نگاه عفو بین الملل به خفقان مالزی و احتمال بیداری اسلامی

double-quot

تهران-جارپرس-مقامات مالزی معتقدند با محدود کردن آزادی بیان، از بین بردن حق تجمعات و کنترل فکر و اندیشه مردم این کشور، می توانند مانع از بیداری اسلامی در مالزی شوند.

کد خبر : 11275
تاریخ انتشار : شنبه 14 شهریور 1394 - 4:41
نگاه عفو بین الملل به خفقان مالزی و احتمال بیداری اسلامی

 

 

به گزارش جارپرس به نقل ازایرنا، این اعتقاد مقامات مالزی را می توان در تازه ترین اظهارات ‘سالیل شتی’ دبیر کل عفو بین الملل مشاهده کرد که به نقل از مقامات مالزی گفته است محدود کردن آزادی مردم راهکار جلوگیری از وقوع بیداری اسلامی در مالزی است.
‘سالیل شتی’ که برای حضور در شانزدهیمن کنفرانس مبارزه با فساد مالی در مالزی به سر می برد، به شوخی گفته است ‘مالزی نه بهار دارد و نه عرب، اینجا فقط روزهای زیبای تابستانی دارد’.

روزنامه ‘استار’ مالزی روز شنبه به نقل از این مقام عفو بین الملل، نوشت: اما به طور جدی آنچه باعث شکل گیری بیداری اسلامی در کشورهای عربی شد، در واقع فراهم نکردن آزادی بیان توسط دیکتاتورهای عربی بود.

نکته قابل توجه و ظریف سخنان این مقام عفو بین الملل را می توان به عواملی دانست که باعث بیداری اسلامی در کشورهای عربی شد.
از آنجایی که وی عنوان کرده است روش دیکتاتوری رهبران کشورهای عربی باعث شکل گیری بیداری اسلامی شده است، می توان دریافت که نگاه وی به سمت دولتمردان مالزی و حزب حاکم امنون است که حدود شش دهۀ مداوم قدرت را در اختیار دارند.

بیداری اسلامی که غربی ها از آن به عنوان بهار عربی یاد می کنند، محدود به نژاد نیست، بلکه پایمال کردن حق مردم توسط دیکتاتورهای قدرت طلب است که در نهایت بیداری اسلامی را در پی داشته است و این بیداری می تواند در کشورهای غیر عربی که سیاستی مشابه دیکتاتورهای عربی در پیش گرفته و در برخی موارد نیز با آنها پیوندهای مستحکم برقرار کرده اند، مشاهده کرد.

نمونه آشکار این مورد را می توان در دولت ‘نجیب تون رزاق’ مشاهده کرد که ضمن ایجاد ارتباط با کشورهای عربی، متهم به دریافت ۷۰۰ میلیون دلار کمک از یک کشور عربی خاورمیانه است، اما مشخص نیست که این مبلغ در کجا هزینه شده است.
ایجاد ارتباط با کشورهای عربی که جلوه های فرهنگ مالزیایی را به میزانی تحت تاثیر قرار داده است تا جایی که کارشناسان این کشور از عربستانی سازی شدن مالزی یاد کرده و نسبت به آن هشدار داده اند در کنار ابهام در رفتارهای دولت مالزی باعث حرکت هایی در این کشور شده که نمونه آن را می توان در اعتراضات هفته گذشته مالزی مشاهده کرد.

‘سالیل شتی’ دبیر کل عفو بین الملل در مورد این اعتراضات نیز گفت: بهتر است دولت مالزی به مردم خود اعتماد داشته باشد و خوب بود اگر دولت در اعتراضات گروه برسیح ۴ خویشتنداری می کرد.

اعتراضات برسیح ۴ روزهای شنبه و یکشنبه هفته گذشته با هدف انجام برخی اصلاحات سیاسی و اقتصادی در این کشور و همچنین برکناری ‘نجیب تون رزاق’ نخست وزیر مالزی برگزار شد.

‘نجیب تون رزاق’ متهم به فساد مالی ۷۰۰ میلیون دلاری است و این اتهام در ماه های گذشته عرصه سیاسی و اقتصادی مالزی را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

‘سالیل شتی’ خاطرنشان کرد: شایعات گسترده ممکن است مردم را در تصمیم گیری های مختلف سرگردان کند، اما مردم احمق نیستند و می توانند به درستی خود را ارزیابی کنند.

آنگونه که در روزنامه استار آمده است، ‘سالیل شتی’ دبیر کل عفو بین الملل معتقد است ‘اگر حق آزادی بیان و تجمعات برای مردم رعایت شود، بیداری اسلامی به وقوع نمی پیوندد’.

وی با اشاره با قوانین داخلی مالزی از جمله قانون اغتشاش و همچنین قانون جلوگیری از تروریسم (پوتا) به عنوان موانعی که باعث سرکوب مخالفان می شود، گفت: در شرایط خفقان، فساد رخ می دهد و رسانه ها، دانشجویان، تشکل های غیردولتی و نمایندگان مخالف دولت ممکن است مورد ترس و تهدید واقع شوند.

 

 

 

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.