مخالفان دولت یازدهم؛ ابزارها و روش های تخریب

double-quot
تهران – جارپرس – هماوردی رقیبان با دولت یازدهم در طول ۳٫۵ سال گذشته ویژگی هایی دارد که تنوع و گوناگونی در شیوه های رویارویی سیاسی و نیز گستردگی سبک و سیاق تخریب در این میان بارز است .

کد خبر : 19503
تاریخ انتشار : دوشنبه 2 اسفند 1395 - 7:22
مخالفان دولت یازدهم؛ ابزارها و روش های تخریب

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، تقابل رقبای «حسن روحانی» و جریان اعتدال پس از روی کار آمدن دولت یازدهم به شکلی منسجم و هدفمند آغاز شد و تاکنون بی وقفه ادامه داشته است. هدف مبنایی این تقابل همچنان که بارها در مواضع چهره ها، گروه ها و رسانه های رقیب آشکار شده پایان بخشی به دوره تصدی مسوولان اجرایی و جلوگیری از ریاست روحانی بر دولت دوازدهم است.
از این رو در ماه های منتهی به انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت ماه سال ۹۶ هماوردی رقیبان شدت و گستردگی بیشتری می یابد.
روحانی و مسوولان دولت یازدهم در برابر رقیبان سیاسی پذیرای بازخوردهای عملکرد خود در قالب نقدهای سازنده و منصفانه بوده اند حال آنکه حجم قابل توجهی از واکنش رقیبان در شکل و شمایل تخریب و اتهام زنی بروز یافته است.
از این رو با وجود رویکرد مثبت مسوولان اجرایی در زمینه نقد و نقادی، هجمه ها به دولت یازدهم واکنش مسوولان را به دنبال داشته است. از جمله اینکه رییس جمهوری اوایل مهرماه امسال در جلسه شورای اداری استان قزوین تضعیف و تخریب دولت را حرام و خلاف منافع ملی دانست و از تزریق ناامیدی به جامعه انتقاد کرد.
«سیدرضا صالحی امیری» وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در آستانه سالگرد پیروزی انقلاب بهمن ماه گذشته با بیان اینکه عده ای تصور می کنند با تخریب دولت به ملت خدمت می کنند افزود: تخریب دولت خیانت به حقانیت ملی است چرا که دولت پاره تن نظام است.
با این حال، تا فرارسیدن موعد انتخابات دوازدهم انتظار می رود فرایند تخریب همچنان ادامه یافته و تشدید شود. در این میان شیوه های رقابت ناهنجار سیاسی همچنان که گفته شد در محورها و قالب های گوناگون قابل بررسی است.

** دروغ پراکنی و وارونه نمایی علیه دولت
از ابتدای فعالیت دولت یازدهم، مخالفان کوشیدند با ناراستی بر مسوولان اجرایی بتازند؛ رویکردی که حتی اعتراض مراجع تقلید را برانگیخت و سبب واکنش آنان شد. از جمله آیت الله «ناصر مکارم شیرازی» پس از ماه ها هیاهوگری مخالفان علیه مسوولان اجرایی کشور، در واپسین روزهای سال ۱۳۹۳ از دروغ پردازی ها علیه دولت یازدهم به ویژه در زمینه عملکرد این دولت انتقاد کرد.
وارونه نمایی ها علیه دولت یازدهم نه تنها به شکلی فردی و موردی بلکه به شیوه ای نظام مند طی سال های اخیر جریان داشته است. در همین باره «محمدباقر نوبخت» سخنگوی خردادماه امسال در گفت وگو با اهالی رسانه از تشکیل «اتاق های فکر شنبه» سخن گفت که به صورت هفتگی برای تخریب دولت فعالیت و برنامه ریزی می کنند، یک روز پیامک دروغ منتشر می کنند، روزی دیگر خبر از بازداشت برادر رییس جمهوری می دهند و حتی به دروغ در زمینه ها و به بهانه های گوناگون از تذکر رهبری به رییس جمهوری سخن می گویند.
این کانون ها علیه دولت در زمینه های گوناگون فعالیت داشته است. در این زمینه «علی جنتی» وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی در اواسط آبان ماه گذشته در جلسه تودیع خود با بیان اینکه این وزارتخانه با اتاق‌های فکر پنهان روبرو است، گفت: این اتاق‌های فکر از ابتدای شروع دولت برای تخریب بخش‌های مختلف دولت شروع به کار کرده‌اند که ابتدا اتاق فکر بوده و بعد تبدیل به اتاق عملیات شده‌اند.

** برچسب زنی های مکرر به مسوولان اجرایی
رییس جمهوری و اعضای دولت یازدهم از سال ۹۲ تاکنون هدف انواع اتهام ها و برچسب های مخالفان قرار داشته اند. یکی از نخستین اتهام های مطرح شده علیه دولت یازدهم گرایش به اشرافی گری و ترویج آن بود. نکته قابل تامل اینکه پس از اقدام دولت یازدهم برای توزیع سبد کالا در جامعه، دولت همزمان با اتهام ترویج اشرافی گری به سیاست های پوپولیستی و حتی گداپروری متهم شد.
در بیش از سه سال گذشته از برادر و مشاور رییس جمهوری گرفته تا معاونان و وزیران کابینه و خانواده آنان با اتهامات گوناگون از قبیل زد و بندهای اقتصادی، سوء استفاده از امکانات دولتی، واردات انواع کالاها نظیر بنزین، خودروهای لوکس و غیره روبرو بوده اند.
دیگر اتهام پررنگی که متوجه بسیاری از مسوولان به ویژه کارگزاران دستگاه دیپلماسی شده، غرب گرایی، وادادگی در برابر بیگانگان و مرعوب شدن در برابر است. این اتهام از زمان شروع مذاکرات هسته ای تا فرجام آن و در زمان اجرای برجام به شکل گسترده و مکرر متوجه دولت یازدهم و دستگاه دیپلماسی آن بوده و در فرایند تخریب به شکلی ویژه کار رفته است.
مقابله با انقلابی گری، قانون گریزی و حتی ستیز با اعتقادات مذهبی جامعه از دیگر ادعاهایی است که مخالفان روحانی مطرح ساخته اند. اقدام هایی چون تلاش برای لغو کنسرت های موسیقی، مقابله با نهادینگی حقوق شهروندی و انتقاد از تدوین و رونمایی منشور حقوق شهروندی و نیز تحدید آزادی بیان و فعالیت های رسانه ای از جمله فعالیت هایی است که با چاشنی اتهام زنی به دولت از سوی مخالفان صورت گرفته است.

** موج سواری مخالفان بر رویدادها برای حمله به دولت
در طول فعالیت دولت یازدهم، بسیاری از مخالفان مترصد رخ دادن حوادثی برای آغاز هجمه به مسوولان اجرایی بوده اند. از جمله مهمترین محورهای حمله به دولت مساله حقوق های نامتعارف است که به رغم زمینه سازی و پیشگامی مسوولان اجرایی در رسیدگی به پرداخت های غیرمتعارف و حیف و میل بیت المال و ریشه داشتن این معضل در سال های گذشته همچنان این حملات ادامه دارد.
رویدادهایی چون حادثه ریلی «هفت خوان» و برخورد دو قطار مسافربری در استان سمنان بر اثر خطای انسانی از جمله بهانه های هجوم به دولت به ویژه وزیر راه و شهرسازی در ماه های گذشته بوده و وی را در نخستین روز اسفندماه برای بار دوم به منظور استیضاح به مجلس کشانده است.
هجوم ریزگردها و وقوع سیل در مناطقی از کشور در این روزها از جمله کانون های مهم حمله به دولت است و نشان از تکاپوی مخالفان برای موج سواری بر حوادث برای پیگیری اهداف و اغراض سیاسی دارد.

** زیرسوال بردن عملکرد دولت در زمینه های گوناگون
از دید بسیاری از مخالفان، دولت یازدهم در هیچ زمینه ای دستاورد قابل توجهی نداشته و تنها خساراتی جدی را بر کشور وارد ساخته است.به اعتقاد آنان ، توافق هسته ای و حصول برجام به عنوان برجسته ترین دستاورد دولت یازدهم در حوزه روابط خارجی نه تنها تحولی مثبت در این زمینه به وجود نیاورده بلکه سبب ساز تضعیف کشور شده و ابزار تسلط بیگانگان را بر جمهوری اسلامی ایران فراهم آورده است.
یکی دیگر از کاستی های مهم دولت از سوی مخالفان بی توجهی به وضعیت معیشتی مردم عنوان شده و تداوم رکود در بخش های گوناگون اقتصادی ادعای دیگری است که به شکلی گسترده و برجسته مطرح شده است.
از دید منتقدان، طرح های مهمی چون تحول نظام سلامت، سامان دهی به نظام مالی و مالیاتی، دگرگونی وضعیت روابط خارجی وغیره ثمری در بر نداشته و حتی در زمره نقاط ضعف کارنامه دولت یازدهم به شمار می رود.

** تشکیک در آمار و اطلاعات
زیر سوال بردن آمار و اطلاعاتی که دولت در زمینه های گوناگون به مردم ارایه داده از دیگر دستور کار رسانه ها و تریبون های مخالف بوده است. نقطه عطف این مساله را می توان در تشکیک به آمار اعلامی دولت در زمینه رشد اقتصادی و مهار تورم شاهد بود. در این زمینه پس از اعلام دی ماه ۱۳۹۳ رییس جمهوری در جمع مردم بیرجند مبنی بر توفیق دولت در کاهش تورم از ۴۰ به ۱۷ درصد و افزایش نرخ رشد اقتصادی کشور از منفی ۶ به چهار درصد سیلی از تردیدها و انکارها به راه افتاد.
در ادامه، هر زمان نهادهای رسمی آمار و اطلاعاتی را در زمینه شاخص هایی چون رشد اقتصادی، افزایش میزان تجارت خارجی، مثبت شدن تراز تجاری، کاهش تورم و … اعلام کردند این آمار با تشکیک و رد و انکار روبرو شد. نکته قابل تامل اینکه آمار اعلامی دولت در زمینه رشد بیکاری تنها آماری است که از سوی مخالفان تایید و مورد استناد و استفاده قرار گرفته است.

** رویکردهای شبکه ای مخالفان در پیگیری اغراض سیاسی
مخالفان افزون بر محورهای یادشده کوشیده اند از شیوه هایی چون اختلاف افکنی بین مسوولان اجرایی و القای ناهمسازی آنان، طرح ایده اختلاف بین قوه مجریه با دیگر قوا و دستگاه های نظام، راه اندازی تجمع های غیرقانونی و اعتراضی، هجمه های شخصی به رییس جمهوری و دیگر مسوولان دولتی و … به هر نحو ممکن ضرباتی را بر پیکر دستگاه اجرایی وارد آورند.
بخش مهمی از یورش مخالفان به دولت را می توان دارای ویژگی شبکه ای بودن دانست. در این زمینه چندی پیش آرمان در گزارشی آورد: فعالیت شبکه‌های مخالف دولت به نحوی است که برخی خبرها از فعالیت ۳۰۰۰ سایت ضد دولتی با بودجه ۱۰۰۰۰ میلیارد ریالی برای تخریب برنامه ها و اقدام‌های دولت حسن روحانی حکایت دارد. آنها کار را به جایی رساندند که رئیس جمهور بگوید: «برخی از روزنامه‌ها به ناامیدی می‌پردازند٬ تضعیف و تخریب دولت حرام است و برای تخریب‌گر هم حاصلی ندارد.»
از جمله اقدامات دیگر رهبران این شبکه‌ها اعزام سخنرانانی به مراسم مخالفان دولت است.
در همین زمینه روزنامه «ابتکار» در گفت وگو با کارشناسان سیاسی از وجود یک رگه نامرئی از تشکیل «ستاد نامرئی شلیک» متشکل از افراطیونی خبر داد که ردپای این جریان به ماه‌ها قبل و زمان پیش برجام و حین مذاکرات هسته‌ای برمی‌گردد و اوج آن نیز در پسابرجام مشاهده می‌شود.
به نوشته این روزنامه مخالفان از این روش برای تخریب و تضعیف دولت روحانی استفاده کرده و تلاش می‌کنند که این‌طور نشان دهند که مذاکرات دولت یازدهم با گروه ۱+۵ بی‌نتیجه بوده و این در حالی است که شواهد بیانگر گشایش فراوان برای ایران ازحلقه‌های محاصره ایجاد شده از سوی جهان غرب که در پی سیاست رادیکالی دولت نهم و دهم ایجاد شده بود، است. …اقدامات ناجوانمرانه ستاد نامرئی شلیک تنها در جهت تلاش برای ریزش آرای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری آتی صورت می‌گیرد و تا جایی شدت یافته است که هر هفته یک موضوع جدید طراحی می‌کنند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.