وزیر نیرو: بیش از ۱۶ هزار مگاوات برق به ظرفیت کشور اضافه می شود

double-quot
اهواز – جارپرس – وزیر نیرو گفت:با سرمایه گذاری های انجام شده در بخش نیروگاهی ۱۶ هزار و ۲۴۳ مگاوات برق به ظرفیت موجود کشور اضافه می شود.
کد خبر : 19144
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 19 بهمن 1395 - 12:12
وزیر نیرو: بیش از ۱۶ هزار مگاوات برق به ظرفیت کشور اضافه می شود

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا حمید چیت چیان ظهر سه شنبه در آئین بهره برداری از بخش گازی نیروگاه سیکل ترکیبی بهبهان اظهار کرد: ظرفیت تولید برق در نیروگاههای کشور در حال حاضر ۷۶ هزار مگاوات می باشد که هفت هزار مگاوات آن با سرمایه گذاری در دوره دولت یازدهم ایجاد شده است.
وی افزود: با احداث کامل نیروگاه های در دست ساخت ۱۱ هزار و ۵۴۸ مگاوات به ظرفیت نیروگاههای حرارتی، یک هزار و ۶۹۵ مگاوات به ظرفیت نیروگاه های برق آبی بزرگ، ۷۰۰ مگاوات به ظرفیت نیروگاه تجدید پذیر نو، ۲ هزار مگاوات به نیروگاه های اتمی و ۳۰۰ مگاوات به دیگر نیروگاهها اضافه می شود.
چیت چیان ادامه داد: از سال ۱۳۹۰ دائما میزان سرمایه گذاری در ساخت نیروگاه ها با سرعت زیاد کاهش پیدا کرد که با برنامه ریزیهای انجام شده در دولت فعلی این روند متوقف و از سال ۱۳۹۳حدود ۸۰۰ مگاوات برق به ظرفیت نیروگاههای کشور اضافه شد.
وزیر نیرو گفت: با تکمیل چند نیروگاه در دست ساخت تا سال آینده سه هزار و ۵۰۰ مگاوات برق به ظرفیت برق کشور اضافه می شود و در سالهای بعد و با تکمیل سایر نیروگاههای در دست ساخت در کشور نیز پنج هزار مگاوات برق دیگر به ظرفیت کشور اضافه می شود.
وی بیان کرد: اگر کار مدیریت بار مصرف را انجام نمی دادیم در سال جاری با حداقل سه هزار مگاوات کمبود برق مواجه می شدیم.
چیت چیان اضافه کرد: تقریبا نیمی از کل نیروگاههایی که امسال در کشور به بهره برداری می رسد در استان خوزستان قرار دارند.
وزیر نیرو گفت: امسال متعهد بودیم تا در مجموعه برنامه های اقتصاد مقاومتی یک هزار و ۸۰۰ مگاوات نیروگاه حرارتی جدید را وارد مدار کنیم که تاکنون یک هزار و ۹۹۵ مگاوات وارد مدار کرده ایم و نزدیک به ۲۰۰ مگاوات دیگر نیز تا پایان سال وارد مدار می کنیم که از اهداف خود جلوتر هستیم.
وی ادامه داد: خوزستان از نظر صنعت برق یکی از ارکان و پایه های عمده کشور است و مقام اول ظرفیت تولید برق و مقام دوم مصرف برق را بعد از استان تهران دارد.
چیت چیان اظهار کرد: خوزستان از نظر صادرات برق مقام اول را دارد و از نظر ظرفیت انتقال برق هم دومین استان کشور است.
وزیر نیرو بیان کرد: این استان جایگاه بالایی در صنعت برق دارد و ظرفیت تولید آن ۱۳ هزار و ۱۲۱ مگاوات است در حالی که پیک مصرف برق هفت هزار و ۸۵۷ مگاوات می باشد.
وی ادامه داد: مجموعه مجوزهای صادر شده برای احداث نیروگاه ها در بخش خصوصی بیش از هشت هزار مگاوات است که این مجوزها مربوط به امیدیه، اندیمشک، غرب کارون، دزفول، اروند، رامهرمز، اهواز، آبادان، مسجدسلیمان، بهبهان و خرمشهر است.
چیت چیان تاکید کرد: فعالیت های نیروگاه سازی باید بر دوش بخش خصوصی باشد تا شاهد رقابت بخش خصوصی و افزایش توان بهره برداری باشیم چون گاهی مواقع بخش خصوصی به دلیل محدودیت مالی امکان ساخت نیروگاه را پیدا نمی کنند.
وزیر نیرو افزود: ۳۷ هزار مگاوات مجوز احداث نیروگاه حرارتی طی سال های اخیر به بخش خصوصی واگذارشد که فقط ۱۲ هزار مگاوات آن محقق شده است.
وی گفت: بخش خصوصی انتظار دارد نزدیک به ۷۰ درصد آورده را بانک ها تأمین کنند ولی این کار به صورت کامل انجام نشده است.
چیت چیان اظهار کرد: از محل حساب ذخیره ارزی قبلی و صندوق توسعه ملی فعلی حدود ۳٫۶ میلیارد دلار برای صنعت برق سرمایه گذاری شده است و باید راه سرمایه گذاری و فاینانس خارجی را در کنار سرمایه گذاری های ملی باز کنیم که در برنامه ششم نیز قانونگذار وزارت نیرو را به این امر مکلف کرده است.
وزیر نیرو ادامه داد: امسال از مجموع ۲ هزار مگاواتی که به بهره برداری رسیده فقط حدود ۶۰۰ مگاوات آن متعلق به شرکت های خصوصی است و مابقی آن را بخش خصوصی احداث کرده است.
وی بیان کرد: احداث نیروگاه توسط بخش خصوصی به تأخیر افتاده و نمی توان به دلیل عدم توان سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی مردم را بدون برق گذاشت.
چیت چیان گفت: ۲ سال قبل تمام سرمایه گذاران خصوصی صنعت برق را دعوت کردیم که به آنها اعلام شد وزارت نیرو به عنوان دستگاه حاکمیتی صنعت برق تصمیم گرفته که تکنولوژی های جدید نیروگاه های نسل جدید را وارد کشور کند.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه تکنولوژی توربین های کلاس A را وارد می کنیم ولی تولیدکنندگان ملی نیز باید این تکنولوژی را از سازندگان بین المللی به کشور وارد کنند اظهار کرد: برای نیازمندی به ورود این تکنولوژی منتظر بخش خصوصی نماندیم به طوریکه دولت ورود آن را برای پنج هزار مگاوات متعهد شده تا از دستیابی به فناوری های جدید حمایت کنیم.
وی اضافه کرد: صرفا تولید برق، این صنعت را به اهداف خود نمی رساند و باید در کنار آن به توزیع برق نیز اقدام کنیم.
چیت چیان ادامه داد: از ۳۹ ترانسی که در خوزستان قرار دارد ۲۴ پست یعنی ۶۲ درصد بارگیری بالای ۷۰ درصد دارند.
وزیر نیرو با اشاره به اینکه پنج مناقصه بین المللی برگزار شده است بیان کرد: قریب به ۴۰۰ پست جدید در کشور و از جمله خوزستان ایجاد می کنیم که یکی از نیازهای ضروری صنعت برق است.
وی با اشاره به کاهش شدید ذخایر آب در پشت سد ها گفت: سدهای مارون و کوثر در استان خوزستان شرایط خوبی ندارند اما در غرب کارون با توجه به بارندگی های سال گذشته وضعیت خوب است.
چیت چیان ادامه داد: بزرگترین سرمایه گذاری ها در استحصال آب در خوزستان انجام شده و بزرگترین طرح های شبکه های آبیاری زهکشی نیز در این استان اجرا شده است.
وزیر نیرو اظهار کرد: طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری نیز یکی از بهترین نمونه های تلاش جهادی برای توسعه بخش کشاورزی و مدرن کردن شبکه های آبیاری است.
وی ابراز امیدواری کرد با ادامه روند فعلی عقب ماندگی ها در بخش تخصیص آب به کشاورزان جبران گذشته شود.
چیت چیان افزود: افتتاح پروژه ها روحیه خوبی به سرمایه گذاران می دهد تا با انگیزه و روحیه بیشتر کار خود را ادامه دهند.
دو واحد گاز نیروگاه سیکل ترکیبی بهبهان با ظرفیت هر کدام ۱۶۶ مگاوات با حضور معاون اول رئیس جمهوری به بهره برداری رسید که راه اندازی این واحدها موجب اشتغالزایی ۶۷ نفر به شکل مستقیم و ۱۲۰ نفر به صورت غیر مسقیم شده است.
نیروگاه سیکل ترکیبی بهبهان با دو بخش گازی و بخار است که در مجموع یک هزار مگاوات تولید برق دارد.
نیروگاه سیکل ترکیبی در واقع ترکیبی از توربین بخار و توربین گازی است.
معاون اول رئیس جمهوری و چهار وزیر نفت، نیرو، جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت روز دوشنبه برای افتتاح چند طرح مهم اقتصادی وارد خوزستان شده اند.
به آب انداختن یک شناور پیشرفته در خرمشهر، آغاز عملیات اجرایی فاز دوم نیروگاه آبادان، افتتاح ۲ مجتمع پتروشیمی در ماهشهر، برگزاری جلسه مقابله با ریزگردها و بررسی مشکلات خوزستاتن از جمله برنامه های سفر دو روزه معاون اول رئیس جمهوری به خوزستان است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.