هاموند: بازگشایی سفارت ایران و انگلیس فقط یک نماد نیست/ظریف:در نحوه اجرای برجام اشتراک نظر وجود دارد

double-quot

تهران – جارپرس – هاموند در نشست مطبوعاتی مشترک با ظریف گفت که بازگشایی سفارتخانه ها در ایران و انگلیس فقط یک نماد نیست، بلکه کانالهایی برای تعامل خواهد بود، همچنین ظریف در این نشست اظهار کرد که در نحوه اجرای برجام اشتراک نظر وجود دارد.

کد خبر : 11071
تاریخ انتشار : دوشنبه 2 شهریور 1394 - 3:42
هاموند: بازگشایی سفارت ایران و انگلیس فقط یک نماد نیست/ظریف:در نحوه اجرای برجام اشتراک نظر وجود دارد

 

 

 

به گزارش خبرنگار سیاسی جارپرس ، محمد جواد ظریف و فیلیپ هاموند، وزرای خارجه ایران و انگلیس یکشنبه عصر پس از دیدار در وزرات امور خارجه، کنفرانس خبری مشترکی را برگزار کردند.

در این کنفرانس خبری که با حضور خبرنگاران زیادی همراه بود، ابتدا آقای ظریف سخنانی را ایراد کرد و سپس همتای انگلیسی وی به اظهار نظر پرداخت.

 

آقای هاموند یکشنبه صبح سفارت انگلیس در تهران را پس از ۴ سال بازگشایی کرده بود.

 

 

 

ظریف: بازگشایی سفارتخانه‌ها شروعی مجدد خواهد بود

 

وزیر خارجه ایران در ابتدای سخنان خود به بازگشایی سفارتخانه‌های انگلیس و ایران اشاره کرد و گفت: این یک شروع مجدد برای روابط بین ایران و انگلیس خواهد بود.

 

ظریف با بیان اینکه روابط دو کشور با فراز و نشیب هایی در طول سالیان گذشته مواجه بوده است، گفت: امروز هم ما وارد مرحله جدیدی از روابط بر اساس احترام متقابل و سیاست تعامل سازنده و گفت وگو شده ایم.

 

وی ادامه داد: گفت و گوهایی که در طی ۲ سال گذشته هم در مذاکرات هسته ای و هم حاشیه های اجلاس مجمع عمومی ملل متحد در سطح وزاری خارجه، معاونان و در سطح رییس جمهوری و نخست وزیر بریتانیا جریان داشته حائز اهمیت بوده است. البته اشتراک نظر هم وجود دارد و اشتراکاتی همچون اجرای موفق برجام نیز یکی از نکات مشترک است. پس از اینکه برجام مراحل داخلی خود را در کشورهایی که نیازمند طی مراحل داخلی هستند طی کند، این موضوع مورد اهتمام قرار می گیرد.

 

ظریف: درباره مسائل منطقه‌ای نیاز به گفتگوی بیشتری داریم

 

آقای ظریف در ادامه به نقاط مشترک همکاری اشاره کرد و گفت: همینطور اشتراک نظر درباره ضرورت مبارزه با افراط، فرقه گرایی و قاچاق مواد مخدر وجود دارد و نیز در مورد استفاده از امکانی که برجام برای گسترش روابط اقتصادی و زمینه های مشترک ایجاد کرده نیز اشتراکاتی وجود دارد. در خصوص موارد مشترک همکاری هایی خواهیم داشت و در مورد اختلاف نظرها نیز گفت و گو می کنیم. درباره برخی مسایل منطقه ای نیاز به گفتگوی بیشتری داریم تا اینکه موضوعات مختلف و مورد توافق و موضوعات مورد اختلاف را بتوانیم با جدیت، دقت و احترام مورد بررسی قرار دهیم.

 

 

 

ظریف: آماده‌ایم درباره مسائلی اختلافی با طرف دیگر کار کنیم

 

ظریف در ادامه به موارد اختلافی اشاره کرد و اظهار داشت: همینطور در مورد مسایل دیگر اختلاف نظرها نیز نیاز به گفت و گو داریم. همواره آمادگی داشته ایم درمسایلی همچون حقوق بشر و یا سایر موارد که اختلاف نظر داریم با طرف های دیگر کار کنیم.

 

وزیر خارجه ایران در ادامه به اهمیت روابط ایران و اروپا پرداخت و گفت: روابط ایران و اتحادیه اروپا مهم است و انگلیس از اعضای مهم اتحادیه اروپا محسوب می شود. البته درهمین چارجوب گسترش روابط ما با اتحادیه اروپا شامل روابط گسترده تر با انگلیس است. امیدواریم ارتباطاتی که در ۲ سال گذشته هم در سطح شخصی و ملی برقرار شد به فهم دو کشور و همکاری های گسترده تر مردم کمک کند. امیدواریم این ارتباطات به اتخاذ سیاست های جدی تر در منطقه کمک کند چرا که نیاز به همکاری و هماهنگی به همراه تعامل در سطح بین المللی برای برخورد با معضلاتی همچون داعش، تروریسم و فرقه گرایی وجود دارد.

 

هاموند: بازگشایی اولین گام برای تسهیل پیوند ایران و انگلیس است

 

وزیر خارجه انگلیس هم در این کنفرانس خبری ابتدا به بازگشایی سفارتخانه‌های دو کشور اشار کرد و گفت: ما سفارت را بازگشایی کردیم و این اولین قدم است که پیوندها را برای روابط بین مردم ایران و انگلیس تسهیل کنیم.

 

هاموند افزود:خوشحالم که اولین وزیرخارجه انگلستان هستم که پس از سال ۲۰۰۳ به ایران سفر کرده ام و خوشحال هستم که به طور همزمان سفارت ایران را در لندن و انگلستان در تهران بازگشایی کردیم.
هاموند افزود: ایران یک کشور مهم در منطقه بی ثبات خاورمیانه است بنابراین گفتگو با ایران برای ما بسیار مهم است و سفارت ها در این زمینه نقش مهمی را ایفا می کنند.

 

وی ادامه داد: از زمان انتخاب آقای روحانی روابط بین دو کشور رو به بهبود و ثبات بود و ما با کاردارهای غیرمقیم در ارتباط بودیم و سال گذشته هم آقای کامرون و رییس جمهور روحانی در نیویورک باهم ملاقات کردند و این اولین ملاقاتی بود که از سال ۱۳۵۷ و بعد از انقلاب اتفاق افتاد.

 

هاموند به گفتگوهای فشرده با تیم ایرانی در طول مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و گفت: ما شب و روزهای بی‌پایان زیادی را در وین و لوزان با آقای ظریف داشتیم و ملاقات ها و تماس هایی برای رسیدن به برجام داشتیم و گفت و گوها بین دو کشور می تواند موضع ها را بهتر کند.

 

 

 

 

 

هاموند: ایران کشوری مهم در منطقه بسیار استراتژیک و ملتهب است

 

وزیر خارجه انگلیس گفت: ایران یک کشور مهم در منطقه‌ای بسیار استراتژیک و ملتهب است که دچار بی ثباتی است و برای ما بسیار مهم است که گفت و گوها را بین خودمان حفظ کنیم و سفارت ها در این زمینه نقش بسیار مهمی ایفا می کنند. بنابراین بازگشایی سفارتخانه ها قدمی در این جهت بود.

 

هاموند: بازگشایی سفارتخانه‌ها فقط نمادین نیست

 

هاموند ادامه داد: بازگشایی سفارتخانه ها فقط یک اقدام نمادین نیست بلکه یک کانال مهم است برای اینکه بتوانیم در موارد بسیار مهم و مورد علاقه طرفین ارتباط برقرار کنیم.

 

وزیر خارجه انگلیس گفت:  قرار است از ماه های آینده در ارتباط با اجرای برجام در تمام زمینه ها با حسن نیت اطمینان حاصل کنیم که برجام کاملا اجرا می شود و اینکه بتوانیم همکاری اقتصادی و تجاری و روابط سرمایه گذاری را دوباره برقرار کنیم .قرار است که با همدیگر کار کنیم و کاملا می دانیم آینده به چه شکل خواهد بود و فرصتهای زیادی در پیش رو خواهد بود.

 

هاموند: برخی اختلافاتمان شدید است

 

وزیرخارجه انگلیس یادآور شد: البته می دانیم زمینه هایی هستند که اختلاف نظر بین ما وجود دارند و گاهی اوقات این اختلاف نظرها شدید است که ما می خواهیم در این موارد به بحث بپردازیم. همانطور که با بسیاری از کشورها این کار را در سرتاسر جهان انجام می دهیم و جایی که بتوانیم آنالیز و تحلیل مشترک داشته باشیم بسیار می تواند خوب باشد و باید ببینیم که کجاها می توانیم بین ایران و انگلیس منافع مشترک داشته باشیم و در آن زمینه کار کنیم. بنابراین از کانال های جدید استفاده خواهیم کرد که چنین همکاری داشته باشیم تا بتوانیم منافع مشترک خودمان را داشته باشیم.

 

هاموند به مشکلات منطقه اشاره کرد و گفت: با همدیگر درباره مشکل تروریسم و مقابله با آن و ارتقاء ثبات منطقه، مبارزه با داعش در سوریه و عراق و همچنین درباره مشکل مواد مخدر و چالش مهاجرت های غیرقانونی که چگونه مقابله کنیم ، صحبت کردیم.

 

وزیرخارجه انگلیس گفت: اعتقاد دارم که تماس های مردمی بسیار مهم و حیاتی هستند. در این که ما بتوانیم اعتماد را به ملت ها برگردانیم مثل تماس بین پارلمان ها، دانشگاه ها، تجار و نهادهای فرهنگی و خانواده ها.

 

وی خاطرنشان کرد: ما سفارت های خودمان را بازگشایی کردیم و این اولین قدم است که این ارتباطها و تماس ها را بین مردم ایران و انگلستان تسهیل کنیم و این از اولویت های ما است. من منتظر یک گفتگوی با ثبات هستم تا مباحثی دوستانه و صریح داشته باشیم اگر چه همانطور که قبلا هم گفتم، اختلاف نظرها وجود دارد.

 

وزیر امور خارجه انگلیس با اشاره به جلسات امروز خود با مقامات کشورمان گفت: جلسات بسیار خوبی امروز داشتیم و تجار انگلیسی از این جلسات اقتصادی راضی هستند و ما پیام های مثبتی دریافت کردیم.
وی با اشاره به اشتیاق تجار انگلیسی برای سرمایه گذاری در ایران اظهار داشت: باید اقدامات لازم درخصوص برجام انجام گیرد تا شرایط منجر به لغو تحریم ها شود.

 

در ادامه وزرای خارجه ایران و انگلیس به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

 

 

 

هاموند: نظرات ما در خصوص برجام کاملا مستقل از آمریکاست

 

هاموند در پاسخ به سوالی مبنی بر نگاه تروئیکای اروپایی به فرآیند تصویب برجام در کنگره آمریکا اظهار داشت: نظرات ما در این توافق کاملا مستقل از آمریکا است. این توافق باعث شکل گیری مباحثی در آمریکا و ایران شده است. در انگلستان ، آلمان و فرانسه استقبال کلی از این توافق شده و البته صداهای مخالف هم وجود دارد ، اما در کل، افکار عمومی از برجام استقبال کردند. این مساله در آمریکا پروسه خاص خودش را دارد و ما می دانیم چیست. اطمینان دارم آمریکا تصمیم مناسبی خواهد گرفت و برجام را تصویب خواهد کرد.

 

وزیر خارجه انگلیس در ادامه افزود: ما همه این توافق را امضا و از آن حمایت کردیم و نسبت به این توافق همه ما متعهد هستیم و ۱+۵ و ایران به وعده های خود عمل خواهند کرد و این مساله به نفع مردمان خود و منطقه خواهد بود.

 

وزیر امورخارجه انگلیس همچنین در پاسخ به سئوالی درباره برنامه دولت این کشور برای توسعه روابط سیاسی و اقتصادی با ایران اظهار داشت: قبل از هر چیز مساله مهم در روابط سیاسی، برقراری گفتگوی منظم و کاری است. ما قبول می کنیم که اختلاف نظرهایی داریم و باید بر آنها تمرکز کنیم و تحلیل مشترکی در باره مشکلات داشته باشیم.

 

هاموند: برای روابط اقتصادی پایدار باید اعتمادسازی کنیم

 

وی بازگشایی سفارتخانه های دو کشور را مهم ترین قدم در این زمینه عنوان کرد و اظهار داشت: ما برای اینکه روابط اقتصادی طولانی مدت و پایدار داشته باشیم باید اعتماد را احیا کنیم و بدانیم که نیازهای اقتصادی دو کشور چه چیزهایی هستند. امیدوارم در آینده نزدیک بتوانیم مشکل بی اعتمادی را در دو طرف رفع کنیم.

 

هاموند با اشاره به برنامه جامع اقدام مشترک میان ایران و گروه ۱+۵ اظهار داشت:  اطمینان دارم که آمریکا تصمیم مناسبی خواهد گرفت و این برجام را تایید خواهد کرد.

 

هاموند در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص آسیب های وارده به ساختمان سفارت انگلیس و اینکه آیا شعار مرگ بر انگلیس که بر دیوار این سفارتخانه نوشته شده است، باقی خواهد ماند یا نه گفت: آسیب هایی در سفارت وجود دارد که هنوز برطرف نشده ولی قطعا در طول زمان این آسیب ها را تعمیر خواهیم کرد. چیزی را که گفتید، نمی دانم اما مادرم همیشه می گفت سنگ می تواند آسیب بزند ولی کلمات نه.

 

هاموند: ایران قدرت مهم منطقه است

 

هاموند در پاسخ به سوال دیگری درخصوص نقش آفرینی ایران در مسائل منطقه ای و پذیرش آن از سوی قدرت های دیگر گفت: ایران کشور بسیار بزرگ و مهم در منطقه است و اقتصاد بزرگی دارد که می تواند سریع رشد کند و مردم آن تحصیلات مناسبی دارند. ایران قدرت مهم منطقه است و به نفع همه خواهد بود که ایران نقش مسوولانه ای به نفع ثبات منطقه داشته باشد.

 

وی اضافه کرد: در سال های گذشته ما مسیر طولانی را طی کرده ایم. اجازه دهید الان با هم قدم برداریم، بعد، بدویم. فرجام بسیار مهم است. مرور زمان امیدوارم که اعتماد ایجاد شود و این اعتماد می تواند از طریق اجرای برجام ایجاد شود.

 

وزیر امور خارجه انگلیس گفت: روابط دو کشور دارای پروسه تکاملی و زمان بر است و امیدوارم در آینده بتوانیم مشکل بی اعتمادی را که در دو طرف در مدت زمان زیادی وجود داشته است ، برطرف کنیم.

 

ظریف: منطقه به دیدگاه و رهیافت متفاوتی نیاز دارد

 

محمدجواد ظریف همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص احتمال تغییرات استراتژیک در منطقه اظهار داشت: منطقه به رهیافت متفاوتی نیاز دارد. این منطقه با مشکلات زیادی مواجه است که همه ما را تحت تاثیر قرار می دهد و مربوط به یک کشور و یک منطقه نمی شود بلکه می تواند به دنیا تسری یابد.

 

وی با اشاره به چالش های فرقه گرایی و افراط گرایی در منطقه اظهار داشت: ایران آماده است با تمام همسایگان بدون استثنا ارتباط برقرار کند و من فکر می کنم همه ما با چالش های مشترکی مواجه هستیم و باید استانداردهای معیشتی مردم را بهبود بخشیم.

 

ظریف گفت: ایران اعتقاد دارد تمام نگرش های قبلی باید کنار گذاشته شود و با یکدیگر بر اساس استراتژی برد- برد همکاری کنیم. اگر بازی انجام دهیم که به ضرر کسی باشد به نفع کشورهای منطقه نخواهد بود.
وزیر خارجه ایران ادامه داد: بعد از برجام ، سفرهای زیادی به منطقه داشته ام و پیام من به کشورهای منطقه همین بوده است و از همسایگان می خواهیم که پیام مثبت دهند.

 

وضعیت ما با آمریکا متفاوت است

 

خبرنگاری از ظریف پرسید اکنون که سفارتخانه انگلیس باز شده، آیا سفارتخانه آمریکا در تهران هم باز خواهد شد؟ که وی پاسخ داد: ما با انگلستان روابط سیاسی داشتیم که این روابط ، مدتی با دشواری رو به رو شده بود و امروز با بازگشایی سفارتخانه های دو کشور به وضع قبلی برگشتیم. وضعیت ما با ایالت متحده متفاوت است. مردم ایران نسبت به سیاست های آمریکا و تداوم روش های غیرمعقول آنها، نگرانی قابل توجهی دارند. وضعیت روابط ما با آمریکا با وضعیت روابط ایران با سایر کشورها متفاوت است که مدتی با دشواری مواجه بود و اکنون به حالت قبلی بازگشت.

 

 

 

 

 

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.