میلیارد و ۶۶۱ میلیون دلار بود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.