جهان اسلام عاری از خشونت و افراطی گری لازمه ورود به آرامش جهانی است

double-quot

تهران – جارپرس -معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران با بیان این که همه ما مسوولیم که نگذاریم چهره رحمانی اسلام قربانی افراطی گری جدید به نام دین شود، گفت: ‘جهان اسلام عاری از خشونت و افراط’ لازمه ورود به جهان آرام است.

کد خبر : 6845
تاریخ انتشار : چهارشنبه 12 آذر 1393 - 7:55
جهان اسلام عاری از خشونت و افراطی گری لازمه ورود به آرامش جهانی است

به گزارش جارپرس به نقل از ایرنا، اسحاق جهانگیری صبح روز چهارشنبه در آیین گشایش دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی افزود: بسیار خرسندم که توانسته ام در مراسم افتتاحیه دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای عضو سازمان همکاری های اسلامی حضور یابم.

معاون اول رییس جمهوری خطاب به شرکت کنندگان با بیان این که از این که دعوت مردم و دولت جمهوری اسلامی ایران را برای شرکت در این اجلاس مهم پذیرفته اید، تشکر می کنم و ادامه داد: سخنان ارزشمندی که در مراسم افتتاحیه اجلاس ایراد شد به خوبی نشان دهنده اهمیت و جایگاه این اجلاس برای ارتقای وحدت و همبستگی کشورهای اسلامی در مقابله با چالش های پیش روست.

جهانگیری انتخاب شعار ‘همگرایی رسانه ای برای صلح و آرامش در جهان اسلام’ را برای این اجلاس انتخابی مناسب و به موقع دانست و افزود: شما میهمانان گرامی به خوبی واقف هستید که جناب آقای دکتر روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران طی سخنرانی خود در شصت و هشتمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، جامعه جهانی را به تلاش برای ساختن جهان عاری از خشونت و افراطی گری فراخواندند.

معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: خاورمیانه که به عنوان بخش مهمی از پیکره امت اسلامی سال هاست از اشغالگری و جنایات رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان رنج می برد، تنها یک سال پس از این هشدار با امواج جدید افراطی گری و تروریسم به ویژه در سوریه و عراق مواجه شده است، امری که عمیقا بر تالمات مشترک مسلمانان جهان افزوده است.

جهانگیری اضافه کرد: هرچند ماهیت و ساختار ناعادلانه سیاست بین الملل، تاکنون چنان که باید نتوانسته است جهان و منطقه را از این امواج خشونت، افراطی گری و تروریسم دور کند، اما آن چه مایه امید است اقدام روشنگرانه و شجاعانه بخشی از رسانه ها و خبرنگاران متعهد در سراسر جهان در عمل به وظایف حرفه ای انسانی است.

وی اظهار داشت: آن ها در ماجرای کشتار وحشیانه بیش از ۸۰۰ کودک فلسطینی، توانستند صدای مظلومیت مردم فلسطین را در سطح جهان مطرح کنند و قربانیان امواج جدید افراطی گری و تروریسم را نیز به تصویر درآوردند. اگرچه در دنیای رسانه ای شده امروز نمی توان واقعیت وارونه شده در بخش دیگری از جهان رسانه ای تحت سلطه صهیونیسم را نادیده گرفت.

معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: در چنین وضعیتی رسانه ها به ویژه رسانه های کشورهای اسلامی عهده دار نقشی خطیر و تاریخی هستند. سازمان همکاری اسلامی که اساسا برای پیگیری دفاع از قضیه فلسطین ایجاد شده باید بتواند با استفاده از تمامی ظرفیت ها و از جمله ساز و کار رسانه ای، نقش تاریخی خود را در دفاع از مردم فلسطین و قربانیان خشونت و تروریسم به صورت فعالانه تری ایفا کند.

جهانگیری خطاب به شرکت کنندگان در این اجلاس تاکید کرد: تروریسم و افراطی گری یکی از مهم ترین چالش های پیش روی جهان اسلام است که دین، مذهب، ملیت و قومیت نمی شناسد. همه ما مسوولیم که نگذاریم چهره رحمانی اسلام قربانی جدید افراطی گری به نام دین شود.

وی افزود: امروز اقدامات خشونت بار گروه تروریستی داعش علیه مسلمانان شیعی و سنی و نیز پیروان دیگر ادیان و قومیت ها، جهان انسانی را آزرده است. سوء استفاده داعش از رسانه ها و فناوری های مدرن اطلاعاتی برای تبلیغ و توجیه اقدامات غیر انسانی خود، مسوولیت های ما را در این حوزه مضاعف کرده است.

**تنها راه برون رفت از بحران سوریه

معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: در این شرایط، حمایت کشورهای اسلامی از استقرار دولت جدید عراق و اقدامات آن در مبارزه با گروه های تروریست که با هدف حفظ و حدت و تمامیت ارضی این کشور صورت می پذیرد از اهمیت زیادی برخوردار است.

جهانگیری ادامه داد: در خصوص سوریه نیز روند تحولات در منطقه نشان می دهد که بحران این کشور راه حل نظامی ندارد، جمهوری اسلامی ایران از ابتدای بحران بر راه حل سیاسی سوری- سوری تاکید داشته و همچنان تنها راه برون رفت از وضعیت تاسف بار فعلی می داند.

وی اضافه کرد: سازمان همکاری اسلامی با الهام از اهداف عالیه خود که مبتنی بر تحکیم وحدت، وفاق و همبستگی میان کشورهای اسلامی و مسلمین جهان است،می تواند نقش مهم و شایسته ای در پاسخ به چالش های فعلی ایفا کند.

معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: انتظار می رود سازمان، فعالانه تر از گذشته نگرانی ها و منافع امت اسلامی را در سطح بین المللی مطرح و دنبال کند، جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای فعال سازمان، در همکاری با سایر اعضا متعهد به کمک در این اقدام مهم است.

**پروژه اسلام هراسی رسانه های غربی

جهانگیری با بیان این که امروز ما با تلاش های گسترده و متنوع برخی رسانه های غربی برای پیشبرد هرچه بیشتر پروژه اسلام هراسی مواجه هستیم، تاکید کرد: اقدامات خشونت باری که گروه های تروریستی تحت لوای اسلام مرتکب می شوند به صورت گسترده توسط این رسانه ها در جهت تقویت اسلام هراسی منتشر شده و مورد سوء استفاده قرار می گیرند.

وی افزود: ادامه شکاف عمیق اطلاع رسانی در حوزه رسانه های دیجیتال و سلطه رسانه های غربی در زمینه های مختلف نیز اسلام هراسی را تقویت می کند، جهان اسلام بایستی برای کاهش شکاف رسانه ای و اطلاعاتی در بهره برداری فزاینده از فناوری های اطلاعاتی و ارتباطی بسیار مبتکرانه، متحد و پیشرو عمل کند.

معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: ظرفیت های موثر و راهبردی رسانه ها به منظور زدودن سوء تعبیرها و ارایه تصویری صحیح از اسلام و ارزش ها و اصول متعالی آن، بایستی به خوبی مورد بهره برداری قرار گیرد.

جهانگیری ادامه داد: ما به عنوان بخش مهمی از خانواده بین المللی از یک سو دارای توانمندی های چشمگیر مادی و معنوی هستیم و از سوی دیگر با تهدیدها و مخاطرات جدیدی در این عصر رو به رو شده ایم، مسوولیت مشترک ما یافتن پاسخ های تازه به مسایل تازه است.

وی اضافه کرد: عصر ارتباطات با هر نگاه خوش بینانه و یا بدبینانه ای هم که به همراه باشد، به واقع بر مدار تولید، توزیع و دریافت اطلاعات می چرخد و پیوسته دست اندرکار خلق فرصت ها و تهدیدهای جدید است، نه تنها کشورهای اسلامی بلکه جوامع و شهروندان مسلمان در سراسر جهان نمی توانند از این تغییرات پرشتاب برکنار باشند.

معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: ما باید بدانیم که در این جهان به هم پیوسته و شبکه ای شده در کجا ایستاده ایم، چگونه می توانیم خود را برای بهره گرفتن از فرصت ها توانمند کنیم و برای مواجهه با تهدیدها «مصونیت» بخشیم؟

جهانگیری با بیان این که ما محکوم و مجبور به حل شدن در جهانی یک جانبه و یک شکل شده نیستیم، گفت: چون با ظرفیت های فراوان فرهنگی و تمدنی می توانیم امکان گفت وگو و ارتقای متقابل را در جهان کنونی فراهم کنیم.

وی ادامه داد: مساله مهم همه کشورهای اسلامی ، چاره اندیشی در باب توانمند سازی ارتباطی است، هم به معنای سخت افزاری و هم به مفهوم نرم افزاری آن. چه کنیم که از دانش، فناوری و ارتباطات جدید جهانی عقب نیفتیم و چگونه سهم جهان اسلام را در تولید، توزیع و دریافت اطلاعات بالا ببریم؟

**رسانه های جهان اسلام در خدمت «گفت و گو با جهان» تعریف شوند

معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: بهبود شکلی و محتوایی نظام اطلاع رسانی و ارتباطات بخشی از همین ضرورت پیش روست. کشورها و جوامع اسلامی و حتی شهروندان مسلمان در دور و نزدیک جهان می توانند با پرداختن به این ضرورت، رویکردها، راهبردها و راه کارهای جدیدی را بیابند که وجه مشترک آن ها به حاشیه رانده شدن از جهان ارتباطات جدید است. چه ارتباطات راه دور، چه ارتباطات شبکه ای و چه ارتباطات جمعی.

جهانگیری خاطر نشان کرد: بر این اساس می توان در جهان اسلام با به رسمیت شناختن تنوع ها و تفاوت ها به تقویت و گسترش ظرفیت های ارتباطی هم در سطوح محلی و ملی و هم در سطوح منطقه ای و جهانی پرداخت.

وی اضافه کرد: ما می توانیم با این رویکرد مطبوعات و رسانه های مکتوب، رادیو و تلویزیون و رسانه های الکترونیک، شبکه های مجازی و رسانه های جدید، حتی سینما، تئاتر و بازی های یارانه ای را به عنوان ظرفیت های بالفعل کشورها و جوامع اسلامی در خدمت « گفت و گو با جهان» تعریف و نقاط ضعف و قوت خود را در این زمینه بررسی کنیم.

معاون اول رییس جمهوری با بیان این که فقدان دسترسی به اطلاعات و دانش باعث حاشیه نشینی و محرومیت جوامع اسلامی و مانع مشارکت آن ها در فرایند تصمیم گیری و توسعه می شود، گفت: همه ما باید نگران افزایش نابرابری ها در توسعه زیرساخت ها، دسترسی و استفاده از فناوری ارتباطات و رسانه های جدید باشیم.

جهانگیری تاکید کرد: باید هدف ما تبدیل شکاف های دیجیتالی و رسانه ای به فرصت های دیجیتالی و رسانه ای از طریق همبستگی های دیجیتالی باشد.

**همگرایی رسانه های اسلامی برای مقابله با خشونت و افراطی گری

وی با برشمردن برخی اصول و نیازهای روشن برای پیمودن این مسیر در کشورهای اسلامی، اظهار داشت: دسترسی همگانی به اطلاعات و دانش، احترام به کرامت انسان و تنوع فرهنگی و زبانی، سرمایه گذاری در جهت تقویت انواع رسانه ها و شبکه های ارتباطی، سرمایه گذاری در علم و فناوری، بالا بردن سطوح سواد رسانه ای و آموزش همگانی در این زمینه و آزاد اندیشی، تقویت و تعمیق فرهنگ گفت و گو و جریان آزاد اطلاعات برخی از این اصول است.

معاون اول رییس جمهوری یادآور شد: ما مسلمانان چه در نقش دولت، چه در نقش اعضای جامعه مدنی و چه در نقش کارگزاران بخش خصوصی در شرایط بسیار حساسی به سر می بریم. خشونت گرایان و تروریست ها تصویری وارونه از اسلام ارایه می کنند.

جهانگیری خاطر نشان کرد: آن ها حتی توانسته اند با دستیابی به آخرین فناوری اطلاع رسانی ،« خشونت و افراطی گری» را رسانه ای کنند و با رژیم صهیونیستی و افراطی گرایان غربی هم صدا شوند و به « اسلام هراسی» در جهان کنونی دامن بزنند.

معاون اول رییس جمهوری تصریح کرد: ما باید برای خلق جهانی عاری از خشونت و افراط فراتر از هرگونه تفاوت مذهبی، زبانی، ملی و قومی متحد شویم. «جهان اسلام عاری از خشونت و افراط» لازمه ورود به این جهان است.

دهمین اجلاس وزرای اطلاع رسانی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی دوازدهم و سیزدهم آذرماه جاری در هتل آزادی تهران برگزار می شود.

در این اجلاس ۲۲ وزیر اطلاع رسانی از کشورهای اسلامی حضور یافته اند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.