خانه هایی که امنیت را به زنان بی پناه هدیه می دهند

double-quot
سنندج – جارپرس – ایجاد خانه های امن برای زنان و دختران بی پناه یکی از خدمات و فعالیت های امور اجتماعی سازمان بهزیستی است که امنیت را به این قشر اسیب پذیر جامعه هدیه می دهند.
کد خبر : 19945
تاریخ انتشار : دوشنبه 23 اسفند 1395 - 6:04
خانه هایی که امنیت را به زنان بی پناه هدیه می دهند

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، خشونت علیه زنان و دختران همواره در جوامع مختلف وجود داشته و در این میان زنان و دخترانی هستند که به دلیل فرار از وضعیت موجود در دام افرادی شیاد گرفتار می شوند که رهایی از آن بسیار مشکل و گاهی غیرممکن است.
در این راستا و برای حمایت از این زنان و دختران خشونت دیده و در معرض خطر، خانه هایی امن در استان های مختلف کشور از سوی سازمان بهزیستی دایر شده است که انان را پناه داده و زمینه بازگشت این افراد به زندگی عادی را فراهم می کند.
خانه های امن پس از پناه دادن زنان و دختران بی پناه، از طریق مختلف از جمله برگزاری جلسات مشترک با خانواده این افراد زمینه برای بازگشت انان به میان خانواده را فراهم می کند.
خانه های امن امروز در اکثر استان های کشور از جمله استان کردستان وجود دارد و در راستای کمک به این قشر آسیب دیده جامعه و جلوگیری از خطرات و آسیب های اجتماعی که ممکن است این افراد را تهدید کند فعالیت می کنند.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی استان کردستان گفت: یکی از وظایف و رویکردهای حوزه اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی، راه اندازی خانه های امن برای حمایت از زنان و دخترانی است که به دلایل مختلف از خانه رانده شده و بی سرپناه هستند.
محسن شجاعی با بیان اینکه هم اکنون ۲مرکز در سنندج و سقز برای پناه دادن به این افراد در استان وجود دارد گفت: مرکز سقز کوتاه مدت است و افرادی که مورد پذیرش قرار می گیرند به مدت چند شب می توانند در آنجا بمانند اما مرکز سنندج مداوم بوده و تا زمانی که تکلیف این افراد مشخص شود در آنجا پناه داده می شوند.
وی با اشاره به چگونگی معرفی و پذیرش این افراد اظهار کرد: این قشر آسیب دیده جامعه گاهی خود به این خانه ها مراجعه کرده و گاهی نیز از طریق مراجعه به نیروی انتظامی و مراجع قضایی به ما معرفی می شوند.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کردستان ادامه داد: ما در هر زمانی که این افراد به ما پناه بیاورند را پذیرش می کنیم اما ماندن انان در این خانه ها منوط به حکم مراجع قضایی است.
به گفته وی افرادی که در این خانه ها پذیرش می شوند زنان و دخترانی هستند که به دلیل مختلف مورد اسیب قرار گرفته و از خانه و خانواده رانده شده اند.
وی افزود: این خانه ها مکانی بسیار امن برای این افراد به شمار می روند، هر چند تحت کنترل و نظارت هستند اما زندانی نبوده و از محدودیت های آنچنانی برخوردار نیستند.
شجاعی اظهار کرد: در این خانه ها کارشناسان، روان شناسان و مددکاران اجتماعی به این افراد در زمینه های مختلف بهداشتی، روانپزشکی، مهارتی و غیره خدمات مشاوره ای ارائه می دهند.
وی ادامه داد: همچنین در بسیاری از موارد تلاش می شود با خانواده این افراد ارتباط برقرار کرده و با برگزاری جلسات مشترک، مجددا زمینه بازگشت آنان به خانواده فراهم شود و حتی گاهی زمینه ایجاد زندگی مستقل و شرایط ازدواج مناسب برای آنان در این مرکز فراهم شده است.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کردستان افزود: گاهی افرادی غیر بومی نیز به این مراکز مراجعه می کنند که پذیرش می شوند اما پس از آن از طریق سازمان با استان مقصد هماهنگ کرده و به استان خود بازگشت داده می شوند.
وی اظهار کرد: همچنین علاوه بر این مراکز که توسط بخش دولتی ایجاد شده، قرار است از طریق بخش غیردولتی و با حمایت موسسات خیریه و دریافت مجوز از بهزیستی و رعایت تمام شرایط آیین نامه ماده ۲۶ نیز مراکزی دیگر برای حمایت از این افراد راه اندازی شود.
شجاعی با بیان اینکه تلاش می شود این مرکز نیز در همین اسفند ماه و قبل از سال جدید دایر شود گفت: موسسات خیریه برای این مراکز از سازمان بهزیستی مجوز می گیرند و باید قواعد و استانداردهای خاص آن مراکز را نیز رعایت کنند.
به گفته وی فعالیت این مرکز نیز همانند همین خانه های امن است و به دختران و زنان بی پناه و آسیب دیده خدمات ارائه می دهد.
ایجاد خانه های سلامت یکی دیگر از فعالیت های اجتماعی سازمان بهزیستی در راستای حمایت از بانوان به عنوان قشر آسیب پذیر جامعه است و این خانه ها برای پناه دادن به دختران آسیب دیده که حمایت خانوادگی و اجتماعی ندارند راه اندازی شده است.
در خانه های سلامت، زنان و دخترانی که در معرض آسیب های اجتماعی و همچنین خشونت خانگی قرار دارند به صورت موقت نگهداری می شوند و زنان و دختران آسیب دیده به خانه های امن منتقل می شوند.
خانه های سلامت از سال ۷۹ در استان کردستان نیز به عنوان زیر مجموعه مرکز مداخله در بحران های فردی، خانوادگی و اجتماعی آغاز بکار کرد و این مرکز پس از آن به نام مرکز اورژانس اجتماعی تغییر نام داد و هم اکنون با عنوان پایگاه خدمات اجتماعی در سطح استان فعالیت می کند.
پایگاه خدمات اجتماعی متولی مقابله با آسیب های اجتماعی همانند کودکان خیابانی، کودکان کار، دختران فراری، زنان ویژه، مداخله به منظور کاهش طلاق، همسر آزاری و کودک آزاری و کسانی که دچار اختلال هویت جنسی شده اند است.
خانه های سلامت نیز یکی از زیر مجموعه های این مرکز است و دختران سالمی که بدلایل مختلف از جمله بی سرپرست و بدسرپرست بوده و از خانه فراری شده اند را تحت پوشش خود قرار داده و آنان را ساماندهی کرده و اگر شرایط خانوادگی اجازه بدهد آنان را به کانون خانواده بازگردانده و در غیر این صورت تحویل مراکز شبانه روزی می دهد.
هم اکنون در پنج شهرستان استان کردستان خانه های سلامت دایر است و این شهرستان ها فاقد محل نگهداری بوده و پس از شناسایی این دختران در صورت فراهم بودن شرایط انان را به خانه بر می گردانند و اگر شرایط فراهم نبود آنان را به مرکز استان ارجاع خواهند داد.
در این خانه ها برنامه ریزی های لازم برای تمامی مسائل این دختران انجام خواهد شد و جلسات مختلف مشاوره ای برای آنان تشکیل می شود.
هم اکنون ۱۰۵ هزار و ۶۰۶ نفر از جمعیت یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفری استان کردستان تحت پوشش سازمان بهزیستی بوده و از خدمات و حمایت های این نهاد بهره مند می شوند.
این آمار هفت درصد از کل جمعیت استان کردستان را شامل می شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.