سخنگوی وزارت خارجه: کار ترامپ از محک زدن گذشته است

double-quot
تهران – جارپرس – سخنگوی وزارت خارجه در نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران با اشاره به شناختی که ایران از دولت جدیدید آمریکا و دولت های پیشین آن دارد گفت: ما نیازی به محک زدن آنها نداریم و کار ترامپ از محک زدن گذشته است.

کد خبر : 19111
تاریخ انتشار : دوشنبه 18 بهمن 1395 - 11:59
سخنگوی وزارت خارجه: کار ترامپ از محک زدن گذشته است

به گزارش جارپرس به نقل از ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان صبح روز دوشنبه در نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در مورد اظهارات روز گذشته معاون رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه ایران با اقدامات خود عزم و اراده ترامپ را نسنجد اظهار کرد: اقدامات ایران در ارتباط با مباحث دفاعی و اقداماتی که در این چارچوب انجام می شود در راستای حفظ منافع و کیان کشور انجام می شود. بدون در نظر گرفتن توصیه ها و نگاه دیگران این موضوعی است که به ما مربوط است و حق مسلم ماست و دیگران حق ندارند که در این خصوص صحبتی بکنند.

وی افزود: تاریخ به خصوص تاریخ جدید از جمله بحث جنگ تحمیلی و برخی دیگر از حوادث به ما یاد داد که ما نمی توانیم چشم به دست دیگران بدوزیم. ما کشور مستقل هستیم و تصمیمات‌مان از قدرت مردم خودمان منشا می گیرد.

وی تاکید کرد: یکی از شعارهای اصلی انقلاب اسلامی موضوع استقلال بوده و ما با تمام توان از این اصل دفاع می کنیم.

وی گفت: ما در بحث موشکی و سایر مسائل دفاعی نه به عنوان ابزار از آنها استفاده می کنیم نه اینکه بخواهیم پیامی را بدهیم یا چیز دیگری را رقم بزنیم بلکه این اقدامات را براساس منافع خودمان و زمانبدی مشخصی که وجود دارد انجام می دهیم.

این دیلپمات ارشد کشورمان ادامه داد: آزمایش موشکی اگر اتفاق افتاده باشد برای فرستادن نشانه ای به هیات حاکمه آمریکا نیست چرا که ما از دولت جدید آمریکا و دولت های پیشین آمریکا شناخت داریم و سوابق چند دهه آنها برای ما مشخص است و در همین چارچوب نیازی به محک زدن آنها نداریم.

وی با اشاره به اقدامات اخیر ترامپ و موضع گیری هایی که از سوی جهانیان در برابر این اقدامات صورت گرفته است گفت: کار ترامپ از محک زدن گذشته است و ما نیازی به محک زدن نداریم. شناخت دقیق و عمیقی از طرف مقابل داریم و آنچه که رخ می دهد براساس برنامه ریزی است که انجام شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در ادامه صحبت‌های خود در مورد سفر آتی عباس عراقچی معاون وزیر خارجه به مسکو با محوریت برجام و اینکه آیا این امکان وجود دارد که با توجه به رابطه به ظاهر حسنه میان ترامپ و پوتین دولت روسیه در ارتباط با برجام با ترامپ صحبت کند و یک نوع میانجیگری داشته باشد گفت: مقامات وزارت خارجه براساس ماموریت کاری شان به نقاط مختلف سفر می کنند و با مقامات آن کشورها براساس موضوعاتی که پیش می آید گفت‌وگو و رایزنی انجام می دهد.

وی با بیان اینکه ما در مورد مساله هسته ای با روسیه مکررا رایزنی و گفت‌وگو داشته ایم و روز گذشته نیز فرستاده ویژه آقای پوتین در تهران بود و با دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و رایزنی کرد گفت: سفر مورد اشاره نیز می تواند در چارچوب همکاری ها و رایزنی ها بین دو طرف انجام شود و من اکنون در مورد تاریخ این سفر و چگونگی آن صحبتی نمی کنم.

وی به مسائل منتشر شده در ارتباط با رابطه ترامپ و پوتین اشاره کرد و گفت: آنچه که در این زمینه مطرح می شود را گمانه زنی می دانم باید کمی صبر کرد.

وی در مورد برخی مباحث مبنی بر اینکه ممکن است این سفر به کشور سومی مربوط باشد اظهار کرد: این مباحث قابل توجیه و قابل فهم نیست و با آن موافق نیستم.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که روز گذشته نماینده رئیس جمهور روسیه به تهران سفر کرده و اینکه محور رایزنی ها و گفت‌وگوهای وی با علی شمخانی چه بوده است، گفت: آنچه که می توانم بیان کنم این است که سفر انجام شده در ادامه رایزنی های مستمر و منظم و متوالی است که بین ما و روسیه طی دوران اخیر به خصوص در مورد بحث سوریه وجود دارد. در این گفت‌وگوها و رایزنی ها آخرین تحولات سوریه و مسائلی که پیش رو است مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت. تفاهماتی حاصل شد.

وی ادامه داد: امیدواریم تفاهمات انجام شده و همچنین تفاهماتی که در اجلاس های مسکو و آستانه به وجود آمد در پیشبرد مسائل پیش رو در ارتباط با بحث سوریه موثر باشد و مسیری که سه کشور ایران، روسیه و ترکیه با هم آغاز کرده اند به خوبی پیش برود و در حقیقت ما بتوانیم در جهت تثبیت و استقرار آن کمک بهتری داشته باشیم.

سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در ادامه نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران در ارتباط با نشست کارشناسی اجلاس آستانه و اینکه آیا در مورد مواضع ایران در ارتباط با موضوع سوریه و حکومت بشار اسد تغییری ایجاد شده است، گفت: در مواضع جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با سوریه تغییری به وجو نیامده و تغییری نخواهد کرد و به روندی که در اجلاس‌های مسکو و آستانه داشتیم ادامه می‌دهیم.

وی در ارتباط با نشست کارشناسی اجلاس آستانه و اینکه آیا در مورد مواضع ایران در ارتباط با موضوع سوریه و حکومت بشار اسد تغییری ایجاد شده است، گفت: در مواضع جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با سوریه تغییری به وجود نیامده و تغییری نخواهد کرد و به روندی که در اجلاس‌های مسکو و آستانه داشتیم ادامه می‌دهیم.

وی در مورد اجلاس ژنو نیز اظهار کرد: تا برگزاری این اجلاس زمان باقی مانده و نمی‌توانیم پیش‌بینی دقیقی در حال حاضر در مورد اینکه این اجلاس چگونه و در چه شرایطی برگزار خواهد شد پیش‌بینی دقیقی داشته باشیم. باید منتظر برگزاری این اجلاس بود و در مورد آن نیز با توجه به شرایطی که در پیش‌رو داریم تصمیم می‌گیریم که چگونه در ژنو عمل کنیم.

قاسمی بار دیگر تاکید کرد: سرنوشت سوریه را مردم سوریه تعیین می‌کنند. ما از تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه دفاع می‌کنیم. استقرار صلح و ثبات، امنیت و تحقق خواسته مردم سوریه آن چیزی است که ما می‌خواهیم و در واقع ایده‌آل ما برای سوریه است.

این دیپلمات ارشد کشورمان در مورد موضع‌گیری‌های اخیر مقامات آمریکایی در ارتباط با فعالیت‌های دفاعی و موشکی ایران و همراهی برخی از کشورهای منطقه با اظهارات تند مقامات واشنگتن علیه ایران، اظهار کرد: آنچه که در مورد مبحث موشکی ایران مطرح می‌شود مساله داخلی ایران است. این موضوع به دولت، حاکمیت و ملت ایران مربوط می‌شود. ما در مورد منافع و مصالح ایران خودمان تصمیم می‌گیریم و نیازی به مشورت با دیگران در این ارتباط نداریم.

وی با اعتقاد بر اینکه دولت جدید آمریکا با استقرار کامل همچنان فاصله دارد و به شکل قابل قبولی که انتظار می‌رود هنوز دولت مستقری در این کشور وجود ندارد، تصریح کرد: در این مدت صحبت‌هایی که از مقامات آمریکایی نقل شده ضد و نقیض بوده است. برخی از این صحبت‌ها غیردوستانه، خصمانه و حتی تهدیدآمیز بوده است. ما از اینگونه صحبت‌ها تعجب نمی‌کنیم و خیلی هم برای ما مهم نیست.

قاسمی با بیان اینکه ما به اینگونه سخنان عادت کرده‌ایم و بیش از سه دهه است که دولت‌های مختلف در آمریکا سخنانی اینگونه علیه ایران بیان کرده‌اند، گفت: ولی باید توجه داشت که واقعیت در زمان مناسبش شرایط خود را به دیگران تحمیل خواهد کرد. ما منتظر هستیم که وضعیت به جلوتر برود تا بتوانیم ارزیابی دقیق‌تری از دولت آمریکا داشته باشیم. باید صبر کرد و خیلی عجولانه صحبت نکرد.

سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: باید منتظر ماند و دید که دولت آمریکا در عمل در مورد مسائل داخلی خود، جهان و بین‌المللی چگونه عمل می‌کند. باید صبور بود، کمتر صحبت کرد و بیشتر تماشا کرد.

خبرنگار دیگری از این دیپلمات ارشد کشورمان بار دیگر در ارتباط با نشست آستانه و همچنین اخبار منتشر شده مبنی بر حضور نماینده اردن در این نشست پرسید که قاسمی در پاسخ تصریح کرد: اجلاس آستانه که اکنون در حال برگزاری است یک اجلاس کاملا کارشناسی و فنی است. وظیفه تعیین شده برای آن ایجاد هماهنگی‌های اولیه و لازم برای ایفای نقش برجسته‌تر و حساس‌تر در تثبیت آتش‌بس و حفظ آن در سوریه است و این گفت‌وگوها بین هیات کارشناسی ایران، روسیه و ترکیه در جریان است. در مورد حضور دیگران اطلاعی ندارم و صحبتی که شما در مورد حضور اردن مطرح کردید بحث جدیدی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه که در ابتدای این نشست فرا رسیدن سی و هشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک گفت، در پاسخ به این سوال که ایران در ارتباط با تحریم‌های جدید آمریکا علیه تهران اعلام کرده که اقدام متقابل خواهد کرد و در حال حاضر این اقدام متقابل در چه مرحله‌ای قرار دارد، گفت: همانطور که در بیانیه وزارت خارجه نیز بیان شد ما در مقابل اقدامات غیرمنصفانه و غلط واشنگتن واکنش خواهیم داشت و یکی از تصمیمات در این ارتباط انجام برخی از اقدامات خاص از سوی تهران بوده است.

وی گفت: در همین چارچوب ما اعلام کرده‌ایم که موسسات و شرکت‌های آمریکایی که در کمک به گروه‌های تروریستی تکفیری از جمله داعش و سرکوب مردم مظلوم فلسطین به وسیله رژیم صهیونیستی نقش داشته‌اند را در لیست تحریم قرار خواهیم داد. این موضوع در حال بررسی است، مراحل پایانی خود را طی می‌کند و فکر می‌کنم که به زودی لیستی از این افراد و شرکت‌ها را منتشر خواهیم کرد و آن را به صورت رسمی اعلام می‌کنیم.

خبرنگار دیگری در این نشست به سفر بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به انگلستان اشاره کرد و اینکه او گفته درصدد است ائتلاف سه‌گانه‌ای را متشکل از آمریکا، رژیم صهیونیستی و انگلستان علیه ایران شکل دهد که سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ گفت: البته اگر آقای نتانیاهو را جوان بدانیم باید گفت آرزو بر جوانان عیب نیست البته نمی‌دانم این صحبت چقدر برای وی مصداق دارد ولی موضوع این است که آنها همواره این آرزو را داشته‌اند و در طول حیات خود سعی کرده‌اند که علیه منافع ایران و مردم مظلوم فلسطین یارگیری کنند و تلاش‌هایی را در این چارچوب داشته‌اند.

قاسمی تصریح کرد: آنها فکر می‌کنند که فرصتی به وجود آمده و می‌خواهند از فرصت به وجود آمده استفاده کنند ولی در مورد اینکه آیا آنها می‌توانند به این ائتلاف دست پیدا کنند یا نه، من فکر نمی‌کنم که چنین چیزی محقق شود و اینها آرزوهای خام و خیال رژیم صهیونیستی است. شرایط ایران، منطقه و جهانی چنین اجازه‌ای به آنها نمی‌دهد و از دیگر سو فکر می‌کنم در سایر کشورها نیز عقلای قوم زیاد هستند و آنها با دقت و خردورزی بیشتر جایگاه ایران، جهان اسلام و رژیم صهیونیستی را بررسی می‌کنند.

وی تصریح کرد: اینگونه تلاش‌ها از سوی مقامات رژیم صهیونیستی غیرطبیعی نیست و بیشتر آب در هاون کوبیدن است و این امیدواری وجود ندارد که آنها بتوانند به اهداف خبیثانه خود دست پیدا کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد اظهارات ترازا می نخست‌وزیر انگلستان علیه ایران در نشست شورای همکاری خلیج‌فارس در بحرین و همچنین سفر اخیرش به آمریکا، گفت: ایشان مواضعی غلط، نابجا و بی‌ربطی در سفر به بحرین داشتند. ما به این مواضع اعتراض سیاسی خود را داشتیم و فکر می‌کنیم این نوع برخوردها غیرواقع‌بینانه و تا حدی فرصت‌طلبانه است که تحت شرایط خاصی اتفاق می‌افتد و بعید می‌دانم که انگلیسی‌ها در این چارچوبی که صحبت می‌شود اقدام کنند. آنها بیشتر از دیگر کشورهای آن منطقه به مسائل جهان اسلام و منطقه آشنا هستند و به نظر می‌رسد وضعیت بحرانی انگلیس بعد از خروج‌شان از اتحادیه اروپا و حوادثی که بر آنها مترتب شده آنها را مجبور کرده که گرایش صوری به درآمدهای نفتی برخی از کشورهای حوزه خلیج‌فارس و همچنین دولت جدید آمریکا داشته باشند تا آنچه را که از دست داده‌اند به نوعی به دست بیاورند و جلوی ضرر را بگیرند.

قاسمی تاکید کرد: فکر نمی‌کنم آنها بتوانند در ادامه واقعیت‌های موجود منطقه را نادیده بگیرند و نگاه تک بعدی داشته باشند. آنها به جایگاه ایران در منطقه و جهان آشنا هستند.

وی در ارتباط با آخرین پیگیری‌ها و اقدامات در ارتباط با بازگشایی سفارت ایران و کانادا در دو کشور، اظهار کرد: من چیز جدیدی در این مورد ندارم که اضافه کنم. تحول خاصی در روند تاسیس و بازگشایی دفاتر حفاظت منافع دو کشور اتفاق نیفتاده است. در وضعیت قبلی هستیم و منتظریم که ببینیم وضعیت به کجا می‌رسد.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: امیدواریم که تلاش‌های دو طرف بتواند به نقطه مطلوبی برای مردم دو کشور منجر شود.

خبرنگار دیگری به سفر هفته گذشته وزیر امور خارجه فرانسه به تهران و همچنین همزمانی آن با برگزاری مانور نظامی فرانسه در آب‌های خلیج‌فارس اشاره کرد و از سخنگوی وزارت امور خارجه پرسید که چرا این دو اتفاق به صورت همزمان بوده و ایران به صورت رسمی و علنی در دیدارهایی که با وزیر خارجه فرانسه صورت گرفته به مانور نظامی این کشور در آب‌های خلیج‌فارس اعتراض نکرده است که قاسمی در پاسخ گفت: ما علاقه‌مند هستیم که خلیج‌فارس یک منطقه امن و دور از تنش سیاسی باشد. یک نقطه باثبات باشد، محلی برای تثبیت و ثبات امنیت کشورهای منطقه باشد و شاهد این نوع اتفاقات به صورت رزمایش و مانورهای نظامی نباشیم.

وی گفت: واقعیت این است که کشورهای مختلف از اینگونه رزمایش‌ها در نقاط مختلف جهان دارند و این نوع اتفاقات از پیش تعیین شده است و اینگونه نیست که یک دفعه انجام شود و باید هماهنگی در ارتباط با آن صورت بگیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: آنطور که در خبرها آمده این مانور در آب‌های بحرین برگزار شده و از دیگر سو سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران نیز از قبل تعیین شده بوده است. آنچه که اتفاق افتاده را مساله پیچیده، عجیب و غریبی نمی‌دانیم اگرچه قابل سرزنش است هم برای دولتی که در آنجا و در این آب‌ها اقدام به مانور نظامی کرده و هم دولت بحرین که تصور می‌کند که با دعوت یک کشور از یک نقطه جهان به این نقطه می‌تواند بر اتفاقات داخلی کشور خود سرپوش بگذارد. ما دیدگاه‌های خود در این ارتباط را از کانال‌های مختلف ابراز کرده و می‌کنیم. با حساسیت تحولات در منطقه از جمله در حوزه خلیج‌فارس و دریای عمان را پیگیری می‌کنیم. هر حرکتی را بر اساس امنیت و منافع خودمان سنجش می‌کنیم و در مورد آن برخورد مقتضی خواهیم داشت.

این دیپلمات ارشد کشورمان در مورد صحبت‌های اخیر برخی از مقامات آمریکایی در ارتباط با حمایت ایران از حوثی های یمن و در پیش گرفتن سیاست ایران‌هراسی از سوی آن‌ها گفت:‌ سیاست ایران هراسی مسئله جدیدی نیست بلکه این موضوعی است که آن‌ها با سوژه های مختلف در مقاطع مختلف در پیش گرفتند و با شدت و ضعف آن را دنبال کردند.

قاسمی ادامه داد: در واقع باید گفت ایران هراسی خط مشترکی است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از سوی برخی قدرت های منطقه ای و فرامنطقه ای علیه ایران دنبال شده و در واقع آن‌ها تلاش داشته اند با توسل به این موضوع به اهداف خود دست پیدا کنند . اهدافی که بعضا هدف آن ایران نبوده است. مثلا با اتخاذ این سیاست تلاش کردند که سلاح های خود را به کشورهای منطقه بفروشند.

وی با تاکید بر اینکه بحث ایران هراسی موضوع جدیدی نیست بلکه شکل و شمایل آن متفاوت شده است ادامه داد: در دوران جدید آن‌ها در ارتباط با پیگیری این سیاست بحث عراق، سوریه و اکنون بحث یمن و حوثی ها را بیان کردند و سعی می‌کنند که مسائل یمن را به ایران گره بزنند در حالی‌که مردم یمن کار خود را می‌کنند و قربانی یک جنگ نابخردانه و تحمیلی از سوی عربستان شدند.

این دیپلمات ارشد کشورمان با اشاره به جنایت های عربستان در این منطقه و کشتار مردم بیگناه و همچنین هدف قرار دادن تاسیسات و زیربناهای این کشور گفت:‌ در پی این اقدامات چیزی برای مردم این منطقه باقی نمانده است. آن‌ها برای مقابله با این اقدامات از امکانات خود استفاده می‌کنند و نیازی به کمک ما ندارند .

قاسمی ادامه داد: روابط عاطفی و فرهنگی که بین ما و کشورهای منطقه وجود دارد بعضا مورد سوء استفاده بدخواهان قرار می گیرد ما با کشورهای مختلف در منطقه این روابط عاطفی و فرهنگی در قالب های مختلف از جمله اشتراکات فرهنگی و زبانی داریم و آن‌ها می خواهند با طرح اینگونه مسائل اقدامات و جنایت هایی که انجام می دهند را به نوعی فرافکنی کنند.

وی با بیان اینکه ما هیچ گونه دخالتی در بحث یمنی نداریم و هیچ سلاحی به مبارزان یمنی نداده ایم گفت:‌لذا هرگونه اتهام زنی در این ارتباط به ایران بی ربط و تکذیب شدنی است و ما آن را به صورت جدی رد می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد صحبت های اخیر عمرالبشیر رئیس‌جمهور سودان و اینکه گفته مراکز فرهنگی ایران را به دلیل اینکه آن‌ها سعی داشتند مذهب تشیع را در این کشور گسترش دهند تعطیل کرده است، اظهار کرد: ما هرگونه دخالت ایران در سودان را رد می کنیم . ما مدتها است که با این کشور رابطه ای نداریم. سفارت خانه و رایزن فرهنگی در آنجا نداریم. رایزنی فرهنگی ما زودتر از اینها توسط سودان تعطیل شد .

وی با بیان اینکه صحبت های مطرح شده از سوی رئیس‌جمهور سودان غیرقابل قبول است گفت:‌این صحبت ها از جنس حرف هایی است که به ازای دریافت سکه هایی ممکن است بیان شود و از بالا فرموده و دستور داده شده است.

قاسمی ادامه داد: چگونه یک نفر در رایزنی فرهنگی ایران در سودان میتواند عقیده و مذهب مردم سودان را تغییر دهد. این حرف بی اساسی است و پایه و اساس منطقی ندارد و قابل پرداختن به آن نیست . ما از این آقایان که در دوره های مختلف با ما روابط صمیمانه داشتند و همچنین در وضعیت فعلی کارنامه خود را روشن کرده اند شناخت دقیقی داریم و می دانیم آن‌ها چگونه صحبت و رفتار می‌کنند. برای ما مشخص است که این گونه سخنان به چه شکلی و بر گرفته از چه محفلی بیان می‌شود.

خبرنگار دیگری از سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با ادامه شهرک سازی از سوی رژیم صهیونیستی و اقدامات این رژیم علیه مردم بی گناه فلسطین پرسید که قاسمی در پاسخ تصریح کرد: دیدگاه ایران نسبت به مقاومت مردم فلسطین و آرمان فلسطین روشن است ، آن را دائم بیان کرده ایم و بهای زیادی نیز برای آن پرداخت کرده ایم.

قاسمی شهرک سازی از سوی رژیم صهیونیستی و ادامه آن را عملی مذموم ، محکوم و غیر انسانی دانست و گفت:‌ این اقدام از سوی کشورها و مجامع مختلف بین‌المللی محکوم شده ، ادامه این روند قابل قبول نیست و باید کشورهای مستقل و آگاه جهان در این خصوص اعلام موضع کنند و این اقدامات را محکوم کنند.

سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی مطبوعاتی خود با خبرنگاران در مورد اقدامات اخیر دولت ترامپ در ارتباط با ممنوعیت و محدودیت های ایجاد کرده برای مسلمانان هفت کشور جهت ورود به آمریکا و همچنین اقدامی که یک قاضی فدرال در این کشور جهت نقض این حکم انجام داده است گفت:‌تصمیم دولت آمریکا در ارتباط با این موضوع با موجی از مخالفت ها از سوی مردم این کشور و مردم سایر نقاط جهان روبرو شده است. این یک تصمیم غلط غیراخلاقی و غیر منصفانه بود.

وی افزود: سیستم قضایی آمریکا نیز بر اساس قوانین این کشور کار خود را انجام می دهد و از همان ابتدا نیز تحلیل ها و گمانه زنی های زیادی از سوی تحلیل گران مطرح بود که آیا تصمیم اتخاذ شده از سوی دولت آمریکا قابل دوام هست یا نه؟

وی با اشاره به حکم قاضی فدرال در لغو دستور گفت:‌در حال حاضر این حکم به دست یک قاضی فدرال متوقف شده و باید دید که در نهایت چه اتفاقی می افتد و پروسه قضایی در آنجا چگونه پیش می رود و نمی توانیم در حال حاضر در این ارتباط پیش بینی داشته باشیم.

قاسمی خاطر نشان کرد: خارج از این مباحث و اتفاقات رخ داده تصمیم اتخاذ شده قابل استمرار نبود و موجی از مخالفت ها را در عرصه داخلی این کشور و بین‌المللی ایجاد کرده بود .

وی با بیان اینکه این تصمیم نیز در کنار دیگر تصمیمات ناپخته و نسنجیده دولت جدید آمریکا قرار دارد افزود: باید صبر کرد و دید وضعیت در داخل خود آمریکا چگونه پیش می رود . البته اقدام قضایی که تاکنون صورت گرفته یک ضربه سنگینی را به پرستیژ رئیس‌جمهور جدید وارد کرد و از دیگر سو باید دید که این روند چه مسیری را طی می‌کند.

سفر اخیر وزیر دفاع ارمنستان به تهران و ابعاد این سفر از دیگر سوالاتی بود که در این نشست از سخنگوی وزارت خارجه پرسیده شد که قاسمی در پاسخ با اشاره به روابط حسنه تهران و ایروان گفت:‌ارمنستان از جمله کشوری است که ما کمترین مشکل را با آن داشته ایم . روابط خوبی بین دو کشور برقرار است . این روابط تاریخی است .

وی با اشاره به علاقه دو کشور جهت گسترش این روابط اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران بر اساس سیاست های کلان خود همواره تلاش داشته که با تمام همسایگان خود در صورت امکان و فراهم بودن شرایط ، روابط حسنه ای را داشته باشد و ما این روابط را با ارمنستان داریم.

قاسمی به اهمیت منطقه قفقاز برای جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت:‌این منطقه از لحاظ تاریخی و همچنین به لحاظ مجموعه وضعیتی که در این منطقه وجود دارد همواره برای ما مهم بوده است و ما علاوه بر روابط سیاسی ، ارتباط تاریخی و فرهنگی با کشورهای این منطقه داشته و داریم.

وی سفر وزیر دفاع ارمنستان به تهران را در ادامه سفرهای پیشین مقامات دو کشور عنوان کرد و گفت:‌امیدواریم که این روابط دو کشور در حد ممکن گسترش پیدا کند .

سخنگوی وزارت خارجه در ارتباط با محور گفت‌وگوها بین مقامات ایرانی و ارمنستانی در جریان این سفر گفت: این مذاکرات می‌تواند شامل حال موضوعات مختلفی بوده باشد از جمله مسائل دو جانبه منطقه ای و همچنین مسائل غرب آسیا چرا که مسئله کشورهایی همچون سوریه برای این کشور مهم است و تعدادی از ارامنه در این کشور همچنین در لبنان و عراق هستند .

قاسمی با بیان اینکه یکسری از علایق دو جانبه وجوددارد که باعث شده دو طرف پشت میزهای مذاکره بنشینند و با یکدیگر گفت‌وگو کنند تاکید کرد:‌ روابط ما با ارمنستان به این معنا نیست که این روابط علیه کشور دیگری باشد .

وی به سابقه میانجی گری ایران در بحث قره باغ اشاره کرد و گفت:‌ در زمانی که این بحران در اوج خود بود چند ماه به صورت فشرده بحث میانجی گری را عنوان کردیم و همانطور که پیش از این گفتم ما با کشورهای این منطقه روابط خوبی داریم.

قاسمی با بیان اینکه برای اولین بار بود وزیر دفاع ارمنستان به ایران سفر می کرد ادامه داد: ما تلاش داریم که با سایر کشورهای منطقه قفقاز نیز روابط عمیق تری داشته باشیم از جمله گرجستان، آذربایجان . مثلا در ارتباط با آذربایجان باید بگویم که در طول سه سال گذشته بیش از ۵ الی ۶ بار روسای جمهور دو کشور با یکدیگر دیدار کردند.

این مقام مسئول در وزارت خارجه در مورد سفر اخیر وزیر خارجه کویت به تهران و پیامی که او از سوی امیر کویت برای رئیس‌جمهور آورد گفت:‌سفر وزیر خارجه کویت به تهران از مدتها قبل مطرح بود و همانطور که پیش از این گفته ایم ایشان حامل پیام امیر کویت برای رئیس‌جمهور بود. ما از همان ابتدا این سفر اعلام کردیم سفری دو جانبه و در چارچوب روابط دو جانبه است و ایران بر اساس منافع و مصالح خود همواره مشتاق بوده که با تمام همسایگانش روابط حسنه داشته باشد.

سخنگوی وزارت خارجه ادامه داد: روابط ایران با کویت از دیرباز روابط نسبتا خوبی بوده است. وزیر خارجه کویت در سفر به تهران با آقای ظریف و روحانی دیدار کرد . در خصوص مسائل دو جانبه مفصل صحبت کردیم. بحث دومی که برای دو طرف مهم بود مسائل منطقه به خصوص مسائلی که حول و حوش ما و کویت وجود دارد یعنی مجموعه کشورهای خلیج فارس صحبت کردیم. در مورد دیگر مسائل نیز صحبت شد و دیدگاه های خود را مطرح کردیم.

وی ادامه داد: این یک سفر میانجی گرانه نبود. بیشتر تبادل نظر و رایزنی بود و در مورد مسائل دو جانبه بین‌المللی گفت‌وگو کردیم . معتقدیم که این سفر برای دو طرف سفر خوب و مفیدی بوده و ما باید در فرصتی مناسب پاسخ پیام امیر کویت را بدهیم. از دیگر سو می توان این سفر را در این چارچوب بررسی کرد که آقای ظریف سال گذشته بعد از نهایی شدن برجام به کویت سفر کردند و کویت اولین کشور حوزه خلیج فارس بود که آقای ظریف در آن مقطع به آن جا رفت.

این دیپلمات ارشد کشورمان ادامه داد: هر نشستی که بین همسایگان برگزار شود و دو طرف در مورد مسائل دو جانبه و منطقه ای صحبت کنند می‌تواند مثبت و موثر باشد.

خبرنگار دیگری خطاب به سخنگوی وزارت خارجه گفت که روز گذشته برادر احمد متوسلیان با رسانه ها صحبت کرده و اعلام کرده که تا تابستان ۹۵ برادر ایشان زنده بوده است و آیا وزارتخارجه در این زمینه اطلاع و آگاهی دارد که قاسمی در پاسخ گفت: پرونده آقای متوسلیان مفتوح است و درمقاطع لازم و فرصت هایی که به وجود آمده در مورد این پرونده کار کرده و کار می کنیم و این پرونده به بایگانی سپرده نشده است.

خبرنگار پرسش کننده از سخنگو پرسید آیا شما صحبت برادر آقای متوسلیان را تائید می کنید که تا تابستان ۹۵ وی زنده بوده است؟ که این دیپلمات در پاسخ گفت: من در جایگاهی نیستم که در این خصوص قضاوت کنم . به طور کلی بر اساس تجربه پیرامون این نوع موضوعات سخن و نقل قول ها زیاد است و اقوال مختلفی مطرح می‌شود ولی همانطور که گفتم این سخن به این معنا نیست که پرونده مورد اشاره بسته شده است و وزارت خارجه وظیفه ذاتی دارد که تا روشن شدن قضیه این موضوع را دنبال کند.

رابطه ایران و آذربایجان محور سوال دیگری بود که از سخنگوی وزارت خارجه پرسیده شد و در این چارچوب خبرنگاری گفت‌ چندی پیش این ادعا مطرح شد که دبیر سفارت ایران در باکو در دیدار کاملا دیپلماتیکی که با جنبش رئال آذربایجان داشته به آن‌ها پیشنهاد حمایت مالی داده است و این موضوع بازتاب زیادی در رسانه های آذربایجانی داشته و از دیگر سو سفارت ایران در آذربایجان در بیانیه ای این موضوع را تکذیب کردندکه قاسمی در پاسخ گفت: موضع ما نیز همان بیانیه ای است که سفارت ایران در کوبا منتشر کرده است .

وی با اشاره به نوع روابط ایران با آذربایجان گفت:‌ برخی از حاسدین شیطنت هایی در مورد این روابط انجام می دهند و تلاش می‌کنند که با اتهام زنی مشکلاتی را در این روابط ایجاد کنند. در حالی که روابط ما با آذربایجان روابط عمیق و قدیمی است.

وی ادامه داد: این نوع مسائل و اتهام زنی ها نمی تواند خدشه‌ای به روابط دو کشور وارد کند و جای تاملی ندارد.

خبرنگار دیگری ازسخنگوی وزارت خارجه پرسید که چندی پیش از خبری منتشر شد که قرار است نشست سران ایران ، ترکیه و روسیه در ماه ژانویه در آستانه برگزار شود ولی اکنون در فوریه هستیم و این نشست برگزار نشده است که قاسمی در پاسخ گفت:‌ هیچ وقت در این جا نگفتیم که قرار است نشست سه‌جانبه روسای‌جمهور سه کشور ایران روسیه و ترکیه برگزار شود و هیچ مقام دیگری نیز در این ارتباط اعلام نظر نکرده بود و چنین بحثی نبوده است.

وی با بیان این‌که «آن‌چه که در مورد نشست سران مطرح بود،‌گمانه‌زنی رسانه‌ای بود که در ابتدا در برخی از رسانه‌های روسی مطرح شد» ادامه داد: البته هر لحظه و بر اساس تحولات و روابط کشورها می‌تواند هر نشستی برگزار شود و در مورد آن‌چه که شما اشاره کردید چیزی قطعی نشده بود و همانطور که پیش از این گفتم این صرفا یک بحث رسانه‌ای بود.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این‌که یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اعلام کرده که اقدام ایران در ارسال پرونده بازپس گرفتن اموال تهران از واشنگتن به دیوان بین‌المللی دادگستری امری مثبت است اما آمریکایی‌ها ۷۰ الی ۸۰ پرونده علیه ایران باز کرده‌اند و اقدامات حقوقی که از سوی تهران در ارتباط پرونده‌های جاری بین ایران با آمریکا صورت گرفته اقدامات قوی نیست و ضعف در این ارتباط وجود دارد ونظر وزارت خارجه در این ارتباط چیست؟گفت:‌ این سخنان را کدام یک از نمایندگان مجلس مطرح کرده که خبرنگار در جواب گفت : آقای کریمی قدوسی.

سخنگوی وزارت خارجه خطاب به این خبرنگار افزود:‌پرونده آمار و ارقامی که در این ارتباط مطرح شده است را شما می توانید از مرکز خدمات حقوقی ریاست جمهوری بپرسید.

وی همچنین در پاسخ به بخش دوم این سوال گفت:‌این موضوع را از خود نماینده‌ای که در این ارتباط اعلام موضع کرده است بپرسید.

قاسمی همچنین در ادامه با شوخ طبعی تصریح کرد: نمایندگان پارلمان حقوق می گیرند تا صحبت کنند و این یک امر طبیعی است. این‌گونه صحبت ها را باید در وقت مناسبش محک زد و دید که چقدر با واقعیت همخوانی دارد. من صحبت‌های آقای کریمی قدوسی را ندیده‌ام . نقش نمایندگان صحبت و سخن گفتن است و هیچ ایرادی نمی‌توان گرفت.

در این نشست خبرنگار دیگری در مورد گزارش سوم وزارت خارجه در ارتباط با اجرای برجام به کمیسیون امنیت ملی و اظهارنگرانی که در آن در ارتباط با صحبت‌های ترامپ مطرح شده بود ، پرسید، که قاسمی در پاسخ گفت: من جزئیات این گزارش را به یاد ندارم و اگر ابراز نگرانی در مورد برخی از اظهارات ترامپ صورت گرفته این امری روشن و طبیعی است . ما پیش از این نیز از بدعهدی های آمریکایی ها در برجام سخن گفته بودیم و از اظهارات آقای ترامپ نیز در ارتباط با برجام که پیش از انتخابات و بعد از انتخابات علائمی خوبی دریافت نشده است. او گفته است که برجام یک قرارداد ننگین برای آمریکایی هاست و امریکایی ها در این قرارداد منافع زیادی را از دست داده اند.

وی تصریح کرد: تصور نمی‌کنیم که ترامپ بتواند برجام را یک طرفه و به راحتی نادیده بگیرد . این بحث ساده‌ای نیست. برجام حاصل مذاکرات چند جانبه است و قطعنامه شورای امنیت را به همراه خود داشته است. باید دید در آینده تصمیم آمریکایی‌ها در مورد برجام چه خواهد بود. باید صبر کنیم و اگر طبیعی و همچنین خوشبینانه فکر کنیم زمان باید کمک کند تا آن‌ها با واقعیت های برجام و آنچه که رخ داده است آگاه شوند.

این دیپلمات ارشد کشورمان تاکید کرد:‌ بازخوانی مجدد این پرونده به مصلحت آن‌ها و جهان نیست و فکر نمی‌کنم که آن‌ها بتوانند به راحتی در این ارتباط به اجماع برسند.

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.