هیچگونه انفجار و عمدی در حادثه پلاسکو نبود / گزارش نهایی نیمه اول فروردین ۹۶ اعلام می شود

double-quot

تهران – جارپرس -رئیس هیات ویژه گزارش ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو گفت: هیچگونه انفجار و عمدی در حادثه پلاسکو در کار نبوده و گزارش نهایی این حادثه نیمه اول فروردین ۹۶ اعلام می شود.

کد خبر : 20020
تاریخ انتشار : چهارشنبه 25 اسفند 1395 - 10:16
هیچگونه انفجار و عمدی در حادثه پلاسکو نبود / گزارش نهایی نیمه اول فروردین ۹۶ اعلام می شود

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، محمد تقی احمدی روز چهارشنبه در دومین نشست خبری هیات ویژه گزارش ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو که در دانشگاه تربیت مدرس تهران برگزار شد، افزود: امیدواریم در روزهای پایانی سال جاری اخبار امید بخشی را برای ملت ایران در قبال ماموریتی که به این هیات واگذار شده است ارائه دهیم و همچینن بتوانیم پاسخدهی مناسب به مردم و مسئولین در حد اطلاعاتی که تاکنون فراهم کرده ایم داده باشیم.
وی ادامه داد: در دومین نشست این هیات اصرار داریم که به نحوی در مراحل مختلف اطلاعات را برای جامعه و رسانه در حد امکان و از نظر شرایط قانونی اطلاع رسانی کنیم تا مسئولیت هیات در اذهان جامعه زمینه ساز توجه و شنیدن آن را فراهم کرده باشد.
رئیس هیات ویژه گزارش ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو اظهار کرد: در این دو نشست تاکنون یکی دو مورد اطلاعات مطبوعاتی داشتیم و در این خصوص هم از حضور رسانه ها تشکر می کنیم که منابع خبری خوبی را برای هیات فراهم کردند تا برای تکمیل اطلاعات مورد استفاده قرار گیرد.
احمدی اعلام کرد، این هیات با تشکیل ۶ کمیته کارش را از ۱۱ بهمن ۹۵ آغاز کرد و امیدواریم ظرف ۲ ماه زمانبندی که از طرف ریاست جمهوری برای این هیات تعیین شده است گزارش ها به موقع ارائه شود.
رئیس دانشگاه تربیت مدرس افزود:این هیات تاکنون ۸۰ درصد در کارش پیشرفت داشته و همه کمیته های تخصصی شامل مهندسی سازه، آتش، حقوق، اجتماعی، مدیریت بحران، بیمه ، بررسی ریسک (خطر پذیری) و تلفیق کارشان را در حد گزارش تخصصی پایان داده اند.
وی خاطرنشان کرد: ۹۵ درصد گزارش های تخصصی آماده شده اما باب این گزارش ها بسته نشده است.
احمدی اظهار کرد: در همین شرایط پویا، تلفیق گزارش ها انجام شده و تا حد ۵۰ درصد نیز پیش رفته و در این خصوص جلسات متعدد و سنگینی برگزار شده است و با اتفاق اعضای هیات، تلفیق انجام شد.
احمدی توضیح داد: در این خصوص روش علمی رعایت شده و در مورد مفاهیم نیز اتفاق نظر شکل گرفته است.
رئیس هیات ویژه گزارش ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو افزود: حدود ۱۲۰ تا ۱۳۰ نفر همکار داشتیم که زیر مجموعه کمیته ها بودند و خیلی کارها جنبه علمی، فنی،‌ مهندسی، سنجش افکار و مصاحبه گروه های اجتماعی داشتیم و برخی مسائل نیز حقوقی و تخصصی بودند.

**با ۲۷ سازمان و شخصیت حقوقی مکاتبه داشتیم
وی گفت: این کار بسیار وسیع بود و در عین حال زمان نیز کوتاه بود. با ۲۷ سازمان و شخصیت حقوقی،‌ وزارتخانه ها، ‌شخصیت های حقوقی مانند مالکان ساختمان و اصناف مکاتبه داشته ایم.
احمدی ادامه داد: با بسیاری از مسئولان ارشد سازمان ها به صورت حضور در هیات در حضور اعضا مصاحبه شده است تا نظرات آنها مستقیم دریافت شود.
وی اضافه کرد همچنین در ادامه کار، هیات همکاری ارزنده ای نیز با وزارت اطلاعات داشتیم که مسائل امنیتی که شاید بررسی امنیتی جانبی و خاصی داشتند به ما کمک کردند تا شایعات که خیلی مشهود نیست شفاف شود و همچنین با قوه قضاییه و دادستان تهران هم تعامل داشتیم و این تعامل ادامه دارد.
وی ادامه داد: اطلاعات، حاصل شده و تاکنون جمع بندی و تلفیق آنها انجام شده و چنانچه نکات جدید هم کشف شود مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
رئیس دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه مسائلی که مطرح شده –که شاید برای افکار عمومی مفید باشد- گفت: اکنون یک گزارش توسط مهندسان و معماران حقیقت یاب حادثه ۱۱ سپتامبر جمع آوری شده که هم برای ما ارسال شده و هم در سطح جامعه منتشر شده است.
وی اضافه کرد: از نظر ما این گزارش بر پایه محکمی نیست و اطلاعات پایه ای آن بسیار متفاوت است با اطلاعات بازسازی شده این ساختمان که به یقین برسیم و نشان می دهد این اطلاعات با اطلاعات پایه ای تفاوت دارد.
وی تاکید کرد: این هیات ویژه می گوید که این گزارش قابل استناد نیست و در زمینه علت یابی و نحوه گسترش آتش و تخریب و فرو ریزش ساختمان که با گروه های توانمندی که هیات به کار گرفته و میسر شده است و همچنین با مدل سازی کامل با استفاده از آوار و نقشه های محدودی که قبل از ریزش موجود بود و همچنین نقشه هایی که با همت جوانان توانمند ما تولید شد و با نمونه برداری از آوار و آزمایش نوع اسکلت ساختمان که به نقشه قابل اعتمادی رسیدیم و مدل های ما که مبنای ریاضی داشت بسیار متفاوت است.

**فروریزش ساختمان پلاسکو در سه مرحله انجام شد
احمدی در خصوص فروریزش ساختمان پلاسکو گفت: این فروریزش در سه مرحله انجام شد که مرحله اول آن شامل طبقات ۱۰ و ۱۱ و بصورت محدود در شمال ساختمان بود.
وی ادامه داد: مرحله دوم یک ساعت و اندی بعد حدود ساعت ۱۱ ، فروریزش انجام شد که شامل نیمه شمال ساختمان از بالاترین طبقات تا نزدیک ترین طبقات به همکف و به صورت ناگهانی به وقوع پیوست.
احمدی ادامه داد: مرحله سوم ۲۰ دقیقه بعد بود که تمام ساختمان ریزش کرد .
احمدی اضافه کرد: با توجه به مدل های ساخته شده و محاسبات که به تائید نسبی رسیده که این کار ، کاری ارزنده در سطح ملی و جهانی است می توان گفت که شروع آتش در اثر سهل انگاری در واحد ۱۰ تا ۱۲ در فروشگاه نسترن آغاز شد که با تاخیر به آتش نشانی اطلاع داده شد.
وی ادامه داد: به همین دلیل فرصت از دست رفت و به دلیل وجود البسه و کالای زیاد و همچنین سقف کاذب ، آتش گسترش سریع داشت.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.