گسل کوهبنان مسبب احتمالی زلزله ۵.۱ یزدانشهر/ثبت زمین‌لرزه ۲.۷ در پاکدشت

double-quot تهران - جارپرس - در هفته گذشته زلزله‌ای به بزرگای ۵.۱ یزدان شهر استان کرمان را لرزاند که به گفته محققان احتمالا جنبایی بخشی از گسل "کوهبنان" موجب این رخداد لرزه‌ای شده است ضمن آنکه عسلویه با زمین‌لرزه ای به بزرگای ۳.۷ لرزید.
کد خبر : 71628
تاریخ انتشار : شنبه 1 آبان 1400 - 9:01
گسل کوهبنان مسبب احتمالی زلزله ۵.۱ یزدانشهر/ثبت زمین‌لرزه ۲.۷ در پاکدشت

 

به گزارش جارپرس از ایسنا،  در ساعت ۱۵ و ۱۶ دقیقه روز ۲۴ مهر ماه سال جاری زلزله‌ای به بزرگای ۵.۱ یزدان شهر استان کرمان را لرزاند و بر اساس اعلام موسسه لرزه‌نگاری این زلزله در ۱۵ کیلومتری شمال زرند و شمال شرقی یزدان شهر و ۹۵ کیلومتری شمال غرب کرمان بوده است.

رومرکز این زلزله در امتداد گسل شناخته شده و کاری “کوهبنان” واقع شده و به گفته دکتر بیت‌اللهی احتمالا جنبائی سگمنتی از این گسل طویل ایران مرکزی موجب رخداد زلزله ۵.۱ یزدان شهر شده است.

علاوه بر آن زهکلوت استان کرمان زلزله‌ای به بزرگای ۴.۷ در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه کرد و عسلویه استان بوشهر با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۷ لرزید.

همچنین در پاکدشت استان تهران زلزله ۲.۷، رخ داد. جزئیات زلزله‌های هفته گذشته به این شرح است:

شنبه ۲۴ مهر

قلعه تل استان خوزستان با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق هشت کیلومتری لرزید و کانون آن در ۲۲ کیلومتری قلعه تل، ۲۶ کیلومتری باغ ملک و ۲۶ کیلومتری هفتگل این استان بوده است.

یزدانشهر استان کرمان زلزله‌ای به بزرگای ۵.۱ در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۱۶ کیلومتری یزدانشهر، ۱۶ کیلومتری زرند و ۲۶ کیلومتری کیانشهر این استان گزارش شد. زلزله چهار در عمق شش کیلومتری از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه است.

در تخت استان هرمزگان زلزله ۲.۹، رخ داد.

یکشنبه ۲۵ مهر

در نوشین آباد استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۶، سالند استان خوزستان زلزله ۲.۸ رخ داد.

یزدانشهر استان یزد بعد از زلزله ۲.۹ زمین‌لرزه دیگری به بزرگای ۳.۷ در عمق هفت کیلومتری را تجربه کرد.

چلگرد استان چهار محال و بختیاری با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۱۱ کیلومتری لرزید و کانون آن در ۳۲ کیلومتری چلگرد این استان و ۳۸ کیلومتری قلعه خواجه و ۵۹ کیلومتری ایذه استان خوزستان گزارش شد.

دوشنبه ۲۶ مهر

در بابامنیر استان فارس زلزله ۲.۹، قلعه خواجه استان خوزستان زلزله ۲.۵، سمنان استان سمنان زلزله ۲.۸ به ثبت رسید.

سه شنبه ۲۷ مهر

گندمان استان چهارمحال و بختیاری زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۵ در عمق شش کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۱۶ کیلومتری گندمان، ۱۷ کیلومتری بلداجی و ۲۶ کیلومتری آلونیه این استان بوده است.

در چیتاب استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله ۲.۹، خانوک استان کرمان زلزله ۲.۵، راور استان کرمان زلزله ۲.۷ و قلعه خواجه استان خوزستان زلزله ۲.۶ را تجربه کردند.

عسلویه استان بوشهر زلزله‌ای به بزرگای ۳.۷ را تجربه کرد که کانون آن در ۱۸ کیلومتری و رومرکز این رخداد لرزه‌ای در ۲۰ کیلومتری عسلویه استان بوشهر، ۳۲ کیلومتری کوشکنار استان هرمزگان و ۴۰ کیلومتری گله دار استان فارس بوده است.

چهارشنبه ۲۸ مهر

جیرفت استان کرمان با زلزله‌ای به بزرگای ۳.۴ در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه کردند و کانون آن در ۳۷ کیلومتیی جیرفت، ۵۲ کیلومتری عنبرآباد و ۵۶ کیلومتری جبالبارز این استان بوده است.

در بهاباد استان یزد زلزله‎ای به بزرگای ۳.۱ در عمق هشت کیلومتری رخ داد که کانون آن در ۳۱ کیلومتری بهاباد و ۹۱ کیلومتری بافق استان یزد و ۸۱ کیلومتری کوهبنان استان کرمان بوده است.

در فاریاب استان کرمان زلزله ۲.۷ رخ داد.

پنجشنبه ۲۹ مهر

زرند استان کرمان زمین‌لرزه ای به بزرگای ۳.۵ در عمق هشت کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۱۲ کیلومتری زرند، ۱۷ کیلومتری یزدانشهر و ۳۱ کیلومتری کیانشهر این استان بوده است.

زهکلوت استان کرمان زلزله‌ای به بزرگای ۴.۷ در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۱۹ کیلومتری زهکلوت، ۴۶ کیلومتری چاه داد خدا و ۶۱ کیلومتری قلعه گنج این استان بوده است.

در پاکدشت استان تهران زلزله ۲.۷، بجنورد استان خراسان شمالی زلزله ۲.۷ و گمیش تپه استان گلستان زلزله ۲.۶ به ثبت رسید.

جمعه ۳۰ مهر

در بروجرد استان لرستان زلزله ۲.۶ رخ داد.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.