روند نزولی بارش ها

double-quot
تهران – جارپرس – اطلاعات به دست آمده از عملیات برف سنجی در حوزه های آبریز سدهای لار، لتیان، طالقان و کرج نشاندهنده کاهش میزان ارتفاع آب معادل برف در آذرماه نسبت به مدت مشابه پارسال و متوسط بلندمدت است.
کد خبر : 18763
تاریخ انتشار : دوشنبه 4 بهمن 1395 - 6:15
روند نزولی بارش ها

به گزارش یکشنبه شرکت آب منطقه ای تهران، مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای تهران تاکید کرد برف یکی از انواع ریزش های جوی تشکیل دهنده منابع عمده جریان های دائمی آب های سطحی و منابع ذخیره آب های زیرزمینی است.
«حسن برنا» افزود: آذرماه امسال عملیات برف سنجی در حوزه های آبریز سدهای لار، لتیان، طالقان و کرج برای دستیابی به اطلاعات و آمار میزان برف براساس تغییر ارتفاع انجام شد.
برنا ادامه داد: برپایه این عملیات در سه ایستگاه حوزه سد لار، ارتفاع آب معادل چهار سانتیمتر و ۹ میلیمتر بود که نسبت به پنج سانتیمتر و سه میلیمتر پارسال و ۱۱ سانتیمتر و هفت میلیمتر متوسط درازمدت به ترتیب کاهش ۷٫۵ و ۵۸ درصدی نشان می دهد.
وی اضافه کرد: ارتفاع آب معادل در حوزه سد لتیان نیز امسال ۲ سانتیمتر و ۱۹ میلیمتر بود که در مقایسه با سه سانتیمتر و ۴٫۶ میلیمتر پارسال و ۶ سانتیمتر و هفت میلیمتر متوسط بلندمدت به ترتیب با کاهش ۳۶٫۷ درصدی و ۶۷٫۳ درصدی روبرو شد.
مدیر دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه ای تهران بیان داشت: اندازه گیری در پنج ایستگاه موجود در حوزه آبریز سد کرج نشان می دهد فقط در ایستگاه «یورد مغانی» برف قابل اندازه گیری وجود داشت.
وی یادآوری کرد: براساس ارزیابی صورت گرفته مشخص شد ارتفاع برف در این ایستگاه ۳۲ سانتیمتر و چهار میلیمتر و آب معادل آن پنج سانتیمتر و ۹ میلیمتر بود که ارتفاع آب معادل برف پخش در حوزه یک سانتیمتر و ۱۸ میلیمتر می شود.
برنا اضافه کرد: از میان ۶ ایستگاه برف سنجی حوزه سد طالقان نیز فقط در دو ایستگاه «گلینک» و «دیزان» عملیات برف سنجی امکانپذیر بود که آب معادل در این حوزه ۳۴ صدم سانتیمتر می شود.
وی گفت: میزان ریزش های جوی آذرماه امسال نیز بر اساس رسم منحنی های همباران چهار سانتیمتر و ۴٫۴ میلیمتر بود که نسبت به پنج سانتیمتر و چهار دهم میلیمتر پارسال و سه سانتیمتر و ۹٫۸ میلیمتر دوره درازمدت به ترتیب با کاهش ۱۲ و افزایش ۱۲ درصدی داشت.
نزدیک به ۱۹۶ هزار و ۵۰۰ کیلومترمربع در حوزه عملکرد شرکت آب منطقه ای تهران قرار دارد که از سوی شمال به کوه های البرز، از شرق به استان سمنان، از غرب به استان قزوین و از جنوب به استان های قم و مرکزی محدود می شود و جمعیتی افزون بر ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر را در خود جای داده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.