۳۰ درصد معتادان نمی‌دانند با «یکبار مصرف» معتاد می‌شوند

double-quot تهران - جارپرس - دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به نتایج یک پژوهش گفت: از کسانی که سوال کردند «چرا معتاد شدید؟»، بیش از ۳۰ درصد گفتند ما نمی‌دانستیم با یکبار مصرف معتاد می‌شویم و بیش از ۳۰ درصد دیگر گفتند نتوانستیم در قبال همسالان که به ما پیشنهاد دادند، مقاومت کنیم و "نه" بگوییم.
کد خبر : 90204
تاریخ انتشار : یکشنبه 18 اردیبهشت 1401 - 20:50
۳۰ درصد معتادان نمی‌دانند با «یکبار مصرف» معتاد می‌شوند

 

به گزارش جارپرس از ایسنا، سردار اسکندر مومنی در نشست تخصصی تبیین برنامه‌ها و سیاست‌های راهبردی ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به طرح یاریگران زندگی بیان کرد: خلاصه طرح یاریگران زندگی این است که همه به هم کمک کنیم؛ آنهایی که معتاد شدند نجات پیدا کنند و آنهایی که در معرض آسیب هستند به این بلیعه دچار نشوند؛ این دو امر پیشگیری و کمک به معتادان جز با مشارکت اجتماعی و حضور خیران محقق نمی‌شود.

وی گفت: در کنار کشوری زندگی می‌کنیم که حدود ۹۵ درصد تریاک جهان را تولید می‌کند. در ۲۰ سال گذشته در کشور افغانستان تولید مواد مخدر حدود ۵۰ برابر شده و اقتصاد آن نابود شده و امنیت از آنجا رخت بر بسته است. زمین‌های زیر کشت را توسعه دادند.

 

ورود فناوری تولید مخدرهای صنعتی از اروپا به افغانستان

 

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر یادآور شد: از سوی دیگر شاید تصور شود که فقط در افغانستان مواد مخدر تولید و ترانزیت می‌شود، این در حالیست که در دهه اخیر بالعکس شده یعنی مواد اولیه، دانش و فناوری تولید مواد مخدر صنعتی از کشورهای اروپایی به افغانستان می آید و در آنجا تبدیل به مواد مخدر صنعتی شده و دوباره توزیع می‌شود؛ یعنی یک جریان دوسویه‌ای وجود دارد و این اذعان رسمی سازمان ملل است که ما از یک طرف کشت و تولید مواد مخدر سنتی در افعانستان را داریم و از سوی دیگر مواد اولیه و دانش و فناوری تولید مواد مخدر صنعتی از کشورهای اروپایی به افغانستان می آید و تبدیل به مواد مخدر صنعتی می‌شود.

مومنی با بیان اینکه ما با پدیده بسیار پیچیده ای مواجه هستیم گفت: در سالهای گذشته در حوزه مقابله درست عمل کردیم، اما در حوزه های فرهنگی، پیشگیری و توانمندسازی و کارافرینی در دهه های گذشته کمی غفلت کردیم. یک مولفه به تنهایی ما را به نتیجه نمی رساند.

مومنی گفت: اکنون بخشی از انتظار از دولت و حاکمیت این است که باید تلاش کنیم مواد مخدری وارد نشود تا کسی مصرف نکند؛ این انتظار به حق و لازم است. زمانی این ما را به سامان می رساند که در کنار آن به امر پیشگیری، درمان و توانمندسازی و اشتغال آفرینی هم توجه کنیم.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با بیان اینکه مواد مخدر بسیار پیچیده است، گفت: شاید تصور شود منشا همه اینها نداشتن شغل است. بخش عمده آن درست است؛ آمارها و پژوهشهای داخلی و بین المللی نشان میدهد که بیش از ۵۰ درصد معتادان شاغل هستند یا دغدغه شغل ندارند و نشان میدهد که ما با پدیده بسیار پیچیده مواجه هستیم.

وی معتقد است: بهترین کار ممکن این است که نگذاریم کسی وارد این چرخه شود و اقدامات پیشگیرانه و آگاهی بخشی را در اولویت قرار دهیم.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه هیچ دولتی در دنیا نمی تواند آسیبهای اجتماعی و مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد را به تنهایی ایجاد کند، گفت: باید کمک و به هم یاری کنیم که کسی به سمت مواد مخدر نرود.

مومنی با اشاره به طرح یاریگران زندگی گفت: درصد نرخ شیوع در جوانان و نوجوانان و دانش آموزان ۲.۱ است. هرچند که از دنیا بسیار پایین تر هستیم و این نرخ متوقف شد، اما باز برای خودمان درصد بالایی است که گاهی با یک کار اجتماعی و فرهنگی و ورزشی می‌توان جلوی اعتیاد را بگیریم.

دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با اشاره به نتایج یک پژوهش گفت: از کسانی که سوال کردند «چرا معتاد شدید؟» بیش از ۳۰ درصد گفتند ما نمی‌دانستیم با یکبار مصرف معتاد می‌شویم و بیش از ۳۰ درصد دیگر گفتند نتوانستیم در قبال همسالان که به ما پیشنهاد دادند، مقاومت کنیم و “نه” بگوییم.

وی با بیان اینکه در طرح یاریگران زندگی تمرکز ما بر آموزش و پرورش بود، در ادامه به انعقاد تفاهم نامه برای اجرای این طرح با همکاری آموزش و پرورش در سال ۱۴۰۱ اشاره کرد.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.