جابری انصاری بر ادامه راهبرد سه جانبه حل سیاسی بحران سوریه تا رسیدن به نتیجه تاکید کرد

double-quot
مسکو – جارپرس – حسین جابری انصاری معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران در سخنرانی گشایش مذاکرات سوری در آستانه بر ادامه راهبرد سه جانبه تهران، مسکو و آنکارا برای حل سیاسی بحران سوریه تا رسیدن به نتیجه تاکید کرد.
کد خبر : 18781
تاریخ انتشار : دوشنبه 4 بهمن 1395 - 12:25
جابری انصاری بر ادامه راهبرد سه جانبه حل سیاسی بحران سوریه تا رسیدن به نتیجه تاکید کرد

به گزارش جارپرس، جابری انصاری روز دوشنبه در نشست عمومی مذاکرات که با حضور هیات های دولت سوریه و مخالفان، سازمان ملل، ایران، روسیه و ترکیه و غیرت عبدالرحمن اف وزیر خارجه قزاقستان آغاز شد، گفت: همزمان با آسایش ما، مردان، زنان و کودکان سوری با رنج ها و مشکلات جنگ، تروریسم، آوارگی در داخل و همچنین خارج از سوریه دست و پنجه نرم می کنند.
وی ادامه داد: هدف غائی ما در تلاش مشترک برای پایان دادن به رویارویی ها در سوریه باید توقف بی بازگشت مخاصمه ها باشد تا سوری ها مانند هر ملت دیگری، امکان یابند به زندگی عادی بازگردند و از دولتی دارای حاکمیت در سرزمینی یکپارچه و مرزهای امن برخوردار شوند.
جابری انصاری تاکید کرد: تعیین سرنوشت، حق ذاتی همه ملت ها است و هیچ قدرت خارجی نباید و نمی تواند از اعمال آن ممانعت کند. ملت سوریه نیز از این قاعده مستنثنی نیست و باید دور از هر فشار خارجی حق خود را اعمال کند و کسانی که برای منافع خود موجب طولانی شدن بحران می شوند، مانع برخورداری سوری ها از این حق هستند.
معاون وزارت خارجه ایران اظهار کرد که نشست آستانه فرصتی است تا با بازبینی تلاش ها برای صلح و ترمیم نقائص روندهای گذشته، در چارچوب ابتکار سه جانبه روسیه، ترکیه و ایران به گفت وگوی دولت سوریه و گروههای مسلح معارض سوری پیوسته به روند مذاکرات، برای نیل به راه حل سیاسی کمک کنیم.
وی ادامه داد: برای تحقق این هدف، ضروری است نقشه راه روشنی داشته باشیم. پیشنهاد مشخص ما این است که تمام شرکت کنندگان در گفت وگوها، اقدام های خشونت بار را رد و با تثبیت آتش بس و ترک انواع مخاصمه ها به این روند کمک کنند. ما باید از پیوستن گروههایی که در نشست حضور ندارند به این فرایند به شرط التزام به اصل عدم خشونت استقبال کنیم.
«جامعه بین المللی هم باید به تلاش ها برای مهار انتقال غیرقانونی سلاح، کمک های مالی و جنگجو به داخل سوریه که به گروههای تروریست امکان می دهد، مردم را سرکوب و زنجیره هایی از برخوردهای مسلحانه را در گوشه و کنار این کشور آغاز کنند، بپیوندد. یک سازکار موثر برای آتش بس باید وجود داشته باشد و با ابتکار سه جانبه آستانه مستحکم شود تا تداوم آتش بسِ تضمین شود.»
جابری انصاری ادامه داد: همزمان نیز تلاش برای رویارویی با داعش، جبهه النصره و گروههای تروریستی وابسته به آنها باید در دستور کار مشترک ما قرار گیرد و از دیگر سو، معارضان می توانند با حمایت از ابتکار سه جانبه، گفت وگوهای خود را برای رسیدن به راه حل سیاسی، برگزاری انتخابات آزاد، فراگیر و شفاف بر اساس وحدت ملی و تمامیت ارضی آغاز کنند و تا حصول نتیجه ادامه دهند و ما امیدواریم با موفقیت این روند، شاهد پایان هر چه زودتر بحران سوریه باشیم.
معاون وزارت خارجه ایران گفت: همزمان دوستان سوریه باید با رفع تحریم ها و محاصره، کمک به بازسازی این کشور و تسهیل بازگشت آزادانه آوارگان به خانه های خود، وضعیت وخیم انسانی را پایان دهند.
جابری انصاری در پایان تاکید کرد: فقط مردود شمردن ایدئولوژی های افراطی که وحشیگری را با دروغ به نام دین توجیه می کنند، توسط ما و مردم، زنجیره بدنهاد خشونت و تروریسم را می شکند که این امر باید با معرفی چهره مقدس و رحمانی ادیان الهی و از طریق گفت وگوهای بینا فرهنگی همسایگان در منطقه و کل جهان شروع شود.
مذاکرات هیات های نمایندگان دولت سوریه و گروههای مسلح مخالف امروز (دوشنبه) با حضور هفت هیات از جمله ایران، روسیه و ترکیه به عنوان بانیان نشست در شهر آستانه پایتخت قزاقستان آغاز شد.
نشست عمومی مذاکرات با سخنرانی نور سلطان نظربایف رئیس جمهور قزاقستان به عنوان میزبان آغاز شد که با ارزشمند خوان تلاش های هیات های شرکت کننده، إبراز امیدواری کرد، نشست آستانه بتواند آغازی برای روند صلح و حل سیاسی بحران سوریه باشد.
براساس برنامه اعلام شده، رئیسان هیات های سوریه، ایران و ترکیه نیز در سخنرانی های خود مواضع و همگرایی های سه کشور را برای حل سیاسی بحران سوریه تشریح کردند.
همه روند این مذاکرات دو روزه پشت درهای بسته برگزار می شود، ولی بخش های غیرمحرمانه گفت وگوها برای خبرنگاران که خارج از هتل محل برگزاری اجلاس مستقر هستند، از طریق ویدیو کنفرانس پخش خواهد شد.
همچنین در حاشیه مذاکرات، قرار است هیات دولت سوریه به سرپرستی بشار جعفری سفیر و نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد هم قرار است با همراهی استفان دی میستورا نماینده ویژه سازمان ملل با نمایندگان گروههای معارض مسلح سوری به سرپرستی محمد علوش دیدار کند.
محور مذاکرات دو روزه در هتل ریکسوس با حضور حسین جابری انصاری و سدات اونال معاونان وزارت خارجه ایران و ترکیه و سرگئی لاورنتیف نماینده رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه، تقویت و پایداری آتش بس سوریه برقرار شده از ۱۰دی ماه و راهکارهای رسیدن به حل سیاسی بحران این کشور است.
همچنین هیات سازمان ملل به سرپرستی دی میستورا نماینده دبیرکل این سازمان در امور سوریه در مذاکرات شرکت دارد و سفیر آمریکا نیز بدون سخنرانی در اجلاس حضور یافته است.
هیات های ایران، روسیه و ترکیه از روز شنبه تا شامگاه یکشنبه با برگزاری چند دور نشست دوجانبه و سه جانبه در هتل ماریوت، برای هماهنگی بیشتر با هدف افزایش شانس موفقیت مذاکرات رایزنی کردند و در جریان آن برنامه حضور گروههای معارض مسلح سوری در مذاکرات آستانه و معارض سیاسی (غیر مسلح) در نشست آینده تائید شد.
یک منبع نزدیک به مذاکرات سوری در آستانه پایتخت قزاقستان نیز دیروز اعلام کرد: هدف اصلی مذاکرات در پایتخت قزاقستان، تائید توافق آتش بس از سوی طرف های سوری خواهد بود و کارهای مقدماتی نیز انجام شده است.
پایگاه رادیو روسی اسپوتنیک به نقل از این منبع بدون معرفی نوشت: نمایندگان گروههای مسلح شرکت کننده در مذاکرات، می توانند برای اجرای آتش بس تضمین بدهند.
نشست آستانه با هدف شکستن بن بست از سرگیری مذاکرات صلح سوری در ژنو برنامه ریزی شده که از هفت ماه پیش با کارشکنی گروههای مسلح تحت الحمایه گروه کشورهای ضدسوری از جمله عربستان سعودی متوقف شده است.
همچنین وزارت خارجه روسیه اعلام کرده است که نشست آستانه مقدمه ای برای از سرگیری مذاکرات متوقف شده صلح در ژنو است که هشتم فوریه (۲۰ بهمن) با نظارت سازمان ملل متحد در ژنو آغاز خواهد شد.
ایران، روسیه و ترکیه سه کشور مبتکر آتس بس سوریه برقرار شده از ۱۰ دی ماه و همچنین برگزاری مذاکرات آستانه هستند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.