ظریف: ورود نظامیان آمریکایی به سوریه به افراطی گرایی دامن خواهد زد/ اجماع بین المللی برای حفظ برجام وجود دارد

double-quot
تهران – جارپرس – «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران روز جمعه در گفت و گویی با «کریستین امانپور» خبرنگار شبکه «سی.ان.ان» با تاکید بر اینکه طرح دولت آمریکا برای اعزام نیروی زمینی به سوریه تنها به افزایش افراطی گرایی منجر خواهد شد، این مسئله را تهدیدی جدی برای امنیت منطقه دانست.

کد خبر : 19410
تاریخ انتشار : شنبه 30 بهمن 1395 - 6:30
ظریف: ورود نظامیان آمریکایی به سوریه به افراطی گرایی دامن خواهد زد/ اجماع بین المللی برای حفظ برجام وجود دارد

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا از تارنمای خبری سی.ان.ان، ظریف با یادآوری اینکه اشغال عراق به دست نظامیان آمریکایی به ظهور گروه تروریستی داعش انجامید، گفت: حضور نیروهای خارجی در سرزمینی عربی برخلاف خواسته دولت و مردم آن سرزمین خود دستاویزی برای این گروه های تندرو و عوام فریب خواهد بود تا جنگجویان جدیدی از میان جوانانی جذب کنند که به واسطه برخی سیاست ها امروزه از حقوق خود محروم هستند.
وی ادامه داد: باید دید که داعش به چه علت به وجود آمد. معتقدم آنچه داعش را به وجود آورد، اشغالگری نظامی بود. ما باید به این مسئله توجه کنیم و نمی توانیم متکی به راه حل هایی باشیم که خود بخشی از مشکل هستند.
وزیر امور خارجه کشورمان که برای شرکت در اجلاس امنیتی مونیخ در برلین آلمان بسر می برد، با تاکید بر اینکه آتش بس سراسری سوریه که با همگرایی ایران، روسیه و ترکیه محقق شده بود، عمدتا پابرجا مانده است، گفت : اهمیت دارد که آتش بس دوام بیاورد، تقویت شود و شاید گسترش یابد. سپس باید مطمئن شویم که جاده ها برای تردد کاروان کمک های بشردوستانه و مردم سوریه باز است.
وی ادامه داد : از اینجا به بعد مسئله اصلی این است که سازمان ملل بتواند کار خود را انجام دهد و ما همچنان مثل گذشته از این سازمان حمایت خواهیم کرد.

** آنهایی که داعش را به وجود آوردند، همان افرادی بودند که به صدام حسین سلاح دادند/ بدترین اشتباه کشورها در سوریه تسلیح گروه های تروریستی بود
امانپور در بخشی از پرسش‌های خود با مطرح کردن بخشی از اتهامات علیه دولت قانونی سوریه، علت حمایت ایران از دمشق را جویا شد.
وزیر امور خارجه کشورمان گفت : کشورها ابتدا باید ببینند که چه اشتباهاتی را در سوریه مرتکب شدند. این ها تعبیر شما است و واقعیت وضعیت سوریه نیست.
وی ادامه داد: گروهی در سوریه وجود دارد که به دست نیروهای خارجی مسلح و تامین مالی شده است. کشورهای خارجی اشتباهاتی را مرتکب شدند، ولی بدترین آنها تسلیح گروهی تروریستی بود که نه تنها تهدیدی برای سوریه که تهدیدی برای امنیت جهانی است.
ظریف افزود : آنها اشتباهاتی را در سوریه مرتکب شدند همانگونه که پیش از آن مرتکب شده بودند. آنهایی که داعش را به وجود آوردند و گروه های تروریستی را مسلح کردند، همان افرادی بودند که به صدام حسین سلاح دادند و القاعده را به وجود آورده و تسلیح کردند.
وی ادامه داد : نباید تاریخ را تکرار کنیم و بعد هم آنهایی که در جبهه درست قرار داشتند را مورد سرزنش قرار دهیم.
ظریف گفت : فراموش نکنید این یک الگوی رفتاری است که برای بیش از ۳۸ سال تکرار شده است. در اینجا مستقیما به صحبت های دونالد ترامپ در جریان رقابت های انتخاباتی اشاره می کنم که گفته بود داعش را آمریکا به وجود آورده است.
وی ادامه داد : مشکل اشتباهاتی است که در طول تاریخ رخ داده است. آمریکا و متحدان عربی این کشور به همراه دیگر کشورهای جهان به مدت هشت سال از صدام حسین حمایت کردند. ببینید که سرانجام این اقدامات به کجا رسید. آنها داعش را به وجود آوردند و آن را تسلیح و از آن حمایت کردند.
ظریف در واکنش به اظهارات امانپور که ادعای آمریکا در حمایت از گروه های میانه رو در سوریه را تکرار کرد، گفت : آنها به زبان می گویند که از میانه رو ها حمایت می کنند اما نیروهای درگیر در سوریه و عراق دو تشکیلات کاملا مشخص هستند : داعش و النصره.
وی ادامه داد : حتی شورای امنیت سازمان ملل که آمریکا در آن عضویت دائم دارد هم این دو گروه را به عنوان سازمان های تروریستی شناخته است.

** ایران در کمک به همسایگان گزینشی عمل نمی کند/ به نقطه ای رسیدیم که باید تصمیم می گرفتیم آیا بگذاریم گروه های تروریستی تشکیل یک دولت مجزا بدهند
وزیر امور خارجه در پاسخ به ادعای خبرنگار سی.ان.ان مبنی بر استفاده دولت سوریه از تسلیحات شیمیایی گفت : ما هیچ گاه از استفاده از تسلیحات شیمیایی حمایت نمی کنیم چرا که ما خود قربانی این تسلیحات هستیم. ایران اتفاقا یکی از عناصر موثر در دست یابی به توافقی بین المللی برای خروج تسلیحات شیمیایی از سوریه بود.
وی ادامه داد : اما متاسفانه یک عنصر کلیدی در این توافق نادیده گرفته شده و آن خارج کردن این گونه تسلیحات از زرادخانه داعش و النصره است که اکنون حتی دولت آمریکا استفاده آنها از تسلیحات شیمیایی علیه مردم سوریه را تایید می کند.
ظریف افزود : ما متاسفانه به نقطه ای رسیدیم که باید تصمیم می گرفتیم آیا اجازه بدهیم که داعش و النصره از یک تشکیلات به یک یا دو دولت مجزا تغییر ماهیت بدهند.
ظریف ادامه داد : سیاست خارجه ایران این است که گزینشی عمل نمی کند. ما زمانی به کمک کردها شتافتیم که داعش در یک قدمی اربیل بود. می توانید این را از آقای بارزانی بپرسید که چطور ایران بلافاصله به درخواست او پاسخ داد. هیچ کس دیگر به کمک آنها نیامد.
وی افزود : زمانی که بغداد هدف حمله داعش قرار گرفت، ما به کمک آنها رفتیم. زمانی که دولت سوریه هدف حمله داعش قرار گرفت، ما باز هم به کمک آنها رفتیم. این سیاست تغییر ناپذیر ایران است.
وزیر امور خارجه افزود : متاسفانه اروپا، ناتو و دیگر کشورها کار چندانی در مبارزه با داعش صورت نداده اند. ناتو و اروپایی ها و نیروهای آمریکایی نبودند که داعش را از در اختیار گرفتن مناطق بیشتری در عراق باز داشتند. ایران بود که به کمک نیروهای عراقی شتافت. نیروهای عراقی بودند که با کمک ایران و نه هیچ جای دیگر موفق به شکست داعش شدند. و این رویه ادامه خواهد یافت.

** تروریسم مرزی قائل نمی شود
ظریف ادامه داد : برخی مرتکب اشتباه در حمایت از تروریسم می شوند. آنها به اشتباه فکر می کنند که تروریست ها و دشمنان آنها می توانند در یک حوزه مشخص با یکدیگر مبارزه کنند.
وزیر امور خارجه کشورمان افزود: آنها درک نمی کند که تهدید ها را در جهان امروزی نمی توان به یک ناحیه خاص محدود کرد. سوریه امروز به زمین بازی تروریست هایی بدل شده که در هر نقطه جهان دست به ویرانگری می زنند.
ظریف ادامه داد : متاسفانه باید بگویم که برخی به واسطه محاسبات کوتاه مدت به کمک گروه ها و کشورها و دولت هایی مثل دولت صدام حسین پرداختند که سرانجام علیه خودشان دست به اقدام زدند. شما نمی توانید هیچ برهه تاریخی را بیابید که ایران از داعش، طالبان، القاعده یا النصره حمایت کرده باشد. ما همواره علیه تروریست ها و آنهایی هستیم که مقابل مردم قرار می گیرند.
وی افزود : آنهایی که امروز از داعش و النصره حمایت می کنند در آینده قربانی همین گروه ها خواهند بود، چرا که اینها مرز نمی شناسد. تروریسم امروزه جهانی شده است. دشمنِ دشمن شما دیگر دوست شما نیست. این مسئله ای است که باید همه آن را بازشناسند.

** ورود حزب الله به درخواست دولت سوریه بود
ظریف در بخشی از صحبت های خود تاکید کرد که ورود حزب الله به سوریه تنها به درخواست بشار اسد رئیس جمهوری قانونی سوریه و با هدف پیشگیری از نفوذ گروه های تروریستی به لبنان صورت گرفته است.
وی افزود : چرا متوجه نمی شویم که اگر این گروه های تروریستی به لبنان نفوذ کنند آنگاه این تهدیدی علیه همه خواهد بود؟

** ایران به زبان تهدید توجهی ندارد/ تهران تنها به احترام متقابل پاسخ می دهد
جواد ظریف در بخشی دیگری از این گفت و گو درباره اقدامات ضد ایرانی دولت جدید آمریکا گفت: هر کسی که در گذشته ایران را آزموده می داند که ایران به زبان تهدید پاسخ خوبی نمی دهد. ایران تنها به احترام متقابل و منافع مشترک پاسخگو است.
وزیر امور خارجه با یادآوری اینکه دولت اوباما از حربه تحریم های اقتصادی بهره گرفت اما در نهایت مغلوب اراده ملت ایران شد، گفت : اوباما به این علت پای میز مذاکره آمد که تحریم ها نتیجه بخش نبود.
وی افزود : اوباما و دولتش همه راه ها را امتحان کردند. آنها نخستین دولتی بودند که تحریم های فلج کننده را امتحان کردند. زمانی که آنها تحریم ها را آغاز کردند، ما کمتر از دویست سانتریفیوژ فعال داشتیم. زمانی که پای میز مذاکره آمدند اما ایران دو هزار سانتریفیوژ فعال داشت.
امانپور درباره تهدید های دولت ترامپ علیه برجام پرسید و ظریف در پاسخ گفت : مطمئنم که آنها اگر می توانستند تلاش می کردند و البته تلاش هم کردند تا به توافقی متفاوت برسند اما این تنها توافق ممکن بود.
وی افزود : ما هم خواسته های دیگری داشتیم و در نهایت دو طرف باید به توافقی بینابینی دست می یافتیم. معتقدم توافق خوب توافقی است که هیچ کس از آن کاملا خرسند نیست. این مسئله خود موجب پایداری توافق می شود.
وی با بیان اینکه اجماع بین المللی برای حفظ توافق هسته ای وجود دارد، افزود: همه از جمله کارشناسان آمریکایی می دانند که این بهترین توافق ممکن برای همه طرف‌ها، نه تنها برای ایران که هم برای آمریکا بود.
ظریف افزود : ما توافق کردیم که صحبتی روی دیگر مسائل صورت نگیرد. مسئله هسته ای به اندازه کافی پیچیده بود و ایران و آمریکا و دیگر کشورهای جهان را به مدت نزدیک به یک دهه به خود درگیر کرد. ایران و رهبری علنا اعلام کردند که اگر آمریکا به تعهدات خود پایبند باشد که متاسفانه کاملا چنین نشد، شاید در دیگر زمینه ها هم گفت و گو کنیم.
وی درباره مواضع دیگر کشورها در قبال برجام و احتمال بازنگری آن گفت : اروپا نقش مهمی در رسیدن به این توافق داشت و نمایندگان همه کشورهای اروپایی بر این نکته تاکید می کنند که گزینه بازنگری در این توافق مطرح نیست. روسیه و چین هم چنین مواضعی دارند.
ظریف ادامه داد : بازنگری توافقی ممکن نیست که بیش از دو سال مذاکره بر سر آن به طول انجامید و قبل از شروع مذاکرات هم زمینه چینی برای آن ۱۰ سال زمان برد. این پیروزی دیپلماسی بر فشار بود چرا که این مسئله دیگر جواب نمی دهد. دوران سلطه طلبی به سر آمده است.

** فرمان ترامپ، توهین به همه ملت ایران بود
وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه صحبت های خود گریزی هم به فرمان «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای منع ورود اتباع هفت کشور با جمعیت عمدتا مسلمان به خاک آمریکا داشت و آن را توهینی به همه ملت ایران دانست.
ظریف ادامه داد : ایرانی ها آدم های بسیار موفقی در آمریکا هستند. آمار نشان می دهد که بیشترین جمعیت تحصیل کرده و موفق در عرصه تجارت از جمله در منطقه «سیلیکون ولی» و دیگر مناطق آمریکا مهاجران ایرانی هستند.
وی افزود : این نشان دهنده دروغین بودن اظهارات ادعایی آنها مبنی بر این است که آمریکا بین دولت و مردم ایران تفاوت قائل می شود. همانطور که به شما گفتم ایران به تهدید ها پاسخ خوبی نمی دهد. تهدید و توهین تنها ملت ایران را متحد می کند.
وی ادامه داد : همانطور که در سالگرد انقلاب دیدیم و شبکه های خبری شما هم گزارش کردند، جمعیت در قیاس با سال های اخیر بی سابقه بود. این مسئله نشان می دهد که ایرانی ها به توهین ها واکنش نشان می دهند. اما همین مردم به احترام هم واکنش خوبی نشان می دهند.
ظریف همچنین افزود : شما نمی توانید بین این همه اعمال شنیع صورت گرفته حتی یک ایرانی را پیدا کنید که اقدامی تروریستی علیه آمریکایی ها انجام داده باشد.

** ایران هیچ گاه از تسلیحات خود به غیر از مقاصد دفاعی استفاده نخواهد کرد
وزیر امور خارجه ایران در بخشی از صحبت های خود و در واکنش به اظهارات اخیر مقام های غربی و صهیونیستی درباره اهداف آزمایش های موشکی ایران گفت : در پاسخ به اتهاماتی که در این خصوص مطرح می شود، آیا حاضر هستند بگویند که هیچ گاه از تسلیحات خود به غیر از مقاصد دفاعی استفاده نخواهند کرد؟
وی ادامه داد : اما ایران این سیاست را در پیش گرفته است. ما طی ۲۵۰ سال گذشته به هیچ کشوری هجوم نبرده ایم.
ظریف ادامه داد : اما به هر کسی که جرات حمله به ایران را داشته، حتی اگر مثل صدام حسین جامعه جهانی پشتش بوده باشند، نشان داده ایم که مقاوت مردم ما شکست ناپذیر است. ما در برابر ستیزه جویی مقاومت خواهیم کرد و به همین سبب به ابزارهای دفاعی نیاز داریم.
وزیر خارجه ادامه داد: می دانید این عبارت که می گویند همه گزینه ها روی میز است یعنی چه؟ یعنی آنها روزانه ایران را به استفاده از زور تهدید می کنند.
ظریف گفت : هزینه های دفاعی ما تنها کسری از هزینه های دفاعی کشورهایی است که از لحاظ وسعت یا جمعیت کوچک تر از ما هستند. ولی ما آشکارا گفته ایم و باز هم می گوییم که هیچ گاه از این تسلیحات به غیر از مقاصد دفاعی علیه هیچ کسی استفاده نخواهیم کرد.

** ایران آماده همکاری با همه کشورهای منطقه است
وزیر خارجه درباره درگیری های یمن گفت : ما از همان روزی که بحران یمن آغاز شد خواستار آتش بس بودیم. حتی پیش از آغاز این بحران پیامی به وزیر خارجه عربستان سعودی فرستادم با این مضمون که ما آماده همکاری با شما برای جلوگیری از ایجاد یک بحران در یمن هستیم. ایران هنوز هم همچون دو سال گذشته آماده همکاری با هر کشوری در منطقه برای پایان درگیری ها در یمن است.
وی ادامه داد : می دانید طرحی که من در سال ۲۰۱۳ برای پایان درگیری ها در سوریه ارائه دادم پس از گذشت دو سال از آغاز خونریزی ها در سوریه به عنوان مبنایی برای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت قرار گرفت. ما چنین طرحی را تقریبا بالافاصله پس از تشدید درگیری ها در یمن هم ارائه دادیم.
ظریف افزود : ما همچنان معتقدیم که همه کشورهای منطقه از جمله ایران و عربستان سعودی منافع مشترکی در حصول اطمینان از پایان درگیری ها دارند. در یمن، سوریه، بحرین و دیگر کشورها تنها یک راه حل وجود دارد و آن راه حل سیاسی است. ایران آماده همکاری با هر کشوری در منطقه است که آماده همکاری با ما برای پایان درگیری ها باشد.
ظریف و هیات همراه صبح جمعه (دیروز) برای شرکت در پنجاه و سومین اجلاس کنفرانس امنیتی مونیخ وارد شهر مونیخ مرکز ایالت بایرن آلمان شده بودند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.