بیست و هشتم شهریور در آینه تاریخ معاصر ایران

double-quot
تهران – جارپرس – امروز شنبه بیست و هشتم شهریور ۱۳۹۴ هجری خورشیدی، پنجم ذی الحجه ۱۴۳۶ هجری قمری، نوزدهم سپتامبر ۲۰۱۵ میلادی است. ۶۱ سال پیش در چنین روزی، علی امینی وزیر دارایی دولت زاهدی، متن توافقنامه با کنسرسیوم بین المللی نفت را امضا کرد.
کد خبر : 11513
تاریخ انتشار : شنبه 28 شهریور 1394 - 4:03
بیست و هشتم شهریور در آینه تاریخ معاصر ایران

مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

۲۸ شهریور ۱۳۸۴
حسین بیک زاده شکویی چهره ی ماندگار علم جغرافیا در ۷۲ سالگی درگذشت.

۲۸ شهریور ۱۳۷۱
آیت الله شیخ محمد ابراهیم اعرافی از علمای برجسته و روحانیان پیشرو در مبارزه با رژیم پهلوی در ۸۲ سالگی درگذشت. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران مدت ها به عنوان امام جمعه ی میبد در استان یزد در خدمت جامعه اسلامی بود.

۲۸ شهریور ۱۳۴۱
هیات دولت، لایحه ی قانون برنامه ی عمرانی پنج ساله ی سوم کشور را در هشت فصل و ۴۲ ماده و هفت تبصره تصویب کرد.

۲۸ شهریور ۱۳۳۵
لایحه ی تشکیل سازمان اطلاعات و امنیت کشور(ساواک) که در هیات وزیران به تصویب رسیده بود، به مجلس شورای ملی ارایه شد.

۲۸ شهریور ۱۳۳۳
علی امینی وزیر دارایی دولت زاهدی متن توافقنامه با کنسرسیوم بین المللی نفت را امضا کرد. بر این پایه اگرچه ملی شدن نفت و صنایع نفت ایران مورد پذیرش طرف های خارجی قرار گرفت اما دولت ایران تضمین می کرد که تا ۲۵ سال نفت تولیدی را به شرکت های عضو کنسرسیوم (آمریکا، انگلیس، هلند و فرانسه) بفروشد.

۲۸ شهریور ۱۳۲۰
دولت های شوروی و انگلیس که نیروهای آنان در شهرهای ایران حضور داشتند، حکومت تازه ی ایران را به ریاست محمدرضا پهلوی به رسمیت شناختند. محمدرضا پهلوی با استعفای ناخواسته رضاخان از سلطنت و با حمایت متفقین جانشین پدر شد و ۲ روز پیش در مجلس سوگند پادشاهی یاد کرد.

۲۸ شهریور ۱۳۱۳
نظام نامه ی شرایط عبور و توقف کشتی های جنگی خارجی در آب ها و بندرهای ایران مشتمل بر ۲۶ ماده ابلاغ شد. در این نظام نامه به موضوع هایی همچون تعریف کشتی جنگی، شرایط عبور کشتی ها و ورود به بنادر در زمان صلح و … اشاره شده بود.

۲۸ شهریور ۱۳۰۵
وزارت معارف با موافقت وزارت امور خارجه، لایحه ی تمدید مدت ماموریت «هس» آمریکایی استاد حقوق جزا و رییس وقت مدرسه ی عالی حقوق را تهیه کرد تا پس از امضای وزیر به دوره ی شِشُم مجلس شورای ملی تقدیم شود. در دوره ی پنجم نمایندگان این پیشنهاد را رد کرده بودند.

۲۸ شهریور ۱۳۰۲
رضاخان وزیر جنگ در تلگرامی محرمانه به محمدحسین خان آیرم رییس تیپ شمال از او در خواست کرد تا قایم مقام الملک از طالش به سمت نمایندگی قشون برای این شهر انتخاب شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.