لغو تحریم‌ها از آبان یا آذر ماه/ عمده پول های دریافتی در پارس جنوبی هزینه شده است

double-quot
تهران – جارپرس – زنگنه گفت: با این فرآیندی که پیش بینی می شود در اواخر آبان ماه یا آذر می توانیم شاهد لغو تحریم ها باشیم.

کد خبر : 10751
تاریخ انتشار : یکشنبه 11 مرداد 1394 - 4:48
لغو تحریم‌ها از آبان یا آذر ماه/ عمده پول های دریافتی در پارس جنوبی هزینه شده است

به گزارش جارپرس به نقل از باشگاه خبرنگاران، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت با حضور در برنامه نگاه یک در خصوص مذاکرات هسته‌ای ۱+۵ که پس از سال‌ها به نتیجه رسیده و هم‌اکنون در کشور روال قانونی را طی می‌کند، اظهار داشت: بنده معقتدم که با رفع تحریم‌ها مشکل فروش نفت خام برطرف خواهد شد. با این فرآیندی که پیش بینی می‌شود اواخر آبان ماه یا آذر بتوانیم شاهد لغو کامل تحریم‌ها باشیم.

وی تصریح کرد: فروش نفت، حمل و نقل، بیمه و جابه‌جایی پول همه این مسائل، مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرده بود. اگر تحریم‌ها برداشته شود، ایران سهم از دست رفته خود را از بازار نفت به دست خواهد آورد، به طوری که بیش از یک میلیون بشکه نفت را با لغو این تحریم‌ها احیا خواهند کرد تا سهم از دست رفته خود را در بازار جهانی به دست آورد.

وی افزود: یک بخشی از پول های بلوکه شده در ژاپن، کره و هند و بخشی نیز در حساب بانک مرکزی می باشد که حدود ۶ میلیارد دلار است و مشکلات فروش، حمل و نقل و بیمه با لغو تحریم ها برطرف خواهد شد به طوری که می توانیم سهم از دست رفته خود را در بازار به دست بیاوریم و مجموع پول بلوکه شده در اروپا (یونان، شل و چین) حدود ۲٫۵ میلیارد دلار است که علاوه بر این از طریق دور زدن تحریم ها ۷۵۰میلیارد دلار پول بلوکه شده از طریق بانک مرکزی وارد کشور شده است که عمده پول های دریافتی در پارس جنوبی هزینه شده است.

وی همچنین گفت: بابک زنجانی و پول‌های بلوکه شده از جمله مواردی است که در کشور به آن پرداخته می‌شود و ما سعی می‌کنیم این موضوع را با پیگیری به نتیجه برسانیم.

وزیر نفت تصریح کرد: در اروپا پول‌های بلوکه شده داریم که اکثر آن متعلق به شرکت یونانی شل و انگلیس است که مبلغ آن ۲٫۵ میلیارد دلار است که بخشی از آن‌ها به حساب وزارت نفت نیز پرداخت شده است.

زنگنه همچنین ادامه داد: در این پول‌های بلوکه شده بخشی از این بدهی‌ها مربوطه به نفت خام و میعانات گازی بوده است اما پول گمشده در کشور نداریم و این موضوع صحت ندارد.

۷۵۰ میلیارد دلار از طریق دور زدن تحریم‌ها

زنگنه تصریح کرد: حدود ۷۵۰ میلیارد دلار از طریق دور زدن تحریم‌ها به حساب بانک مرکزی واریز شده است.

وزیر نفت در خصوص شرکت نیکو اظهار داشت: تخلفات این شرکت را تأیید نمی‌کنم، بانک مرکزی طبق مقررات می‌توانست سپرده‌گذاری اصولی را انجام دهد.

دکل ۸۸ میلیون دلاری گمشده

زنگنه در رابطه با دکل ۸۸ میلیون دلاری که توسط شرکت تأسیسات دریایی از یک شرکت خارجی خریداری شده است، گفت: این دکل توسط شرکت تأسیسات دریایی به مبلغ ۸۶ میلیون دلار خریداری شده اما طرف قرارداد بعد از امضای سند دکل را تحویل نداده است، تنها سند در اختیار این کشور است. یعنی طوری که ۸۸ میلیون دلار سرمایه ملی به هدر رفته است و ما سعی می‌کنیم این موضوع را پیگیری کنیم، چرا که هیچ دکلی تحویل ایران نشده است.

زنگنه تصریح کرد: پرونده دکل گمشده هم اکنون در قوه قضاییه در حال پیگیری است، چرا که پول یکجا رفته و دکلی در کار نیست.

همچنین زنگنه ادامه داد: دکل دوم و سوم نیز در کشور مطرح است که ما به شدت این موضوع را در دستور کار خود قرار داده‌ایم و با هیچ کس رفاقت نداریم. بیش از یک سال است که این موضوع را پیگیری می‌کنیم که با این افراد برخورد شود.

خرید ۳۰ دکل از چین

وزیر نفت ادامه داد: خرید ۳۰ دکل دریایی و خشکی که توسط شرکت‌های داخلی از چین خریداری شده توسط قوه قضاییه در دست بررسی است که باید جلوی خرید دکل از خارج گرفته شود.

وی گفت: حدود یک میلیون بشکه نفت خام در کشور تولید می‌شود، به طوری که باید طبق برنامه‌ریزی تولید خود را به بیش از یک میلیون بشکه برسانیم.

زنگنه در خصوص اوپک گفت: ایران چندین بار نامه به اوپک نوشته که این سازمان اجازه ندارد در خصوص کاهش یا افزایش تولید نفت اظهارنظر کند، چرا که با شکستن تحریم‌ها، ایران ظرفیت خود را افزایش خواهد داد، به طوری که بعد از اولین روز برداشتن تحریم ۵۰۰ هزار بشکه نفت در روز اضافه می‌شود که با این روش ایران به دنبال بازاریابی جدید است تا بتواند اولویت اول خود را که به دست آوردن سهم خود در بازارهای جهانی است، به دست آورد و تحت هیچ شرایطی از تصمیم خود صرف نظر نمی‌کند، چرا که با این روش خیلی از کشورها میلیاردها دلار از سرمایه خود را از دست خواهند داد.

کم‌رنگ بودن دیپلماسی ایران در اوپک

وزیر نفت درباره کم‌رنگ بودن دیپلماسی نفت ایران گفت: متأسفانه بعضی از اظهارنظرهایی که در کشور مطرح می‌شود مبنی بر این که ایران نتوانسته دیپلماسی خود را در اوپک پررنگ کند. من با این اظهارنظرها مخالفم چرا که دیپلماسی ایران خیلی قوی‌تر بوده است.

وی ادامه داد: برخی عنوان می‌کنند پایین آمدن قیمت نفت در بازار جهانی به خاطر کم‌رنگ بودن دیپلماسی ایران در اوپک بوده است در حالی که من این موضوع را قبول ندارم چرا که پایین آمدن قیمت نفت به موضوعات سیاسی نیز ربط دارد اگر ایران در اوپک قوی برخورد می‌کرد، باز هم این اتفاق رخ می‌داد، بنابراین این اظهارنظرها منصفانه نیست.

وی تأکید کرد: ایران توانسته است علیرغم پایین آمدن قیمت نفت کشور را به خوبی مدیریت نماید.

وی در خصوص ذخایر نفتی ایران در دریا گفت: ایران ذخایر نفت خام در دریا ندارد، تنها میعانات گازی است. حدود ۵۶ میلیون و ۷۵۰ هزار بشکه داریم که از طریق گاز تولید می‌شود.

زنگنه با اشاره به این که ۲۷ فاز پارس جنوبی در اولویت وزارت نفت است، گفت: با لغو تحریم‌ها زمینه برای توسعه پارس‌ها فراهم می‌شود، به طوری که توانسته‌ایم بیش از ۵ فاز پارس جنوبی را در مدار تولید قرار دهیم. همچنین تمرکز اصلی وزارت نفت توسعه میادین مشترک از جمله آذر، آزادگان، میادین غرب، کارون، یادآوران و یاران است که از این میادین ۷۰۰ هزار بشکه نفت در روز تولید خواهد شد. پیش بینی می‌شود که آزادگان در اواخر سال جاری به تولید برسد. همچنین دو فاز آزادگان شمالی و یادآوران نیز در مرحله تولید است.

زنگنه ادامه دآد : وزارت نفت در چارچوب اقتصاد مقاومتی و در راستای جلوگیری از خام فروشی برنامه‌های گسترده‌ای را در دستور کار خود قرار داده است به طوری که ظرف ۳ سال آینده نزدیک یک میلیون بشکه تولید خواهد شد که از این تعداد حدود ۳۶۰ هزار بشکه از پالایشگاه ستاره خلیج فارس اواخر امسال و حدود ۴۸۰ بشکه از پالایشگاه سیراف و مابقی از پالایشگاه دیگر تولید خواهد شد.

وی ادامه داد: نفت‌های تولید در پالایشگاه سیراف صرف تولید خوراک پتروشیمی‌ها خواهد شد.

تعریف ۷۰ میلیارد دلار پروژه در صنعت پتروشیمی

وی ادامه دد: ۷۰ میلیارد دلار طرح برای صنعت پترورشیمی نیز مطرح شده است، همچنین احداث پالایشگاه نفت سنگین و فوق سنگین ۳۶۰ هزار بشکه‌ای در جاسک در دست احداث است که بعد از این پالایشگاه کشور نیازی به ساخت پالایشگاه دیگر ندارد.

زنگنه تصریح کرد: برای تضمین نفت خام باید سرمایه‌گذارانی در داخل کشور حضور داشته باشند.

وزیر نفت از ۵ برابر شدن تولید متانول در کشور خبر داد و گفت: برای افزایش متانول در کشور مجوزهایی نیز داده شده است، به طوری که ۲۵ میلیون اوره تولید خواهد شد که از این میزان ۱۹ میلیون تن آن بازار ندارد، بنابرین جلسه‌ای را با تولید ترتیب داده‌ایم تا در این خصوص تجدیدنظر نمایند.

وی ادامه داد: اگر افزایش تولید نیز داشته باشیم، باید از امکانات دولتی استفاده نماییم.

زنگنه ادامه داد: همچنین مجوز اولیه برای احداث واحد پروپلین داده شده که به همین منظور در چند نقطه کشور مکان‌یابی صورت گرفته، اما متأسفانه مشکل اصلی، شبکه گاز و دسترسی به منابع آبی است که وزارت نفت برای رفع این مشکل در غرب کشور از جمله آذربایجان، خراسان و کرمان مکان‌هایی را در نظر گرفته است که با احداث آن‌ها حدود سه میلیون تن پروپلین در کشور تولید خواهد شد که بخشی از آن از طریق فاینانس و صندوق توسعه است.

زنگنه در خصوص خوراک گازی واحدهای پتروشیمی اظهار داشت: متأسفانه اعلام برخی از رقم‌ها از جمله ۱۳ تا ۴۰ سنت شوخی به حساب می‌آید و این رقم‌ها منطقی نیست.

وزیر نفت در مورد صادرات گاز گفت: اولویت این وزارتخانه صادرات به کشورهای همسایه است. همچنین صادارت LNG را در دستور کار خود قرار داده‌ایم اما صادرات گاز اروپا به خاطر هزینه خط ترانزیت و انتقال به صرفه نیست.

وی همچنین ادامه داد: در حال حاضر ۲۰ میلیون مترمکعب گاز در جایگاه‌های CNG کشور به مصرف می‌رسد که در تلاش هستیم این میزان را به ۴۰ میلیون مترمکعب گاز در روز برسانیم تا از واردات بنزین در کشور بی‌نیاز شویم.

وزیر نفت در خصوص حضور سرمایه‌گذاران خارجی پس از لغو تحریم‌ها گفت: سرمایه‌گذاران خارجی در نگاه اول ابراز علاقمندی می‌کنند تا روابط تضعیف شده را احیا کنند اما الان وضع ایران به کلی تغییر یافته است. باید در کنار سرمایه‌گذاری به فکر بازار صارداتی و با همکاری شرکت‌های داخلی و خارجی باشیم تا حداقل به یک برند ملی در کشور دست پیدا کنیم.

وی تصریح کرد: در این مذاکرات بیشتر تجهیزات آموزشی و انتقال تکنولوژی و توسعه روابط تجاری مدنظر قرار گرفته است. همچنین قراردادهای جدید نفتی که با ابهاماتی مواجه بوده‌اند، در تلاش هستیم تا این ابهامات را برطرف نماییم.

وی ادامه داد: قراردادهای بیع متقابل طبق قرارداده‌های گذشته مورد بازیابی و بازنگری قرار خواهد گرفت که دراین قراردادها توسعه میادین مشترک در دستور کار است تا بتوانیم پیوستگی را بین توسعه و اکتشاف ایجاد نماییم.

رونمایی از قراردادهای جدید نفتی تا پایان سال

وزیر نفت خاطرنشان کرد: رونمایی از قراردادهای جدید نفتی در لندن در اواخر سال با تأیید دولت محقق خواهد شد، به طوری که متن نهایی آن به اتمام رسیده است و منتظر هستیم که دولت آن را تأیید نماید.

زنگنه گفت: قراردادهای نفتی زمانی که به تأیید دولت رسید، یک نسخه از آن به مجلس ارسال خواهد شد.

وزیر نفت در مورد حضور شرکت آمریکایی برای سرمایه‌گذاری در ایران گفت: ما هیچ محدودیتی برای هیچ شرکتی قائل نیستم، دولت آمریکا باید این محدودیت را از حوزه کسب و کار خود دور نماید و در حوزه توسعه میادین نفتی مشارکت نماید که این مشارکت یک نوع رقابت را در کشور ایجاد می‌کند. بنابراین ایران محدودیتی برای حضور هیچ کشوری ندارد.

زنگنه برای حمایت از توان داخلی و تقویت سازندگان گفت: اولویت اصلی وزارت نفت حمایت از شرکت‌ها و پیمانکاران داخلی است تا بتواند پایداری را بین این شرکت‌ها ایجاد نماید، چرا که توسعه شرکت‌های داخلی باید همسو با شرکت‌های خارجی باشد تا سازندگان داخلی زمینه را برای حضور در بازار جهانی به دست بیاورند.

مناقصه ۵۰ پروژه به ارزش ۱۸۵ میلیارد دلار

وزیر نفت ادامه داد: ۵۰ پروژه به ارزش ۱۸۵ میلیارد دلار قرار است به مناقصه گذاشته شود که این پروژه‌ها بیشتر در حوزه صنعت پتروشیمی، پالایشگاه‌ها، گاز، خطوط لوله و توسعه میادین نفتی است که این پروژه‌ها توسط شرکت‌های داخلی انجام خواهد شد، به طوری که ۶۰ درصد ارزش پروژه‌ها به شرکت‌های داخلی واگذار خواهد شد.

وی در خصوص استیضاح خود در مجلس گفت: اطلاع دقیقی در این زمینه ندارم.

زنگنه در خصوص خرید دکل‌های چینی اظهار داشت: متأسفانه برخی شرکت‌ها اقدام به خرید دکل خارجی کرده‌اند، در حالی که بنده اکیداً گفته‌ام نباید دکل خارجی وارد کشور شود، چرا که کشور توان ساخت دکل را دارد و نیاز به خرید دکل از خارج نیست.

وی ادامه داد: هم‌اکنون تعدادی از دکل‌ها در کشور بیکار هستند ثانیاً وزارت نفت بودجه برای خرید دکل نفت ندارد. امسال وزارت نفت به دلیل کمبود منابع، سال بسیار سختی را پیش رو دارد.

وی ادامه داد: در حال حاضر برای توسعه پارس جنوبی به دلیل نبود اعتبار با مشکل مواجه هستیم از آنجا که ۱۴٫۵ درصد بودجه از سهم صندوق توسعه به این موضوع تخصیص یافته است اما کفاف این پروژه‌ها را نمی‌دهد در حال حاضر حدود ۳ درصد درآمد نفتی نسبت به سال‌های قبل کاهش پیدا کرده است.

وزیر نفت ادامه داد: حدود ۴۳ میلیارد دلار این وزارتخانه به بانک مرکزی و صندوق توسعه بدهکار است و همه پیمانکاران با شرایط سخت در حال فعالیت هستند و نباید همدیگر را متهم کنیم، باید مسیر همکاری را برای پیشبرد اهداف مورد نظر هموارتر سازیم.

پرداخت ۳۳میلیارد تومان بابت یارانه‌ها

وزیر نفت با اشاره به این که روزانه ۹۰ میلیارد تومان بابت یارانه پرداخت می‌کنند، گفت: در سال جاری حدود ۳۳ میلیارد تومان بابت یارانه پرداخت شده است.

زنگنه از عملکرد رسانه ملی کاملاً گلایه‌مند بود و اظهار داشت: متأسفانه رسانه ملی به جای حمایت از عملکرد ما همیشه سعی می‌کند حاشیه‌ها را در نظر بگیرد مطمئناً هر کسی برای خود نقاط ضعف و قوتی دارد که باید انتقادپذیر باشیم.

زنگنه گفت: طرح ان جی ال یعنی بخش شیرین‌سازی گاز و بخشی نیز خوراک پتروشیمی در طی ۷ الی ۸ سال اتفاق خواهد افتاد چرا که وزارت نفت ظرف دو سال آینده برنامه گازرسانی به ۲٫۵ میلیون نفر که از نعمت گاز در روستاها محرومند دارد که بتواند شبکه گازرسانی را گسترش دهد که در حال حاضر ۷۸ درصد از نعمت گاز بهره‌مند هستند و پیش‌بینی می‌شود تا اواخر امسال ۹۸ درصد مردم تحت پوشش گازرسانی قرار بگیرند.

سرمایه گذاری برای فلرها اعلام آمادگی نکرده است

وی در مورد فلرها یا مشعل سوزانده شده گازهای همراه در پالایشگاه‌ها افزود: در این خصوص اعلام عمومی کردیم که سرمایه‌گذاران برای جمع‌آوری این فلرها به قیمت یک دلار (۳ یا ۴ سنت) که باید از ما این گازها را خریداری نمایند حتی وزارت نفت حاضر است به قیمت ناچیز و رایگان این فلزها را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهد اما متأسفانه تاکنون هیچ سرمایه‌گذاری اعلام آمادگی نکرده است چرا که به اعتقاد آن‌ها سرمایه صرف نمی‌کند.

زنگنه در پایان در مورد تعرفه گاز اظهار داشت: در حال حاضر تعرفه گاز مشترکان پرمصرف به صورت تصاعدی حساب می‌شود و نیازی به بازبینی تعرفه نیست چرا که در سال جاری حدود ۱۵ درصد تعرفه گاز مشترکان را افزاش داده‌ایم، همچنین برای تشویق صنایع سعی کردیم که گاز را در اختیار آن‌ها قرار دهیم. در حال حاضر وسایل گرمایشی در منازل از راندمان پایینی برخوردارند که باید الگوی مصرف آن مورد بازبینی قرار گیرد.

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.